Премини към съдържанието
Румен Гоцев

Каква е разликата между Linux Debian, Mint, Ubuntu, Fedora & Windows

Препоръчан отговор

Каква е разликата между Линукс и Уиндоус? В какво направление Linux е по-стабилен от Windows? Съществува ли понятието „стабилен” за една операционна система?

Изпратено от моят MYA-L11 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Rumen Gotsev написа:

Каква е разликата между Линукс и Уиндоус? В какво направление Linux е по-стабилен от Windows? Съществува ли понятието „стабилен” за една операционна система?

Не и Да, както и Да и Не!

Отваряй тетрадката и пиши със симпатично мастило в нея.

А FreeBSD защо липсва? А другите ОС-и?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои са другите ОС-и? LINUX има множество видове десктоп системи наречени дистрибуции. За FreeBSD не знам нищо. Това не е ли разработка на Университета Бъркли в САЩ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има теми във форума за windows и за linux. Вземи ги прочети, за да не задаваш подобни глупави въпроси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тези неща има гугъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Rumen Gotsev написа:

Кои са другите ОС-и? LINUX има множество видове десктоп системи наречени дистрибуции. За FreeBSD не знам нищо. Това не е ли разработка на Университета Бъркли в САЩ?

Mac OS Android UNIX и др

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има теми във форума за windows и за linux. Вземи ги прочети, за да не задаваш подобни глупави въпроси.
Прекалено много информация има в тези теми. Ще се наложи да си взема ситото. Все пак съм човек, а не зубър. А вие да не би да сте на „ти” с тези теми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конкретизирай си питането!

Теб какво точно ти трябва информация за доклад или да избереш кое да ползваш? А за какво точно ще го ползваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ползвам Linux Apache Maria DB/MySQL PHP за уеб разработка и WordPress. Поне засега това имам предвид. Другото е че ползвам и MS Windows. Ще си позволя да разкажа малко за своите опитности, за да бъда правилно разбран и последователен: По принцип съм обикновен потребител. Ползвам Linux Ubuntu за онлайн банкиране. Бях за кратко време с други дистрибуции Fedora/Korora & Linux Mint. Но си ползвам Ubuntu. Това беше през периода 2011-2017 г. От самото начало с Linux Ubuntu се запознах/започнаг да ползвам на 01.02.2011 г. И така съм до днес. През този период научих, че всяка Линукс дистрибуция има диск на „живо”, за разлика от Уиндоус. Че линукс може да се ползва паралелно с уиндоус като самия начинаещ потребител реши коя система да ползва в зависимост от своите нужди и цели.

Затова съм толкова заинтересуван от разликите между Линукс и Уиндоус. Запознат съм, че Gnu is not Unix, Linux is not Windows. Един уиндоус потребител с придобити навици трудно ще реши да се пресели от своя свят в непознатия за него самия свят на Линукс и конзолата от онова време. До 2010 бях обикновен потребител на Windows и се реших да се запозная със света на Linux. За Linux съм чул в Регионална Мрежова Cisco Академия към Фондация „Бъдеще 21-ви век” - гр. ПЛОВДИВ. През 2003 г. Видях Linux Knoppix. Но не проявявах ентусиазъм да се преселя от света на Windows в света на Linux. Друго какво да ви кажа. Ползвал съм офис пакета на майкрософт за обилновени неща. А за либре офис пак чух, но предишното му име е Open Office. Него го ползвах за първи път в Гърция в една интернет зала, понеже на компютъра нямаше офис пакета на компанията от Редмънт. А въпросът ми беше непълен относно разликата между Линукс и Уиндоус за обикновения българин потребител. Игри съм спрял да играя от 2005 г. Друго нямам какво да разказвам. Нямам намерения да пиша доклади. Бъдете живи и здрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Rumen Gotsev написа:

Линукс е създаден от Линукс, тогава е бил е студент и нещо като хоби,  за неговото хоби е ползвал  познанието си за MINIX, но не му допаднало идеята за Микроядрото и затова направил си свое. Но това трябва и софтуер примерно GNU, защото едва ли ще работи без GNU.

И затова има GNU с ядрото на Линукс GNU Linux и GNU с ядрото на HURD  https://www.gnu.org/software/hurd/. GNU HURD

Ето изгледай това видео.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Rumen Gotsev написа:

Каква е разликата между Линукс и Уиндоус?

За мен разликата е че едното е безплатно до безкрай, а другото е за пари.

Но, ако се запитаме каква е разликата в мисленето на клиентите на едното и на другото, тогава става по-интересно.
Според мен линуксаджиите повече обичат да си усложняват живота и да се правят на различни от другите хора, с цел да си избиват комплексите за малоценност и се самозалъгват че са по-умни. Мисленето на линуксаджията е ориентирано към писането на ръка, което го кефи явно, все едно че той пише код на софтуер. Както алпинист се кефи да се самонаказва в лют студ и недстиг на кислород да ходи да умре някъде до някой връх. Линуксаджиите водят борба със самите себе си, искат да си докажат че могат нещо си там, да е сложничко и да има постоянно нови предизвикателства, щото им трябва да се били развивали. Само дето забравят че човек не живее за да ползва линукс, а го ползва защото му трябва за някакви цели.

А аз ползвам Минт все едно че е Уиндоус, без да се задълбочавам, също както си гледам телевизорите, без да ги отварям и човъркам всеки ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Белгиеца написа:

За мен разликата е че едното е безплатно до безкрай, а другото е за пари.

Но, ако се запитаме каква е разликата в мисленето на клиентите на едното и на другото, тогава става по-интересно.
Според мен линуксаджиите повече обичат да си усложняват живота и да се правят на различни от другите хора, с цел да си избиват комплексите за малоценност и се самозалъгват че са по-умни. Мисленето на линуксаджията е ориентирано към писането на ръка, което го кефи явно. Както алпинист се кефи да се самонаказва в лют студ и недстиг на кислород да ходи да умре някъде до някой връх. Линуксаджиите водят борба със самите себе си, искат да си докажат че могат нещо си там, да е сложничко и да има постоянно нови предизвикателства, щото им трябва да се били развивали. Само дето забравят че човек не живее за да ползва линукс, а го ползва защот му трябва за някакви цели.

А аз ползвам Минт все едно че е Уиндоус, без да се задълбочавам, също както си гледам телевизорите, без да ги отварям и човъркам всеки ден.

Е друго си е да извикаш в компанията си психологът Danny Orna през 1995 изучаваш шимпанзета  и да ти предложи старт меню, което е базирано на уреда за говорене на шимпанзета. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Rumen Gotsev написа:

Каква е разликата между Линукс и Уиндоус?

Образно казано, подчертавам ... образно , разликата е, че в Уиндоус ОС графичния интерфейс е "вкаран" в ядрото ... и другото съществено е, че ядрото е "затворено", т.е. потребителя получава само и единствено компилираното ядро ... И ако може така да се каже при Уиндоус ОС има разграничение за какво ще се ползва ОС, дали за клиентски услуги или сървърни ("мрежови") ...

Естествено има и други различия .... свързани с файловата организация и т.н., но същите са от значение до толкова с какви други компютри и ОС ще влиза в комуникация въпросната ОС. За разлика от Уиндоус, Линукс е изцяло ориентирана за работа в мрежа, докато масовите Уиндоус дистрибуции са ориентирани за самостоятелна работа на въпросния компютър ...

Това е моето мнение изказано изцяло като един потребител на въпросните ...  Може професионално да звучи доста дилетантски, но това му е необходимо да знае обикновения потребител ... , за да не се чуди коя ОС да си слага и коя ще му е по приветлива за работа ...

Успех!

п.п. Тенденцията е Персоналните устройства да станат терминали .... и затова има бум в налагането на Линукс ОС .... Реално погледнато ерата на персоналните компютри е в зоната на залеза си .... и каква ОС ще се слага на Десктоп машините или пък на Лаптоп машините си остава въпрос на собствен избор ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

„За разлика от Уиндоус, Линукс е изцяло ориентирана за работа в мрежа, докато масовите Уиндоус дистрибуции са ориентирани за самостоятелна работа на въпросния компютър ...”

Няма такова понятие „Windows дистрибуция”, а такова нещо за първи път чувам.....
.....може би имате предвид Windows версии като 3.11, 95, 98, 2000, Millennium edition, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Rumen Gotsev написа:

Няма такова понятие „Windows дистрибуция”, а такова нещо за първи път чувам.....

Е то няма, ама човекът е с особено мислене, възприема изкривено реалността около себе си.
като му свикнеш на изказа и почваш да чаткаш кво е искал да каже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, acnekt написа:

Линукс е създаден от Линукс

Ко? Бай ти Линус, едва ли ще е доволен, че му променяш името без негово знание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-краткият отговор:
Линукс е бъдещето, Уиндоус е миналото.

Все още не си го осъзнал?
Огледай си и провери къде и за какво се ползва в днешно време Линукс и къде и за какво Уиндоус.
Също проследи кое кое подменя и какъв е трендът.

Ако възнамеряваш да си историк по операционни системи или археолог по технологични разкопки - избери Уиндоус.
За всичко друго неизброимо - Линукс.

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, sliderum написа:

Ко? Бай ти Линус, едва ли ще е доволен, че му променяш името без негово знание.

Добре ЛинуС. Не ЛинуКс. Голяма грешка. Пингвинът как се казва ТаКс.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Тъкс?wprov=sfti1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, whitepixel написа:

Най-краткият отговор:
Линукс е бъдещето, Уиндоус е миналото.

Пророците са в темата за религиите. А като дойдат квантовите компютри след няколко години, какъв Линукс ще им инсталираш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, sliderum написа:

А като дойдат квантовите компютри след няколко години, какъв Линукс ще им инсталираш?

Що? Ти да не  бе Уиндоус ще се напъваш да  им инсталираш?

https://www.research.ibm.com/ibm-q/

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Rumen Gotsev написа:

„Windows дистрибуция”

Windows версиите не са ли Дистрибуция на даден продукт, а?!

Вярно .... гледам малко по-различно на нещата, но до колко  греша и до колко Уиндоус е "наследник" на ДОС, а?!

При Линукс е друго .... Линукс базираните дистрибуции имат общ корен, който е Линукс_ядро ...

Всеки може да вземе готова компилация или пък да "спретне" своя, но за да е "годна", трябва да позволи да се "вижда" какво е "човъркал" в ядрото ... ;)

В края на краищата компютърът говори на "машинен език" .... и по мой динозавърски начин на мислене Компилаторът си остава основната ОС ... :) и се налага да се правят различни такива за всеки различен процесор ... :beer: Всичко останало е суетня .... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, whitepixel написа:

Що? Ти да не  бе Уиндоус да им инсталираш?

Не, просто не се правя на врачка и да предричам дали и кое ще надделее в предпочитанията на потребителите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, sliderum написа:

Не, просто не се правя на врачка и да предричам дали и кое ще надделее в предпочитанията на потребителите. 

При положение, че повечето потребители са Next------->Next сигурно Windows. Повечето хора не обичат да четат и избират лесното.

Това е като в магазина. Виждаш една стока, че се купува и си викаш явно е търсен продукт, що да не си взема и аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

според мен, Линукса ще надделее, когато стане андроидоподобно
с много приложения и лесно инсталиране
но ако се запази в сегашния си вид, вероятно ще е само за служебно ползване и ще е далеч от масовия потребител

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

....
но ако се запази в сегашния си вид, вероятно ще е само за служебно ползване и ще е далеч от масовия потребител

От което лично аз ще бъда много доволен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване