Премини към съдържанието
Dj KingBG

Съмнение, че процесорът ми спъва видеокартата

Препоръчан отговор

MB MSI B250M GAMING PRO CPU I5-7400 /3G/6MB/BOX/LGA1151 RAM 16G DDR4 2400 KINGSTON ASUS GeForce GTX 1070 Ti 8GB GDDR5 256bit HDD 1TB Seagate SATA3 DVD-RW LG GH24B0 POWER DeepCool 500W 80+ APFC – DA500 CASE Midi Gamer ATX Akyga AKY007BG SSD SILICON POWER S55 120GB здравей това ми е компа на скоро сложих 1070ти и мисля че процесора я спъва може ли да кажеш мнение като цяло проблема е `като играя fornite FPS пада страшно много с новата видео карта до като старата 120 постояно си държеше тук там падаше но много рядко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква бе старата ти карта? Новата карта чисто нова ли е или копала?

На каква резолюция и настройки играеше преди и на какви сега?

За старата си дал 120 FPS, а с новата как е? Кое колко се натоварва по време на игра? Как са температурите на всичките ти компоненти?

Почисти ли добре старите видео драйвери?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той че ще я спъва на моменти в дадени игри спор няма. Иначе кадрите ти най-вероятно падат поради прегряване на процесора. Провери си температурите по време на игра, може да ползваш MSI Afterburner, виж в youtube как се настройва. Със старата карта - гадаем каква е била, но ако е била по-слаба е товарила по-малко процесора, поради невъзможността и да изкара толкова кадри колкото новата и затова си нямал проблеми. И аз преди имах подобен проблем като бях с FX-8350 и минах от GTX 570 на GTX 970 - процесора прегряваше и тротълваше, а и FX процесорите искаха много ниски температури - под 65 градуса, за да работят нормално. Накрая смених AMD FX с Intel и проблема изчезна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

i5-7400  е изключително хладен процесор . Дори със боксов кулер този процесор няма никакъв шанс да мине 55-60 градуса независимо на какъв товар го подложиш. (може би без prime95) . Брат ми има такъв вкъщи и гарантирам ,че освен ако кулера не прави добър контакт с капачката на цпу-то няма вариант ,в които да прегрее .  Няма спор ,че в някои игри ще спъва видеото , но като цяло не е чак толкова слаб за подобен клас карта.   Качвай DDU , премахни старите драйвери и след рестарт качи  драйвера на ново.   Не стана ясно , каква е била старата карта ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде да не пишем наизуст. Нито знаеш каква му е кутията, нито охлаждането, каква е термопастата, кой какво и как е монтирал, какво е правил и така нататък. Да направи тестовете и после ще говорим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо да пиша наизуст ? Ако искаш мога и да се цитирам отново. Тествал съм почти всички видове процесори от 6-то и 7-мо поколение на интел и за всеки мога да споделя какви градуси държи както при гейминг , така и при стрес тестове и синтетични бенчмарк тестове . Пак казвам , това е изключително студен процесор . Дори и да се е запекла термо пастата от долу , ако контактува добре капачката с охладителя няма шанс да вдигне 100градуса и да тротва . Кутията каквато и ще да е не може да доведе до подобно прегряване .  Ако момчето е сваляло кулера и не е сигурен дали го е монтирал правилно , нека провери . Но при положение ,че само картата пише, че е сменил не виждам как ще се появи проблема . По скоро съм склонен да мисля ,че картата прегрява , отколкото цпу-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

когато нещата не вървят и не е от хардуера, остава да е омацан софт, може и копач да си е дръпнало детето от някъде

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, но признаците са точно на тротълващ процесор. Затова да си види температурите при игра/товар и после пак ще го мислим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът  е питал "спъва ли процесора видеокартата"??? Краткия отговор е ДА. Има над 40% bottleneck. Процесорът е твърде слаб за тази карта. Няма значение в каква кутия ще го напъхаш и каква термопаста ще му сложиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е няма как с нова видеокарта кадрите да са по-ниски. Ясно е, че нещо тротълва, затова искам да видим температури на видеокарта, процесор и чипсет под товар, след това ще стане ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Toma Hristov написа:

Краткия отговор е ДА. Има над 40% bottleneck

Пример от някъде, където са го измерили? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Toma Hristov написа:

Липсват доста опции, не е ясно за каква резолюция се правят сметките. На високи резолюции графичната компонента има по-голямо значение и процесора се разтоварва.  Въобще доста пропуснати възможности за избор има в тоя калкулатор, прекалено е опростен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опростен не опростен все пак дава някаква насока. Предполагам, че е на 1080р понеже скоро четох, че в глобален план, игрите процентно масово се играят на тази резолюция и в доста по-малка степен на по-високите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Dj KingBG написа:

HDD 1TB Seagate SATA3 DVD-RW

преди 4 часа, Dj KingBG написа:

SSD SILICON POWER S55 120GB

предполагам че може да е от това

или нещо по охлаждането 

или някакви софтуери 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sliderum написа:

Липсват доста опции, не е ясно за каква резолюция се правят сметките.

Не е ясно, защото няма никакви сметки. Подобни калкулатори са измишльотина.

преди 3 часа, sliderum написа:

когато нещата не вървят и не е от хардуера, остава да е омацан софт, може и копач да си е дръпнало детето от някъде

ако е дете ще е добре(няма негативен уклон), дано да не е някой от познатите лица. Аз ще рискувам, макар че може да се окажа глупак в крайна сметка.

преди 5 часа, Dj KingBG написа:

MB MSI B250M GAMING PRO CPU I5-7400 /3G/6MB/BOX/LGA1151 RAM 16G DDR4 2400 KINGSTON ASUS GeForce GTX 1070 Ti 8GB GDDR5 256bit HDD 1TB Seagate SATA3 DVD-RW LG GH24B0 POWER DeepCool 500W 80+ APFC – DA500 CASE Midi Gamer ATX Akyga AKY007BG SSD SILICON POWER S55 120GB здравей това ми е компа на скоро сложих 1070ти и мисля че процесора я спъва може ли да кажеш мнение като цяло проблема е `като играя fornite FPS пада страшно много с новата видео карта до като старата 120 постояно си държеше тук там падаше но много рядко

Ако си формулираш по-ясно мисълта и добавиш контекст ще помогнеш доста на себе си и на пишещите, иначе е загуба на време.

Дори и да откриеш причината за проблема относно тази игра, в други процесора ще спъва сериозно видео картата (особено ако си на 1920х1080). На твое място бих се насочил към i5 9400F (намира се за 328лв. в момента). Като гледам какви са цените на заключените четириядрени Skylake и Kabylake i5, ъпгрейда може да ти излезе без пари или с минимално доплащане, в резултат на което ще имаш около 50% подобрение в дадени заглавия (1920х1080).

Преди няколко месеца попаднах на мнение че MSI Z170/270 дъната с 16mb BIOS чип не могат да подкарат 8/9 поколение процесори с 6 ядра и 6 ядра с HT. В момента може и да има решение на проблема, не съм се интересувал. Ако имаш интерес най-добре потърси информация във win-raid форума, ето няколко полезни теми (линк, линк  , линк). Тъй като дъното ти е по-ново с b250 чипсет има вероятност да е 1:1 със някой MSI b360 дъна, което може да ти позволи да подкараш 6 ядрен процесор или дори 6/8 ядрен със hyperthreading, макар че i7 8700 на това дъно ще е съмнително решение а и е доста по-скъп. 9900K ще е без съмнение безумие. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение, е да изтърпи 2-3 месеца и тогава да избира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Inno написа:

Не е ясно, защото няма никакви сметки. Подобни калкулатори са измишльотина.

Това, че се нарича калкулатор не значи, че прави изчисления. Всичко е вързано към база данни, където се знае горе долу колко FPS-а може да подава дадена карта и колко FPS-а може да обработи даден процесор за същото време.

Например когато GPU-то подаде 150 фрейма а CPU-то може да обработи само 100 какво става според теб?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Toma Hristov написа:

Човекът  е питал "спъва ли процесора видеокартата"??? Краткия отговор е ДА. Има над 40% bottleneck. Процесорът е твърде слаб за тази карта. Няма значение в каква кутия ще го напъхаш и каква термопаста ще му сложиш.

Той ако спъва тая карта, ще спъва и предната и няма да има 120 фпс. Въпросът е, че ако процесорът е слаб и той е ограничаващото звено за тая игра, то каквато и видеокарта да му сложиш, ограничението ще си стои. Явно случая не е такъв или момчето не е направило правилното сравнение с предната видеокарта. Отделно, че има игри ( за тая нямам наблюдения), при които ако вдигнеш настройките, почва да се товари не само видеокартата, а и процесора. Това са редки случаи за игри, но ги има. Махаш настройката, която товари процесора и се оправя. В тоя ред на мисли, настройките при игра еднакви ли са?  Щото ако не са еднакви, вариантите са два (изключвам проблем с процесор или драйвери). Първо - има настройка за графиката, която почва да товари процесора и второ, спъване няма, а ограничението си идва само от видеокартата. Това, че спадат кадрите може да е нормално при определени настройки. Примери бол за подобни неоптимизирани игри.  Иначе като цяло процесорът си е слаб, без значение каква видеокарта му поставяш :) 120 фпс да искаш да гониш с такъв процесор...нещо сбъркано има в това. 

преди 7 часа, Raze написа:

Е няма как с нова видеокарта кадрите да са по-ниски. Ясно е, че нещо тротълва, затова искам да видим температури на видеокарта, процесор и чипсет под товар, след това ще стане ясно.

По принцип може, ако настройките на графиката не са еднакви ;)   

преди 7 часа, sliderum написа:

Липсват доста опции, не е ясно за каква резолюция се правят сметките. На високи резолюции графичната компонента има по-голямо значение и процесора се разтоварва.  Въобще доста пропуснати възможности за избор има в тоя калкулатор, прекалено е опростен.

Калкулатора ми препоръча да сменя процесора си i7 6700k@4GHz  с i7 8700K @3.7 GHz. Да го направя ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Кико написа:

Калкулатора ми препоръча да сменя процесора си i7 6700k@4GHz  с i7 8700K @3.7 GHz. Да го направя ли?

Като послъгваш поне се увери, че няма да те хванат. За i7-6700K и GTX 970 калкулаторчето дава Graphic card and processor will work great together. Както и да е, на мен си ми върши работа и на доста приятели съм им спестил парички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към 20:00 ще прочета коментарите ви ще кача снимки на температурата и ще напиша всичко по подробно 1050 2 гб е старата видео карта като съм гледал градусите да ок 45-56 Макс имам приятел който се занимава с компютри и той даде мнение че е от процесора понеже видео картата в момента е доста силна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Toma Hristov написа:

Това, че се нарича калкулатор не значи, че прави изчисления. Всичко е вързано към база данни, където се знае горе долу колко FPS-а може да подава дадена карта и колко FPS-а може да обработи даден процесор за същото време.

Единствената реална и полезна информация е ако човек седне на дупето си и тества хардуера (комбинациите който го интересуват) със актуалния към момента софтуер, елиминирайки максимално ''неизвестните''.  ''Информацията'' в тези база данни не се базира на реални тестове, тоест не показва нищо, затова и е толкова повърхностен от към различни опции. Може и да дава някаква груба насока, но може и да е доста заблуждаващ.

преди 16 часа, Кико написа:

Ако имаш: GTX 1080Ti, Titan X (Pascal), Titan Xp, Radeon VII, RTX 2080 и поради някаква странна причина играеш на 1080p (120+Hz?) определено ще си заслужава, приемайки че имаш прилична памет и естествено хубаво Z170/Z270 дъно.

Ако гледаме нещата ''от кутията'' i7 8700K има по-високо all-core turbo (4.3GHz) от 6700K (4GHz). Ако играта е някаква ''антика'' ще ускорява ядро №1 и №2 до 4.7 и 4.6, съответно докато при 6700K лимита е 4GHz. Естествено никой човек с разум в главата не купува подобни процесори за да ги държи с настройки ''от кутията''. От тази гледна точка дори и да попаднеш на най-ужасния 8700K ще постигнеш същите резултати (4.8-4.9GHz) като топ i7 6700K екземпляр, но на по-ниско напрежение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Toma Hristov написа:

Като послъгваш поне се увери, че няма да те хванат. За i7-6700K и GTX 970 калкулаторчето дава Graphic card and processor will work great together. Както и да е, на мен си ми върши работа и на доста приятели съм им спестил парички.

Извинявам се, сега съм с RTX2080,  не с GTX970. Ако някой лъже, то не съм аз. Въпросът бе, че ми препоръчват да заменя ,два подобни процесора. Ами то още има хора със сандита и ако не бе DDR4,  и до ден днешен щяха да са си на мода. 

ПП: Нямам време да се занимавам със смяна на подписа.  Но хардуера е нещо преходно. Аз дори не съм с Asus дъно, а вече с Asrock ;) Отделно, че половината ми хардове са свалени и имам нови :) Ама както и да е. 

преди 34 минути, Inno написа:

Ако имаш: GTX 1080Ti, Titan X (Pascal), Titan Xp, Radeon VII, RTX 2080 и поради някаква странна причина играеш на 1080p (120+Hz?) определено ще си заслужава, приемайки че имаш прилична памет и естествено хубаво Z170/Z270 дъно.

Ако гледаме нещата ''от кутията'' i7 8700K има по-високо all-core turbo (4.3GHz) от 6700K (4GHz). Ако играта е някаква ''антика'' ще ускорява ядро №1 и №2 до 4.7 и 4.6, съответно докато при 6700K лимита е 4GHz. Естествено никой човек с разум в главата не купува подобни процесори за да ги държи с настройки ''от кутията''. От тази гледна точка дори и да попаднеш на най-ужасния 8700K ще постигнеш същите резултати (4.8-4.9GHz) като топ i7 6700K екземпляр, но на по-ниско напрежение.

Въпросът бе риторичен. Няма през 3 години да давам по 800-1000 лева за процесор нали?  Отделно, че процесорът ми си работеше на 4.6 GHz  след клок. Сега вече си е на стандартни честоти.   И пак ще кажа, че ако не бе DDR4, Сандитата още щяха да са на мода с техните 5 GHz.

И как така го изчислиха, че с i7 8700K ботълнека е 0, а с i7 6700K 20-30% или там колкото е? Що, да не би RTX 2080  да не е спъвана от i7 8700K  на 1080p? Ама тия сериозно ли? И какво разбират под ботълнек? Имат ли си понятие какво изобщо пишат и препоръчват на канарчетата?

Аз споменах i7 8700K,  но реално те ми препоръчват и разни скапани ризени, дето ги изравняват с i7 8700k!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://prntscr.com/n38e3s  като цяло на 100% съм сигурен че  е процесора преди понеже съм с два монитора и на 1 играя на другия гледам twitch или youtube като пусна fortnite правеше малък проблем като е пуснат google chrome или оpera примерно спирам ги и бам fps 120 сега има доста игри който вече съм с доста по голям fps

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тази снимка никой нищо няма да разбере. Инсталирай Hwinfo ,  минимизирай програмата , пускай играта за 20-30 мин и след това покажи снимка на абсолютно всички волтажи и градуси , както на цпу , така и на графичната карта .  Така ще имаме някаква представа какво е положението на min/max/average от към градуси/волтажи след по-продължителен товар. 

Не разбрах от този пост , ако затвориш всички други ненужни браузъри , програми и каквото там си заредил по време на гейминг , fps оправя ли се ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване