Премини към съдържанието
Тамболианеца

анкета: Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?

Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?  

53 гласували потребители

1. 1. Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?

• Ubuntu
      4
    • Kubuntu
      1
    • Xubuntu
      5
    • Lubuntu
      3
    • KDE Neon
      3
    • Mint
      19
    • Debian
      10
    • Fedora
      2
    • openSUSE
      6
    • Archlinux
      9
    • Manjaro
      7
    • Antergos
      0
    • Gentoo
      3
    • Slackware
      3
    • FreeBSD
      4
    • OpenBSD
      1

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Докато си ровичках из Редит ми хрумна да проверя каква е популярността на различните Linux/BSD дистра сред читателите там.
Прегледах броя на абонаментите за най-известните дистрибуции, подходящи и за десктоп употреба, и с абонати над 1К.
Резултатът в проценти:

reddit-distro.png

Та затова ми хрумна да спретна една анкетка тук за точно същите дистрибуции, но отнесено за Калдата читателите. 
Възможни са повече от един отговор.
Как сме ние в дистро избора си тук и кои дистра отхапаха най-много от баницата?

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гласувах за Минт и Арч, защото в момента ползвам Минт, но в най-скоро време ще мина на Арч.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичам LM Cinnamon. Пробвал съм я тази среда и в други дистрибуции, но забелязах, че там тя не е пълна и някои настройки/функции липсват. Комбинацията от тях и невъзможността да се справя с новото дистро (коменданти в терминал, PPA и др.)  ме задържат в LM където ми е по-познат. Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И, нито RHEL/CENTOS, нито Solaris се вижда на тази измислена графика. SLED същo ми се губи. Точно тези със сигурна база от потребители. Поне и Ubuntu да бяха махнали, да не им пречи на стъкмяването. Но пък и техните потребители работят на тях. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На десктопа съм инсталирал linux mint + mate desktop за тестове. Като гледам засега най-много сме с тази дистрибуция. Иначе главно си ползвам windows 10 :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Gentoo/Funtoo/Exherbo, Slackware, ArchLinux, FreeBSD, OpenBSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cent OS и Solaris са ориентирани към корпоративни клиенти. Изследването обхваща домашни потребители,все пак Федората като дете на Red Hat е включена.

Светльо принципно командите са бял кахър :) Информация са всяка мажорна дистрибуция и нейни деривати има в нета колкото си искаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво бих сложил в момента: Manjaro > Mint > Fedora > Debian > Slackware > FreeBSD > Gentoo.

Някои не са ми познати достатъчно, други ги няма в статистиката, трети работят добре, но са ми скучни в момента. Изборът не е базиран на това, какво харесвам по принцип или какво ще ми е интересно да разуча.

преди 5 часа, cybercop написа:

нито Solaris

Ако някои си инсталира Solaris на домашен компютър, ще ме учуди сериозно. 🤪 Иначе достойна разработка, особено в близкото минало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Melmak ® написа:

Ако някои си инсталира Solaris на домашен компютър, ще ме учуди сериозно.

Не бях забелязал, че става въпрос само за домашни компютри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвал съм за OpenIndiana .....не ме впечатли изобщо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Ако някои си инсталира Solaris на домашен компютър, ще ме учуди сериозно. 🤪

Според уикипедията, Соларис е "ми той умрял, ма!" и ако някой ползва умряло дистро, верно ще си е за учудване. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не си чувал за Oracle Solaris :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Ивайло Димов написа:

Явно не си чувал за Oracle Solaris :)

Точно за същия четох. Първо е бил на Sun и после Оракъл са го купили (доколкото разбрах) от Сън.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жива си е Оракле просто е специализирана Ос и не е популярна сред потребителите на десктоп !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. За съжаление анкетата няма избор HP-UX , Solaris и Devuan(дали евентуално ще се добавят?) , за това гласувах за FreeBSD, Slackware И Gentoo. FreeBSD , защото си е Юникс наследник на BSD,a пък BSD e дал началото на хич не малко други ОС-и - например NEXTstep ( и индиректно MacOS) и SunOS ( по-късно Соларис) и Tru64 Unix. FreeBSD си е една чудесна завършена ОС в която няма глупости като systemd и pulseaudio и няма непроверени пакети чупещи ОС-а - по подразбиране няма Пътерингизми като pulseaudio :puke: . Gentoo пък е универсална дистрибуция , поддържаща най-много архитектури ,която можеш да си я направиш по твой вкус. Gentoo na HP Integrity машини направо избива рибата. Slackware - защото спазва Юникс традицията - Keep it sиmple stupid. HP-UX - страшно готин лесен и приятен за работа Юникс,стига да имаш необходимото желязо. Пропуснах Девуана - това е добрия стар Debian - чудесната ОС  за инсталираш и само apt-get update && apt-get upgrade. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че на Арч кво му е :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

първия ми линукс дето си инсталирах беше slackware 7.1 - като още по време на инсталацията разкарвах копирания от mac os интерфейс на gnome2 и го замествах с копирания от win95 интрефейс на  kde3 (мисля че беше 7.1 или 7.0 щото нямаше firefox в инсталацията, той се появява в 8 версия, според wikipedia)... а live cd беше knoppix, май беше версия 4... от тогава харесвам графичните среди подобни на windows - за мен на практичната графична среда (е тази на win95, която с много доработки доживя до windows 7,след това M$ се осраха) е с таск мениджъра отдолу, тогава ползвах само kde,  но LXDE е по леко, не дъи постоянно грешки както кде и най важното направено е с  windows-ките клавишно комбинации...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Ивайло Димов написа:

Че на Арч кво му е :)

Неприятни ъпдейти, далеч по трошлив от Джентуу - не издържа и 1 седмица. Такъв си е риска с ролинг релийс дистрибуциите. Но имам чувството че Арчърите и Джентуистите нещо хич не се обичат. Опитах и форка му Артикс - почти същата работа само без мизериите на systemD. 

преди 6 минути, the professor написа:

първия ми линукс дето си инсталирах беше slackware 7.1 - като още по време на инсталацията разкарвах копирания от mac os интерфейс на gnome2 и го замествах с копирания от win95 интрефейс на  kde3 (мисля че беше 7.1 или 7.0 щото нямаше firefox в инсталацията, той се появява в 8 версия, според wikipedia)... а live cd беше knoppix, май беше версия 4... от тогава харесвам графичните среди подобни на windows - за мен на практичната графична среда (е тази на win95, която с много доработки доживя до windows 7,след това M$ се осраха) е с таск мениджъра отдолу, тогава ползвах само kde,  но LXDE е по леко, не дъи постоянно грешки както кде и най важното направено е с  windows-ките клавишно комбинации...

Сигурно си мой набор,защото и аз почнах със Слакуер, само че версия 9.1. Отначало беше много псуване и реване,(игрите най-вече) но после не ми се връщаше към Уиндоус - не че и имаше как, зашото при първата инсталация обърках партишъните и пльоснах Слака върху Уиндоуса. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още не съм го счупил тоя Арч ,а му бех накачулил 5 различни десктопа,Плазма,Канела,Мишка ,Мате :) Накрая изтрих всичко и оставих Мате само:).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ТерминалТора написа:

Неприятни ъпдейти, далеч по трошлив от Джентуу - не издържа и 1 седмица. Такъв си е риска с ролинг релийс дистрибуциите. Но имам чувството че Арчърите и Джентуистите нещо хич не се обичат. Опитах и форка му Артикс - почти същата работа само без мизериите на systemD. 

Сигурно си мой набор,защото и аз почнах със Слакуер, само че версия 9.1. Отначало беше много псуване и реване,(игрите най-вече) но после не ми се връщаше към Уиндоус - не че и имаше как, зашото при първата инсталация обърках партишъните и пльоснах Слака върху Уиндоуса. 

ми 77 набор съм, първата игра дего подкарaх сам под линукс беше quake 3 на nvidia vanta, вървеше къде-къде по леко от колкото под winxp... аз пък си имах отделни дискове (1,2гб seagate за линукс и 8,4 гб fujitsu за windows :) ) не помня кога точно почнах да се занимавам с линукс, но понеже нета по него време беше през модеми (а аз тогава даже нямах нет, бях си инсталирал линукс какъвто ми даде познат, даже нямах и записвачка още, първата си  я купих 2001 година и още си бачка - тогава teac бяха железни...) но чесно казано слакуера хич не ми беш труден защото когато почнах да се занимавам компютъра ми беше с дос + win 3.11 под който нямаше какво да правя и писането на команди не ми беш проблем... обаче  от тогава съм на мнението че ъпдейтите скапват нещата... и под win и под linux и под android (имам в предвид големите, дето се ъпдейтва версията....) затова първо спирам ъпдейтите, после каквото се налага ъпдейтвам/пачвам ръчно, ако нещо спре тогава почвам да му мисля...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Професоре за Джамджийските ъпдейти съм съгласен.....там задължително се спират!Но при андроид и линукс ,аз лично строшена ОС след обновяване не съм имал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не купих си  цяла машина барабар с ОС-а.  Тази ОС не върви на нищо друго освен PA-RISC и Itanium. Имало е проект за x86 порт,но е отпаднал. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Ивайло Димов написа:

Професоре за Джамджийските ъпдейти съм съгласен.....там задължително се спират!Но при андроид и линукс ,аз лично строшена ОС след обновяване не съм имал.

ми аз съм ъпдейтвал slackware и резултата беще в брадясване докато го чаках да зареди или kernel panic, затова вместо ъпдейт предпочитам нова инсталация... пък и на стара машина нов линукс/windows не вървят добре...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо дистро РедХат 7.3 после Сузи и сега Дебиан и Хубунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Ивайло Димов написа:
преди 18 минути, whitepixel написа:

Съжалявам, че в моето незнание съм пропуснал такава важна ОС. А вие навярно сте корифей?  Бихте ли споделили know-how как си инсталирахте HP-UX на десктопа/лаптопа? Троле?

Корифей силно казано. Взех машината за да се уча и да инсталирам уеблоджик.  Ето ти например една хубава PA-RISC машинка на прилична цена https://www.ebay.com/itm/HP-Workstation-c3750-Agilent-RISC-UNIX-Uni-Processor-Tower-SCSI-Terminators/153448733899?hash=item23ba41dccb:g:rl8AAOSwukRcsCeE.  Моля те по-леко с нападките. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.