Премини към съдържанието
MisterDimchev

Криптиране на дяловете, ако имаш парола или PIN?

Препоръчан отговор

Има ли смисъл да криптираш дяловете, ако имаш логин парола или пин?

Например, ако някой открадне лаптопа ми, може ли да види какво имам на лаптопа си, въпреки, че имам логин ПИН активиран?

И има ли значение дали ще криптирам целия дял или мога с Веракрипт да направя просто няколко GB контейнер и там да слагам важните неща?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като зареди друга ОС - тази парола и PIN дали ще му ги иска?

VeraCrypt си имаш отделна парола и може изобщо да не разбере, че има нещо там, че да пробва да разбива паролата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, plamen_petrov_80 написа:

Като зареди друга ОС - тази парола и PIN дали ще му ги иска?

VeraCrypt си имаш отделна парола и може изобщо да не разбере, че има нещо там, че да пробва да разбива паролата.

Като заредиш друга ОС имаш ли достъп до дяловете (информацията в тях от другата ОС)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Кое да ме спре да нямам достъп до дяловете?

Криптирането ще те спре!

Към автора !

Ako имаш чувал с пари, Trend Micro FDE Full Disk Enkryption!

Ако искаш нещо безплатно Veracrypt или Bitlocker!

Криптиране на дискове се прилага на здрави и надеждни дискове, често в бизнес средите заради чувствителни данни!
При FDE се криптира и ОС!

При цивилен потребител на лична машина, не виждам причина да се използва това криптиране!
При чупене на файлова система или срив на диска или дори само един блок лош сектор или клетка от паметта е възможно да срине и криптирането, като направи процеса на декриптиране невъзможно, така всички данни ще се загубят безвъзвратно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, MisterDimchev написа:

преди 2 минути, Танер Заит Расим написа:

Криптирането ще те спре!

Мислиш ли, че е криптирано нещо в момента?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Мислиш ли, че е криптирано нещо в момента?

Не, опипва почвата лицето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Танер Заит Расим написа:

Не, опипва почвата лицето.

Значи твърдението, че информацията може да се види си е в сила

преди 25 минути, MisterDimchev написа:

Като заредиш друга ОС имаш ли достъп до дяловете (информацията в тях от другата ОС)?

преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

Кое да ме спре да нямам достъп до дяловете? 

, а не както ти каза

преди 9 минути, Танер Заит Расим написа:

Криптирането ще те спре!

Нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накрая ще си забравиш паролите и ще загубиш информацията. След това почваш да си биеш главата в стената.

Всичко може да се разкодира. Ако ще иска много време, бой и ще си кажеш всичко. Накрая можеш да се окажеш с разширен сфинктер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С един жив диск на Линукс, може да се види всичко.(стига да не е криптирано)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Филипов написа:

Накрая ще си забравиш паролите и ще загубиш информацията. След това почваш да си биеш главата в стената.

Всичко може да се разкодира. Ако ще иска много време, бой и ще си кажеш всичко. Накрая можеш да се окажеш с разширен сфинктер.

Паролата няма да я забравя, а за другата част, аз нямам какво да крия толкова при обиск или т.н. Ако ми отракднат лаптопа има някой неща свързани с работа които не искам да попадат в чужди ръце. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, MisterDimchev написа:

Паролата няма да я забравя, а за другата част, аз нямам какво да крия толкова при обиск или т.н. Ако ми отракднат лаптопа има някой неща свързани с работа които не искам да попадат в чужди ръце. :)

Битлокер или веракрипт, ти решаваш партишъни с ОС да криптираш, или само партишън без ОС или само папката ти с работни файлове да криптираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, MisterDimchev написа:

Например, ако някой открадне лаптопа ми, може ли да види какво имам на лаптопа си, въпреки, че имам логин ПИН активиран?

И има ли значение дали ще криптирам целия дял или мога с Веракрипт да направя просто няколко GB контейнер и там да слагам важните неща?

Да! Има смисъл. Използваш хардуерно криптиране. Но ако нещо забравиш или объркаш и ти няма да имаш повече достъп. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали Microsoft си оправиха вграденото в ОС-а криптиране - има един проблем: криптираш, преинсталираш и криптираните файлове вече не можеш да ги декриптираш(освен ако не знаеш за този проблем и не си се подготвил). Някъде из форума има поне една тема по този въпрос. Това беше преди години. Не знам какво е положението в Уин8 и 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз така или иначе ползвам Home версията, тя няма битлокър. 

Веракрипт съм ползвал няколко пъти, не е проблем. И съм наясно как работи криптиране и т.н.

Беше ми интересно дали избщо има нужда от криптиране след като имаш логин Пин/парола. И получих отговор.

Но е много глупаво това, тази пин значи само някой докато ти работи пц-то да не може да го ползва, щом можеш с Live CD да получиш достъп до цялата система, доста зле положението.

Да беше тогава поне по дефоулт да е криптирана цялата ОС...

Ако криптирам целия дял, скороста на запис, прехвърляне и т.н. отразява ли са? Или като цяло на ОС-то. Моя лаптоп не е от най-силните и, ако има промяна (да се забавя) ще е само криптиран контейнер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, MisterDimchev написа:

имаш логин Пин/парола

Те и тези могат да се ресетват с Live CD. (не при всички условия)

Най-чисто и независимо решение спрямо ОС е VeraCrypt, но и тук си има негативни страни - временни файлове, изтегляния, пароли в браузъри и месинджъри, серийни номера на програми (ако имате нещо платено), достъп до облак (ако се стартира и логва сам) и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване