Премини към съдържанието
rado84

Не може да монтира NTFS партишън

Препоръчан отговор

Днес бях неприятно изненадан от тази грешка, която се случва за първи път. И друг път съм инсталирал и махал Боза, за да сложа Линукс, но досега такова нещо не беше ставало. Ако може някакви идеи как да го оправя без да форматирам въпросния хард диск и с наличен само Линукс.

spacer.png

П.С. Питах и на други места и още чакам да ми отговорят, но реших да питам и тук - повече мнения, по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбираме ли, че си пробвал първото, което изкарва гугъл

# ntfsfix /dev/sda1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е състоянието на физическия диск. Колко и какви дялове има на него. Какво става ако заредиш някоя WinPE среда?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, rado84 написа:

Днес бях неприятно изненадан от тази грешка, която се случва за първи път. И друг път съм инсталирал и махал Боза, за да сложа Линукс, но досега такова нещо не беше ставало. Ако може някакви идеи как да го оправя без да форматирам въпросния хард диск и с наличен само Линукс.

spacer.png

П.С. Питах и на други места и още чакам да ми отговорят, но реших да питам и тук - повече мнения, по-добре.

1. Проявери, дали е инсталиран ntfs-3g

2. Инсталирай ntfs-config

3. Стартирай ntfs-config и постави двете отметки в диалоговия прозорец.

След това рестартирай машината.

Успех !

П.П.: Добре е преди това да си поглежднеш в etc/fstab и, ако е описан този дял по някакъв начин да изтриш записа за него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Днес бях неприятно изненадан от тази грешка, която се случва за първи път...

Съобщението говори/пиши само. Джамът ти е теглил поредни обновления и не е завършил изпълнението им, за което това което наричаш линукс интелигентно го засича.

spacer.png

Често получавам такива съобщения под Ubuntu16.04, защото превключвам рядко ( повече от месец ) под windows и той взел, че изтеглил поредните си мандавошки. Вчера например ми се случи пак.

дерзай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

1. Проявери, дали е инсталиран ntfs-3g

2. Инсталирай ntfs-config

3. Стартирай ntfs-config и постави двете отметки в диалоговия прозорец.

След това рестартирай машината.

Успех !

П.П.: Добре е преди това да си поглежднеш в etc/fstab и, ако е описан този дял по някакъв начин да изтриш записа за него.

Това изкара 1 милион грешки.
В fstab има само 2 реда и този хард диск не е сред тях. Редактирането на този файл беше едно от нещата, които направих след като разкарах бозата.

преди 1 час, bornofash написа:

Да разбираме ли, че си пробвал първото, което изкарва гугъл

# ntfsfix /dev/sda1

И първото, и третото, и петото - все безрезултатно.

преди 7 минути, Profruit написа:

Съобщението говори/пиши само. Джамът ти е теглил поредни обновления и не е завършил изпълнението им, за което това което наричаш линукс интелигентно го засича.

spacer.png

Често получавам такива съобщения под Ubuntu16.04, защото превключвам рядко ( повече от месец ) под windows и той взел, че изтеглил поредните си мандавошки. Вчера например ми се случи пак.

дерзай!

Това е, ако си бил с Боза 10. А моята беше кракната Боза 7 с изключени ъпдейти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да знаеш, но и при мен е 7, която от Pro стана Ultimate, но това не променя нещата. Рестартитай, чекни там и после докладвай. NTFS e NTFS и версията 7 или 10 в случая е неважна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такава грешка се вижда често, когато се ползва съвмесно Linux и Windows 8 или 10 с включен fast startup (влючен е по подразбиране). Windows не изключва на цяло системата, а прави нещо средно между хиберанция и изключване и Linux реагира така. Изключи fast startup или рестартирай при превключване на Linux...Писали сме едновременно, щом нямаш вече Windows  и не е бил 8 или 10 незнам, може би си ползвал hibernation под седмицата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да знаеш, но и при мен е 7, която от Pro стана Ultimate, но това не променя нещата. Рестартитай, чекни там и после докладвай. NTFS e NTFS и версията 7 или 10 в случая е неважна.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди рестарта пробвай да изпълниш

sudo update-grub

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стъпка 1.
mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile,rw /dev/sda1 /mnt

От Мануел:
remove_hiberfile
              When the NTFS volume is hibernated, a read-write mount is denied and a read-only mount is forced. One needs either to resume Windows and shutdown it properly, or use this  option  which  will remove the Windows hibernation file. Please note, this means that the saved Windows session will be completely lost. Use this option under your own responsibility.

Стъпка 2.
umount /mnt

Стъпка 3.
ntfsfix -d /dev/sda1

Би трябвало вече да се маунтва нормално

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стъпка 4, конвертирай си дяла на EXT4. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, whitepixel написа:

Стъпка 1.
mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile,rw /dev/sda1 /mnt

От Мануел:
remove_hiberfile
              When the NTFS volume is hibernated, a read-write mount is denied and a read-only mount is forced. One needs either to resume Windows and shutdown it properly, or use this  option  which  will remove the Windows hibernation file. Please note, this means that the saved Windows session will be completely lost. Use this option under your own responsibility.

Стъпка 2.
umount /mnt

Стъпка 3.
ntfsfix -d /dev/sda1

Би трябвало вече да се маунтва нормално

Хибернацията е първото нещо, което изключвам в Уиндоус (powercfg -h off), което моментално премахва хибернационните файлове от всички дялове, даже и без рестарт. Хибернацията никога не съм я харесвал. Ползвах приспиване на Уиндоуса, докато го имаше. Но така или иначе трябваше при рестарта, за да вляза в Линукс, да си е ресетнало състоянието.

Edit: единствено във Фашистбук групата "Линукс за българи" успяха да ми помогнат. Но все пак благодарско на всички отзовали се. :)
С тази команда нещата си дойдоха по местата без форматиране или рестарти:

ntfsfix -b -d /dev/sda1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не единствено. whitepixel  го написа в стъпка 3. Както и да е, но се върни на мнението му и прочети за риска.
Друг е въпроса, ако ти куца английския и не си му обърнал внимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Profruit написа:

Е не единствено. whitepixel  го написа в стъпка 3. Както и да е, но се върни на мнението му и прочети за риска.
Друг е въпроса, ако ти куца английския и не си му обърнал внимание.

Това, което той е написал е без -b. Без -b връща грешки. Нямам идея за какво служи това -b, но без него не стана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

идея ше разбереш като прочетеш --help или man

преди 3 минути, rado84 написа:

...

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, бат'начо написа:

Не му "давай" "навици", ще свикне и ще му хареса. ;)

Прав си, че ще ми хареса. :D  Сега тествах това "--help" с друга команда, за да видя какво ще излезе и резултатът верно си е за харесване. :D 

rado@RADO-Mint18 ~ $ sudo --help
sudo — изпълняване на команди от името на друг
                              потребител

usage: sudo -h | -K | -k | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
usage: sudo -l [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-U user] [-u user] [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
            [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user] file
            ...

Параметри:
  -A, --askpass               използвай помощна програма за
                              въвеждане на паролата
  -b, --background            изпълни командата във фонов режим

..........................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване