Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,обръщам се към вас,със следния казус....може ли да отпадне кредит към банка по давност,ако по това време са удържани суми от поръчителят..Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така зададен въпроса - не давате почти никаква информация.

Но принципно: Щом кредитора (банката) е решил да кореспондира с поръчителя - длъжника (кредитополучателя) повече не участва.

И другото - кредитите нямат давност. Давност има за погасителните вноски. Както миналите (просрочени), така и предстоящите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,това ми е питането,как може да отпаднат тия вноски по давност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако по някаква случайност банката не се усети, че не се плащат и не заведе дело, което е почти невъзможно. Най-добре ако случайно са пропуснали и са минали няколко години се консултирай с адвокат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Raze написа:

Ако по някаква случайност банката не се усети, че не се плащат и не заведе дело, което е почти невъзможно. Най-добре ако случайно са пропуснали и са минали няколко години се консултирай с адвокат.

Завеждането на дело още нищо не значи.

преди 36 минути, inter_m написа:

Да, това ми е питането, как може да отпаднат тия вноски по давност

Първо да уточним какво означава „погасяване по давност“.

Погасителната давност представлява период от време, през който Кредиторът на едно задължение е бездействал, поради което се е погасило правото му да търси защита  за упражняването на това му право по принудителен ред.  Тоест - не се погасява самото задължение, а възможността за принудително събиране! Погасяването на правото на Кредитора обаче не настъпва  със самото изтичане а времето, предвидено в закона, през което той е бездействал. Необходимо е Длъжникът да направи волеизявление, с което да се позове за изтеклата погасителна давност, като това изявление следва да се направи пред съд или съдебен изпълнител.
Ако Длъжникът все пак изпълни задължението, той не може да иска обратно връщане на това, което е изпълнил, въпреки че погасителната давност в негова полза е изтекла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ситуацията е следната,банката нищо не е взела от кредитополучателя в продължение на 6 години,но за сметка на това удържа от поръчителя 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш поне малко съвест,върни парите на поръчителя.Мислиш ли,че този човек няма нужда от тези пари?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, inter_m написа:

Ситуацията е следната, банката нищо не е взела от кредитополучателя в продължение на 6 години, но за сметка на това удържа от поръчителя 

Явно банката е решила, че кредитополучателя е неплатежоспособен и затова отговорността, за погасяване на задължението, е прехвърлена към поръчителя.
По закон, кредиторът не е длъжен, първо да поиска от длъжника, преди да поиска от поръчителя.

току-що, dimi073 написа:

Ако имаш поне малко съвест, върни парите на поръчителя. Мислиш ли,че този човек няма нужда от тези пари?

Прав си, в случая не знаем питащия кредитополучател ли е или поръчител! Или просто пита ... „за един приятел“!

В случай, че се наложи да плати чужд дълг, законът предоставя възможността поръчителя да встъпи в правата на кредитора, който е удовлетворил, т.е. той става кредитор на длъжника, за който е гарантирал. Има право по принудителен ред да търси парите си. Целта на закона е да избегне неоснователното обогатяване на длъжника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, inter_m написа:

как може да отпаднат тия вноски по давност

Кой вноски?! Тези, който кредитополучателя, неофициално дължи на поръчителя ли?! Страхувате се, че поръчителя ще предяви съдебен иск към вас ли?! 

преди 33 минути, inter_m написа:

Ситуацията е следната,банката нищо не е взела от кредитополучателя в продължение на 6 години,но за сметка на това удържа от поръчителя 

И в крайна сметка кредита погасен ли е изцяло?!

Един аналогичен случай, може би:

"Погасителната давност по необслужвани кредити е 5 г., в случай че кредиторът не предприеме мерки за събиране на вземането. В случая очевидно мерки са предприети, щом банката се е обърнала към поръчителите. При тази ситуация започва да тече нова 5-годишна погасителна давност. След тези разяснения, трябва да кажем, че в този смисъл поръчителството би отпаднало, ако кредитът беше погасен по давност. Самото поръчителство не може да отпадне по давност, защото то е част от договор за кредит. Нормалната практика е поръчителството да приключи с издължаването на кредита или, ако кредиторът реши то да отпадне, но това е изключително рядка практика."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, inter_m написа:

Аз не искам да обидя с нищо питащият, но в постовете се съмняват нещо хората, написали ви коментари, докато вие бяхте тук и не посмяхте да вземете никакво отношение към коментарите. Защо ми се струва че за тези 6 години сте бил в чужбина и сте оставил поръчителят ви да ви оправя сметките, но за негова сметка. От къде съдя, се опитайте да отгатнете. Не си мислете, че се познаваме само.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към господин Колев....Първо господин Колев,това,че не съм взел отношение към коментарите е,че ме защото се страхувам от нещо,а затова,че обичам да изслушвам и да разгледам всяко едно мнение.Второ...аз нямам никакви задължения към банки,въпросния поръчител е брат ми и търсим изход от ситуацията и всяко едно мнение е важно за мен...Трето въобще не мисля,че се познаваме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, inter_m написа:

въпросния поръчител е брат ми и търсим изход от ситуацията

Споделената инфорнация в момента е достатъчна, само за предположения!

Най-добре се консултирайте с адвокат с доказана практика в тази сфера! Има доста кантори, който предлагат безплатни онлайн консултации!

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 11 часа, inter_m написа:

Кридитът е един и същи - дали от вас ще събира или от поръчителя е все тая.
Щом има извършено някакво действие ( в случая се събират вноските, няма значение от кой), кредитът като цяло си е редовен и нищо не отпада нито по давност, нито по която и да е друга точка или алинея от договора.
Но нищо не отпада и никой не се освобождава от задължението по кредита.

Редактирано от algor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, algor написа:

Кридитът е един и същи - дали от вас ще събира или от поръчителя е все тая.
Щом има извършено някакво действие ( в случая се събират вноските, няма значение от кой), кредитът като цяло си е редовен и нищо не отпада нито по давност, нито по която и да е друга точка или алинея от договора.
Но нищо не отпада и никой не се освобождава от задължението по кредита.

А какво стана с предложенията в закона за абсолютните давности на длъжници, включително към банки, след който срок независимо от всички трикове банките като частни предприятия един вид  могат да пият по една студена вода...  .. май бях чел нещо за срокове от 10 години ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А какво стана с предложенията в закона за абсолютните давности на длъжници, включително към банки, след който срок независимо от всички трикове банките като частни предприятия един вид  могат да пият по една студена вода...  .. май бях чел нещо за срокове от 10 години ...
Какво да е станало???
Абсолютната давност си съществува и в момента. Но се отнася (както и другите давностти) за задължения, които са „забатачени”. Тоест, получателя не си ги търси.
Нали не очакваш, да вземеш кредит със срок на погасяване 30 години, на 5-ата година да спреш да плащаш и на 15-ата кредита да,ти се опрости „по давност”???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, jhoro написа:

Какво да е станало???
Абсолютната давност си съществува и в момента. Но се отнася (както и другите давностти) за задължения, които са „забатачени”. Тоест, получателя не си ги търси.
Нали не очакваш, да вземеш кредит със срок на погасяване 30 години, на 5-ата година да спреш да плащаш и на 15-ата кредита да,ти се опрости „по давност”???

Разбира се че не...... става дума за такива на които им е изтекъл срока за изплащане по договора.... нали това се разбира под давност , а не защото някой си спрял да плаща някъде в началото ...Изтекъл срока, минали години и така ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване