Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, прехвърлих тази стара тема от форум Сандъците и реших  да я допълня с повече практически примери. Слабото място в LCD дисплеите е подсветката. Когато е изгоряла или изтощена някоя от лампите, екрана светва за около 1 сек. и изгасва. За да открием коя е дефектната лампа, най-напред трябва една по-една да ги изключим от цоклите на инвертора, но понеже не бива той да работи на празен ход, поради опасност да пробие платката и да прегори някоя писта, затова след като изключим лампата, на нейно място, към спойките на цокъла трябва да свържем обикновено съпротивление със стойност 100K/2W, за 19'' дисплей и 91K/3W за 22''. Това е максималната стойност при която заработва инвертора, за по-голям екран е нужно по-малко съпротивление. Ако не разполагаме с резервна лампа и е повредена само една от тях, можем временно да поправим  телевизора, оставяйки го със съпротивлението, докато се снабдим с нова, ако изобщо намерим такава.

Забележка: Включването на подсветката за момент, съвсем не означава, че лампата е изгоряла, може просто да е изтощена. За целта някои марки като Sharp имат опция в сервизното меню автоматично да се настрои тока на лампите и не е нужна смяна. Затова, ако открием, че лампата е просто изтощена, бихме могли паралелно  към нея да свържем съпротивлението, но с по-голяма стойност, примерно 150-200K, въпреки шунтиращото действие на резистора, то няма да се отрази върху силата на светене на лампата. Понякога същите симптоми се получават и при прекъсната вторична намотка на инверторният трансформатор, като в точката на прекъсването се образува пробив и трансформатора може да възстанови токът си при добавяне на външното съпротивление и това да ни обърка при диагностициране на повредата. Ако не намерим нов трансформатор, можем да пренавием изгорелият. Обикновено магнитопроводът е здраво залепен и ако не може да се разглоби след накисване в коресилин или чрез нагряване и по какъвто и да е друг начин, тогава се налага да го счупим като чукнем леко ферита с малко чукче. След премахването на едната половина от магнитопровода, другата може да излезе цяла при по-силен натиск. След това ако не можем да развием изгорялата намотка, тъй като и тя е лакирана, можем да я разкъсаме с игла и след това да навием вторичната намотка с жица Ф0,05, което е доста лека и приятна работа и навивките не са много. Накрая залепваме счупените парчета от мяатнитопровода с епоксидна смола и ги притягаме здраво с хартиено тиксо.

Въздушната междина в пукнатината няма да окаже влияние върху работата на трансфоарматора, тъй като той работи на висока честота и въздушна междина между ядрата дори е желана и фабрично те се отделят едно от друго с тънка изолация. На някои китайски ТХО например пък пъхат в междината парче медна жица.

По-дългите лампи не могат да се проверят със стандартните тестери, защото те се нуждаят от много по-високо напрежение и ток, което е много опасно. Освен това с тестестера не се запалва цялата лампа и не можем да видим дали свети нормално и дали е изтощена.  

Размер на дисплея - Стойност на резистора - Размер на лампата

19"  ------------------------100K/2W -------------------

22"  ------------------------  91K/3W ------------------- 488 x 2 mm

При големите дисплеи може да ни е нужно съпротивление с голяма мощност, което не можем да намерим. Тогава може да съставим такова от две съпротивления с половин стойност свързани последователно или паралелно, но с удвоена стойност. Втория метод практически е по-неудобен. Така ще получим удвоена мощност при еднакви размери.

https://www.sandacite.bg/forum/viewtopic.php?f=17&t=4933&start=20

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И допълни опцията - НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА В КЪЩИ!! Защото ако някой новобранец или ентусиаст решил да се прави на майстор, но нямащ уменията и знанията ( а това вече става мода) ще направи беля!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво де защо се барате подсветката? Никакъв смисъл не виждам

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 35 минути, petie1 написа:

Хубаво де защо се барате подсветката? Никакъв смисъл не виждам

:offtopic_s:

Защото няма какво друго да бара :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AAUUXX написа:

:offtopic_s:

Защото няма какво друго да бара :D

Меча. :D

• Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, The-Walk!nG-Dead написа:

Меча. :D

В предната тема му писах първи. Даже му казах, че темата ми хареса. И нито една обидна дума не съм му казал.(справка - затворената тема от вчера) Сега ще изчакам да съм последен и ще му кажа с какво ми е харесала.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази драма пак ли ще се повтаря, чакам с нетърпение да почвам работа и да нямам време за форума :getout:

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Танер Заит Расим написа:

Тази драма пак ли ще се повтаря, чакам с нетърпение да почвам работа и да нямам време за форума :getout:

Ти видя ли, че има нов модел Распбери.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Колев60 написа:

Ти видя ли, че има нов модел Распбери.

На втората или третата заплата ще си взема два, един ще подарявам а другия ще му сетвам FREE PBX имидж, че тоя астериск под cli няма кой да ми помогне да му пусна PJSIP трънк към Linksys SPA 3000, но с GUI на FREE PBX съм отличник.

^^

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Танер Заит Расим написа:

На втората или третата заплата ще си взема два, един ще подарявам а другия ще му сетвам FREE PBX имидж, че тоя астериск под cli няма кой да ми помогне да му пусна PJSIP трънк към Linksys SPA 3000, но с GUI на FREE PBX съм отличник.

^^

Ама ти като почнеш работа, ще ти дават и заплата?!!! Шегуваш се. Аз си помислих, че до пенсия ще си седиш пред малкото компютърче и ще мислиш по въпроса за трънка. Да не пишем тук, щото ще ни се карат.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Колев60 написа:

Ама ти като почнеш работа, ще ти дават и заплата?!!! Шегуваш се. Аз си помислих, че до пенсия ще си седиш пред малкото компютърче и ще мислиш по въпроса за трънка. Да не пишем тук, щото ще ни се карат.

Не мисля, тя темата е обречена на провал.

Не обичам да седя пред компютърчето, обичам повече динамика, големите ИТ инфраструктури са добро предизвикателство и богати на задачи и работа, у дома обикновенно  обичам с едно 1U форм фактор  IBM Server X3650 M3 да си играя .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Танер Заит Расим написа:

Не мисля, тя темата е обречена на провал.

Не обичам да седя пред компютърчето, обичам повече динамика, големите ИТ инфраструктури са добро предизвикателство и богати на задачи и работа, у дома обикновенно  обичам с едно 1U форм фактор  IBM Server X3650 M3 да си играя .

Че ти не го ли научи вече наизус?

9.3008.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Колев60 написа:

Че ти не го ли научи вече наизус?

9.3008.jpg

Не желязото е толкова интересно, колкото услугите които можеш да пуснеш под  хайпървайзора VMWARE ESXI 6.5.
Желязото е първо ниво, бизнес клас оборудване на първо ниво лесно се поддържа.
Нямам опит само с релсите им при ракмаунт операции щото съм зелен но с опита и рутината сигурно и то ще дойде че при всеки сървър различни механизми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Танер Заит Расим написа:

Не желязото е толкова интересно, колкото услугите които можеш да пуснеш под  хайпървайзора VMWARE ESXI 6.5.
Желязото е първо ниво, бизнес клас оборудване на първо ниво лесно се поддържа.

Лека нощ от мен и на другите, които са на "канала"

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Колев60 написа:

Лека нощ от мен и на другите, които са на "канала"

Лека.

преди 4 часа, Емил Костов написа:

И допълни опцията - НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА В КЪЩИ!! Защото ако някой новобранец или ентусиаст решил да се прави на майстор, но нямащ уменията и знанията ( а това вече става мода) ще направи беля!!

С кинескопите имаше едни експлозии и имплозии причиняващи големи телесни щети при директен контакт на физическо лице в периметъра на инцидента, но при плазмите освен да те шибне тока, което също би причинило сериозни увреждания или най малкото да се предизвика пожар.. това ме кара да се замисля..
И си мисля че елджийски теми трябва да се забранят във форуми, защото ако някой сериозно опита да следва подобни гайдове и сериозно пострада ще е тъжно.
А отговорност, кой ще носи...

И по рано съм казал теми   свързани с ел техника направи си сам от типа 220 волта   нямат място във форуми.

Не е като да те удари слаботокова техника  или Internet of things  но и за IOT  се иска сертифициране :)

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поредните ламерщини.

Не разбрах за телевизори ли се отнася, за монитори ли, защото се третира само 19 - 22" размер. При всички обстоятелства става въпрос за техника над 7 - 8 години и лампите просто са се насветили. По краищата почерняват точно както стандартните луминисцентни тръби. Само че тези са много по-тънки - около 3 мм.

ddd0067ae6adt.jpg

Като се износят обикновено почват да розовеят. Хората ги гледат до края - докато защитата почва да изключва инвертора. В такива случаи обикновено единственото икономически приемливо за клиента е изключване на защитата на инвертора и колкото изкара. Обикновено още година - две. Всеки сервиз знае как става това, чипове и схемни решения много.

Пренавиване на високоволтов трансформатор е упражнение за безработни като почналия  темата. За чупене неа ферити и лепене пък нямам думи. Ако толкова ми трябва - има достатъчно скрап. За тестване имам едно такова https://www.radiodevices.ru/fbtest/fbtest.htm Но в 19 / 20 случая проблемът е с опукали транзистори в първичната, често двойки полеви в общ корпус. Хваща се веднага с осцилоскопа. А това всико му е наред по уреди, само понякога мигат лампите. Намерих същата платка и заспа.

55c29f0cc8cdt.jpg

И още много може да се пише, но няма смисъл.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И поредните комуняги. Наясно съм че ако моите методи на работа ги приложи някой сервизен чиновник, шапкарите моментално ще го уволнят. А пък аз не ще си занеса уреда в сервиз ако някой почне да му подменя оригинални части по платката, независимо дали ще се отрази на работата или не, това си е мой принцип и не бих правил подобни неща дори и да ми се плати. Затова казах че с работници тип "счетоводители", които работят по зададен план и таблици, аз нямам нищо общо. Когато ти не вложиш свой стил на работа, работата ти се превръща в безсмислено задължение. Таланта ако го е имало такъв закърнява.  Не случайно те толкова плюят личният опит да другите частни техници, защото самите те нямат такъв, не могат и да си го позволят, ако то не е одобрено от шапкарите. И това го наблюдавам непрекъснато, заради иначе здрави уреди, но зверски разкормени.

Най-големите бели ги правят тези дето разбират. Ако знаете какви каши забъркват с вашите телевизори в  сервизните центрове, ще се уплашите. Например, при изгоряла интегрална в захранването на телевизор Самсунг, поради голямата вероятност и новата да изгори и фирмата да претърпи загуби, знайте ли какво правят? Изкормват цялото импулсно захранване с всички елементи, докато платката остане гола и на негово място поставят български КИТ модул. Това вече не е телевизор Самсунг , а подобрен Респром. Айде честит ви гаранционен ремонт. И още по-лошото е че си го признавате, това би трябвало да е фирмена тайна. Не допусках че това го правят и в гаранционните сервизи, след като имат изобилие на оригинални части, защо? Отговорът е ясен - просто да изкара гаранцията и този телевизор никога повече да не се връща обратно в сервиза.

Ако един техник не може да надхитри производителя, то какъв техник е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моменти си мисля че си с промит мозък или трол, жена деца нямаш ли?

Редактирано от Филипов
Не се отговаря с цитат! (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе трол смотан, що продължаваш да ръсиш глупости? Точно твоите методи на работа са свързани с изкормване на изделията и нефирмени преработки.

Това, което пишеш се отнася за кинескопен Sansung и SMR40200. Грешка при проектирането, заради изсъхнало електролитче вдига  напрежение и гори. Точно както акайското захранване с трите транзистора. Като нямаше читави и бяха заводски брак се сменяха турски захранвания като искат хората да гледат. След това си има заменка кит с полеви транзистор и няма проблеми.

Нали почна темата за LCD?

Ти че си айран без кисело мляко е повече от ясно. И няма какво да напишеш, защото не знаеш откъде върви тока е повече от ясно. Ако някой иска да добави нещо - знае как. Сергията сее затваря поради пълната некомпетентност на зарзаватчията.

Младеж, добре че не си лекар че погребалните агенти ще ти дават бая пари заради осигурена от теб работа (умрели пациенти). Сега най-много да си спечелиш саморазправа заради съсипаната техника. Но има и приказка - веднъж, два. и на третия път кратуната се чупи.

• Харесва ми 2
  • Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване