Премини към съдържанието
ventci

Съдействие с инсталиране на Windows 95

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Имам една антика лаптоп за съжаление харда му се развали.

Взех втора употреба ata/ide , но нямам как да преинсталирам dos или windows, защото лаптопа няма флопи или CD, тоест и двете не работят :)

Дали има някой от София с лаптоп, на който да сложиме моя хард и да инсталираме windows 95 от флопи или CD?

от София съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ventci написа:

Здравейте, 

Имам една антика лаптоп за съжаление харда му се развали.

Взех втора употреба ata/ide , но нямам как да преинсталирам dos или windows, защото лаптопа няма флопи или CD, тоест и двете не работят :)

Дали има някой от София с лаптоп, на който да сложиме моя хард и да инсталираме windows 95 от флопи или CD?

от София съм.

95 може да го инсталираш директно от хард диска си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

95 може да го инсталираш директно от хард диска си. 

така е, но новия хард е само форматиран и няма ОС на него, даже DOS. Ако знаеш вариянт как да го направя bootable с ДОС 6.22 под windows 10 ще е супер. Тогава както казваш ще мога да инсталирам win95 директно от хардa.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да взел съм ata/sata адаптор и мога да включа харда към лаптоп с win 10  с посредством адаптора, който е с usb интерфейс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да форматираш диска под става версия на MS-dos и да го направиш системен, след което да копираш инсталационните файлове в някоя папка, връщаш го в лаптопа, стартираш, след като зареди dos отиваш в инсталационната папка и стартираш инсталацията. Сещам се за вариант да го направиш това под виртуална машина само или стартиране на системата с няко hiren's boot cd от десктопа през usb или диск, зареждане на дос, форматиране ръчно на диска от там пак с копиране на системата и нататък по същия начин, стига да хареса dos версията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

Трябва да форматираш диска под става версия на MS-dos и да го направиш системен, след което да копираш инсталационните файлове в някоя папка, връщаш го в лаптопа, стартираш, след като зареди dos отиваш в инсталационната папка и стартираш инсталацията. Сещам се за вариант да го направиш това под виртуална машина само или стартиране на системата с няко hiren's boot cd от десктопа през usb или диск, зареждане на дос, форматиране ръчно на диска от там пак с копиране на системата и нататък по същия начин, стига да хареса dos версията.

Пуснах виртуала машина с windows 95 под Oracle VirtualBox, но ata харда, който е свързан с лаптопа посредством адаптор и usb не се появява като драйв виртуалния win95

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това не съм работил, но под vmware има опция да се добави физически диск, не само виртуален. Виж и virtua lbox дали може да прави подобно нещо, ако не пробвай vmware.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, ventci написа:

да взел съм ata/sata адаптор и мога да включа харда към лаптоп с win 10  с посредством адаптора, който е с usb интерфейс. 

с руфъс, не става ли?
има опция за фриидос, а после копирай разархивирано исо на 95
върху харда 
предполагам си работил с дос

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То не трябва просто да се копира върху диска, а диска да се направи системен - това става с 'format /s' или 'sys' и след това буквата на диска, след като е оразмерен и направен на fat.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

диска да се направи системен

ами тъй де
опцията на руфъс нъл туй прави
само дето команд процесора command.com му е скрит
пп
пробвах върху флашка
1479977565_.PNG.2656bd1669b81c7e52383bfa2f0ea179.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм го пробвал това, може и да става. Само не знам инсталацията на windows 95 дали ще хареса тази версия на ms-dos. Може да пробв и от тук да изтегли имидж фалове на ms-dos и да тества rufus дали ще ги запише:

https://winworldpc.com/product/ms-dos/620

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А каква е причината да слагаш тази стара ОС. Ако си с нова машина си инсталирай една виртуална машина и тествай каквото искаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е много античен лаптопа какво друго да му инсталира? И все пак аз бих го тествал поне с windows 2000, освен ако не е с някоя супер досовска антика.

http://www.dewassoc.com/support/win2000/require.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа е HP Omnibook 800CT. 

И аз се сетих за Rufus, но гледах, че форматира във FAT32, а до колкото знам WIN95 е FAT16

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Raze написа:

Само не знам инсталацията на windows 95 дали ще хареса тази версия на ms-dos

пробвах дос 6.22, не е съвместима версията с фриидос, която е в руфъс по подразбиране
интерпретатора не разпознава доста команди

преди 14 минути, ventci написа:

И аз се сетих за Rufus, но гледах, че форматира във FAT32, а до колкото знам WIN95 е FAT16

така е
бях забравил за това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Варианта ти е както казах с виртуалната машина, добавяш диска като физически и действаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Raze написа:

С това не съм работил, но под vmware има опция да се добави физически диск, не само виртуален. Виж и virtua lbox дали може да прави подобно нещо, ако не пробвай vmware.

VMWARE не разпознава ата/сата адптора като хард диск, защото е през USB , поне според мен. 

Но когато добавя USB устройство VMWARE го прехвърля към виртуалната машина, но самото устройство не се появява като drive в Windows 95

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като отидеш в добавяне на диск избери най-долу "use a physical disk" и си избери диска, който ти е USB-то. Можеш да видиш номерацията и в disk management.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, ventci написа:

предполагам, че няма да стане на нов модел лаптоп, да инсталираш 95 или 98
хардуера е друг и ще дава входно/изходна грешка i/o error
направих експеримент с 98 SE
като идея,
изтегли файла и с руфуса го качи на харда, а после го пускай на старата машина
на нова машина ще даде горепосочената грешка
https://winworldpc.com/product/microsoft-windows-boot-disk/98-se

http://julian.winworldpc.com/Microsoft Windows 98 Second Edition - Boot Disk (3.5-1.44mb).7z

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ти да видиш
стана ве, ама с UltraISO
:giggle1:
те твай, който му требе MS-DOS 7.1, да дръпа
въх, голем майтап
не вервах, че ще стане

:lol6:

преди 4 часа, ventci написа:

слагай харда, с ултраисо правиш записа и става системен с дос 7.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това MS-DOS 7.1 върви ли win95? Тръгна ли инсталацията? Иначе преди много години си спомням си правих експермименти с някаква стара машина и успях да подкарам инсталатора на 95 по начина с vmware, който описах по-горе, на компютър без usb, CD или floppy.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Raze написа:

С това MS-DOS 7.1 върви ли win95?

би трябвало да може
тъй де, така си мисля, ама защо да е 95
по добре да е с 98

пп

https://winworldpc.com/product/microsoft-windows-boot-disk/95

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На подобна машина аз бих тествал с някоя по-стара и лека linux дистрибуция, въпреки че каквото и да се сложи, освен за паметник и за много стари dos игри няма да става. Иначе гледам, че win95 го дават с MS-DOS 7, а win98 с MS-DOS 7.1, ама не ми се занимава да инсталирам виртуалки и да тествам, иначе ги имам инсталациите, събирам и пазя всякакви версии на windows:

https://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS_7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че в античноста Уин 98 беше с ДОС 6.хх и имаше даже и исо с вградена системна дискета

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване