Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Тази вечер компютърът ми започна да се изклюва през 15-20 минути докато играя csgo. След като се изключи не мога да го включа веднага отново, спирам му захранването, изчаквам да спрат светлините на дъното и тогава го включвам пак. Първото нещо което си помислих е да е от температурата, но сега мисля че не е това поради няколко причини: в pubg загрява повече, затова реших да я пусна, попринцип процесора не загрява много където и да е, най-много 60 градуса, видеокартата в тази игра винаги е вдигала към 80 градуса още на главното меню, а дъното не помня, този път видях че стига 50 докато играя, което не съм сигурен дали е нормално, а процесора и видеокартата си бяха както попринцип. Изиграх 1 бърза и нищо не стана на тези температури, тоест мисля че не е от това. А и съм го почиствал и съм сменял термопастата на процесора. Другото нещо, което си мисля е да е захранването, понеже не е много хубаво. Имам компютъра от 2017 лятото и съм с някакво на evga 600w 80+ и имам доста часове навъртяни в някои игри. Имам Ryzen 5 1500x и AMD RX 580. Възможно ли е захранването да е започнало да се скапва и да не издържа? Или ако не какво друго може да е? А и това се случваше преди няколко седмици, обаче примерно след 1-3 часа игра се изключваше, след като го включих за първи път пак от около месец. На втория ден се оправи и започна да издържа по цял ден пак но сега с тези 15-20 минути ме притеснява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е изключено да е от захранването, но пак провери температурите, най-вече на видеокартата. Ако си правил overclock на някой компонент го върни на стандартни честоти. 80 градуса не е много ниска температура за видеокарта, пробвай да форсираш вентилаторите на по-високи обороти, докато играеш и виж дали ще има промяна. Най-сигурно се наблюдават температурите по време на игра, като инсталираш MSI Afterburner и активираш сензорите да са постоянно на екрана. В CS включи вертикалната синхронизация или ограничи кадрите, ако си с монитор с по-висока честота, за да намалиш товара върху видеокартата и тествай дали ще има промяна. Може да ограничиш кадрите и с riva tuner, който се инсталира с msi afterburner.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж какво казва Event Viewer - може да даде ориентир. Гледай Windows Logs -> System, подреди ги по време, за да са отгоре най-скорошните, и опитай да видиш за грешка малко преди времето на последното изключване.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери системата за вируси /респективно за някой биткойн миньор/. Windows активиран ли е, или долу до часовника има воден знак с надпис, че лиценза е изтекъл ?

80 градуса на старта на игра са много. Нормалните температури не трябва да надвишават 76-78 градуса в най-натоварените сцени. Смени си пастата на картата /или я занеси на специалист да го направи/, че може да сменяш карта без време...

Включено ли е захранването и към двата допълнителни конектора на картата /възможно е и да е само един/ ? Картата нова ли е купувана или втора ръка ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е чак пък толкова....зависи от модела видеокарта, както и от кутията, околна температура и така нататък:

https://www.anandtech.com/show/13570/the-amd-radeon-rx-590-review/15

По-надолу има картинка с таблица при тест на BF1, където е дадена RX 580 да достига 80 градуса целзий.

80 градуса не са фатални, до към 90 дори не би трябвало да се изключи, въпреки че най-вероятно ще тротълне до тогава над 80 градуса. На моята GTX 970 стандартно и е зададено да тротълва на 79 градуса, но с NVIDIA Inspector мога да вдигна лимита до 91 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Е чак пък толкова....зависи от модела видеокарта, както и от кутията, околна температура и така нататък:

https://www.anandtech.com/show/13570/the-amd-radeon-rx-590-review/15

80 градуса не са фатални, до към 90 дори не би трябвало да се изключи, въпреки че най-вероятно ще тротълне до тогава над 80 градуса. На моята GTX 970 стандартно и е зададено да тротълва на 79 градуса, но с NVIDIA Inspector мога да вдигна лимита до 91 градуса.

79-80 градуса са температури, които се достигат в най-тежкия тест Фюрмарк, който тест пък не е никак препоръчителен, освен ако не искаш да убиеш някоя карта. Това не са температури за главно меню на игра. Може да изключва и от прегряване на памет или от овърклок, но така или иначе, захранването не е някоя жълта пиратка, която да гърми от товара на този процесор и карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На картинката, която съм дал от теста, не виждам furmark, а игра. Паметта издържа на температури 110-115 градуса, едва ли ще е от това. И също не съм съгласен, че температури от порядъка на 80-85 градуса ще са фатални за картата, в предвид на картите, които съм ползвал, тествал и ползвам, включително на лаптоп. Иначе още в менюто ако му вдига 80 градуса, не се знае по-нататък каква е температурата, ще чакаме да сподели, ако минава критичната не е изключено това да е причината за изключването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

не виждам furmark, а игра

След играта има графика и за фюрмарк.

Load GPU Temperature - FurMark

Важно е автора да отговаря на въпросите, ако иска някакви адекватни съвети, а за температурите всеки си има собствени разбирания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите ми са на базата на личен опит, за другото чакаме...

А и на картинката температурата под furmark е малко по-ниска от температурата при играта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Raze написа:

А и на картинката температурата под furmark е малко по-ниска от температурата при играта.

Като се има предвид, че кутията с която правят теста е NZXT Phantom 630 Windowed Edition, която има въздушен поток осигурен от 1х200мм вкарващ въздух вентилатор, 1х 200мм в горната задна част на кутията + 1х140мм вентилатор на задния панел... фабрично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаше кога да отговоря през деня, а и не ми излизаха известия. Както и да е, не е ставало пак така, мисля че ще се повтори по някое време и ме притеснява още. За температурите на картата не бях ясен. В менюто на pubg стига 79 градуса точно, а докато играя е до 81. Все пак това е доста тежка и не толкова добре оптимизирана игра. В cs никога не стига такава температура, може би нещо от сорта на 66 градуса макс. Overclock-ната е фабрично, аз не съм overclock-вал нищо допълнително. А и вентилаторите на картата са такива че до определена температура изобщо не работят, обаче като е примерно на към 80 градуса става като духалка. А и е купена някъде октомври месец чисто нова, тоест не мисля че би трябвало да има проблем с термо пастата, а и ако тръгна да отварям вероятно ще ми отпадне гаранцията. Температурите са й такива от началото. И двата конектора, които са общо 8 пина са свързани. Нямам вируси и не знам как се проверява за биткойн миньори, windows-а е активиран. Ще пробвам това което сте ми писали с вентилаторите, тоест поне ще ги пусна да работят постоянно, това с MSI Afterburner и Windows Logs и ще пиша допълнително. Освен за това с fps-а не съм сигурен. 75hz ми е монитора и ако включа V-Sync няма как да играя адекватно. През конзолата на играта може да се ограничава с команда, даже попринцип играта има до 300fps cap, който съм махнал, просто се усеща по-добре, въпреки че не мога да стигна толкова с този процесор. А за кутията имам 4 вентилатора 120мм - 2 вкарващи въздух, 1 отгоре и 1 отзад фабричен по-слаб от другите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Event Viewer-а не видях нищо интересно, само това от качените файлове. Вместо MSI Afterburner свалих GPU Tweak 2 на Asus, понеже картата ми е такава и даже от там си промених настройките на вентилаторите. Не се промени почти нищо в температурите, но в PUBG макса е 79 вместо 81, а и видях че от главното меню на играта картата е на 100% load. Все пак това не обяснява защо изключваше докато играя CS, при положение че не стига 70 градуса. За сега не е изключвал пак.

2019.04.18-17.02.png

2019.04.18-17.02_01.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо няма да има в тези логове, понеже изключването ти е на хардуерно ниво. Ако почне да го прави пак, тествай каквото ти казах с ограничаване на кадрите. Идеята е да се товари по-малко картата и да се види дали тя е причината или нещо друго. По възможност е добре да тестваш с друго захранване и друга видеокарта, за да си сигурен, че проблема е в един от тези компоненти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване