Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, реших да създам тази тема, защото Windows Xp вече не се поддържа и софтуерът, който се пише за новите ОС не върви вече на тази остаряла ОС. Като например: Новите версии на браузърите Хром, Мозила и др.. Искам да използвам XP-to, защото е по-бърза и не използва много оперативната памет. Когато потърсих информация дали wine може да се подкара на Windows, не ми излезе нищо в гугъла, понеже е направен да работи на линукс. Прочетох някъде за някаква много стара версия за Windows, която се е разработвала преди години, но не я намирам, а и дори да я намеря, не вярвам, че ще ми свърши работа. Някой може ли да каже нещо по темата? Има ли решение на проблема с актуализациите, има ли начин да се инсталира Най-новата версия на Хром върху XP-то, че някой от страниците не ми се показват правилно, в интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е системата ти?

Коя страница точно не ти се показва правилно?

Освен с последна версия на Chrome с какво друго си я пробвал да я заредиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как смяташ да стане това? Единственото, което се сещам, е да направиш виртуална машина и там да инсталираш нужната ОС, но реално се обезсмисля това, понеже ще върви по-бавно, отколкото нативно инсталираната, да не говорим, че ще заема още допълнително ресурс освен нативната ОС. Wine също е един вид емулация, не си мисли, че под wine и linux нещата вървят по-бързо, отколкото на инсталирана такава система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Например, някой страници не ми се показват в Хром, а в мозилата, такъв е читанка.инфо, защото липсва някакъв протокол. Имам x64 win xp и в нета прочетох някъде, че за да се отстрани този проблем трябвало да се инсталира нещо и го направих, както си беше написано, но без успех. Проблемът сега е малък, но ще става все по-голям с времето, защото се появяват непрекъснато нови неща, които изместват старите, тогава хората, харесващи XP-то ще бъдат принудени да преминат на нова ОС и на мен ми се иска някак си да не е така, но сигурно няма начин, за съжаление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Programmer-01 написа:

Когато потърсих информация дали wine може да се подкара на Windows

кво си потърсил?
"виното" е за подкарване програми на джама в линукс
нещо си се объркал

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е неподдържана система и много неща не работят вече там. Ако ти е толкова слаба машината, може да пробваш с някоя олекотена версия на linux. Пробвай с друг браузър - примерно maxton или някой друг, но ме съмнява да има разлика, проблема е на ниво ОС, преди време имаше подобна тема и решение няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Raze написа:

Wine също е един вид емулация...

Цитат

Wine (recursive backronym for Wine Is Not an Emulator) is a free and open-source compatibility layer that aims to allow computer programs (application software and computer games) developed for Microsoft Windows to run on Unix-like operating systems. Wine also provides a software library, known as Winelib, against which developers can compile Windows applications to help port them to Unix-like systems.[12]

Wine provides its own Windows runtime environment which translates Windows system calls into POSIX-compliant system calls,[13] recreating the directory structure of Windows systems, and providing alternative implementations of Windows system libraries,[14] system services through wineserver[15] and various other components (such as Internet Explorer, the Windows Registry Editor,[16] and msiexec[17]). Wine is predominantly written using black-box testing reverse-engineering, to avoid copyright issues.[18]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дръндю написа:

кво си потърсил?
"виното" е за подкарване програми на джама в линукс
нещо си се объркал

да, това е така, но преди време май се е разработвал за кратко или не мога да кажа. Не съм използвал виното на Windows, имаше линк, но програмата беше изтрита и така и не разбрах дали работи тази версия под Win.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

проблема е на ниво ОС, преди време имаше подобна тема и решение няма.

ами, никой вече не поддържа тая ОС и си прав, че машината му е за линукс

току-що, Programmer-01 написа:

Не съм използвал виното на Windows

това не мога да го разбера
начи трябва ти вино, за да пускаш програми на джама, под windows
:no-no:
ами не е необходимо, щот те си вървят на джама
баси, нешто не съм нарет
:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, дръндю написа:

ами, никой вече не поддържа тая ОС и си прав, че машината му е за линукс

това не мога да го разбера
начи трябва ти вино, за да пускаш програми на джама, под windows
:no-no:
ами не е необходимо, щот те си вървят на джама
баси, нешто не съм нарет
:(

Някой ден няма да покриват изискванията тези програми,ще бъде неудобно да се работи с тази ОС, ако ме разбираш, затова писах, но за съжаление това е положението. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Programmer-01 написа:

Някой ден няма вече да вървят на джама, ако ме разбираш, затова писах, но явно, за съжаление това е положението.

ами слагай линукс
в предишните постове ти го казаха

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Programmer-01 написа:

Например, някой страници не ми се показват в Хром, а в мозилата, такъв е читанка.инфо, защото липсва някакъв протокол. Имам x64 win xp и в нета прочетох някъде, че за да се отстрани този проблем трябвало да се инсталира нещо и го направих, както си беше написано, но без успех. Проблемът сега е малък, но ще става все по-голям с времето, защото се появяват непрекъснато нови неща, които изместват старите, тогава хората, харесващи XP-то ще бъдат принудени да преминат на нова ОС и на мен ми се иска някак си да не е така, но сигурно няма начин, за съжаление.

Щом имаш 64-битово ХР, значи имаш и над 4GB RAM, и логично е да можеш да инсталираш поне Windows 7 на такава машина. Иначе си има и по-леки и функциониращи браузери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

ами слагай линукс
в предишните постове ти го казаха

Слагал съм, май пак ще сложа, няма къде да се ходи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В някои случаи wine доста се доближава до нативната производителност под windows, но все още е доста далеч, а и не се знае дали някога ще стане по-добре. Ето малко сравнения:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=wine-ubuntu1804-win10&num=4

Въпреки че има игри, които уж под Linux вървят по-добре с повече кадри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Joss Bomon написа:

Щом имаш 64-битово ХР, значи имаш и над 4GB RAM, и логично е да можеш да инсталираш поне Windows 7 на такава машина. Иначе си има и по-леки и функциониращи браузери.

Имам си Windows 10 даже на двойно зареждане, но просто не ме кефи, това е, иначе машинката ми става с i5 процесор е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Programmer-01 написа:

Имам си Windows 10 даже на двойно зареждане, но просто не ме кефи, това е, иначе машинката ми става с i5 процесор е.

i5 с ХР х64 ... класика... :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Joss Bomon написа:

i5 с ХР х64 ... класика... :yanim:

няма турбо бууст, но върви много добре ;дддд  това му е гадното също на хпто, но си ме кефи, както казах :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега остава да накараш писачите на софтуер да си го "актуализират и осъвременят" за ХР х64.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Обичам да питам и да не получавам отговор.

Успех!

E, как, само че не ти цитирах мнението
По-горе: Например, някой страници не ми се показват в Хром, а в мозилата, такъв е читанка.инфо, защото липсва някакъв протокол. Имам x64 win xp и в нета прочетох някъде, че за да се отстрани този проблем трябвало да се инсталира нещо и го направих, както си беше написано, но без успех. Проблемът сега е малък, но ще става все по-голям с времето, защото се появяват непрекъснато нови неща, които изместват старите, тогава хората, харесващи XP-то ще бъдат принудени да преминат на нова ОС и на мен ми се иска някак си да не е така, но сигурно няма начин, за съжаление.

преди 4 минути, Joss Bomon написа:

Сега остава да накараш писачите на софтуер да си го "актуализират и осъвременят" за ХР х64.

В интерес на истината ми се искаше да стане нещо такова, без да ги карам, но за съжаление няма навити :D, както и да е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този браузър хром е много зле, защо се мъчиш да го ползваш изобщо? Може да пробваш и с maxton, с него под XP отварям дори и онлайн скайп, който принципно не работи под XP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Programmer-01 написа:

В интерес на истината ми се искаше да стане нещо такова, без да ги карам, но за съжаление няма навити :D

Аз също си харесвам ХР, но последните му години ми беше омръзнал дотолкова интерфейса му, че го пачвахме и го правехме да изглежда като Виста /за мен тя си остава най-добре изглеждащата ОС на Windows до сега/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://chitanka.info/ - си зарежда под XP.

Като питам каква е системата - очаквам всичко за нея а това е както софтуер така и хардуер.

W XP x64 никога не е бил подходящата OS. Ако искаш XP слагаш x86. Не е ясно дали са приложени всички налични ъпдейти за самата OS.

Щом си правил нещо - посочваш кое е то, а не ние да ти предлагаме същото.

Щом имаш бърза система слагаш по-модерна OS > 7 или 8,1 x64 - настройваш и оптимизираш за да се доближи до XP-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

Този браузър хром е много зле, защо се мъчиш да го ползваш изобщо? Може да пробваш и с maxton, с него под XP отварям дори и онлайн скайп, който принципно не работи под XP.

Благодаря ще си го дръпна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и не разбрахме каква точно ти е сегашната система, че твърди, че XP работи по-бързо от Windows 7/8/10. Нямаш достатъчно памет ли или ти е бавен процесора? Имаш ли SSD? С кои ОС си сравнявал XP и кое ти работи по-бързо там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване