Премини към съдържанието
Румен Гоцев

Каква е разликата между Linux Debian, Mint, Ubuntu, Fedora & Windows

Препоръчан отговор

преди 22 часа, acnekt написа:

Линукс е създаден от Линукс

Само, че е Линус, а не Линукс. А разликата между дистрибуциите е в десктоп средата ( MATE, CINNAMON, XFCE....) и на какво са основани(Arch, Debian, Ubuntu).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Eclipse2G написа:

Само, че е Линус, а не Линукс. А разликата между дистрибуциите е в десктоп средата ( MATE, CINNAMON, XFCE....) и на какво са основани(Arch, Debian, Ubuntu).

Не е баш така но карай да върви...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Румен Гоцев написа:

През този период научих, че всяка Линукс дистрибуция има диск на „живо”, за разлика от Уиндоус.

Не всяка. И ако банкираш през жив диск, обнови поне уеб браузъра (поне аз така бих направил, ако може).

Идеята "жив диск" е да добиеш представа (и буквално - жива реклама на възможностите, обикновено не в пълния им блясък). Някои и се инсталират едно към едно със съдържанието на живия диск и "постинстал се дооформят" (ако я имат тая опция). Други запазват в инсталираното промените направени в живия диск. Трети - ем са живи, ем пазят промените. Други пък са само живи, не могат да се инсталират (поне официално не го поддържат).

Ем от много време си го попробвал Линукса, ем да не правиш разлика между "либре", "фрий", "опън"... Яз първо фанах за кво иде реч докато бях на Уйн, пък после научих за Линукс. Не ти вървят оправданията, каквито и да извадиш.

Бях до тук в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Белгиеца написа:

Eй това е много хубаво за от флашка и временно ползване
PCLinuxOS

Хубаво дистро, след като Мандрива "умря" година/две карах с него, става за новобранци, лесна инсталация, добър панел с настройки прегледни и разбираеми (наследство от Мандрива), но повече ми харесват Mageia и Rosa от мандрива подобните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, petie1 написа:

Не е баш така но карай да върви...

:cantbelieve:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Melmak ® написа:

Ами не са.

Не искам да споря .... Да, различно е от Линукс ...

Говоря за: MS-DOS базирани, NT базирани, Server базирани, За таблети и PDA и За PDA и телефони ... макар, че последните може и да се обединят според меня ...

Странното е, но никой не си спомня Уин 6 ... по-точно Windows 6 Mobile  ... една основна MS грешка за графичния интерфейс при мобилни телефони според мен...

което спомогна на Линукс базираната Андроид да ги измести от пазара наречен мобилни телефони ....

Най-отявлено дистрибуциите се виждат когато се заговори за Home, Pro , Server, Ultimate и т.н.

Цитат

Дистрибуция е един от четирите елемента на маркетинг микса. Дистрибуцията спомага на дадена организация или производител да направи продуктите или услугите си достъпни за потребителите и да постигне конкурентно предимство на даден целеви пазар.

Да, мога и да греша, но само и единствено от тази гледка точка споменавам за Windows дистрибуция ..

преди 9 часа, Melmak ® написа:

Linux не отдава предпорчитание основно на Desktop-а. Докато при Windows все още си е така. И двете системи, все още, работят най-вече самостоятелно. Така че това твърдени не е вярно.

Да, изказа ми, че Линукс е изцяло ориентирана, е не правилен, но си позволявам тази неточност защото говоря образно .... все едно да говоря, че има автомобили 2х4 и 4х4, 6х6, 8х8 и тн. на някой който мисли, че всичките би следвало да са 4х4... Никой обикновен потребите не си е инсталирал на домашния (персоналния) си компютър Windows Server и е запознат с особеностите на същата ....

Обикновения потребител де факто не го интересува каква е ОС .... хваща устройството и работи, забавлява се и т.н. чрез него .... чак като се сблъска с нещо което не може да направи, а някой друг го прави, започва да "псува" дадена ОС и т.н. ....

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Eclipse2G написа:

:cantbelieve:

Всяка дистрибуция е създадрна за конкретен тип потребители напримера Федора е създадена повече за дизайн Дебиан е създаден за сървъри повече и други та горе долу това е разликата между дистрибуциите а не толкова средите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Класациите съществуват, защото са  нужни. Аналогично - за трол-потребителите е създадена, не, не е ТериПратчетОС, нещо с ГНОМ беше, ама съм забравил името.  Съответно - величествената дистрибуция ЛинуксМинт, не предлага повече подноси с КДЕ, защото не смогва да забърква манджи за всички маси които искат от тая гозба, те правят изискано гурме, а не бързи хот-доци.

@petie1, по какво моето празнодумие се различава от твоето умнотворение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, petie1 написа:

Всяка дистрибуция е създадрна за конкретен тип потребители напримера Федора е създадена повече за дизайн Дебиан е създаден за сървъри повече и други та горе долу това е разликата между дистрибуциите а не толкова средите

Това добре, но аз най-вече наблягах на това, че си объркал името на Създателя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aми Ubuntu Studio за какво е? В Ubuntu Studio има инструменти за графичен и уебдизайн, за уеб разработка, за предпечат.Мултимедия - инструменти за обработка на видеоклипове, 3-измерна анимация и визуализация на такива обекти с Blender 3D.

https://ubuntustudio.org/tour/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами Убунту си е, сборка с предварително инсталирани инструменти за мултимедия, графика и т.н. за мързеливци, същото можеш да си инсталираш и сам на което и да е дистро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.02.2019 г. в 23:45, бат'начо написа:

Не всяка. И ако банкираш през жив диск, обнови поне уеб браузъра (поне аз така бих направил, ако може).

Идеята "жив диск" е да добиеш представа (и буквално - жива реклама на възможностите, обикновено не в пълния им блясък). Някои и се инсталират едно към едно със съдържанието на живия диск и "постинстал се дооформят" (ако я имат тая опция). Други запазват в инсталираното промените направени в живия диск. Трети - ем са живи, ем пазят промените. Други пък са само живи, не могат да се инсталират (поне официално не го поддържат).

Ем от много време си го попробвал Линукса, ем да не правиш разлика между "либре", "фрий", "опън"... Яз първо фанах за кво иде реч докато бях на Уйн, пък после научих за Линукс. Не ти вървят оправданията, каквито и да извадиш.

Бях до тук в темата.

libre & free са с едно и също значение. на испански е libre, а на английски е free.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Румен Гоцев написа:

libre & free са с едно и също значение. на испански е libre, а на английски е free.

И така да е, либре-то и оупен офис са с различни разработчици, така че са съвсем различни програми - нищо, че като функции може да си приличат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.02.2019 г. в 23:45, бат'начо написа:

Бях до тук в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Румен Гоцев написа:

Оле мале! Хората ти казват, че става въпрос за много различни неща, ти пак си настояваш на разбиранията. Не е толкова важно какво мислиш че трябва да е, а как е. Не забравяй, че името е и търговка марка.

OpenOffice беше написан на Java и от 8 години е почти изоставен. По много причини, част от разработчиците тогава се изтеглиха и направиха друг проект - LibreOffice. Той е написан на C++, много по-пъргав е, с по-модерен интефейс и повече възможности. Обикновено Linux хейтърите все баят, че  OpenOffice не става, макар и от 6-7 годни никой да не го ползва. Напрактика, съществува само в менталното пространство на хейтърите.

https://ru.wikipedia.org/wiki/LibreOffice

https://ru.wikipedia.org/wiki/OpenOffice

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Луда работа :) ,некви се напъват да дават оценки на ВЕЛИКИО ЛИНУКС .Аре холан 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Melmak ® написа:

OpenOffice беше написан на Java

Това не го знаех. А то обяснява много неща, вкл. и мудността му при стартиране, докато Либре-то тръгва още преди да успея да си кажа името. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Eclipse2G написа:

Аз не съм бъркал името на Линус Торвалдс недей лъга кат дрът ром капиши?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Не забравяй, че името е и търговка марка.

Мислех това да пиша (по "изкривен начин"), ама излезе друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, най-вероятно не знам, че LibreOffice & OpenOffice са два различни пакета. Наистина се хванах върху думите free/libre open source software. Ако човек сбърка,че не знае, това означава, че наистина не знае. Аз ползвам LibreOffice само вкъщи. Това май е само моя работа. Не знам кой какво ползва. Няма да се впускам в излишни подробности. Тук ще си спестя думите. Благодаря за корекцията. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Eclipse2G написа:

Не беше той, а някой си аспект:

на 21.02.2019 г. в 23:36, acnekt написа:

Линукс е създаден от Линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linus Torvalds, роден във Финландия на 28.12.1969 г. През 1991 г. е бил студент в Университета Хелзинки и е работил на Операционна система Minix, която е създадена от Andrew Tannenbau. На тази система Linus Torvalds създава ядрото за бъдещата операционна система, която по-късно но си неговото име - Linux. A самият  Andrew Tannenbau въобще не е допускал, т.е. предполагал, че Linus Torvalds ще направи нещо, което за вбъдеще ще изиграе основна роля при разрабтката на това ядро и въз основа на него ще се създадат множество distributions. Debian - с пакетен формат *.deb. Базирани дистрибуции на Debian ca Linux Mint, Linux Ubuntu, (Linux Ubuntu през 2011 г. има нова графична среда - Unity, която е активна до 2018 г. После Michael Shuttleworth основател на Canonical LTD на Каймановите острови решава Linux Ubuntu отново да се върне на графичната среда Gnome с излизането на Linux Ubuntu 18.04 Bionic Beaver). Другата система е на Компанията RedHat - РедХат Ентърпрайз Линукс - малко по-късно (около 2002-2003 г.) излиза Проект Fedora - създадена е дистрибуция Fedora Core c пакетен формат .*rpm, спонсорирана от компанията РедХет - RedHat. Графичните среди са Gnome, KDE, XFCE, MATE, LXDE, Cinnamon. При наличието на множество дистрибуции и при графичните среди има различни файлови мениджъри като Thunar, който се ползва при графична среда XFCE, Dolphin - KDE. Nautilus - GNOME. Докато Windows няма графични среди, както е при Linux дистрибуциите. Има файлов мениджър Windows Explorer и платени файлови мениджъри като TotalCommander наследника на MS-DOS - Norton Commander.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, rado84 написа:

Не беше той, а някой си аспект:

на 21.02.2019 г. в 23:36, acnekt написа:

Да не бях аз аз рядко бъркам името на Линус Торвалдс... Между другото забравихме и още един важен човек за създаването на Линукс Андрю Таненбаум

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Да не бях аз аз рядко бъркам името на Линус Торвалдс... Между другото забравихме и още един важен човек за създаването на Линукс Андрю Таненбаум

Е този никога не съм го чувал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване