Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте , обещах да споделя преди няколко дни първите ми наблюдения и впечатления от intel core i5-8600K . Реших да го сравня спрямо стария ми процесор ryzen 7 1700 .  На базата  на запаметени тестове на моя компютър , направени преди това с АМД процесора , реших да го съпоставя на няколко заглавия както и cpu бенчмарк тестове  .  Ще споделя резултатите , с които разполагам както на 2К резолюция , така и на Full HD . 

Конфигурация 1:

cpu: intel core i5-8600K - (3.8Ghz/4.8Ghz) Нарочно ползвам тези честоти. Първата по препоръка на колегата Jorge, за да сравним спрямо честотата на райзена, втората честота е почти максимално достижимата от моя охладител)

ram: G.Skill 2x8Gb tridentZ  b-die чипове  (3866Mhz/3333Mhz)  нарочно използвам 3866Мхц , а не 4133 , понеже тествах отделно паметта и показа по-добри резултати при еднакви тайминги на 3866Мхц. Втората честота е максимално достижимата от мен на АМ4 платформата .

дънна платка: AsRock Z370 Kiler SLI

cpu cooler: Noctua NH-D15

HDD: 2TB Seagate

PSU: Evga P2 850W Platinum

GPU: GTX 1080Ti Evga Hybrid SC2

ОС: Win 10 x64 Pro

Конфигурация 2:

cpu: AMD Ryzen 7 1700 - 3.8Ghz

ram: G.Skill 2x8Gb tridentZ  b-die чипове  3333Mhz

дънна платка:  AsRock X370 Taichi

cpu cooler: Noctua NH-D15

HDD: 2TB Seagate

PSU: Evga P2 850W Platinum

GPU: GTX 1080Ti Evga Hybrid SC2

ОС: Win 10 x64 Pro

--------------------------------------------------------------------------------------------

ТЕСТ 1:   

FAR CRY 5   (вградения в играта бенчмарк)

2K резолюция:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz    i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz  vs    Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

Full HD резолюция:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz   i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz    vs   Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

---------------------------------------------------------------------------------------------

ТЕСТ 2:   

FAR CRY New Dawn   (вградения в играта бенчмарк)

2K резолюция:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz             i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz      vs   Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

Full HD резолюция:

нямам тест на тази резолюция направена с Ryzen-a. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ТЕСТ 3:   

FAR CRY PRIMAL   (вградения в играта бенчмарк)

2K резолюция:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz             i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz    vs  Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

Full HD резолюция:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz         i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz    vs  Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ТЕСТ 4:   

METRO EXODUS   (вградения в играта бенчмарк)

2K резолюция  EXTREME Settings:

i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz   vs   Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

Full HD резолюция ULTRA Settings

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz            vs     Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

ТЕСТ 5:   

Shadow of The Tomb Rider   (вградения в играта бенчмарк)

2K резолюция, къстъм настройки , всичко на максимални детайли:

i5-8600K 4.8Ghz ram 3333Mhz    i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz       vs     Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

Full HD резолюция:

нямам тест на тази резолюция направена с Ryzen-a. 

ТЕСТ 6:   

FINAL FANTASY XV : (вградения в играта бенчмарк)

Full HD резолюция , HIGH QUALITY Settings:

i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz        vs          Ryzen 7 1700 3.8Ghz , ram 3333Mhz

ТЕСТ 7:

CINEBENCH: 

i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz     vs      Ryzen 7 1700 3.85Ghz , ram 2800Mhz    

ТЕСТ 8:

CPU-Z    v1.84:

i5-8600K 3.8Ghz ram 3333Mhz      i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz  vs     Ryzen 7 1700 3.85Ghz , ram 2800Mhz

ТЕСТ 9:

TIME SPY 1.0

i5-8600K 4.8Ghz ,ram 3886Mhz , GTX 1080Ti Hybrid SC2 Overclocked vs   Ryzen 7 1700 3.6Ghz , ram 32GB  2400 Mhz, MSI GTX 1080Ti GamingX - Overclocked

Този тест го добавям по-скоро заради cpu теста от бенча .  Само да вметна, че GamingX-a ми е малко по-добър клокър от Хибрида , но тук  Graphics Score няма значение !

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Това е , което успях да направя за малкото време , с което разполагах .  Моля имайте предвид ,че вградените в игрите бенчмарк тестове са само ориентировъчни и не дават 100% точност за представянето на двата процесора. Има различни сцени по време на игрите , на които интела се представя по-добре , на други по слабо .   Ако някъде има леко разминаване с честотата на процесор , рам памет/GPU то е изрично е упомената в линка/снимката. Моля , ако съм допуснал някъде грешка на някои от линковете в бързината или  в описанията , пишете ми на ЛС за да ги редактирам .   За съжаление нямам още един кит налична памет с подобни честоти , както и свободно захранване , за да монтирам отново Райзена и да продължа с тестовете /ако вие имате други идеи и предложения/.  

Надявам се да съм бил поне малко полезен на някой , които се колебае към коя платформа да се ориентира /разбира се , ако търси конфигурация с подобни компоненти/ . 

Поздрави!   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, pepy86 написа:

Здравейте, обещах да споделя преди няколко дни първите ми наблюдения и впечатления от intel core i5-8600K. Реших да го сравня спрямо старият ми процесор ryzen 7 1700. На базата на запаметени тестове на моя компютър, направени преди това с АМД процесора, реших да го съпоставя на няколко заглавия, както и cpu бенчмарк тестове. Ще споделя резултатите, с които разполагам, както на 2К резолюция, така и на Full HD. 

Добре. Сега остава да споделиш твоето лично мнение. На базата на обща производителност препоръчвам...еди кой си процесор. На базата на производителност в игри препоръчвам...еди кой си процесор. Мен ме интересуваше по-точно твоето възприятие от общия ''response'' на системата сравнявайки двата процесора. Може и едно бързо тестче да пуснеш(Kraken ) да видим под JS как са нещата.:) Иначе моето виждане е, че като цяло R7 е по-добрият продукт, а специално за игри хората могат да се насочат към i5, но има моменти, когато 6 ядра не са оптимални. И цялата работа идва от тълкуването на понятието ''Frame Time Consistency''. Защото понякога(не винаги) се получават спайкове(примерно от 10ms на 80/100ms), които дразнят ''играчите''. Аз лично не ги усещам, но примерно Билдера ги(предполагам) и затова ползва i7 в неговата система.  

П.П. Когато имаме време можем да направим една по-интересна тема за процесори. 

Лек ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочетох да оставя всеки да направи извод сам за себе си .  Общо взето за мен най-големия минус на интел платформата е крайната цена .  Ако човек търси по-добри резултати на Full HD, интел има предимство .  На 2К , ако не бройм поредицата far cry изобщо не виждам голяма разлика към момента. Тези 1,2-5% предимство на интела човек едва ли може да ги усети .  На GTA V например  по време на гейминг  на 2К резолюция и максимум настройки (MSAA-x8,отражение, текстури ,сенки и прочие на ултра)  райзена видимо при тези настройки върви "по-мазно". Наблюдават се при тези детайли микро насичания при i5 , които за човек търсещ максимално изживяване би било дразнещо . Може би това е единственото заглавие от тестваните до сега, в което видях незадоволително за мен представяне на i5-цата . (Този "недостатък" го има само при зададени MSAA x8 от настройките). В доста бенчмаркове като Heaven , Valey , Fire strike , Time spy и др. виждам при еднакъв овърклок на графичната карта по-добър резултат на бенчовете. Това предполагам е в резултат на по-високата честота на цпу-то .

На кратко казано моя извод е следния. Ако парите не са фактор, за full HD интел конфигурацията е по-добрия избор. Райзена дори клокнат ботълнеква всички карти след gtx 1070Ti на горе . 

За феновете на Far cry - Dunia Engine  независимо от резолюцията е облагодетелстван от single core performance на интел.

За 2К резолюция , моя личен избор е АМД .

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека потърсим логика при избор на конфигурация за игри тогава! Ако човек си закупи бърза карта от сорта на 1070Ti нагоре(1080/Ti, 2070/80/Ti) би било хабене на ресурс да я ползва на 1080p. Следователно платформата Ryzen е отличен избор(особено двойката в лицето на 2700/X). Абстрахираме се от цените тук и гледаме най-големият пазар, а именно USA. Там R7 2700X в момента излиза около 572.63BGN. За тези пари получаваш отличен процесор подходящ за всичко, както и за игри. Същевременно i5 8600K е на цена от около 450BGN, но като калкулираш разликата в цените на дънните платки(B450 vs z370/90), която е около 50$ или приблизително 87BGN, то разликата в двете платформи става минимална, но от към AMD получаваш по-добър продукт като цяло. Ако есента от AMD доставят процесор работещ на 5GHz с още една идея по-добър контролер на паметта и по-добра работа с дисковата подсистема от предишното поколение, то изборът ще бъде само един.:)

Редакция: даже в момента R7 1700 е на цена 200$ или около 346BGN. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Jorge написа:

Ако човек си закупи бърза карта от сорта на 1070Ti нагоре(1080/Ti, 2070/80/Ti) би било хабене на ресурс да я ползва на 1080p.

Абсолютно .  За съжаление не малко хора скачат директно на такъв клас gpu , без дори да осмислят дали имат нужда от него . 

преди 25 минути, Jorge написа:

Ако есента от AMD доставят процесор работещ на 5GHz с още една идея по-добър контролер на паметта и по-добра работа с дисковата подсистема от предишното поколение, то изборът ще бъде само един.

Аз лично продължавам да стискам палци това да стане факт и юли месец да ни зарадват с подобно цпу.  Аз ще съм доволен дори на 4.5 - 4.7Ghz ако достига с клок на всички ядра. Така ще обезсмисли всички интелски печки на пазара дори на fhd резолюция .  За контролера на паметта при всички случай трябва да го подобрят .  Наистина дразнещо е как при интел с лекота паметите се стартират на оптимални честоти , а на райзена си трябва часове тестове , за да достигнеш "оптимални" резултати .  Малко остана , дано чакането си е заслужавало :)     

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Където си качил снимките много бавно се отваря при мене на 3тата зарязах :(

А това че не си струва да се взема 1070ti  за full hd не е точно така освен ако не смятате да си вземате карта всяка година като излязат новите ...

Защо мина от 1700 на i5?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен снимките се отварят сравнително бързо. Пробвах и от мобилен интернет .  Може би са имали проблем със сървъра , нямам идея . Относно i5 - взех защото ми се отдаде възможност да го купя на много ниска цена . Освен това отдавна исках да  тествам въпросното coffee lake на intel как се представя .  Общо взето любопитството надделя .  А до излизане на новите zen 2 има още време , така че няма причина да скучаем .   Ако ми се  отдаде случайно възможност дори и i7-8700K бих искал да тествам  до лятото  .  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пепи, нормално е с паметите на Интела да захапва веднага . Все пак е оптимирано 10+ години само за тях. Но специално при мен от около 2-3 месеца след като купих Райзъна (някъде средата на 2017) вече нямах проблеми с паметта. Даже след излизането на Crosshair VII имам и профилите на Stilt и повечето работят с едно цъкване на бутона. Изминаха доста дълъг път и съвместимостта си е направо добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление моите памети не можах да ги докарам стабилни на Тайчито над 3466/3333Мхц до 1,35V. (Да не кажа ,че дори не изгряваше над 3600).  Предполагам причината е в контролера на процесора, а не в дъното . Дано наблегнат при zen 2 на него , както и на честотата разбира се.  За сега съм решил да си запазя дънната платка независимо ,че има вероятност да пропусна ползите от Pci-e 4 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, pepy86 написа:

че има вероятност да пропусна ползите от Pci-e 4 .

Не мисля ,че ще пропуснеш особенно много. Все едно в момента да се косиш, че пропускаш ползите от RTX и DLSS...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване