Премини към съдържанието
valerko

На много стар компютър какво да сложа?

Препоръчан отговор

Тотално съм объркан с тия линукси, убунтута сигурно 200 вида има. Имам дърти компири от рода на Пентиум 2, 3 с рам 128 и 256МВ, хардове 20-40 гиги, на които досега вървеше Вин 98. Искам нещо леко, ей така за спорта да инсталирам НА ХАРДА като единственото условие е да може да работи флашка. Не ме интересуват драйвери, видео, принтери. Никога досега не съм се сблъсквал с Линукс, дори на живо не съм го виждал, та моля някакви линкове откъде да го дръпна и как да го инсталирам. Благодаря на всички отзовали се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уточни точно какъв хардуер имаш и може ли да се комбинира нещо между тях!

Примерно:

прилично дъно с най-бързия процесор и с колкото може повече памет, бърз диск (7200) за ОС и втори по-бавен за сторидж (ако трябва), най-читавото захранване и т.н.

След това уточни за какво ще го ползваш! Какво искаш да я правиш тази флашка там след като нищо друго не те интересува?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

lubuntu 12.04 е леко (все още се намира iso имидж...), но и то ще е мъка с 256 ram (самото лубунту харчи към 100-120мб, но ако пуснеш браузър ще харчи повече и ще ползва кеширане на диска) https://phillw.net/isos/lubuntu/precise/lubuntu-12.04-desktop-i386.iso

за компютри с много малко рам, инсталатор без графична среда (след инсталация графична си има)

https://phillw.net/isos/lubuntu/precise/lubuntu-12.04-alternate-i386.iso

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звучи абсурдно... Q4OS е май най-лекото и модерно решение, което съм срещал скоро, но и то даже, надали. Само дистро да го разгледаш, ок, ма един браузър и ще умре. Освен, ако не е текстов браузър от терминала. :clown: Пробвай Q4OS с Trinity десктоп.

https://q4os.org/

Или някаква операционна система за IoT/embedded...

Това е от едно ревю от 2016:

Цитат

Q4OS is available in both 64-bit and 32-bit versions. Minimum basic hardware requirements include a 300-MHz Pentium, 128 MB Ram and 3 GB of hard drive space.

https://www.linuxinsider.com/story/84049.html

Или това: https://easyos.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Мальчик Бананан написа:

Или това: https://easyos.org/

Също и Tiny Core:

Цитат

TinyCore is the recommended option for new users who have a wired network connection. It includes the base Core system plus X/GUI extensions for a dynamic FLTK/FLWM graphical desktop environment.

https://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/10.x/x86/release/TinyCore-current.iso

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм за и на "Линукс", но машините са много слаби.  Опитай с Wim 3.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jojopara написа:

И аз съм за и на "Линукс", но машините са много слаби.  Опитай с Wim 3.1 

Ти пък! Това, дори и да го свали от някъде, откъде ще му намери сериен номер?

А линукс и по-точно това, което постнах горе, иска минимум 46 МБ РАМ, така че със 128 и 256 ще тръгне без проблем и в същото време има графична среда, за да може да си го донастрои.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Уточни точно какъв хардуер имаш и може ли да се комбинира нещо между тях!

Примерно:

прилично дъно с най-бързия процесор и с колкото може повече памет, бърз диск (7200) за ОС и втори по-бавен за сторидж (ако трябва), най-читавото захранване и т.н.

След това уточни за какво ще го ползваш! Какво искаш да я правиш тази флашка там след като нищо друго не те интересува?

Това е хардуера...Пентиум 2 на 233Мх, РАМ 128, хард 20ГБ /7200/ видео 64АГП, захранване 350 куче. И още един  малко по добър на 333 и 256РАМ.

На дъното има 2 ИСА платки, които работят с едно оборудване и вкарват данни в харда. Софтуера е досовски, тия платки бачкат и в ДОС среда, но под дос няма как да прехвърля инфото, тъй като файловете са около 1 МВ всеки, а те са от порядъка на 40-50-60 и затова ми трябва флашка, че някакси не е гот да свалям всеки път хард и да претачам. Това е....затова съм писал лека ОС само да работи флашката, че и под 95 се подкарва флашка с много зор, а за ВИН 3,11 въобще не може. Не ми трябват и браузери и нет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

щом не искаш нет, можеш да качиш windows XP, пробвал съм и работи
но трябва да си обновиш драйвърите за USB
https://www.google.bg/search?source=hp&ei=oYyHXJWqEsvh6QTG_I-ABQ&q=usb+driver+for+windows+xp+sp3&oq=usb+driver+for+windows+XP&gs_l=psy-ab.1.1.0i19l10.7852.50664..57057...3.0..0.142.3155.10j20......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0j0i10j0i22i30.XWl3jFu4aoo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дръндю написа:

щом не искаш нет, можеш да качиш windows XP, пробвал съм и работи
но трябва да си обновиш драйвърите за USB
https://www.google.bg/search?source=hp&ei=oYyHXJWqEsvh6QTG_I-ABQ&q=usb+driver+for+windows+xp+sp3&oq=usb+driver+for+windows+XP&gs_l=psy-ab.1.1.0i19l10.7852.50664..57057...3.0..0.142.3155.10j20......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0j0i10j0i22i30.XWl3jFu4aoo

И това е вариант, имам лайт версии, там пък май програмката дето ми прави файловете не работи, та минавах през DOSbox, но дори и така става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, valerko написа:

Тотално съм объркан с тия линукси, убунтута сигурно 200 вида има. Имам дърти компири от рода на Пентиум 2, 3 с рам 128 и 256МВ, хардове 20-40 гиги, на които досега вървеше Вин 98. Искам нещо леко, ей така за спорта да инсталирам НА ХАРДА като единственото условие е да може да работи флашка. Не ме интересуват драйвери, видео, принтери. Никога досега не съм се сблъсквал с Линукс, дори на живо не съм го виждал, та моля някакви линкове откъде да го дръпна и как да го инсталирам. Благодаря на всички отзовали се.

Като не си виждал на живо линукси, най-лесното може да се окаже ето това:

http://macpup.org/
 значи събираш му двете рам плочки да стане 128 + 256 на дъното с по-мощния процесор.
На страницата която съм ти дал четеш всичко, включително и горе за по-старите версии.
Оригиналното Пупи Линукс също може да ти свърши работа, ама това дето съм ти го дал е по-приятно и по по-човешко уиндоуски изглеждащо, да не се стряскаш прекалено с разни убунтута.
Чак на толкова слаби процесори като твоите не съм ги пробвал, ама би трябвало да работи, по-бавничко де, ама ти за никъде не бързаш.

После ако искаш има и един грък който прави 
https://antixlinux.com/
с нарочната цел да бачкат на стари щайги. Пак с по-стара версия можеш да го пробваш. И кирилица лесно се избираше още при инсталацията. 

Пробвал съм и други на стар компютър, но за в интернет не ставаше поради браузърите които трябваше да са по-нови. Но на теб като не ти трябва интернет, няма да имаш подобни проблеми.

----------------
Но ако целта ти е само да извадиш данните от твърдите дискове, можеш да ги пуснеш външно през USB и адаптер към IDE .
Имам два адаптера и работят с няколко диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, valerko написа:

Това е хардуера...Пентиум 2 на 233Мх, РАМ 128, хард 20ГБ /7200/ видео 64АГП, захранване 350 куче. И още един  малко по добър на 333 и 256РАМ.

На дъното има 2 ИСА платки, които работят с едно оборудване и вкарват данни в харда. Софтуера е досовски, тия платки бачкат и в ДОС среда, но под дос няма как да прехвърля инфото, тъй като файловете са около 1 МВ всеки, а те са от порядъка на 40-50-60 и затова ми трябва флашка, че някакси не е гот да свалям всеки път хард и да претачам. Това е....затова съм писал лека ОС само да работи флашката, че и под 95 се подкарва флашка с много зор, а за ВИН 3,11 въобще не може. Не ми трябват и браузери и нет.

намери си стар knoppix,  примерно 4, ползвал съм го на k6-2 на 450 с 64мб рам... мислех че търсиш за инсталация... KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso

записваш на cd и буутваш...

п.с. има голяма вероятност usb да е 1.1 и ще брадясаш с прехвърлянето...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със зареждане на ОС от CD-ROM не става ли?

Щом системата работи под DOS, ако решиш да слагаш друга OS на твърдия диск, те съветвам да е на друг физически диск и по време на инсталацията да изключиш сегашния от захранването му!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Белгиеца написа:

-

Цитат

---------------
Но ако целта ти е само да извадиш данните от твърдите дискове, можеш да ги пуснеш външно през USB и адаптер към IDE .

Точно това е целта. Да извадя данните от харда с възможно най-лека ОС и с най-малко гимнастики. Обаче не разбрах как външно през УСБ да ги вържа. В БИОСА няма бутване от УСБ. Иначе адаптер от USB към IDE имам. Сега се сещам, че имам и compact flash 16 GB с адаптер към IDE.

Цитат

Със зареждане на ОС от CD-ROM не става ли?

Щом системата работи под DOS, ако решиш да слагаш друга OS на твърдия диск, те съветвам да е на друг физически диск и по време на инсталацията да изключиш сегашния от захранването му!

Бутвам от СД и се прехвърлям на харда от ДОС промпта да пусна програмата, така ли? И така мисля може. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, valerko написа:

Точно това е целта. Да извадя данните от харда с възможно най-лека ОС и с най-малко гимнастики. Обаче не разбрах как външно през УСБ да ги вържа. В БИОСА няма бутване от УСБ. Иначе адаптер от USB към IDE имам. Сега се сещам, че имам и compact flash 16 GB с адаптер към IDE.

ако има мрежа можеш през нея... друг вариант е https://www.google.com/search?ei=xKGHXPvJAezTgwfRsIXgCg&q=DigiWiz+miniPE+v2k5.06.06-XT

ако намериш от къде да изтеглиш iso-то

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евала на всички, страшно много идеи ми нахвърляхте, благодаря на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Макпуп ( или оригиналното Пупи ) дето ти го писах най-горе ще работи и само от CD без инсталация, ще чегърта чегърта бавничко , но ще си прехвърлиш данните така.

После се научи да ползваш Линуск Минт, да не си по-назад от тарикатите дето ползват всичко безплатно, без нужда от кракове и вируси. За линуксите софтуера е безплатен , само сваляш и инсталираш. После се чудиш що си го търпял Бил Гейтс да ти казва той как да си ползваш компютъра. Но това с Минт е само по желание, не е задължително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, valerko написа:
преди 5 часа, Белгиеца написа:
Цитат

Точно това е целта. Да извадя данните от харда

Ако това ти е целта, според мен най-доброто решение ти е дадено от Белгиеца, закачаш на някоя по съвременна машина на която може да върви съвременна ОС без значение Линукс или уиндоус за да не си блъскаш главата с тези антики.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Беги с тия калкулатори ве ,то съвременните дрегери имат повече рам памет :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Ако това ти е целта, според мен най-доброто решение ти е дадено от Белгиеца, закачаш на някоя по съвременна машина на която може да върви съвременна ОС без значение Линукс или уиндоус за да не си блъскаш главата с тези антики.

А ИСА слотовете откъде да ги изкопая на по-съвременната машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За спорта може да си инсталираш нещо, но за да го ползваш по-добре си вземи някоя "кошница" за 50-на лв,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Музейни машини, но може да се пробва с NetBSD.

Any i486 or better CPU should work - genuine Intel or a compatible such as Cyrix, AMD, or NexGen.

Това е единствената пълноценна система, която се поддържа и реално се тества на стар хардуер. Всъщност, мотото е "върви на тостери". :) 

За Linux може да се пробва SliTaz, но става все по-безсмислено, тъй като ядрото е много голямо и хич не е мислено да върви на старите. Ако много се държи на Linux, може и някоя старa дистрибуция да се пробва. За предпочитане преди 4-та версия на ядрото и без Systemd. Debian, Slackware ми идва наум. Важното да има компилатор и софтуер вътре в ISO файловете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Melmak ® написа:

Ако много се държи на Linux, може и някоя старa дистрибуция да се пробва. За предпочитане преди 4-та версия на ядрото и без Systemd. Debian, Slackware ми идва наум. Важното да има компилатор и софтуер вътре в ISO файловете.

Абе приятелю недей на такъв китайски език да му говориш на горкия човечец, стресираш го излишно.
За какви ядра и за какви костилки тръгна сега тука да пишеш и компири разни ?
Ти си агент провокатор анти-пингвинист.
Ми да !
Кога ще си сложи Линукс Минт на по-нова машина, ако го плашиш с призраци така ?
Все едно имаш сестра на 15 годии и ѝ викаш - ама знаеш ли как ще те боли в първата брачна нощ, па кръв ще тече и оплеска целия чаршаф. А после раждането какви адски болки са само сестро ...
И тя вземе та стане монахиня заради тебе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Белгиеца написа:

И тя вземе та стане монахиня заради тебе.

:D

Добре, по-просто казано новите линукс ще му заемат цялата рам и няма какво да направи. Затова linux + много стар компютър е лоша комбинация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още ли го чепкате тоя ръчен часовник тип Ракета :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване