Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте хора,

от известно време открих проблем на аудио системата вкъщи (Logitech z906).

Системата има 3 ефекта, които могат да бъдат избрани от конзолата, съответно:

3D - всички колони + буфер свирят и симулират 3D Surround sound .

4.1 - свирят предни , задни + буфер , без център.

2.1 - свирят предна лява, предна дясна и буфера (очаквано).

И има настройка без ефект (т.е какъвто сигнал дойде от PC)

Проблема е следния.

Когато ги пусна без ефект, свирят само предни колони + буфер.

Когато ги пусна на 3D ефект, свирят всички, само че задна лява + задна дясна свирят ужасно слабо , леко пращят, звуците са некачествени и има някакво изкривяване.

В момента в който сменя ефекта на 4.1 магически се оправят и запчоват да свирят както си трябва, но тогава центъра не свири.

Пробвах да сменя и реда на колоните, като обърнах предни и задни , но ефектът беше същия (т.е проблема не е в колоните)..

Факта че на 4.1 свирят перфектно всички също ме кара да мисля че и проблема не е в входа/изхода на буфера (там където се връзват колоните) защото на този ефект свирят перфектно.

Първоначално си мислех че проблема е във вградената аудио карта на дъното - Asus prime b350 M-a с аудио кодек Realtek® ALC887 - на който пише че е 8-канален но така и не изкара 5.1  звук.

Сега си купих аудио карта (Asus Xonar DGX 5.1) както и оптичен аудио кабел за по добра връзка, но проблема остава.

Пробвах всякакви настройки, драйвъри и какво ли не видяно от интернет, но проблема остава.

Ако някой даде съвет или успее да помогне ще съм много благодарен, даже мога да черпя и по някоя бира :) 

Ако са нужни някакви снимки на настройките ми на компютъра ще ги прикача довечера.

Като цяло не съм много на ТИ със аудиото , но мисля че направих всичко необходимо за да подкарам 5.1  , уви някъде бъркам.

Поздрави,

Дани

пс.

Писах на съпорта на лоджитек, не ми отговарят. Видях че има още няколко човека по света с подобен проблем, сетили се да пишат във форума на лоджито... уви отговор от тяхна страна НЯМА..

Редактирано от Даниелл (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко си е както трябва. Когато няколко човека в света не се сещате и питате глупости какво очаквате? Подавате стерео сигнал - 2 канала - колко очаквате да свирят? Подай на всичките. Заеби митичния център, само разваля стерео ефекта на музиката. Все пак смесването е такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам същата аудиосистема и нямам такива проблеми. Ако увеличиш звука на задните колонки през контролния панел или дистанционното на системата пак ли го има проблема? Какъв сигнал точно им подаваш и как са свързани - с кои кабели? През оптичния кабел няма да работят нормално на 5.1, ако им подаваш само стерео звук. Компютъра на колко канала е настроен, ако ги включиш на 5.1?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно 4.1 е всъщност стерео, разнесено на всичките тела без центъра (т.е. предна лява и задна лява свирят едно и също; аналогично за десните). За истинско 5.1 ти трябват три стерео кабела от звуковата карта към усилвателя - един за предни ляв/десен, един за задни ляв/десен, един за суб/център. Останалото е гадания какво точно прави усилвателят, ако трябва да работи само с два канала на входа.

P.S. Не бъркай "субуфер" с "буфер".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

Всичко си е както трябва. Когато няколко човека в света не се сещате и питате глупости какво очаквате? Подавате стерео сигнал - 2 канала - колко очаквате да свирят? Подай на всичките. Заеби митичния център, само разваля стерео ефекта на музиката. Все пак смесването е такова.

Ако имате предвид че от настройките на компютъра съм подал сигнал за 2 канала - не е така.

Подавам 5.1 сигнал (в звуковата карта съм задал 6 channels )

Питаме глупости защото не сме запознати, четем опитваме се , но не всеки има възможност да знае всичко и да има огромен опит в различните сфери.

За това питаме ... за да ни се помогне.

преди 1 час, Raze написа:

Аз имам същата аудиосистема и нямам такива проблеми. Ако увеличиш звука на задните колонки през контролния панел или дистанционното на системата пак ли го има проблема? Какъв сигнал точно им подаваш и как са свързани - с кои кабели? През оптичния кабел няма да работят нормално на 5.1, ако им подаваш само стерео звук. Компютъра на колко канала е настроен, ако ги включиш на 5.1?

Ако увелича звука на задните колони през панела - ефекта е същия само че се чува по силно (т.е отново звука е развален, изкривен)

Мислех че им подавам 5.1 сигнал през оптичния кабел. В настройките на компютъра Sound -> Устройството което ми е by default (Asus Xonar DGX Speakers) -> Configure speakers -> 5.1.

Би трябвало да им праща 5.1 сигнал. Освен оптичния кабел, имам и 3 Jack-a : Зелен -> би трябвало да отговаря за предна лява и предна дясна, Оранжев - Център и субуфер и Черен - задна дясна и задна лява (или обратното , не помня точно дал ичерния беше за задните или за център + субуфер)

Пробвах и с 3-те жака вързани правилно по цветове към звуковата карта, но резултата е отново същия.

преди 56 минути, killchain написа:

Най-вероятно 4.1 е всъщност стерео, разнесено на всичките тела без центъра (т.е. предна лява и задна лява свирят едно и също; аналогично за десните). За истинско 5.1 ти трябват три стерео кабела от звуковата карта към усилвателя - един за предни ляв/десен, един за задни ляв/десен, един за суб/център. Останалото е гадания какво точно прави усилвателят, ако трябва да работи само с два канала на входа.

P.S. Не бъркай "субуфер" с "буфер".

Да 4.1 е стерео за предни + задни. Имам 3 стерео кабела от звуковата карта към усилвателя, но ефекта е същия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да подадеш 5.1 сигнал, трябва и източника на звук да е 5.1 и да дава звук и през задните канали, не да пускаш mp3. Сега и аз го забелязах това - на "3D", ако звука е стерео, през задните колонки се чува неясно, като дам на "4.1" спира центъра, но звука отзад е по-ясен, както през предните говорители. Изглежда така е направена системата, а и то си е логично - задните 2 дублират предните 2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

За да подадеш 5.1 сигнал, трябва и източника на звук да е 5.1 и да дава звук и през задните канали, не да пускаш mp3. Сега и аз го забелязах това - на "3D", ако звука е стерео, през задните колонки се чува неясно, като дам на "4.1" спира центъра, но звука отзад е по-ясен, както през предните говорители. Изглежда така е направена системата, а и то си е логично - задните 2 дублират предните 2.

Добре, може ли да ми дадеш пример с източник на звук който е 5.1 за да изтествам.

Когато искаш да свирят и 5-те колони , подаваш източник на звук 5.1  системата на какъв ефект я слагаш, без ефект или пак на 3D ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 5.1 примерно може да пуснеш някоя игра или филм, който има/поддържа 5.1 звук, но трябва и звука да е направен да излиза така в някой момент, няма да е постоянно. Ако е през оптика, има автоматично декодиране, като светва индикацията под "decode". След подаване на такъв източник към оптиката системата го разпознава и декодира автоматично, заключва се избора на 3D, 4.1 и другите. Иначе през аналоговите кабели просто трябва да не е избрано нищо, windows да е настроен на 5.1 и пак през плеъра или теста за говорители можеш да тестваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм запознат в подоробности,  със въпросният модел на Logitech.

Но през оптика спокойно се слуша многоканално аудио на старите аудио формати (DTSDolby Digital)

Също през оптика сигнала е по "чист" от колкото през аналога.

В този сайт ,може да си дръпнете семпъли/трейлъри и да тествата многоканалното аудио. Гледайте да са 5.1 DTS,  Dolby Digital (AC3).

Освен при филми, многоканалното аудио има предмиство и като се гледат и концерти, сериали и разбира се видео игри с подходящото аудио.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не е казал, че през оптика не може да се слуша 5.1, тъкмо обратното. Просто тази система обработва звука по един начин, при другите 5.1 системи може да е по-различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, oic написа:

Не съм запознат в подоробности,  със въпросният модел на Logitech.

Но през оптика спокойно се слуша многоканално аудио на старите аудио формати (DTSDolby Digital)

Също през оптика сигнала е по "чист" от колкото през аналога.

В този сайт ,може да си дръпнете семпъли/трейлъри и да тествата многоканалното аудио. Гледайте да са 5.1 DTS,  Dolby Digital (AC3).

Освен при филми, многоканалното аудио има предмиство и като се гледат и концерти, сериали и разбира се видео игри с подходящото аудио.

Благодаря за дадения пример.

Пробвах го през оптичния кабел, струва ми се че сега всичко е наред. Когато пусна 5.1 аудио всички колони включително и централната свирят добре.

преди 3 часа, Raze написа:

За 5.1 примерно може да пуснеш някоя игра или филм, който има/поддържа 5.1 звук, но трябва и звука да е направен да излиза така в някой момент, няма да е постоянно. Ако е през оптика, има автоматично декодиране, като светва индикацията под "decode". След подаване на такъв източник към оптиката системата го разпознава и декодира автоматично, заключва се избора на 3D, 4.1 и другите. Иначе през аналоговите кабели просто трябва да не е избрано нищо, windows да е настроен на 5.1 и пак през плеъра или теста за говорители можеш да тестваш.

Сега опитах с оптичния кабел, windows-a е настроен да е на 5.1 , пуснах многоканален аудио сигнал, но decode лампичката не светва и ефектите не са ми заключени.

Заключен ми е избора "без ефект". Сега мога да избера само между 3D , 4.1 и 2.1.

Имаш ли представа дали нещо не е наред и защо не светва тази decode Лампичка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж си настройките и на плеъра. Оптиката през компютъра беше много капризна и трудно се настройва, затова съм си го вързал с аналоговите кабели и си работи супер, а на оптиката съм вързал приемника за кабелната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта , хора.

Нещата се оправиха, радвам се че системата не излезе дефектна.

И аз ще я вържа със аналоговите за PC  и оптика към TV.

Поздрави и приятна събота и неделя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега тествам linux mint. С вградена звукова карта съм на дъното от подписа Asrock B75 Pro3-M. Настроих звука да е 5.1 и при пускане на 5.1 филм linux го пуска както трябва през всички говорители, а при стерео звук се чуват всички говорители както трябва, включително и през центъра има говор, без да сменям от контрола на аудио системата да го разпръсква през всички говорители. Много добре е направено, всичко си прави само, а не като при windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване