Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

• Отговори 524
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Кратък и забавен граматически курс ПълнияЯТ член В кръга на шегата, казват че академиците държат на пълниЯ член в езика ни само по политически причини. Например, за да се вижда, че макед

пунктУация

Аз лично .. да ви кажа не виждам много много смисъл от пълния и кратък член, ама .. Пo-добре да го махнат xD Загуба на време и точки от тестовете по БЕЛ заради тоя член xD

Руло или Роло? :ph34r:

рУло - руло Стефани, руло тоалетна хартия и т.н.

рОло - така наричат ролетните щори - роло-щори - произлиза от ролка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Споря с шефа...

Предлагаме ако е възможно да бъдат променени линиите на някои от минаващите в близост училищни автобуси.- тук съм аз.

Предлагаме ако е възможно да се промени линията на някои от минаващите в близост училищни автобуси.- тук е той

Някой ще ни реши ли спора?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споря с шефа...

Предлагаме ако е възможно да бъдат променени линиите на някои от минаващите в близост училищни автобуси.- тук съм аз.

Предлагаме ако е възможно да се промени линията на някои от минаващите в близост училищни автобуси.- тук е той

Значи, Диди, лично за мен е по-правилно твоето предложение. Все пак става въпрос за много автобуси / т.е. повече от един/.

Иначе ако е възможно е вметната част и трябват запетайки от двете й страни.

Редактирано от chain_reaction (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споря с шефа...

Всичко опира до това колко линии минават.Ако е една линия (т.е. един автобус) е прав шефът ти,ако са много линии -ти си правата Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

можете ли да ми кажете пунктуацията на подч.изречение въведено с въпросителна дума и на подч.изречение въведено със съюза "да".С няколко конкретни примера.МЕРСИ

Когато подчинено изречение е въведено с въпросително местоимение, запетая не се поставя.

Пр.

Той се чудеше как да й каже.

Когато подчиненото изречение, започващо с въпросително местоимение, е в началото на сложното съставно изречене, запетая се поставя след подчиненото.

Пр.

Как да й каже, се чудеше той.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е аз пък на "сешоар", нали се "суши" с него не се "сеши", ама и то същото като вертолет Публикувано изображение

Защото думата идва от френски: sechoir( seche, сеш) - сух.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как е множественото число на "дете",

че тука се обърках малко.

:help wanted3::question:

Това е леко неуместна шега с посетителите на този форум. Прозвуча ми като "Как е в мъжки род "Муха" ? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, тя е много коварна думичка. Има думи, които просто трябва да се научат, защото не се подчиняват на някои правила.

Мен лично много ме дразни някой като каже "полюлей" и почне да ми спори, че било, защото "се полюшвал" Публикувано изображение

Хах...и на мен са ми го давали това обяснение Публикувано изображение Пък то..нищо общо. Всъщност правилното е "полилей" - от гръцки - "πολύ" (поли), т.е. много.

Редактирано от Leslie_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам въпрос за тиренцата. Аз ли се ошашавих не знам, та чак ме е срам да попитам. Как се пише "черно бели" с тире или без....Или май заедно...Лелеле, чувствам се адски глупаво. :)

Редактирано от dindi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам въпрос за тиренцата. Аз ли се ошашавих не знам, та чак ме е срам да попитам. Как се пише "черно бели" с тире или без....Или май заедно...Лелеле, чувствам се адски глупаво. :huh:

.......

Полуслято писане:

Полуслято се пишат прилагателните имена, при които основите са равноправни, т.е. едната не пояснява другата:

напр: сладко-кисел, огнено-червен

И в нашия случай - черно-бели ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:handshake: Някой знае ли защо в България почти няма хора, владеещи родния си език? Няма да се разпростирам, ще спомена само два кошмарни факта:

1. Повечето българи не знаят кой глагол от кое спрежение е. Трудно е да срещнеш човек, който не слага окончание "ме" в 1 л. мн. ч., присъщо само на глаголите в трето спрежение.

2. Простото правило за употреба на пълен и непълен член при съществителните от мъжки род се оказва непреодолима пречка по пътя към ограмотяването за доста хора. Сред тях има не един журналист, има и университетски преподаватели, а за известните личности и силните на деня да не говорим.

Как можа да се стигне до такова изпростяване само за някакви си двадесетина години?

----------------------

Не само прилагателни се пишат полуслято:

След ден-два тя се върна. съществително-числително

Има-няма две години откакто... глагол-глагол

Предполагам, че има и други комбинации, но нямам до себе си граматика, а и бързам... :hush:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой знае ли защо в България почти няма хора, владеещи родния си език?

Да, аз зная защо в България са много малко хората владеещи добре родният си език. През последните двайсетина години управляваща върхушка е обсебена само от две основни неща - как да заграби повече пари и материални блага и как по-просташки да се наслади на тяхната сила и възможности. Всичко останало е оставено на заден план и се споменава за образование, наука, изчезването на българската нация и подобни "дреболии" само покрай избори например. И то те, тези "силни на деня" цитират неумело написаното ом техните съветници, които те наричат "Пи Ар-и"...

Журналисти и журналистика не е имало от 60-на години по нашата територийка, т.н. комунисти избиха цвета на нацията, най-образованите и интелигентните. Просто нямаше кой да я пише тая журналистика. Сегашните момиченца и момченца по медиите обслужават само "силните"...

.................

За какво ти е граматика след като има интернет и всички тези правила са в ефир от доста време :) Най-малкото, търсенето е в пъти по-бързо :wors: Бъди в крак с технологиите Публикувано изображение Това беше опит за шега.

Има доста промени в последно време в правилата за писане с навлизането на нови думи в нашия речник, ето на каква интересна статия за мен попаднах - цък.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.......

И в нашия случай - черно-бели :)

Много благодаря. :angry:

П.П Аз уж гледах по назад в темата, ама явно съм го пропуснала.

Редактирано от dindi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък много се дразня като почнат да бъркат "които" с "който" :blow out candles: Или пък "тарся" вместо "търся" Публикувано изображение Как може да има да има толкова неграмотни хора и аз не знам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мой познат ми изпрати преди малко връзка към интересна статия, посветена на проблемите на глобалното образование, искам да я споделя с вас - цък.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря. :hush:

П.П Аз уж гледах по назад в темата, ама явно съм го пропуснала.

Дидке, когато става дума за два цвята задължително е с тиренце, както в твоя случай

А когато става дума за нюанс на един цвят е слято, например небесносиньо, светлокафяво, тъмночервено :P

.

2. Простото правило за употреба на пълен и непълен член при съществителните от мъжки род се оказва непреодолима пречка по пътя към ограмотяването за доста хора. Сред тях има не един журналист, има и университетски преподаватели, а за известните личности и силните на деня да не говорим.

Това и аз забелязах, че е голям проблем за много хора. А не е толкова сложно. Ако въпросното лице или предмет е вършител на действието му слагаш пълен член и това е ;) Ама някои хора си пишат всичко, що е в мъжки род, с пълен член, явно за по-сигурно :)

Мой познат ми изпрати преди малко връзка към интересна статия, посветена на проблемите на глобалното образование, искам да я споделя с вас - цък.

Не я изчетох цялата, ама забелязах, че има грешчици :)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък много се дразня като почнат да бъркат "които" с "който" :rolleyes: Или пък "тарся" вместо "търся" Публикувано изображение Как може да има да има толкова неграмотни хора и аз не знам...

А харесва ли ти "полицаЙте задържаха заподозрЯния"?

Кошмар!

Ето още "бисери":

опасТност

съжЕлявам

кЪкъв, кАде

поТпора

сваДба

иЗкам

иЗтория

иСточник

Остановявам

Оточнявам

зашеметИТЕЛЕН (правилно е зашеметяващ)

ние остава ме (отделена наставка, честа грешка на начинаещите преводачи в българските торент тракери)

на къде, от къде (отделена представка, грешка предимно на същата група)

От невникване в смисъла на думите се получават такива, меко казано, неподходящи съчетания:

БЪРЗА скорост (скоростта може да е висока, ниска, голяма, малка, но никога бърза или бавна. Бързо или бавно е движението. NB: ускорението също не може да бъде бързо или бавно.)

ДРУГА алтернатива (= ДРУГА друга възможност)

Парите бяха прИведени (в-к "Труд") Парите се превеждат, прави се превод, но някои хора ходят приведени, т.е. наклонени напред.

Вятър със скорост 20 км/с потроши дървета и покриви в Сливен. (в-к "Труд") При тази скорост на вятъра Сливен доста бързо ще напусне Слънчевата система. :)

Повечето грешки идват от невнимание и незнание, но вече се давим в тях.

Когато имам време, ще добавя още. :)

--------------------------

"Когато самолетна катастрофа помръчава живота...". Как звучи само! МРЪК!

ъдачити в зборника..."

Следват извадки от три последователни мнения в Калдата. Имайте предвид, че първото е вече редактирано от човек "по-знаещ" от този, който го е писал. ;)

Едно:

"Нямам нищо против вещица, аз ще съм демон, а хаоса нашата спалня.

хаосът;

след "хаосът" липсва тире, заместващо "ще е".

...

А в наше време единсвения начин да знаеш истиснкия цвят на косата й е ДНК анализ!"

единственият;

"истиснкия" е простима печатна грешка;

добре е "ДНК анализ" да се замени с "чрез изследване/анализ на ДНК", но може и да остане.

Две:

"Ама ти за отдоло ли говориш..."

Тази грешка обикновено се допуска от деца в предучилищна възраст и от всички недоучили възрастни.

Три:

"...следвъщият път преди среща ще изисквам доказателсво..."

Ненужно пълно членуване; пак "-сво" вместо "-ство"; проблемът с "а без ударение" наистина е костелив орех. Публикувано изображение

Редактирано от NavNav (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване