Премини към съдържанието
peppone1

Димер за осветление с допълнителен ключ

Препоръчан отговор

Здравейте, прехвърлих тази доста стара моя тема от един друг също стар и негостоприемен, алтернативен форум "Сандъците 2", поради причината че димерът нямал нищо общо със старата техника, пък колко ли модерно произведение е полупроводниковият симистор?

Често пъти се налага в голяма всекидевна стая с две вериги на осветлението на полилея, двете вериги да се свържат заедно и всички крушки да се регулират едновременно, което обезсмисля  всичко и и трябва всички крушки да бъдат обикновени. Димерите с допълнителен ключ са много скъпи и също трудно се намират, обикновено се продават във вид на модули, които се нареждат в обща розетка. Инвестирането на сума пари в такова просто устройство е нецелесъобразно и можем лесно да си го направим сами от един обикновен двоен ключ, като на гърба му монтираме платката с хоризонтално, легнали или SMD елементи, а копчето на потенциометъра го извадим през дупка на едно от лицевото копче на двойният ключ.

С цел спестяване на място, за премахване необходимостта от охлаждащ радиатор за симистора, можем да сложем такъв, но за по-голям ток, като BTA16 или го загрепим за металното шаси на ключа. За SMD вариант обикновено се използва фолиото на платката, което трябва да е по възможност с по-голяма площ, както и всяка писта да е с максимална широчина, без да премахваме остатъчното, излишно фолио около тях, което може да бъде нужно при евентуална модификация на схемата, освен това и ецването на платката ще трае по-бързо и с по-малко разход на железен трихлорид. Може просто и с едно шило да се изрежат канали и да се отделят пистите. Аз съм го направил използвайки парче от друга непотребна платка от стара руска техника, нагаждайки елементите според фабричните писти и дупки.

index.php?action=dlattach;topic=1477.0;aindex.php?action=dlattach;topic=1477.0;aindex.php?action=dlattach;topic=1477.0;a

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1477.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, peppone1 написа:

Здравейте, прехвърлих тази доста стара моя тема от един друг също стар и негостоприемен, алтернативен форум "Сандъците", поради причината че димерът нямал нищо общо със старата техника, пък колко ли модерно произведение е полупроводниковият симистор?

Често пъти се налага в голяма всекидевна стая с две вериги на осветлението на полилея, двете вериги да се свържат заедно и всички крушки да се регулират едновременно, което обезсмисля  всичко и и трябва всички крушки да бъдат обикновени. Димерите с допълнителен ключ са много скъпи и също трудно се намират, обикновено се продават във вид на модули, които се нареждат в обща розетка. Инвестирането на сума пари в такова просто устройство е нецелесъобразно и можем лесно да си го направим сами от един обикновен двоен ключ, като на гърба му монтираме платката с хоризонтално, легнали или SMD елементи, а копчето на потенциометъра го извадим през дупка на едно от лицевото копче на двойният ключ.

index.php?action=dlattach;topic=1477.0;aindex.php?action=dlattach;topic=1477.0;aindex.php?action=dlattach;topic=1477.0;a

""Здравейте, прехвърлих тази доста стара моя тема от един друг също стар и негостоприемен, алтернативен форум "Сандъците","....

Защо не се опиташ да прехвърлиш  този негостоприемен форум Сандъците изцяло тук, та да ти е по лесно.  Тук , щат не щат посетителите им ще станат гостоприемни. Нямат друга алтернатива щом си тук и пред тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И къде е схемата на "димера"?

Отдавна се продават готови решения и не са толкова скъпи.

Някога, когато си ги правил тези изпълнения може и да са били.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схеми на димери в интернет колкото щеш. Готови платки с такава форма и с изведен външен потенциометър не съм видял да има, а и не съм търсил, пък да запоя 3 елемента, дори и платка не е нужна. Аз съм го сглобил по тази опростена схема, като потенциометъра съм го увеличил на 500K за по-широк диапазон на регулиране, но пък и със 100K е подходяща за LED лампи, където обхватът е доста стеснен. Иначе такива готови модули с ключ плюс димер, които съм търсил бяха много скъпи около 120лв. и се предлагаха само в един магазин, а днес вече може и изобщо да ги няма, тъй като димерите са остаряла работа и вече се изместиха от LED осветлението, макар че и там те могат да намерят приложение.

lamp-dimmer.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно са били по-скъпички, преди време имаше по 10-тина лв.

https://www.elbulgaria.com/bg/cc/ключове-и-контакти/all?gf_sr=prc_asc&cf_7351=7363&page=1

И да знаеш, повечето лед лампи не могат да работят с обикновен димер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и готови платки:

https://www.zahranvane.com/Фазов-регулатор-400W

Но пак повтарям, те не стават за повечето лед лампи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви 10лв., цената само на единият модул е 140лв.? Не разбра ли че на мен ми трябва димер плюс втори ключ за регулиране само едното крило от осветлението? Аз да не съм схванат в ръцете та да не мога да запоя 3 елемента, та ще плащам излишни пари за такава бебешка платка, на която на всичкото отгоре трябва да й изкормя потенциометъра за да го монтирам с жици към ключа. Ама и в онзи алтернативен форум раздаваха едни съвети как да чупя стари прахосмукачки, да вадя копчетата от стари радиоприемници. Явно и вие тук от 100 кладенеца вода ще донесете, ми че то само доставката на това боклуче надхвърля цената му, че и ще чакам цели два дни доставка, просто се губи цялото удоволствие от това сам да си го направиш.

Доколкото помня модула беше нещо подобно, но с малко въртящо копче:

https://www.elbulgaria.com/bg/pr/ключове-и-контакти/all/32393-универсален-димер-grey-vimar-arke-19135-1-b

medium_19135_1_bvimar.jpg?f=12682

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване