Премини към съдържанието
shark_turboto

Термопадове или вложки с паста за лаптоп Acer 5750G

Препоръчан отговор

Домъкнаха ми въпросното дърво, защото поддържа високи темп. от порядъка на 70-72C idle на процесора (i5-2410m 2 ядра, 4 нишки) и 60С на GPU (GT540m). Под товар процесора с лекота достига 90С+, а видеото почти моментално скача на 95-98С. От там се започва с едно тротълване, едно забиване, чудо е, а на всичкото отгоре и SSD няма. Отворих го и съм в шок - навсякъде е с термопадове, като вместо да ги подменят, са намазали термопаста върху тях. Показах на човека какво се случва и му предложих нормалните варианти - термопаста на CPU и GPU с вложки като падовете на останалите места да си останат или термопадове навсякъде. Предпочете се варианта с падове.

Някой може ли да даде информация какви са OEM падовете - размери, дебелина, проводимост, за да потърся нещо близко по характеристики, защото и бюджета е силно ограничен. Ако може да се намерят вложки и паста, които да не надвишават бюджета, също ще го приема като вариант. Бюджета е 20лв и не търпи промяна - не го определям аз все пак.

ПП Имайте в предвид, че на лаптопа се играят някакви стари игри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На процесора и видеокартата сложи термопаста, за предпочитане е MX-4 или подобна. На останалите места щом е с падове го остави така, може да им почистиш пастата, доколкото е възможно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А разстоянието между GPU (с пад е) и охладителя с какво да го компенсирам? Падовете (които между другото са почти перфектни като за 8-годишни) са с дебелина 1мм и не вярвам да се получи само с термопаста. Обадих се на няколко места да попитам за вложки - нито знаят за какво става въпрос, нито някога са предлагали.

Видеокартата буквално се е изпекла от високата температура, PCB-то около нея също е доста зле (от високата температура вече е опечено до кафяв цвят), така че ще търсим вариант за максимално добро охлаждане. А по-долнопробно от това не бях виждал до този момент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си питал в някой квартални магазини нормално. Аз онзи ден си търсих термопадове в моя град - Шумен - и на 2 места като питах ме гледаха странно, на второто даже продавача, където се водеше и сервиз ме пита "за какво е това?". Накрая си поръчах по интернет.

https://www.pro-bg.com/product/index.php?search_text=термопад&category_id=

А на този лаптоп като гледам на кристалите на процесора и видеото са си с термопаста, единствено чипсета е с термопад. Досега не съм виждал лаптоп, на който да слагат на процесор и видео термопадове, нещо не правиш правилно. Ако старите термопадове не са повредени, няма смисъл да ги сменяш.

https://www.youtube.com/watch?v=maoRU9NhyJo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е там заровено кучето !Най-вероятно фреона в тръбичката е заминал .Тия 90 градуса съм ги виждал на моя лаптоп поради тая причина .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако са сложили термопад където не трябва няма как градусите да са нормални:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, ма чак толкова боси да са !!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, shark_turboto написа:

навсякъде е с термопадове, като вместо да ги подменят, са намазали термопаста върху тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ам ...........идиоти!Да сложи само термо паста на процесора и да тества .Аков сичко е наред да слага и падовете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Raze благодаря за насоките, обаче не търсих падове, а медни вложки, поне за видеото, защото е със пад, а не с термопаста. Повтарям пак - така съм заварил лаптопа, с термопад на GPU. Процесора е с паста. За да не се объркваме допълнително, пускам цитат от чуждоезичен форум, в който е обяснено какви са вариантите за охлаждане на 5750G.

Цитат

Some use thermal pads others thermal paste, it depends on your heatsink model. Afaik there're three different ones: 

1) Cpu -> Paste, GPU -> Pad, Northbridge -> None, GDDR Modules -> None

2) Cpu -> Paste, GPU -> Paste, Northbridge -> None, GDDR Modules -> None

1) Cpu -> Paste, GPU -> Paste, Northbridge -> Pad, GDDR Modules -> Pad

Този, незнайно защо, е комбинация от първия и третия ред. Това и ме обърква и не знам по каква причина има пад на видеото. Другите 2 модела на охлаждането са различни по големина и елементи.

