Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте приятели! Както някои от вас знаят, моето хоби е изпробване и инсталиране на различни Linux и Puppy Linux ОС. Обикновено имам инсталирани по няколко такива. Досега, за да задам коя ОС да стартира първа, използвах вградената в повечето Puppy Linux помощна програма GRUB4Dos bootloader config, но вече нещо не се получава например за инсталирани Linux Mint 19 i Windows.

Моля, някой да предложи подходящо решение!.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз ползвам минт последна версия и windows. puppy-то кой го знае разработва ли го някой. с него само горчив опит в общи линии съм имал.

Гледаш буутлоадъри и как да ги конфигурираш и това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Puppy  е една от добрите дистрибуции за слабички машинки :)

Според мен ти трябва grub customizer 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Славчо Хаджийски написа:

Linux Mint 19 i Windows

Когато ползвах Linux и Windows(сега съм само с Линукс,Уиндоса на виртуалка) ползвах тази програма-https://www.kaldata.com/софтуер/easybcd-97987.html,безпроблемно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимка на 2019-05-01 11-11-59.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Miro40 написа:

Когато ползвах Linux и Windows(сега съм само с Линукс,Уиндоса на виртуалка) ползвах тази програма-https://www.kaldata.com/софтуер/easybcd-97987.html,безпроблемно.

Благодаря, днес ще я пробвам! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 35 минути, Miro40 написа:

Само дето тя ползва Win bootldr, а не grub.
Виж и Grub2Win

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е то па голям зор да драснете една цифра тук sudo nano /etc/default/grub на GRUB_DEFAULT=

ОС започват от нула пример Уин ако е искате да е първа първа реда в който се намира започвайки от нула ако е втора в менюто пишете едно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, DarkEdge написа:

Само дето тя ползва Win bootldr, а не grub

Тогава да ползва Grub Customizer,както му предлага Ивайло Димов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ако не си забелязал, съм потвърдил поста на @Ивайло Димов и съм добавил алтернатива. Авторът не е указал от коя среда ще редактира grub.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А моя начин не зависи от никаква графична среда ,ми така де мързелив котак съм ммм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, petie1 написа:

А моя начин не зависи от никаква графична среда ,ми така де мързелив котак съм ммм

Боже, колко си надут! Чак не можеш да мислиш. Твоят начин? Кога написа ядро, та начинът да е твой? Не става дума за графична среда, а за среда на линукс или среда на Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, DarkEdge написа:

Боже, колко си надут! Чак не можеш да мислиш. Твоят начин? Кога написа ядро, та начинът да е твой? Не става дума за графична среда, а за среда на линукс или среда на Windows.

Е добре де моето предложение нека има мир,само неща дето са графични са му предложени,не съм балон че да се надувам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Славчо Хаджийски написа:

Здравейте приятели! Както някои от вас знаят, моето хоби е изпробване и инсталиране на различни Linux и Puppy Linux ОС. Обикновено имам инсталирани по няколко такива. Досега, за да задам коя ОС да стартира първа, използвах вградената в повечето Puppy Linux помощна програма GRUB4Dos bootloader config, но вече нещо не се получава например за инсталирани Linux Mint 19 i Windows.

Моля, някой да предложи подходящо решение!.

и какво има в конфига ти -  menu.lst ? и аз ползвам http://grub4dos.chenall.net/categories/downloads/ 0.46а тя поддържа превключване на usb 2.0 на дъна с некадърно написани биоси...

трябва да е нещо такова:

title Boot From First Hard Drive
map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (hd0)+1 || find --set-root --devices=h /boot/grub/core.img && kernel /boot/grub/core.img

това ми е на флашката, map (hd1) (hd0) разменя диска с флашката за да буутне от диска, при буут от uefi трябва други промени

не се занимавай с конфигуратор и разни инсталатори (в 95% от случаите не вършат работа), прави си нещата ръчно от едитор в menu.lst

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.05.2019 г. в 11:09, Ивайло Димов написа:

Puppy  е една от добрите дистрибуции за слабички машинки :)

Според мен ти трябва grub customizer 

+1 за grub-customizer.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.05.2019 г. в 11:11, Miro40 написа:

Доста е сложно това за мене колега. GRUB4Dos bootloader konfig, съдържаща се във всеки Puppy Linux оправя нещата за 2-3 мин. Но сега нещо се счупи. Ползвал съм я и за Mint и за Windows, но изглежда че нещо в Linux Mint 19,1 са променили, така че тази програмка не може да се справи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Славчо Хаджийски написа:

нещо в Linux Mint 19,1 са променили, така че тази програмка не може да се справи.

Mint 19/Ubuntu 18 ползват GRUB2, докато Минт 18/Убунту 16 и по-стари версии на тези дистрибуции ползват Legacy GRUB. Ако въпросната програма е стара и не е ъпдейтвана скоро, не е направена да разпознава и работи с GRUB2, така че е нормално да не се справя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Славчо Хаджийски написа:

Доста е сложно това за мене колега. GRUB4Dos bootloader konfig, съдържаща се във всеки Puppy Linux оправя нещата за 2-3 мин. Но сега нещо се счупи. Ползвал съм я и за Mint и за Windows, но изглежда че нещо в Linux Mint 19,1 са променили, така че тази програмка не може да се справи.

Напротив,самото име на програмата подсказва,че не е толкова сложна.Виж това видео на Руски език  внимателно, и съм убеден,че ще ще се справиш.https://ruclip.com/video/U0nplucmlf0/восстановление-загрузчика-grub-2-с-помощью-easybcd-2-2.html.Ако все още те затруднява,тогава с Grub Customizer няма да имаш проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.05.2019 г. в 12:30, DarkEdge написа:

Ако не си забелязал, съм потвърдил поста на @Ивайло Димов и съм добавил алтернатива. Авторът не е указал от коя среда ще редактира grub.

Изобщо не ползвам Windows от 2009 г., но внучето ми работи само на Windows. Исках да му покажа Linux Mint 19.1 и затова го инсталирах на неговия компютър, но както се досещате я оплесках.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Славчо Хаджийски написа:

Изобщо не ползвам Windows от 2009 г., но внучето ми работи само на Windows. Исках да му покажа Linux Mint 19.1 и затова го инсталирах на неговия компютър, но както се досещате я оплесках.

Докато си чешем езиците тук, с grub-customizer щеше да си оправил проблема и сега внучето ти да се радва на новата придобивка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Славчо Хаджийски написа:

А какво стана с моето предложение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.05.2019 г. в 17:21, Славчо Хаджийски написа:

Чакай сега, къде е Пупи-то в поставената задача, аз не го виждам, както и grub4dos?

ГРУБ-2 се ползва в Минт 18/Убунту 16 и по-стари версии на тези дистрибуции, то и сега не е версия 2.0 или отгоре, а 1.9.нещо-си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.05.2019 г. в 16:21, Славчо Хаджийски написа:

1-В Windows стартирайте конзолата cmd като администратор.

2-Изпълнете следната команда :  bcdedit /set "{bootmgr}" path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

3-Рестартираите компютъра и трябва да имате Бот меню. Това работи на системи със UEFI  Secure Boot. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лапътопъ му няма тая опция :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Амид Кърджалиев
      Здравейте! 
      Имам един Asus ZENFONE 2 Laser Z00ED, Android 6.0 marshmallow. 
      Искам да го руутна но трябва да се отключи буутлоадера първо, но официалното приложение на Asus за отключване, не работи, инсталирам го и ми дава грешка в мрежата. 
      Някакви идеи? 
    • от Георги Ламбов
      Всичко започна един ден. Включвам компютъра за да поиграя. Вече започвам да играя и разбирам че клавиатурата не работи но свети. В първия момент си мислих че се развалила. Шремахнах я от компютъра и го рестартирах. След премахването на клавиатурата при зареждането на Windows започва да пищи за 5 секунди и ми излизат тези неща на екрана но когато е с клавиатура не ми излизат. Купих си нова но  тя свети и като тръгна да я използван не реагира.Според вас какво е. 

• от Валентин Кънчев
      Здравейте, искам да си актуализирам софтуера от MIUI 7 на MIUI 8, обаче до колкото разбрах трябва да се отключи bootloader менюто. Някой знае ли как става това? Гледах из интернет и има много различни начини и за това реших да попитам тук. И възможно ли в също да се отключи без компютър, тъй като в момента нямам достъп до такъв?
    • от SpID3r
      Когато се опитам да оправя резолюцията на Фифа 14 от fifaconfig.exe ми изписва :
      fifaconfig.exe спря да работи
      Някой знае ли как да го оправя ?
    • от Pontifex
      Това е една чудеснаи полезна програма, чрез която зареждате (boot) една или няколко ОС на вашия компютър в случай, че loader-а е развален. Спасява ми кожата на няколко пъти при омазване на лоудъра поради съжителството на Linux и Win на един хард диск. Винаги си имама един диск с тази програма настрана, ако се прецака нещо.

Сайт: http://www.supergrubdisk.org/

• Дарение

• Добави ново...