Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 2 часа, Joss Bomon написа:

Смешно е самонавиването, бясната подкрепа на малцинството, което все трябва да се самодоказва, да се самовъзхвалява и винаги да натяква едни и същи мантри - типичните признаци на комплекса за малоценност! Самата тема е типичен пример за това.

Тенденцията с малки изключения е, тук да се изявяват с детинско поведение новоизлюпени пишман линуксджии, които са подкарали някое дистро и са се взели на сериозно, придобивайки измамно чувство на присъединеност към групата на "по-специалните" или "вечно неразбраните", радвайки се на това, че могат да гледат филми и да браузват от различна ОС... голямата работа! 

https://www.kaldata.com/it-новини/открита-е-сериозна-уязвимост-в-сигурн-320694.html

Ти сериозно ли ще сравняваш Windows с Linux, имаш ли си на идея, че ако се намери някоя критична уязвимост в сигурността тя се оправя и тества за броени часове и се пуска за обновяване към потребителите.

Не един път съм го казвала и ще продължавам да го казвам, всеки един човек който използва някакъв вид умно устройство той е зависим от Linux.

Ако го нямаше Linux света сега щеше да изглежда по коренно различен начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Васкo написа:

https://www.exploit-db.com/exploit-database-statistics

И тук може да погледнеш статистиката ;) 

ПС:А CVE  идентификатора въобще не е критерий-експлойт брокерите не са малоумни да оповестяват публично какво притежават.

Ако CVE са само обявените от потребители и/или системни администратори, а има кой знае още колко недокладвани, толкова по-зле за Бозиндоус. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Joss Bomon написа:

Смешно е самонавиването, бясната подкрепа на малцинството, което все трябва да се самодоказва, да се самовъзхвалява и винаги да натяква едни и същи мантри - типичните признаци на комплекса за малоценност! Самата тема е типичен пример за това.

Тенденцията с малки изключения е, тук да се изявяват с детинско поведение новоизлюпени пишман линуксджии, които са подкарали някое дистро и са се взели на сериозно, придобивайки измамно чувство на присъединеност към групата на "по-специалните" или "вечно неразбраните", радвайки се на това, че могат да гледат филми и да браузват от различна ОС... голямата работа! 

https://www.kaldata.com/it-новини/открита-е-сериозна-уязвимост-в-сигурн-320694.html

Само дето малцинството е болшинство. Вече говорихме коя е най-използваната операционна система в световен мащаб. Десктопът е пренебрежимо малка част ;)

И инфото, което даваш е доста старо:
https://software.kaminata.net/it-novini/namerena-e-uyazvimost-v-sudo-koyato-pozvolyava-prisvoyavaneto-na-prava/

Забележи - уязвимостта е поправена преди да се съобщи за нея, което е и правилният подход. А система без бъгове едно, че не съществува, а ако не присъства в CVE, то просто означава, че не е достатъчно известна и никой не е тръгнал да ги търси. Липсата на бъгове в никакъв случай не е добър признак, напротив. Това означава, че те са си там и някой ги експлоатира. Най-добрият вариант е да се намират и закърпват веднага, нещо което от Windows вече с десетилетия не успяват да направят.

преди 4 часа, Melmak ® написа:

Не мога да се съглася по тази точка. Ако да кажем в случай на безкрайно малка вероятност от Windows махнат телеметрията, регистрите, ограничат .net и активната директория, вкарат реални софтуерни пакети, нормален магазин, нормално репозитори и пакетен мениджър, нормална регистрация, unix съвместима файлова система, ОС-ката ще стане доста, доста привлекателна. А ако пък и MS слязат на земята и почнат да се държат рационално, вече да не говорим. :) 

Имах предвид, че в никой друг сегмент не могат да бият, колкото и да се натискат. Навсякъде другаде се използва само Linux и отворен код. Единственото място, където бият е десктопа и то не поради качества, а поради възможността да си зомбират потребителите, при това успешно, личейки по постовонете на доста потребители. Те никога няма да разберат какво е да си използваш пълноценно компютъра и да правиш каквото си пожелаеш както с интерфейса, така и под капака. Но те нямали нужда, което е разбираемо, защото няма как да ти липсва нещо, което никога не си имал. Имаше един комунистически лаф, който важи с пълна сила за Windows потребителите - "мислехме си, че сме добре, защото не знаехме колко сме зле". А да се използва само Linux навсякъде другаде, включително и при 500-те най-бързи компютри (факт, който до ден днешен нито един Windows фенбой не съм видял да коментира, а го подминава все едно, че не го вижда, щото никак не отърва) е стабилността, сигурността и бързината. И отворения код. Който е разработчик, той ще разбере. Такива недоносчета като Windows никой не използва за сериозна работа. То и тестовете постоянно го доказват - Linux мачка постоянно и винаги. Тук-там, за да не е 100% надмощието, бие в някой от тестовете, че да има изключение, което обаче знаем, че просто потвърждава правилото. Жалка операционна система. А за такива потребители, които се радват на монопола и се смеят на хората, които са намери много по-добра, бърза, сигурна и стабилна алтернатива, просто ми става жал, защото самият този факт говори достатъчно за познанията им и ценностната им система. Вместо да се радват, че има алтернатива, те се радват на монопола, сякаш им плащат. Нелепо, но се наблюдава постоянно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Теодора Ангелова написа:

Ето за тази сектантска и безумна фенщина говоря!

преди 2 часа, Валсо написа:

1. ...Линукс е най-малко 5 пъти по-бърз от Бозата

2. ...при линукс е на светлинни години по-напред от Бозата ти - като пуснеш някоя тежка задача и процесорът и хард дискът стигнат 100%, мога да си ползвам системата, както я ползвам и когато процесорът и хард дискът са заети на 5-10%. А всички Бози, без изключение, забиват безнадеждно, когато процесорът стигне 100% и можеш само да стоиш и да гледаш тъпо в замръзналия екран.

1. Кой линукс бе момченце, и кой Windows сравняваш? Преди години може и да е било така, но към днешна дата изобщо не важи! 

2. Сигурно ползваш някой едноядрен целерон и допотопен HDD, та да виждаш 100% ангажираност на процесор и диск. Изказването ти е тотално лишено от знания и опит с Windows, приложения и съвременен хардуер. Още преди 9 години windows-а ми стартираше за под 4-5 сек., когато си взех първото SSD /което тогава струваше над 200лв. за 40GB/! Мозо може да потвърди, защото по онова време пишехме в един форум и знае какви машини притежавахме.

Линка за уязвимостите го пуснах, за да си видите реакцията, която беше предвидима - отново заучените мантри, и безпрекословната вяра в това, че дори да се появи лошият вълк в гората, добрият ловец винаги е на пост и моментално ще го гръмне...

Няма нужда от сравнения и противопоставяне. Всеки има място под слънцето, и няма ОС която да е по-по-най. Идеята за дразнене с подобна тема не ви е от никаква полза!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да не ти харесва, Теодора е абсолютно права. Светът нямаше да има нищо общо без Linux - IoT, телевизори, телефони, интернет, наука, да не ги изброявам отново, всичко се крепи именно на него, а не на Windows. Колкото и да не ви се харесва този факт, той е единствено верен и друг не съществува.

И не се изказвай неподготвен, че Windows сега, видиш ли, е много бърз и го били оправили - все същата тиня си е. Винаги е бил по-бавен от Linux и така и ще си остане. Забележи как Linux обърсва пода с това жалко подобие на операционна система:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=2990wx-linux-windows&num=2

Мен щеше да ме е срам да използвам подобно нещо, да го рекламирам и да съм му фен. Още повече, че никак не понасям монополи и някой да ми казва какво и как да го правя. Ако ти си ок да си марионетка, аз не съм.

И дайде да не си говорим за стартиране, защото точно днес един колега изгледа жално, защото и той се хвалеше колко бързо била зареждал Windows 10. Да, като лъжат потребителите и всъщност не го гасиш като натиснеш гасене, а го приспиваш, е така. Ама като му направих пълно изгасяне и нещо взе да не зарежда толкова бързо и започна да се чуди кво става. Евтините номера на Майкрософт обаче, уви, продължават да действат и зомбитата се радват, тъжно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Mozo написа:

защото и той се хвалеше колко бързо била зареждал Windows 10. Да, като лъжат потребителите и всъщност не го гасиш като натиснеш гасене, а го приспиваш, е така. Ама като му направих пълно изгасяне и нещо взе да не зарежда толкова бързо и започна да се чуди кво става.

Това важи за HDD, но не и за SSD. Дори фабричния софтуер на тези дискове спира хибернацията от опциите за оптимизация. Не предполагах, че точно ти не го знаеш...

Човек, и ти си взел да изтрещяваш и да се изживяваш като "войн за победата над подтисниците узурпатори"... Качи и ти някоя глупава картинка и си успокой нервите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mozo написа:

...............

Мозо, зарежи го. Аз мисля да не се занимавам повече с него. Явно и на него Майкрософт му плащат да промива мозъци и да говори глупости, както плащат и на един тукашен модератор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Joss Bomon колкото и да не ми се ще, ще те подкрепя в случая. Щото "нашта секта" няма нужда от сляпо сектанство. А то е "сложено" още в заглавието (ок, с такава идея). Мразя, мразя, мразя, мразя "коне с капаци". Пропускам някои други твои "стандартни Уйн доводи" , примери и " мерене_на_пишки" в стил яс знам повече за мойто. Предпочитам необоснована критика (от там може да излезе заек), отколкото сляпо благопреклонение.

Пък вие "се гърмете" щом ви е кеф и в тая тема. То това, едно срещу друго - ще го има вечно. Пък и скоро го нямаше, ама май му е време.

П.П. Требе противникът да се уважава и ако се подцени ... ми аз лично съм ял бой (истински) от това. И други примери ми идват на акъла, ама и тоя стига.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Joss Bomon написа:

Това важи за HDD, но не и за SSD. Дори фабричния софтуер на тези дискове спира хибернацията от опциите за оптимизация. Не предполагах, че точно ти не го знаеш...

Човек, и ти си взел да изтрещяваш и да се изживяваш като "войн за победата над подтисниците узурпатори"... Качи и ти някоя глупава картинка и си успокой нервите!

Спира, дръжки, затова целият интернет е пълен с хора, които питат как да го спрат, въпреки че са дори с NVMe - то не са опции, команди, за да се отърват от него. От Майкрософт продължават да пробутват евтини номера на потребителите си и те доволно груфтят колко бърз бил. А всъщност резултатите от жалката производителност на Windows 10 се подминават от феновете му, точно както направи и ти. При Linux подобни магарии не са необходими, той и така си стартира достатъчно бързо:

https://i.imgur.com/UfdwMp8.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Теодора Ангелова написа:

Преди да ме „пратите някъде - например в Пловдив”, демек на ма....та си, моля изгледайте целия клип

https://youtu.be/_XPlriy4NGM

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, GermanecaBG написа:

Преди да ме „пратите някъде - например в Пловдив”, демек на ма....та си, моля изгледайте целия клип

https://youtu.be/_XPlriy4NGM

Нещо на US English нямаш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Валсо написа:

Нещо на US English нямаш ли?

Разбира му се, защото говори на църковен български познат като „руски” език!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, GermanecaBG написа:

Разбира му се, защото говори на църковен български познат като „руски” език!

На теб са ти промивали мозъка като малък с руска пропаганда и затова го разбираш. Обаче тези, които сме родени около 90-те години, говорим са езиците на белите хора.

@Joss Bomon, ето още една гадория в любимата ти Боза: абсолютно всеки път, когато стартирам Стийм, той е на negepycku по незнайни причини. А под линукс винаги си е на български.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Валсо написа:

когато стартирам Стийм, той е на negepycku по незнайни причини. А под линукс винаги си е на български.

Проблема е изцяло в твоя "телевизор".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Валсо написа:

На теб са ти промивали мозъка като малък с руска пропаганда и затова го разбираш. Обаче тези, които сме родени около 90-те години, говорим са езиците на белите хора.

Имам колега, който е геймър, Уйн-геймър. Той е от тва поколение, даже от по-новото от твоето. По странни незнайни причини знае добре английски и ... руски. Втория - без да го е учил някога. Всъщност учил го е, онлайн, докато играе игри, помежду другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, бат'начо написа:

По странни незнайни причини знае добре английски и ... руски. Втория - без да го е учил някога

Знайни са. Предполагам и колко владее трите езика, най-вече българския. И да е доста по-добре от списващите новините на този сайт (за пишещите по форума няма да коментирам, защото е очевадно), ще да е доста зле. Да владееш език е едно, да си мислиш така - друго. Това важи за всичко за българите, не само за владеенето на езици. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Валсо написа:

... говорим са езиците на белите хора.

@Joss Bomon, ето още една гадория в любимата ти Боза: ...

преди 20 часа, Joss Bomon написа:

2.... Изказването ти е тотално лишено от знания и опит с Windows, приложения и съвременен хардуер.

преди 1 час, B-boy/StyLe/ написа:

Проблема е изцяло в твоя "телевизор".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, бат'начо написа:

Имам колега, който е геймър, Уйн-геймър. Той е от тва поколение, даже от по-новото от твоето. По странни незнайни причини знае добре английски и ... руски. Втория - без да го е учил някога. Всъщност учил го е, онлайн, докато играе игри, помежду другото.

От игрите научих само думи и те не са много. LADA Racing Club: влево, вправо, тормоз, ускорение, ручньи тормоз. World of Wanks: иди на х**, пошел на х**, сука в кустах, кустодрот, башня, гъзница/гузница, пидор и много рядко срещаната дума в тази игра - спасибо. :D Имаше и един командир Куроедов в екипажа на един от танковете ми. Обаче съм далеч от владеенето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.10.2019 г. в 18:24, Валсо написа:

Линукс е най-малко 5 пъти по-бърз от Бозата

Митове, бих казал. Двете системи са 95% еднакво производителни на обикновени x86_64 компютри. Възможно е някоя да излезе значително напред, само ако товарът е много специфичен. Даже специално трябва е нацелен в слабите места на съответната ОС, за да извади разлика от 20-30% и повече. 

Например съм забелязал, че Linux е забележимо по-добър с тредовете. А шедюлерът на Windows е видимо по-добър с дисковите операции.

на 18.10.2019 г. в 18:24, Валсо написа:

моята ОС стартира за 4 сек., а твоята за колко, 45 сек.?

Както е написал Mozo, това са евтини номера. На компаниите не им струва нищо като интелектуални усилия, пари и време да подобрят времената на стартиране. Обаче стартирайки по-бързо, обикновено се губи реална представа какво се случва. И особено в случай на проблеми, когато трябва да се гледа и да се мисли...

Но като цяло стартирането не говори нищо за това колко е бърз компютъра, съответно ОС.

на 16.10.2019 г. в 10:12, Joss Bomon написа:

Тука комплексарщините продължават с нови комплексари...

Напрактика същото се получава с MS и мобилните устройства. Само че там правилото на заетите ниши работи срещу тях. Затова дялът им е съвсем незначителен. Реално MS трябва да се състезават с Apple, а Linux и Windows да са унищожили всяка следа от Android. Но нищо подобно не се случва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.10.2019 г. в 20:55, Joss Bomon написа:

Линка за уязвимостите го пуснах, за да си видите реакцията, която беше предвидима - отново заучените мантри, и безпрекословната вяра в това, че дори да се появи лошият вълк в гората, добрият ловец винаги е на пост и моментално ще го гръмне...

Не можах да разбера от какво не си доволен в случа?. Че е имало грешка? Че са я оправили или какво? Не виждам нищо да подкрепя божествения статус на разработчиците или фенщина в случая.

на 18.10.2019 г. в 21:14, Mozo написа:

Колкото и да не ти харесва, Теодора е абсолютно права.

+1

И дайде да не си говорим за стартиране, защото точно днес един колега изгледа жално, защото и той се хвалеше колко бързо била зареждал Windows 10. Да, като лъжат потребителите и всъщност не го гасиш като натиснеш гасене, а го приспиваш, е така. Ама като му направих пълно изгасяне и нещо взе да не зарежда толкова бързо и започна да се чуди кво става. Евтините номера на Майкрософт обаче, уви, продължават да действат и зомбитата се радват, тъжно.

+1 за евтините номера. Пробутват простотии и създават ултра хайп около тях. Някой спомня ли си онази идиотщина с флашката за ускоряване на твърдия диск? Феноменален отзвук по форумите. А сега я нама, защото беше простотия по начало. Но простотия за 10 цента! 

Друг номер - ускоряват анимацииите и вече таблета/телефона/ОС е един милион пъти по-бърз. Направо изумително! :)

Лошото е че масово се практикуват подобни номера. Не е само MS.

на 18.10.2019 г. в 23:29, Mozo написа:

Спира, дръжки, затова целият интернет е пълен с хора, които питат как да го спрат, въпреки че са дори с NVMe - то не са опции, команди, за да се отърват от него.

Лошото е че става все по-трудно да се изключат обикновени опции, които би трябвало да са начело в сетингите. И да не ги ресетне след ъпдейт.

на 18.10.2019 г. в 20:55, Joss Bomon написа:

1. Кой линукс бе момченце, и кой Windows сравняваш? Преди години може и да е било така, но към днешна дата изобщо не важи! 

Преди години имаше едни проблеми. Много от тях оправиха, сега се появяват други. Хубавото е че от 7 нататъка, най-после събраха предимствата от Win98 и Win2003, почнаха да дефрагменират регистририте, тредовете да работят добре, проблемите със swap-а и ръбкането в игрите изчезна. Обаче в момента обновяването е проблем, качеството на обновленията и телеметрията също.

на 18.10.2019 г. в 21:37, Joss Bomon написа:

Това важи за HDD, но не и за SSD.

Усещаш ли как те пускат на пързалката? С по-бързия диск ще прикрият някои от проблемите си, нищо повече. Но това са дизайнерски грешки, при това лесно отстраними.

Онези 100% дисково натоварване не са измислени някъде от небитието. Доста дълго го имаше въпросния проблем, даже не знам дали са го решили в момента. ( И защото индексирането на диска е тъпотия. Mного са го пробвали, никой не е успял - Apple, Linux ....)

на 18.10.2019 г. в 19:57, Mozo написа:

Имах предвид, че в никой друг сегмент не могат да бият, колкото и да се натискат.

Ами могат. В мобилния сектор могат лесно да влязат от техническа гледна точка. За там се изисква точно това в което са най-добри. Но както казах - третия кучета го яли. :)

И в сървъра още могат, но технически става все по-трудно. С тези хибридни машини изискванията са брутални. А мениджърите на MS изобщо не знаят къде се намират.

А да се използва само Linux навсякъде другаде, включително и при 500-те най-бързи компютри (факт, който до ден днешен нито един Windows фенбой не съм видял да коментира, а го подминава все едно, че не го вижда, щото никак не отърва) е стабилността, сигурността и бързината. И отворения код. Който е разработчик, той ще разбере.

:D

телевизори, телефони, интернет, наука, да не ги изброявам

Вярно че в университетите никъде, където се пипа по самата ОС не се говори за Apple/MS. Иначе за другите неща ги ползват, където имат съответните програми. Проблемът е че корпорациите налагат милион изисквания, които нико не желае и да чете. Да не говорим, че така се самоизолират от останалия сват.

То и тестовете постоянно го доказват - Linux мачка постоянно и винаги.

Ами не е точно така, но сега не ми се навлиза в дълбочина какво е на ниво в Windows и къде Linux общността се е изложила.

Колкото са Open Source - много се радвам, че навлиза все повече и се утвърждава.

на 19.10.2019 г. в 15:49, бат'начо написа:

В момента руското пространство вади по-качествено съдържание в много от случаите. Западняците нещо свалиха нивото.

на 18.10.2019 г. в 22:35, бат'начо написа:

Пък вие "се гърмете" щом ви е кеф и в тая тема. То това, едно срещу друго - ще го има вечно. Пък и скоро го нямаше, ама май му е време.

Абсолютно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...