Ето го охлаждането:

New-laptop-cpu-cooling-fan-with-heatsink

@Ивайло Димов, цялата охладителна система е сменена веднъж вече (на първата година от покупката, значи 2012), заради разбит вентилатор. В същият сервиз са сменили всичко, вместо само вентилатора - някакъв капсулован боклук Sunon. Тръбичките от предното охлаждане ще ми ги донесат в понеделник или вторник и може да ги сложа, за да видя ще има ли промяна.

Като ми пристигне термопастата, ще разкарам пада от GPU-то, ще сложа паста на него и на процесора, останалите падове ще ги почистя доколкото е възможно и ще видя какви ще са температурите.

Може да се наложи да измислям някакъв вариант за open case на лаптопа - от постоянната работа на високи температури пантите са потрошили пластмасовите крачета на които се завиват болтчетата и реално монитора е свободностоящ и няма обща връзка с долния корпус. Единствено това, че палмреста и долната част на корпуса са стегнати заедно на болтчета го държи (така е върнат от ремонт).:shock11: Направо са издевателствали с машинката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не виждам да има термопад на контакта на процесора и на видеото с охладителя, само около тях. Дай снимка точно на това, което си разглобил в момента, да се види хубаво охладителя. Видя ли клипа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези падове лягат на дънната платка !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Raze написа:

Ако си питал в някой квартални магазини нормално. Аз онзи ден си търсих термопадове в моя град - Шумен - и на 2 места като питах ме гледаха странно, на второто даже продавача, където се водеше и сервиз ме пита "за какво е това?". Накрая си поръчах по интернет.

И кои са тези места на които си питал? То има 2-3 само които не са тип гараж и  има поне един вид падове ... нещо на изуст ги пишеш нещата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Едното е до хирургическия, малко по-надолу по улицата, другото над "мехджарел". Тези ми бяха най-близки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Raze написа:

:offtopic_s:

Едното е до хирургическия, малко по-надолу по улицата, другото над "мехджарел". Тези ми бяха най-близки.

Другия път се раздвижи малко към центъра. Такава непродаваема стока можеш да намериш само там... имена няма да казвам да не правя реклама. От Шумен си а не знаеш къде да ходиш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, просто ми стана интересно сервизи да нямат такова нещо и дори да не знаят какво е......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Може, просто ми стана интересно сервизи да нямат такова нещо и дори да не знаят какво е......

Е как малък сервиз ще продава подложки - имаш ли си на идея че такова нещо на центъра съм продавал 2 пъти за 13 години.

А малкия сервиз има само за ремонти не и за продаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

За да слагаш вложки, трябва да си наясно какво e разстоянието между планките за охлаждане и съответния елемент (CPU, GPU). Мериш и поръчваш:
https://www.olx.bg/ad/medni-podlozhki-za-ohlazhdane-na-laptop-CID632-ID4SmeU.html
https://bazar.bg/obiava-21031879/100-medni-podlozhki-videkarti-chipove-laptopi
http://www.screen.bg/termo-pasta-termo-pad
https://www.dekada.com/термопадове-лепенки-c-165.html
https://goo.gl/pDSfvr

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата се забавиха покрай изникнали проблеми и пречки, но лаптопа е готов. В крайна сметка:

1. Термолепенката на GPU-то изобщо е нямала работа върху кристала.

2. Минахме без вложки.

3. След подмяна на пастата температурите в idle спаднаха с 25С+ от 70-72С до 44-47С на процесора, при GPU също имаше разлика, но не толкова съществена (на половина). Под максимален товар температурите на ядрата на процесора са в ниските до средни 80С, и средни до високи в 80-те за GPU.

4. Не можаха да ми донесат старото охлаждане, за да го пробвам, но смятам, че няма нужда с оглед на постигнатите резултати.

5. Като корпус лаптопа е унищожен. Има нужда от долен корпус и палмрест, но е такава антика, че трудно се намира корпус втора ръка, още повече здрав. Новите корпуси вървят около 120лв/комплект.

Благодарности на включилите се в темата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Термолепенки се слагат върху чиповете на паметите, според нужната дебелина, за да стане добър контакт и да не повдига охлаждането повече, отколкото е нужно и да не прави добър контакт с процесора/видео чипа, особено при лаптоп. Ако е имало и си ги махнал, може да повредиш някой от чиповете поради прегряване. Принципно ако е малко разстоянието (до 1 мм), може да ги смениш  и с някоя по-гъста непроводима термопаста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Термопадовете на паметите са си на мястото. Наложи се да почистя единият от омазаната по него термопаста. На чипсета също си му е там пада, но беше така брутално залепнал за алуминиевата планка, която ляга над кристала, че се отказах да го разлепям и да махам пастата, а и не изглеждаше толкова зле.

Липсват 2 пада, мога само да гадая кога са изчезнали, но предполагам още като са сменяли охлаждането, тоест преди 7 години. Падовете, които липсват са на индукторите около процесора. Не знам каква температура развиват самите те, но за 7 години предполагам, че щеше да се е сбръчкало дъното, ако създаваше голям проблем. Но все пак, ако трябва, ще взема лаптопа обратно и ще сложа падове. На снимката на охлаждането, която съм показал по-горе, ясно се виждат двата пада къде се намират около процесора.

induc.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи и как се ползва лаптопа. Ако не се товари много и не е с мощни компоненти, едва ли е голям проблем, че няма падове. Вчера отварях моя лаптоп, но там вместо падове имаше нещо като дъвка. Имам пад, но е по-дебел и много повдига, после видях, че това е термопаста, която се ползва вместо падове:

https://www.amazon.com/viscous-thermal-replacement-60g-Aspire/dp/B00K04D3UK

Сложих нормална термопаста и засега няма проблеми, разстоянията са малки, ще видя в последствие как ще е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако съдя по това какви неща ми дадоха да тествам, доста товар отнася машинката. Въпреки това, второ поколение entry level i5 на 2.3Ghz с турбо до 2.9 и това GT540M с производителност на настолна GT430 определено не изпъква с мощност. Видеокартата определено спъва процесора.

Единственото лошо нещо, което забелязах при работата на лаптопа е, че в момента, в който се пусне игра, започва да се чува едно тихо бръмчене от дъното, което спира единствено като се излезе от играта или се минимизира. Извън тези случаи, не се чува нищо. Предполагам чипа на паметта, който е бил с пад и паста прави проблем или самата видеокарта. Въпреки всичко обаче, лаптопа работи така почти от самото начало, по думите на собственика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бученето е някой coil wine и няма как да го оправиш. Този I5 ако е двуядрен особено едва ли ще грее толкова, а и падовете са на чиповете на видео паметта. Ако не са много горещи няма да е голям проблем, те могат да издържат до около 120 градуса. Тази видеокарта може да е 2 варианта - DDR3 или DDR5, но работи на ниска честота паметта - 900 MHz и в двата случая, така че не вярвам да е голям проблем и без охлаждане. Машината е доста стара и на доизживяване, колкото изкара толкова, реално не си струва и да се правят кой знае какви инвестиции в нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си, coil whine е. Движението на курсора също го създава, но едва доловимо и различно като звук. Поне е тихо във всички случаи и ако не се заслушаш, не дразни.

Колкото до APU-то, двуядрен е, като максималната работна температура (по данни от Intel) е 105С. Добър процесор е според мен, с вградения intel HD 3000. Както споменах по-рано, под товар (независимо какъв) достигаше до 98С, но охлаждането успяваше да го държи под 100С, въпреки че нямаше откъде да изкара горещият въздух, защото радиатора беше запушен на 100%. Добре че копуса е потрошен и не се затваря плътно никъде, за да може да изкарва горещия въздух от всяка възможна пролука.:D

Видеото е DDR3 варианта с 1GB памет. Учудващо, държи на overclock, но реших да не си правя много експерименти и без това работи на достатъчно високи температури. Инвестиции няма да се правят, изпял си е песента. Достатъчно проблеми има с подкарването на 1080p, както и 4К за гледане на TV през HDMI, очаквах и проблеми с x265, но нямаше такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване