Премини към съдържанието
mpt1

Фазомер свети на корпис на нощна лампа

Препоръчан отговор

Моля за съвет и пояснение.Всички нощни лампи у дома на металния корпус фазомера свети.Лампите са с двужилен кабел.Като обърна щепсела не свети.Проверих всички кабели са Ок.Контактите са занулени.На какво може да се дължи .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нормално
при двужилен кабел тялото не е занулено
в единия случай, фазата минава през ключ и затуй не свети, а в другия случай, жици и фасунга са под напрежение и се отчита от фазомера капацитивния ток, протичащ между фазата и теб
пп

ако, фазомера свети силно, смени монтажните (вътрешните) проводници на нощните лампи, защото вероятно изолацията не е добра
демек, има утечен ток

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фазомера свети слабо.Жиците съм проверил.5 лампи са и на всичките го прави.Какво е това капацитивен ток.Опасни ли са за ползване.Притеснявам се за децата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, mpt1 написа:

Какво е това капацитивен ток

би трябвало да го знаеш
:no-no:
образно казано, корпуса на лампата ти се явява едната пластина, а жиците са другата пластина на кондензатор
сборът от утечния ток и капацитивния ток, карат фазомера да свети
идеален изолатор няма, винаги има утечен ток
ако корпуса на тялото имаше свързан трети проводник и отиваше в щепсел от типа шуко, този ток ще отива в нулата(заземление)
пп
Николов ти каза да ги провери електротехник и аз мисля така 
тук във форума само гадаем,
не сме на място за да видим как стоят нещата в действителност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако изолацията на проводниците е добра (да не е опекана или напукана) не е опасно. Много уреди се продават със двужилни кабели и щепсели и нямат проблеми. Например голяма част от абсорбаторите за кухните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mpt1 написа:

Моля за съвет и пояснение.Всички нощни лампи у дома на металния корпус фазомера свети.Лампите са с двужилен кабел.Като обърна щепсела не свети.Проверих всички кабели са Ок.Контактите са занулени.На какво може да се дължи .

Задължително ел.техник да провери инсталацията. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно експертите по тока Белгиеца и Пипона още не са налазили темата.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Странно експертите по тока Белгиеца и Пипона още не са налазили темата.....

Няма какво да налазват. Проблемът е в ел. инсталацията. Само преди 2 месеца имах подобен проблем на село, добре че го забелязах аз, че моите родители ще се запалят живи. Постващият да си намери електротехник да провери за какво става на въпрос преди наистина някой да пострада.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Няма какво да налазват. Проблемът е в ел. инсталацията. Само преди 2 месеца имах подобен проблем на село, добре че го забелязах аз, че моите родители ще се запалят живи. Постващият да си намери електротехник да провери за какво става на въпрос преди наистина някой да пострада.

Уау спасил си ги браво

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Уау спасил си ги браво

Ами не е смешно щото мене си ме тресна тока стабилно, а те са знаели за този проблем от 6 месеца и никой не казва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Ами не е смешно щото мене си ме тресна тока стабилно, а те са знаели за този проблем от 6 месеца и никой не казва.

Аз не съм казал че е смешно напротив доста сериозно си е и постъпката ти е правилна а това че родителите ти не са казали е било глупост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 4 минути, petie1 написа:

Аз не съм казал че е смешно напротив доста сериозно си е и постъпката ти е правилна а това че родителите ти не са казали е било глупост

Добре, че не е била засегната стаята където в бил включен бойлерът, защото в момента щях да имам двама мъртъвци. А иначе какво се случва. Отивам си на село и майка ми ме кара да сменя един контакт, защото нещо не работил добре. Гледам аз пластмасата взела да се подува. Вземам отверката и започвам да развивам болтчетата, за да сваля кутията. Така ме изтряска токът, че подскочих. При допиране на фазомер до нулата той си свети като коледна елхичка. И това в две стаи.  Е проблемът го намерихме, но си е опасно. Още повече, че нито един от панзерите не изключваше. Красота.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Добре, че не е била засегната стаята където в бил включен бойлерът, защото в момента щях да имам двама мъртъвци. А иначе какво се случва. Отивам си на село и майка ми ме кара да сменя един контакт, защото нещо не работил добре. Гледам аз пластмасата взела да се подува. Вземам отверката и започвам да развивам болтчетата, за да сваля кутията. Така ме изтряска токът, че подскочих. При допиране на фазомер до нулата той си свети като коледна елхичка. И това в две стаи.  Е проблемът го намерихме, но си е опасно. Още повече, че нито един от панзерите не изключваше. Красота.

Ей такъв опит трябва се споделя а не къде имало дрони от Скайнет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Ей такъв опит трябва се споделя а не къде имало дрони от Скайнет

Е то няма какво да се споделя. Инсталацията си е наред, грешката е, че навремето са използвали така нареченият изолирбанд, който с течение на времето си губи изолационните свойства. Сега да видиш как цялата инсталация се преглежда, слагат се устерклеми и така наречените изолиращи обувки навсякъде.

Та да не плаша постващия, но да си провери ел. инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне свършихме малко работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, mpt1 написа:

Фазомера свети слабо.Жиците съм проверил.5 лампи са и на всичките го прави.Какво е това капацитивен ток.Опасни ли са за ползване.Притеснявам се за децата.

Ако наистина се притеснявате за децата, намесата на Електротехник е задължителна, а не да го обсъждаме във форум!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, mpt1 написа:

Сега щом има фаза на корпуса значи пркъсвате нулата през прекъсвача (ключа на лампата) а фазата отива на корпуса 😭 . Трябва да се погледнат контактите , бойлер всичко трябва да се погледне и замери от ел. техник. Как така изведнъж сте го установили не знам , но си мисля , че скоро някой е бърникал таблото или е отварял разклонителна кутия и е направил погрешна връзка. Скоро да имате информация някой да се е изявявал като ел. техник ?

преди 8 часа, mpt1 написа:

На какво може да се дължи .

Може да са за боклука лампите щом казвате , че контактите според вас са добре . Не ви знам колко разбирате , но щом се допитвате може и да не са добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За състоянието на инсталацията можем само да гадаем. Може и да е чисто нов апартамент с перфектно изпълнена инсталация. Този "проблем" се дължи на физично явление(индукция) и не зависи от състоянието на инсталацията (особено ако щепселът е на двужилен кабел). Решението е смяна на кабелите на лампите със трижилни със щепсели "шуко". Тогава пък може самите тела да нямат клема за зануляване/заземяване. Трябва да се прегледат самите лампи и какво е състоянието на фасунгите и проводниците им.

Много ми е интересно като извикате ел. техник да ви "прегледа" инсталацията какво очаквате? Всичко е скрито в стените, разклонителните кутии в повечето случай са добре подмазани и скрити.

Да не очаквате човека да извади "рентгеновите очила" и да види къде има слаби връзки или нарушена изолация в подмазаните кабели и кутии.

Единственото, което може да направи е да зачисти окиса и да притегне фазите и нулите в таблото ви(ако има нужда). Същи и да провери, смени или ако има нужда да занули контактите. Също може да погледне състоянието на проводниците и зануляването на бойлера и ключа преди него(ако има такъв).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване