Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте .  Наскоро имах случай . Щях да си пускам дрона ( Mavic Pro ) в София от обезопасено място . И тръгнах аз да си свързвам дистанционното с телефона и да го приготвям за излитане , и дойде един полицай , кът искаше да му давам документ за ,, летателния апарат ,,  и аз го изгледах странно и му казах че даже незнам от каде се вадят такива ама той нищо не каза по тая тема , и почна да ми се обеснява че имало забранени места за летене  и тем подобни да съм бил внимавал . Та полета ми мина ок без проблеми , но реално темата ми е за това дали се вадят от някаде такива разрешителни за дронове или некав подобен документ ?  Блгаодаря предварително . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам не е регулирано. По принцип са забранени около летища, защото се засяга безопасност на полетите. Преди няколко месеца В Англия имаше подобно - някакви бръмчаха и разкарваха полицията, а летището прекратяваха всички полети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Филипов написа:

Доколкото знам не е регулирано. По принцип са забранени около летища, защото се засяга безопасност на полетите. Преди няколко месеца В Англия имаше подобно - някакви бръмчаха и разкарваха полицията, а летището прекратяваха всички полети.

Да и аз чух за това , но аз го насочвах към Витоша и не леятх по високо от 100-200м 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Цитат

За ползвателите на ДРОН (дистанционни/безпилотни въздухоплавателни средства )

На внимание на ползвателите на дистанционни (безпилотни) въздухоплавателни средства (ДРОН) във въздушното пространство на Република България.

Уважаеми ползватели, моля, да имате предвид, че в цялото въздушно пространство на страната „Полетите на дистанционно (безпилотно) управляеми въздухоплавателни средства се провеждат след писмено разрешение на ГД ГВА в резервирано въздушно пространство.“ (съгласно чл.13, ал.5 на Наредба №2 за Правилата за полети – обн., ДВ, бр. 26 от 23.03.1999 г., вкл. нейните изменения и допълнения),         

За получаване на разрешение за провеждане на полети с използване на дистанционно (безпилотно) въздухоплавателно средство, моля, да изпратите,  не по-късно от 5 (пет) работни дни преди датата на планирано използване, искане (заявка) до  Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ на адрес 1000 София, ул. Дякон Игнатий 9, и/или по електронната поща на адрес caa@caa.bg 

За нарушение на горната разпоредба, на лицата се налага глоба в размер от 1000 до 10000 лева съгласно чл.144, т.5 от Закона за гражданско въздухоплаване.

Цитатът  е от 1. линк в горния ми пост

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Цитат

Георги Пеев, директор на РВД.

От РВД подготвят упражнения за ръководителите на полети при ситуации с дронове.

"Всеки дрон с тегло повече от 900 грама и скорост повече от 65 км в час ще бъде задължителен за регистрация и индентификация. Идва от изследванията, които са направени, че кинетичната енергия при удар на човек с дрон ще запази неговия живот. Оттам идва определянето на тези стандарти." - допълни Георги Пеев.

Но това "ще" от кога влиза и дали ще влезе...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип дроновете на DJI следят по GPS-координатите къде си и те предупреждават за забранените зони. В София gledam на картата бая са разширили тези зони, а и е включена и зоната за излитане и кацане на самолетите, което е пълна простотия, но след екшъните в Лондон смятам, че е нормално.

Отделно доколкото съм запознат заради ЕС-Директива май ще подлежат на регистрация не от 900 гр., а от 300 гр. нагоре, което засяга почти всички модели дронове и дрончета.

Лично аз не съм имал проблеми с властите при летене точно в района описан от BlazzgroM

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, chasovnik написа:

По принцип дроновете на DJI следят по GPS-координатите къде си и те предупреждават за забранените зони. В София gledam на картата бая са разширили тези зони, а и е включена и зоната за излитане и кацане на самолетите, което е пълна простотия, но след екшъните в Лондон смятам, че е нормално.

Отделно доколкото съм запознат заради ЕС-Директива май ще подлежат на регистрация не от 900 гр., а от 300 гр. нагоре, което засяга почти всички модели дронове и дрончета.

Лично аз не съм имал проблеми с властите при летене точно в района описан от BlazzgroM

То и аз нямах проблеми с полицая просто искаше да се хване за нещо  .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване