Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Зачетох се в това и си помислих, че психолозите погрешно се насочват към изразяването на спонтанност. Цялата цивилизация е поставяне ограничения на природното. Слагаме дрехи вместо да ходим природно, сдържаме се вместо да убиваме, къпем се, бръснем си брадите, а напоследък и телата, защото това е цивилизовано.

На тази обща картина авторката казва

Цитат

Спонтанното само по себе си е производно от законите на природата и от матрицата на творчеството. С изчезването на спонтанността изчезва и живота, личността загива. 

Противоречието между напора на природата, на спонтанността и бента на цивилизационните забрани, авторите на психодрамата решават чрез лабораторните условия, при които човек да има място, където да е спонтанен. Лошото е, че тази лабораторна обстановка не носи учене, защото навън светът пак така жестоко наказва престъпването на забраните. Лошо е и, че дори в тесен кръг остана проблемът, заради който цивилизацията ограничава импулса. Изповядват се и се научават от околните дълбоки тайни за човек, негови нагони, табута, реакции и проблеми, пораждат се негативни настроения и отношения между участниците, защото те имат друг поглед за правилното. 

Мнението ми е: Да се учиш на спонтанност е по- скъпо отколкото да се учиш на етикет. Първо плащаш за да ти развиват, нещо, което така или иначе ти е природно вложено. Второ, заради спонтанността ти може здраво да те одрусат както Кубрат Пулев- Кобрата. От етикета се научаваш как да си притворен, скрит и това да е приемливо за обществото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Търсещ истини написа:

Мнението ми е: Да се учиш на спонтанност е по- скъпо отколкото да се учиш на етикет. Първо плащаш за да ти развиват, нещо, което така или иначе ти е природно вложено. Второ, заради спонтанността ти може здраво да те одрусат както Кубрат Пулев- Кобрата. От етикета се научаваш как да си притворен, скрит и това да е приемливо за обществото.

1. Спонтанността не може да се научи тъй както етикета.

Да, тя е не само по-скъпа, а е най-скъпото и само и единствено духовно възвишените личности могат да си позволят същата. Уви хората са бедни от към духовност, за сметка на трупането на материални облаги, които ревностно пазят под формата на някакъв морал.

2. Тя не ти е природно вложена, а природно отнета., защото първо е отнета на твоите родители, а на тях пък им е отнета от техните родители - де факто твоите баби и дядовци и т.н.

В момента живеем в илюзия (поредна), че сме свободни да сме спонтанни, че сме равни по рождение и т.н., което е лъжа. Всички ние си носим своите предразсъдъци на своите предшественици и да се отрича, че нямаме такива, че ни е вложено нещо и то от природата е лъжа.

3. Да се експлоатира случилото с Кубрат Пулев е най-малкото некултурно. Това е все едно с чужда пита да се прави помен.

Да, Кубрат Пулев е бил спонтанен и даже лично мен ме учуди факта какво грозно нещо е целунал, но вместо да се разтълкува като вид добро - бе заклеймено от псевдо богатите като ниска култура и даже грозна постъпка ....

И какъв е този речник - хм - "може да те одрусат" .... :) Момчето толкова много удари е понесло, че едва ли ще изпадне в нок даун или алт ... :)

Грозното иска от нещо хубаво да изтръгне пари (да одруса) .. :) Пари, пари, пари .... :)

п.п. Колкото и да се чете и/или обсъжда въпросната тема и то свързана с определена личност, то някой е решил на чужд груб да печели ...

Успех с начинанието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да се зачета в материала на психиатър ката и добре започва. Интересно е. Кант, Лайбниц, етимология на едно интригуващо последствие от импулс.

Обаче ... съм изморена и нямам реално сили да го изчета докрай.

После се върнах в първото мнение, погледнах и заглавието и ...Защо? И кому е нужно в тази "плоскост"... 

Възнегодувах преди време, че "темата"е повдигната в раздела Спорт, но не подозирах, че в Психология някой ще реши да интерпретира и анализира нещо "твърде човешко" :( жалко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Maleficient написа:

Възнегодувах преди време, че "темата"е повдигната в раздела Спорт, но не подозирах, че в Психология някой ще реши да интерпретира и анализира нещо "твърде човешко" :( жалко

Психологията има за предмет да обсъжда, интерпретира и анализира изключително човешките прояви. Не бива да има забранени зони. Защо поставяте пред себе си бариери?  Фройд разби една такава преграда в сблъсък с всички, а вие сама себе си ли не можете да освободите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прегледах темата в "Спорт". Там се интерпретира, че

1. Пулев е прост, (човек на инстинктите, а не на етикета), което според мен е именно спонтанността
  2. че оная целувка е агресия, което не оспорва да е била спонтанна.
  3. може да се интерпретира и като акт на завладяване, както след битка на мъжкари, победителят покрива някоя самка, но и това не оспорва спонтанността
  4. Може да е изява пред публика на нещо, което преди това е било скрито, но никой не предлага такава интерпретация, пък и слуховете за съд...
  5. друга теза, че Целувката на Кобрата не е спонтанна, е ако тя е подготвена с рекламна цел. Това е лесно проверимо- ако Кобрата не бъде ощетен.

Моето мнение е, че Целувката на Кобрата беше спонтанен израз на споделяне на радост от победата. Остава въпросът- КОЕ Е ОТ ПОЛЗА ЗА НАС, ДА СМЕ СПОНТАННИ ИЛИ ДА СМЕ СДЪРЖАНИ И ДА СПАЗВАМЕ ЕТИКЕТА?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Търсещ истини написа:

Психологията има за предмет да обсъжда, интерпретира и анализира изключително човешките прояви. Не бива да има забранени зони. Защо поставяте пред себе си бариери?  Фройд разби една такава преграда в сблъсък с всички, а вие сама себе си ли не можете да освободите?

Хаха... Бариери?!

Забранени зони още по-малко.

Просто проявата на този конкретен човешки субект ми е безинтересна.

Сигурна съм, че има достатъчно примери от живота, историята, литературата, Изкуството, антропологията, които да покажат и обяснят, онагледят и докажат различни многопластови истини.

Широки и дълбоки, без граници и бариери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Търсещ истини написа:

...прост, (човек на инстинктите, а не на етикета), което според мен е именно спонтанностт -Остава въпросът- КОЕ Е ОТ ПОЛЗА ЗА НАС, ДА СМЕ СПОНТАННИ ИЛИ ДА СМЕ СДЪРЖАНИ И ДА СПАЗВАМЕ ЕТИКЕТА?

Много се надявам Пулев да е "прост" НЕ защото е спонтанен, или не "спазва етикета", а да кажем, че не е искал да бъде учен, знаещ и образован. Много е тъжно това решение на спортистите, да загърбят чисто менталното си развитие за сметка на физическото. Не че с всички е така, но с повечето.

Съответно, спонтанността при различните индивиди и различно развили се съзнания, е със съвсем различни проявления.

Да започнем все пак от ... рефлексите. И при животните и при човек, това са генетично заложени механизми, с които преобладаващо се предпазваме.

След това имаме този Импулс, който е доста комплицирано, дали да възпреш още преди да се е появил, т.е. да размислиш над причината/причините, и да успееш да го потушиш-абортираш, още преди да се появи. Сещам се за употреба на алкохол, наркотици, адреналин, друг род провокатори на силни емоции- миризма или Парфюм, мелодия-музика, за да затанцуваш, размазваща болка или депресия, за да се отдадеш на суицидност и да потънеш ...

Влюбването също мисля, че е израз на спонтанност . Дори не онова от пръв поглед. Но лично аз ще разграничава два типа, с примери от литературата.

Влюбването на Ромео и Жулиета И на Рет Бътлър и Скарлет О'Хара.

Очевидно е, че наивната по детски спонтанност, простима и оправдана, на животните спонтанността, на болните, не би трябвало да са предмет на разискване  

Но премерената, емоционалната и темпераментната, само може да бъде ... трогателна и разграничаваща човек от дърво или камък, си мисля ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добих впечатлението, че спонтанността е като пасторалното. Тя е нещо очарователно в главите на натъпканите с цивилизационни ограничения комплексари, поради което специално ходят в някакви групи за да станат непосредствени. В същото време се отнасят към реалните носители на спонтанност и пасторалност като към простаци и пастири (което си е пасторалното) с презрение и все едно, че си запушват носа с отвращение.

От което следва, че спонтанността е идеализиран носталгичен спомен за времето без ограниченията на цивилизацията и етикета. Проявите на такава спонтанност са трогателно мили, простими при децата и неопитните младежи, но биват избягвани и осъждани в реалността.

Да се изтъква спонтанност е един вид Русоизъм в изразяването, който е симпатичен на елита, но ще го отвее с революцията си, поради което е добре да остане сред низините. Ако накажат Кобрата за спонтанността му, е все едно да го признаят за звезда, а не за пехливанин. За аристократ, а не за пастир. Любопитен съм от финала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами добре. Следете до финала.

Аз лично от други финали се интересувам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.04.2019 г. в 5:07, Търсещ истини написа:

Остава въпросът- КОЕ Е ОТ ПОЛЗА ЗА НАС, ДА СМЕ СПОНТАННИ ИЛИ ДА СМЕ СДЪРЖАНИ И ДА СПАЗВАМЕ ЕТИКЕТА?

Нито едното нито другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен действието на Пулев е умишлено и вероятно е целял нещо, което не е свързано с интимната сфера.

на 20.04.2019 г. в 5:07, Търсещ истини написа:

Моето мнение е, че Целувката на Кобрата беше спонтанен израз на споделяне на радост от победата. Остава въпросът- КОЕ Е ОТ ПОЛЗА ЗА НАС, ДА СМЕ СПОНТАННИ ИЛИ ДА СМЕ СДЪРЖАНИ И ДА СПАЗВАМЕ ЕТИКЕТА?

Мнозина си налагат да бъдат сдържани и да спазват етикета и това според мен е по-доброто решение, защото никой не може да предвиди реакцията на човека, подложен на спонтанно действие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.04.2019 г. в 19:12, Мойра написа:

Според мен действието на Пулев е умишлено и вероятно е целял нещо, което не е свързано с интимната сфера.

Какво - да провокира и дразни Андреа ли ?

Ами 10 милиона долара от мача с Джошуа не са ли по-важни ?

Другото което остава е да е прежалил парите и да го е направил за реклама - щото то лоша реклама нали няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, haidukpikaso написа:

Какво - да провокира и дразни Андреа ли ?

Ами 10 милиона долара от мача с Джошуа не са ли по-важни ?

Другото което остава е да е прежалил парите и да го е направил за реклама - щото то лоша реклама нали няма.

Това пък въобще не съм си го и помислила! :lol6:

Ако е имал намерение да си направи реклама - провалил се е.

Може и нещо друго да е целял, той си знае, но за постигането на каквато и да е цел, се искат ум и възпитание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Мойра написа:

Това пък въобще не съм си го и помислила! :lol6:

Ако е имал намерение да си направи реклама - провалил се е.

Може и нещо друго да е целял, той си знае, но за постигането на каквато и да е цел, се искат ум и възпитание.

Ми факт е - стана известен - вече. Ако някой у Хамериката не го е знайл - вече го знай.

Булгарише Кобра

:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кобрата щял да ходи на "обучителен курс във връзка със сексуалните посегателства". Това ми е изключително интересно. Предполагам ще му обяснят, колко е лошо да си спонтанен и колко по- добре е да изтласкваш, да подтискаш нагона, да имаш вътрешни конфликти, да използваш всякакви психични и психоаналитични защити, преноси и каквото ти дойде на ума, но само да не влизаш в месомелачката на съдопроизводството и скъпите глоби. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.05.2019 г. в 3:36, Търсещ истини написа:

Кобрата щял да ходи на "обучителен курс във връзка със сексуалните посегателства".

отиде ли

:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искате да кажете , че Кобрата , състезател от неговия спорт и класа , не може да си контролира агресията ? Това да не ви е лигльото на мама ?:angry:

От друга страна , хората бият боксовата круша да им спадне агресията ! Кобрата излиза от тежък мач - каква агресия , каква спонтанност ? :angry:

В света на парите случайности в сценария няма ! В шоу-бизнеса приходи-разходи - всичко се пресмята !  ......:nono:

Това даже и Андреа много добре го знае......! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, by_chechi написа:

Искате да кажете , че Кобрата , състезател от неговия спорт и класа , не може да си контролира агресията ? Това да не ви е лигльото на мама ?:angry:

Да оставим настрана плача на Тити извън спорта

Ако наричаме човек "силен", това е защото в много (но не изчерпващо всички) случаи е проявил сила. След усилена тренировка или състезание, когато силите му са изчерпани, не е така силен. Ако вниманието му е било насочено да контролира агресията си по време на значим мач, защо състезателят да не отпусне самоконтрола си след това? Нервните клетки се уморяват, вкл. тези, които задържат спонтанността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От цялата тема и примера с Пулев крайния извод е, че да си спонтанен и прост е едно и също - еваларка. 😂

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, sound написа:

От цялата тема и примера с Пулев крайния извод е, че да си спонтанен и прост е едно и също - еваларка. 😂

Съгласен. Само добавям, че прост означава обикновен, неповлиян от намеси, а в никакъв случай тъп.

А въпрос на избор е дали да си спонтанен или овладян. Това е като дали да живееш "естествено, пасторално " или да ползваш благата на цивилизацията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.