Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, приятели!

Имам домашен фенер, който работи с луминисцентна пура, а също и с обикновена крушка с нажежаема жичка. Ще закача снимки да видите за какъв модел става въпрос. Тъй като често спират тока в къщи, искам да махна луминисцентната лампа и на нейно място да монтирам светодиоди. С луминисцентната лампа светлината е добра, но издържа за кратко време - не повече от един час. Смених няколко пъти акумулаторът с нови, но ефектът е един и същ, а и вече не е рентабилно да си давам парите за нови акумулатори! Мисля, че по този начин акумулаторът ще издържа по-дълго време като свети със светодиодите. В момента имам фабрична лента със светодиоди, които са бели със студена бяла светлина. Лошото е, че те светят на 12 Волта... Можете ли да ми подскажете вариант, при  който да накарам светодиодите да светят нормално, но на напрежение от 6 Волта? Такъв е акумулаторът вътре във фенера. Ще кача снимка и на него. Ще бъда много благодарен на идеите ви! 

https://imgur.com/a/fzLgNCx

https://imgur.com/a/C5RnlfL

https://imgur.com/a/gsicAfd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом тока ти спира толкова често и за толкова дълго време мисля, че е дошло времето генерално да решиш проблема.

Как точно зависи от много неща. Хубаво го помисли и прецени.

Lava не ги тача като марка за батерия, предпочитам CSB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако държиш да ползваш този фенер. единствения начин е да намериш място (вътре в корпуса или извън него) за втори акумолатор на 6 в и да свържеш двата последователно. Но както казаха по-горе, търси генерално решение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви означения има на осветителните елементи (и на двата вида. Замервал ли си какво напрежение пуска там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Място за втори акумулатор няма! Въпросът ми беше да монтирам отделни светодиоди, които да са на мястото на луминисцентната пура. Забравил съм как се изчислява каква стойност да има съпротивлението преди светодиода... За захранване 12 Волта, то е около 1 килоом (по спомени), но е хубаво да се изчисли какво да бъде то за максимална сила на светлината, без да рискувам да изгори диода! И как ще е по-добре - на всеки диод да сложа съпротивление, или да вържа последователно няколко светодиода с едно съпротивление за тях? 

Колкото до генералното решение....... Знам такова, но нямам толкова излишни пари! Инак - на покрива на къщата да се монтират 5-6 соларни елемента, и ще има ток за осветлението и телевизията!... ;)  Идеята ми в момента е просто да имам някакво осветление вечерно време! Да е достатъчно светло, когато жената слага масата да вечеряме, че ми омръзна ролята "вечно виновен" за нещо, което не зависи от мен! 

преди 12 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какви означения има на осветителните елементи (и на двата вида. Замервал ли си какво напрежение пуска там?

Едната крушка е обикновена 6 волтова крушка с нажежаема жичка, а луминисцентната е модел NS 7W4P  Не съм замервал напреженията... Идеята ми е да махна платката с електроника и да оставя само акумулаторът, който да захранва светодиодите... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, liusien написа:

Инак - на покрива на къщата да се монтират 5-6 соларни елемента, и ще има ток за осветлението и телевизията!... ;)  Идеята ми в момента е просто да имам някакво осветление вечерно време!

Защо трябва да е соларно? Нали от време на време (по Коледа) имаш ток. Просто ти трябва по добра батерия и да си направиш така, че с едно копче да почва да свети там където най-много ти трябва.

Аз го направих с батерия от UPS 12v 9Ah която от време на време слагам да се зарежда, малко LAN кабел и ключ от изгоряло захранване, една плочка с 5-6 диода поставена на гърлото от малка бяла бутилка от спирт (да не бие в очите). Спре тока - само включвам и свети, мисля изкарваше по 1 година без да я презареждам, но малка консумация и 9Ah си казват думата. При теб трябва да помислиш за зареждането й - може да прегледаш какво се ползва за резервиране на захранването при видео наблюдение.

Наличната ти лента не е ли на 12v? Ако сложиш съпротивление няма ли да паднеш още от "наличните" 6v? А и не мисля, че ще е най-удачното решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

Защо трябва да е соларно? Нали от време на време (по Коледа) имаш ток. Просто ти трябва по добра батерия и да си направиш така, че с едно копче да почва да свети там където най-много ти трябва.

Аз го направих с батерия от UPS 12v 9Ah която от време на време слагам да се зарежда, малко LAN кабел и ключ от изгоряло захранване, една плочка с 5-6 диода поставена на гърлото от малка бяла бутилка от спирт (да не бие в очите). Спре тока - само включвам и свети, мисля изкарваше по 1 година без да я презареждам, но малка консумация и 9Ah си казват думата. При теб трябва да помислиш за зареждането й - може да прегледаш какво се ползва за резервиране на захранването при видео наблюдение.

Наличната ти лента не е ли на 12v? Ако сложиш съпротивление няма ли да паднеш още от "наличните" 6v? А и не мисля, че ще е най-удачното решение.

Може би неправилно съм обяснил... Да, светодиодната лента е на 12 Волта, което означава, че на 6 Волта диодите няма да светнат! Имам отделни светодиоди, които светят с бяла светлина (подобни на тези, които слагат на запалките). Ако такъв го включа директно към акумулатора, той ще изгори веднага! Затова попитах каква стойност да е съпротивлението, което да сложа между диода и батерията... Извинете ме, сигурно задавам тъп въпрос, но....... :( 

https://imgur.com/a/ZdGZUjr Ето такива светодиоди имам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махаш платката която пали луминисцентната пура и на нейно място си купуваш и монтираш една малка платка повишаващ конвертор. Той ще ти вдигне напрежението от 6 на 12V и си монтираш най спокойно лед лентата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, liusien написа:

Може би неправилно съм обяснил... Да, светодиодната лента е на 12 Волта, което означава, че на 6 Волта диодите няма да светнат! Имам отделни светодиоди, които светят с бяла светлина (подобни на тези, които слагат на запалките). Ако такъв го включа директно към акумулатора, той ще изгори веднага! Затова попитах каква стойност да е съпротивлението, което да сложа между диода и батерията... Извинете ме, сигурно задавам тъп въпрос, но....... :( 

https://imgur.com/a/ZdGZUjr Ето такива светодиоди имам...

На колко волта работят тези дискретните, които имаш?

От това зависи свързването и броя им

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, liusien написа:

...

Мисля, че по този начин акумулаторът ще издържа по-дълго време като свети със светодиодите. В момента имам фабрична лента със светодиоди, които са бели със студена бяла светлина. Лошото е, че те светят на 12 Волта... Можете ли да ми подскажете вариант, при  който да накарам светодиодите да светят нормално, но на напрежение от 6 Волта? Такъв е акумулаторът вътре във фенера.

...

Tрябва ти преобразувател МТ3605 и в готов вид струва 40с.

MT3608.jpg

Това е ШИМ устройство с много високо КПД и на празен ход консумира 1.3mA. Желателно е на изхода да се запои танталов кондер от 220uF. Има червячен тример и входното напрежение може да вдигнеш до 19.9V, така че желаните 12V са в кърпа вързани. Изкорми инвертора на луминисцентната лампа и на негово място добави платката. Обратна полярност е недопостима, внимателно с подаване на напрежение от акума.

Номера с резистора няма да мине. Лентата е магистрала от смесено свързване. Един резистор на три светодиода, при това smd монтаж Не си струва труда. Отделно резистора ще е тупуз и пада върху него ще се превръща в топлина, откоето икономията  гълта вода.

На тези "драйвери" отдавна съм им фен и с тяхна помощ всичко организирах да се захранва от акумулатори.
Примери:

Превод от батерия на Li-On акумулатоp на тестер.
UXIyJbVN0PvJqyEfHsN7zVoirZcs7Zp2psQRh3RMe9In5ZeWS0rYiRDCzyMtDe0T_CzEQtcE1nCuFAOj-vtrzADZBqPg9pL9XFhUjxT1If2vjNeA8gdmJ_u9bfNKakVNAmFFOr-MMgS3rAXoNNjxM-BgFjg5WYAt4her8N6l0Y_Bk3WG25ICj2-3BGBdzXMhV7Y9LZ7S9JtEtPBDutdF_wmPbdqHFeTwtQhtZAVOIsNruHjnT4PpR_YVtPl6JMjpfMvEALPKVOYiCO8turmi0XDoyzAbt3yUwEc-emME4O8rfQ1zoIPILlTbPDt4oKTBDyPp6Rzpjv8tjcTbgDjLwNtx4Ha5JiowK5FayrtgFIXdFGcg7zDlL1UscIhKhAXfG55fBagGnZ0gLP5d2gAqFD3pDEGYCbjNYuG6A238EiuMizaBcL90yYwY0nS3bhmSB2j_BCEOsBDt4-Vfa-EIP4_RIUvip9xtXuU6uPwkmI2eNXwjFAD8RYMUNWVPk-JDqNus7ajkPZek1PzVtVYExpFYNropiX3GUieM6t7duWBacP_0HiSCfQzoy_K8l5jGSPJ6HXO1JmnkQEuAAafAvesfHvLFR8bO5ssTn8tVDN3Vh8ISSxMaT-IEa1YLU68Ynp7_lJhwHRwYvCpwOR5tSnQMhZ2fnkc=w891-h668-no

XL4005. Външно захранване на таблет
FHGi9494hEe-v805V4SP-0wBGUmnuDebmGtBbXA5qD_JSXhyNcO7nWId3ujIZmvhMh92vHUV1rq73b3SCXLUB-4Ow3Z9TjbaFbTSk3X4ZT-DMeOzr2nWWKEZ-r10Aqn6IvE0h07AnXIz-Rt8nNX5sfvhalhf5jekxVIc-EBlQI0gxcpLcReff1CAjxjHuUIx0UzjuUdQCc181rg9obo0sdQWtJzcPciNWZHeBSwQZHbcurhqPwEl8Fi7ZUO3TgzEeoCPfJF9p5Vr6HYQeORmj08ViUs1kWbTzslWfRSl3YPA3yDPPA_VeNbdeRHWZYFpFxbiGTx2lmfOkqlj9OQQx_YszCAzg6SgfBv1YYul6fdvIJPy8YlBVmuxj1NXdHYd6z8IqWsn0FGkQRxxOVcis0bwAEyOcOsXEzfrvi_j9u7g9K-dEP4Jmx6DUi2pVIJbrC_r0oL-jky8r5zrzEKknL8vWkVnmKsBMmx5NyTuYC9T_MoWad3psJCBxS7A_NuuJh-B8qpzSEv_P4Aa3NBn3bi6ymWqsUdC5vfhaRJHk7i9-Vv9Sg8OcMgrxvJrj-iVOT9F2Pn12Xpf8y5svb6o_fPAuqlH4JrHm4swLRdGZvoGfcpgOpOTQO8tKQNLw0EImngSegloe8fb_nMqHKGWEcQk0bSDWs8=w911-h668-no

Мишка от батерии АА на Li-On.
GCwcu0QQ61rXmdHS7LlWkPabSusVBfVj-JJDOHtVPNYCchI_5Nfa2ThYYC_rZZB_6X54NAwXG4wachRBooK1sozrDLVMIkBsSsbRDC2iOqHJyXwWgHOeRMGVfeoTYNWoyLrgVFiMZXNviwkp16_QAq92ruCgwedTnfuAhfjVamRqVULGYtEIhvMJKhWbRH9nlA8WvIg9JifAUZ6fv0y9EpcLwP2SbfCzQeZez4uo7uSHm_nnFqKxlWASOxc6iUwZY2x6RLFvAsF8hlxo8o8W4L1vvDFDEdFGlOiYbchMStKqekvGjipr09lfrm9E8A04cPVLfw2uW_u35zC9ZDjeD5RFb6qNm-7gtnPnIjUSI3qvJJxGfpCBcqPehwj5e0S_eQ1vIBbyu5wMjx2lvmzIBqX9Ac5ctosfM6edKbLSjeCGtdtY150pnmFvUUXmdsAtpR3_nMMi-moNBiluYmEB3v21qoFla3zZBhJd8yGelINEJXnH3OZAwfdBDEnqqFN-xAre9927ssEpivKHLXL3PHx7o3KhskACTKZuqkRHKVVQ8F21HS94_QojsPGwXN9giwkYB6Xl1rnkN6XDc2xysVO2V9ImEwowwzCqJCrUopCIxGBanXgLmymPB26_8cUbtBa5JHtMCBq2bjWzZcC8ZgCznVocpZU=w1188-h668-no

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тия диоди са обикновено между 3,2 и 3,4 волта варианта е купуваш си резистори по 0.5 вата примерно между 1 и 5 килоома и почваш да пробваш като намаляш съпротивлението докато докараш светенето в добри граници, а тока да не превишава 100-150 ma... другия вариант е да си направиш step down dc-dc converter и да свалиш напрежението до 3,2-3,4 волта... трети вариант лед лента + 12 волтов акумулатор - най лесния и най добрия според мен вариант... диодите без резистор горят бързо, дори и с шим регулиране, затова дай добрия вариант си е с лед лента... а за акумулатора си правиш зарядно със LM317/LM117 - частите за схемата струват 2-3лв без радиатора, който можеш да вземеш от старо комп. захранване , аз съм си направил такова за винтоверта, батерията на който смених с оловен акумулатор 1,3 Ah...

24V-lead-acid-battery-charger-circuit.pn

вземаш зарядно за лаптоп и го свързваш на мястото на C1, като всичко от лявата страна на c1 и самото c1 включително отпадат, схемата е за 24 волта, но с R4 регулираш на изхода да прави 13,5-13,8 волта... в pdf на LM317 има по проста схема, която регулира по ток и ограничава по напрежение, трябва да направиш тока на заряд около 200-250 ма за 1,3 Аh акумулатор на 12 волта:

index.php?action=dlattach;topic=524623.0

R2 го сменяш с потенциометър на 10 килоома и си регулираш на изхода 13,5-13,8 волта, R3 го правиш 4,7 ома и зарядния ток ще падне на около 250 ма... тоест за 6 -7 часа ще зарежда батерия 1,3 AH

преди 48 минути, Без умствен капацитет написа:

няма ли да е по евтено да си купи лампа за 6 волта

не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Без умствен капацитет написа:

Олеееее....... Затрупали сте ме с най-различни идеи! :cool:  Всичките са хубави и ще помисля, но ленти като тази, който ми предлагаш съм виждал как свети - много ярка светлина дава! Има един проблем само - не знам дали се продават в наши магазини?! Честно казано, не ми се занимава да правя поръчка от Китай за 2-3 ленти!... А да поръчам повече и да забия пари в тях, не ми е по силите (примерно, да поръчам 10-20 броя) - времето е такова, че всеки лев ми е ценен!... :(  Дано имам късмет да намеря от тези ленти в български магазин! Благодаря за идеята! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Profruit написа:

Tрябва ти преобразувател МТ3605 и в готов вид струва 40с. 

MT3608.jpg

Това е идеално, но в България едва ли ще го намери под 5лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимаш си нов фенер и толкова. Ако ти трябва повече правиш нещо на база автомобилен акумулатор. Има повече капацитет от нещо с габарита на батерии. Има говови осветителни тела, дори и въввлагоустойчиво изпълнение чак до IP68.

Лентите не са ефективни и стават само за декорация. Вилна зона ли си че има такива проблеми с тока? Жалба до местното ЕРП трябва да оправи значително нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, M.Николов написа:

Има - виждал съм по 3лв във витрина на Технологично
Иначе са по около долар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Филипов написа:

Вилна зона ли си че има такива проблеми с тока? Жалба до местното ЕРП трябва да оправи значително нещата.

Не, приятелю! "Горд" столичанин съм, но кварталът в който живея е забравен и от Бога! Нищо не се прави тук, а когато човек мине през него, все едно се връща със 100 години назад във времето! :angry22: Жалба до енергото не си заслужава да се пише, защото когато има ток, напрежението е нормално. Лошото е, че когато спре тока, този проблем не е само в пределите на трафопостът, а е доста голям район! Все имало "аварии"... :crying10:Затова искам да си направя с подръчни материали някакво осветление, което да е достатъчно силно, но в същото време да е енергоспестяващо. В смисъл, по-дълго време да свети...  :lighter:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, M.Николов написа:

Без конкуренция, без алтерантива по казуса и както винаги изригнаха разни "професори" с техните меки кацания на луната.

В руското пространство MT3608 e заслужено дискутиран най-вече като светодиоден драйвер. Дори има доработки на китайското творение. Такова е, защото мосфета е копие, но дори такова, то работи коректно. Нека продължа с приложението му сред моите джаджи.

_FigAOtUSxFU_9dy99s4_jXtD7GdKiwAMROMKEz0LBOMu4j1zqy9JBGzn30oylOFicrFZ5am1LHaQXonSeo77_866zlVfhuSzjVFXF1nEp207Zx5hNGbWyNdQQqIF6gWupqRW-Vlu423stHvxuZSv3w0r16PyhBXXJDhqDRI0dxfNtdJEWpinIp0tGmJU4WvpqfgKR0yp99mhokn0Q0GbvnHlTrl0D7ZjTojdUC01VgYuoAPYfXuBHzBYo2oEXT1oxO3_qVHS5J90aau9Xu6c_rZ2IgVYseuUSsvlQUla5ks4HrFSa_hPsuA_Xg1Cewwzhq01O9hnbADWLnBuE9MtugeeTCrA47gHtReykKhwj3k3EKCcbf8NUQRew3fzwcYVLfHTqcrQPqX5O7P9LeJfX6Bde_iGvpZuxE9aUvR9ivdTzJj9yFe7KFC291v0STW8aFZD-kmwGot-RnrsDTzQTJyA1WFXznpQAIM65Gen6lzGCk8BHQds2UGAQ8EkD_idZtNJftgZbQfdLHAF7_qgZSC4Gv5lZXKDlMTUvm6D3fXfo9VUmU0qJLi-9JFSPMO2E2ffKD4IoImCqle3jWdlFXxgvgqc3lS1Tk-Ri9L_Ghdnjw6DiaFpAcALwqFkYMVJcIhPw9eIitn6J2QSsyyDdmgScxzFW8=w1057-h668-no

Това е мой неттоп. Затворен в тази сапунерка, процът се задъхваше от жега. Подходих колхозно. Разрезах долния капак. Монтирах вент. На мястото на антената вляво инсталирах МТ3608 и зададох 6V на 12V-я вент. Постигнах тихи обороти и активно охлаждане. Целта постигната.

DD-IU9cUXP0SBSupKPgdUn4081YByUoaL3uMfhXJlpTmOLEq-C2RMiVukN9yw8h-BACayfaiErx2jaz6Weh0gBC8zo-IjvRYPXzM5XGid1Y_xUDoWfUhOJ157P7n407HkNDRmoZkmRM2xVH1wGOfIuYuIq0zGPXqn__CwkHBaK83KMNo0at8Mag2AzukbyvvTB5NXNEK-afBZFTk2mWuit6Wrz4jj_OJsRvyUMtmQ8H47UFxpkwIvVXLmTExVk6yWQvwuWbueaaCC1btIjVFrlmuUR6AV_Iz1Ohd6dfAONI-lIyeUwOhet1ISHlUqEcWfxmM_XlQime7L9U5kZndCLjzLmfcNUop5H_yh2a9zHeLuV4jGwEZOe6Znty0jhW_v6kmkXcddoEDGr1_H26wVAgrrX_lkCrZkBoBuyLx585LSJU_sZtRUIW90M3Kft57iTors8D1W68chOyZCVras_e-N8O8F3IVw8x8Yi6gBKSh4qeYMXAaHOKDrW4YkvUeUKUbrtg_yCmf1_5QwHp9b7tEDi72N9JZsa147aFDNDoSk36D0cogb920hGBhT9-zq3OmCjzIJEFO_EV5OM3glZsQTnuNxQBhggmtLroNBU4cXrd11R3ls9kVIZ9HrSU-90FbT8CTd9-L4K_uudCzU_G5ZBTLon0=w498-h668-no

Този тестер сме го дискутирали и повтарям MUST HAVE. Неговата 9V батерия замени Li-On акум от Nokia бля-бля от 2006г. Вече пети месец откакто съм я заредил, а МТ3608 изрядно подава 9V с копейки.

А сега към тегобата на автора.
В темата за буфера показах стерео осветявано от светодиодна лента. Тя е залепена под монитора, за да осветява нощем клавиатурата. Дълга 42см с общ брой светодиоди 24. Консумация 2.3W. При 12V захранване грубо 0.2А сила на тока. Това осветление е достатъчно да се ориентирам в мрака. Аз го управлявам гласово, чрез асистента на гугъл и контролер esp8266 nodemsu ( но това в друга тема ).

МТ3608 може да отдава 1А при 45'С и до 1.4А с принудително охлаждане. Чудесно! Питам, колко лента може да се налепи в фенера на мястото на луминисцентната лампа?  Да речем, че автора е факир и успее на нагъчка 48 светодиода. Но, в една лента те са повече.

И поредно показно от моя страна.
Батерия от Nokia бля-бля от 2008г. Над 10г! Държи заряд и заради това не е утилизирана. Показание на волтметъра 3.8V. Задавам 9V на МТ3608.

ZBj-kjo1JlfzQNtkfCOwwtE4Vqwnqrmb8OD8OkJakuUpS5CukpqKNLvHdQa1Q-VqV6cX65XXUaMiGKtUmsXFAQD8IkXTFX6xEvBp38wx5ulPhgTht2qab3D75gvCKZkOFMlYs-pSbOCsZTbvq2-FP6RFCSvzCxPGeqal4a94Fp-Qtq54E-XDwWWZtFzmW4mKeI9zooBR4jByghWH5drPYPwX96jqOgBy0U-39p2rdgpIFyFAD7j3rIXe2ocENa6XI0-uR_RiE10g9sku-7vPnhn23p6TyLlf0EFHWxt-4jdrlG50JOT5TiJya98Okl5qFn7DmV2YMpwXEIqvDXRMZkwhrz1ZTeinNr4Ppozp8ENaDmEkba8IHfaJD2a2FTWyvs5uw5SeTMwkAP93QuOO7ZcfJtEhTYNXUmiU_mNfy7Ag_JgyWKvxarg7coo541OqbfgeHqu6B35bm7MFwzYOEFpukP5_aBlg9iF-bAlxyYeQFtk_jjTAofj10JzfV3nZcCFl5I3oJNv_GHApdAFl4ngRrz6yoUUpmM63dQ6Na41q0LAoXLdhmE-N5jfWigNYq8-NMSSAkXSvJz_su0o-B3h5fcS5CZ9yCeoqIxSUKAS-ZT54Wo6BZfomsfTsH0ckkMBO25TQZuilaBTRu_W17vZs0mB5YSQ=w1001-h668-no

Да, в случая купих 5 бройки без микроUSB конектор и се падна по 36с за платка за разлика от показния в първата снимка за 43с.

А сега включвам първата под ръка лента и  voila. Дежурно осветление в действие. Лентата е точно 12W / 12V / 1A.
Повече от час свети без притеснения за акума, защото в него има мосфет, който ще изключи при зададен праг на разреждане. Разбирате ли. Акумулаторът ще се разрежда и на изводите му вече няма да е първоначалните 3.8V а в посока 2,5V, но на извода на MT3608 ще са заковани 12V. И не забравяйте доработките. Стабилизация по ток и филтрация на пулсациите ( но това за напреднали и в случая без значение). Ако тримера се замени с потенциометър се постига димиране, но това вече кръжок ТНТМ

rrpT5BBWSD6Fj9tqCmoqLqqbEIzm-RMZoDiVqhKqbC-YwdLneTNVXkSQ5qHOcPtHVJBjoyf6hHU09dPRwhBTao71BVNsKeZPXSxyMY3EzJk1Nwmtuu8LcSR-wFbmnpnC5GZ90KUK6mLtGjSoHeOGlsGDHCZlgKFfrEK2u3GOHHXji8e0iyca2mR6VEbfm4Z2Xb8nCgrG9XEkCVD41WDVe70Gn2Wpa6Z9cFIS5twa5s6bhK7bslsIKvj0_xDA-29tRvIJeLzBiy54Zl5J7J4KnGpYG1HOfYHN3_hDH_fbpKSbqXTNd7CLSJvX9p_aBnrJu5Bz92GHmygZMGSlKNnyB5pqNp-aEybKMKDRCfiy_nwyyXrPno4-PFY66ygniUzEu0BpqS3Wez6dEQx1JfF9b7_ALldsrLb8HKWg2vUCp55Yr7tZIjPz0Klu-LkF4-Al1_vShn5hM0oRRC5zvIe-WqT92-Sjg6mKF0NmCLltsFXoBCNs1BWut5rKYNonaA9CCQQXKVMJrrUxIAGLAnq2TwMNc6RgUzclppesd-2BalDptbqXPSZP6SfKgJ8elV0BSk_DBG6M8OkAoE3qB0qYtb8d1zR5sqStuoFsX_q5iTU2qfsGPjv5nnBWKVlWDvjXklWsNlEG0pMEdOVuJsxQjpM_MQ1Mx00=w969-h668-no

Та какви резистори, зарядно от лаптоп, светодиоди на 6V и прочие гламарщина!?
Авторът е сменял чето акумулатори по простата причина, че подобен род фенери  зареждат същия през примитивна схема. Лишени са от компаратор, който да пази от дълбок разряд. Направено да се шитне. Хубаво евтино няма и той е получил толкова, колкото е заплатил.

Снимките са авторски, но заради качеството им си запазвам правото, да ги изтрия след като темата заглъхне.

шабат шальом!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой е този квартал? Отвъд околовръстното ли? Прилича на проблеми с 20KV далекопровод.

Решението  го има в предния ми пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Филипов написа:

Кой е този квартал? Отвъд околовръстното ли? Прилича на проблеми с 20KV далекопровод.

Решението  го има в предния ми пост.

Княжево!... :(  Много близо до нас, на границата с Горна баня, има голяма подстанция! Не би трябвало да имаме проблем според мен, но никой не ме пита! ;)  Колкото до решението, ще продължа да се ровя в Интернет - дано успея да намеря нещо заслужаващо внимание! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.02.2019 г. в 5:54, Филипов написа:

Взимаш си нов фенер и толкова. Ако ти трябва повече правиш нещо на база автомобилен акумулатор. Има повече капацитет от нещо с габарита на батерии. Има говови осветителни тела, дори и въввлагоустойчиво изпълнение чак до IP68.

Лентите не са ефективни и стават само за декорация. Вилна зона ли си че има такива проблеми с тока? Жалба до местното ЕРП трябва да оправи значително нещата.

Извинявам се, но може ли да ми дадеш някакъв линк където да видя и прочета за готово осветително тяло?! Желанието ми е такова осветление да може да издържи поне 7-8 часа!... :emoji_objects-57:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване