Премини към съдържанието
Тамболианеца

анкета: Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?

Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?  

57 гласували потребители

1. 1. Какъв е вашият избор за Linux/BSD десктоп дистро?

• Ubuntu
      5
    • Kubuntu
      1
    • Xubuntu
      5
    • Lubuntu
      3
    • KDE Neon
      3
    • Mint
      19
    • Debian
      10
    • Fedora
      2
    • openSUSE
      6
    • Archlinux
      10
    • Manjaro
      8
    • Antergos
      0
    • Gentoo
      4
    • Slackware
      3
    • FreeBSD
      4
    • OpenBSD
      1

Препоръчан отговор

Няма го в анкета. 😒 Избора ми е CentOS 7. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, petie1 написа:

Първо дистро РедХат 7.3 после Сузи и сега Дебиан и Хубунту

На мен пък, първото ми беше Red Hat 7.2 от една книжка... :D

Казват, че било много умрял опит от страна RH да стъпят на Desktop-а. Но за мен се оказа много успешен да ме закрастят на Linux. Особено след като имах известен досег с DOS преди това и можех да усетя, че в Win XP нещо е загубено. :) 

преди 15 часа, the professor написа:

първия ми линукс дето си инсталирах беше slackware 7.1 - като още по време на инсталацията разкарвах копирания от mac os интерфейс на gnome2 и го замествах с копирания от win95 интрефейс на  kde3 (мисля че беше 7.1 или 7.0 щото нямаше firefox в инсталацията, той се появява в 8 версия, според wikipedia)... а live cd беше knoppix, май беше версия 4... от тогава харесвам графичните среди подобни на windows - за мен на практичната графична среда (е тази на win95, която с много доработки доживя до windows 7,след това M$ се осраха) е с таск мениджъра отдолу, тогава ползвах само kde,  но LXDE е по леко, не дъи постоянно грешки както кде и най важното направено е с  windows-ките клавишно комбинации...

За интерфейса съм много съгласен. Доста приятен, изчистен и най-вече работоспособен GUI. След това в класацията ми са Mac-овете.

Повече от на 95-98 ми харесва модификацията от 2000/2003.

Така или иначе в момента само Linux може да докара подобен. Затова харесвам XFCE. LXDE също много приятна, жалко че покрай GTK2 преустановиха активната и разработка. Но може да се види на Raspberry, където още се представя много прилично.

преди 15 часа, Ивайло Димов написа:

Че на Арч кво му е :)

Напоследък хич не ми харесва. Имат късмет, че обикновено плановете ми за миграция отнемат цяла вечност. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само този, на който Windows му е щампован в съзнанието, може да прави асоциация с Windows всеки път, когато види десктоп конфигурация с един панел в долната част на екрана. Аз ползвам десктоп с един панел от години и не ме е грижа, какво мисли някой, който ползва Linux от два месеца.

https://i.postimg.cc/8CWrKGjx/xfdesktop.png

Ако ми е по- удобна конфигурация с три панела, щях да си сложа толкова. А, когато подобна личност запее мантрата "бъгарво Ubuntu", защото е чул, че така може да се издигнеш в очите на баш линуксарите, направо настръхвам. Ако е компетентен, няма да има нито "бъгаво Ubuntu", нито "бъгава" каквато и да е друга дистрибуция с която има капацитет да се справи. Изключения правят потребителите, каквито се намират и в този сайт, които са компетентни, но целенасочено правят внушения за да лансират определена дистрибуция с която са обвързани емоционално по някакъв начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, cybercop написа:

Само този, на който Windows му е щампован в съзнанието, може да прави асоциация с Windows всеки път, когато види десктоп конфигурация с един панел в долната част на екрана. Аз ползвам десктоп с един панел от години и не ме е грижа, какво мисли някой, който ползва Linux от два месеца.

На мен всякак ми харесва панела, особено когато мога да го понастроя малко. Все пак, като че ли повече ми допада, когато е отгоре. В момента имам един отгоре и един свит отдолу, прилича на OS X стил, ако изключим разликите между двата интерфейса. Намирам, че XFCE е по-квадратна и индустриална, но и една идея по-функционална от OS X.

При това не съм правил почти никакви настройки, нито добавял плъгини или модифицирал. Като че ли не ме тегли да си оптимизирам работния плот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Melmak ® написа:

На мен всякак ми харесва панела, особено когато мога да го понастроя малко. Все пак, като че ли повече ми допада, когато е отгоре. В момента имам един отгоре и един свит отдолу, прилича на OS X стил, ако изключим разликите между двата интерфейса. Намирам, че XFCE е по-квадратна и индустриална, но и една идея по-функционална от OS X.

При това не съм правил почти никакви настройки, нито добавял плъгини или модифицирал. Като че ли не ме тегли да си оптимизирам работния плот.

При екран 4:3, конфигурация с два панела ми е перфектна. Но при 16:9, ползва само един панел. Не обичам добавки от типа на Cairo Dock или Plank. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

целенасочено правят внушения за да лансират определена дистрибуция с която са обвързани емоционално по някакъв начин.

Както DarkEdge с любимата му боза. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кубунту. Работи стабилно яде малко рам конфигурира се сравнително лесно. Може да се направи минимална инсталация и след това да се добави само най  нужния софтуер за потребителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Melmak ® написа:

На мен пък, първото ми беше Red Hat 7.2 от една книжка... :D

Казват, че било много умрял опит от страна RH да стъпят на Desktop-а. Но за мен се оказа много успешен да ме закрастят на Linux. Особено след като имах известен досег с DOS преди това и можех да усетя, че в Win XP нещо е загубено. :) 

Верно 7.2 беше ,книжката да не е бяла с червена шапка и човек около 500 страници май беше. КДЕ3 и ГНОМ 2 бяха на светлини години пред 98 и 2000 че дори и ХР

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, petie1 написа:

Верно 7.2 беше ,книжката да не е бяла с червена шапка и човек около 500 страници май беше. КДЕ3 и ГНОМ 2 бяха на светлини години пред 98 и 2000 че дори и ХР

Мойта беше една черна с Пингвин. В два тома. Гнома, доколкото помня, беше версия 1. Но, човече как зареждаше това чудо! Никога не съм виждал нещо подобно на компютър след това! Може би само QNX може да докара същото усещане в днешно време.

Отделно беше голям купон да избереш какво искаш - GNOME/ KDE, Kernel 2.2 или 2.3 ? Около една пета от приложенията гърмяха брутално! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Мойта беше една черна с Пингвин. В два тома. Гнома, доколкото помня, беше версия 1. Но, човече как зареждаше това чудо! Никога не съм виждал нещо подобно на компютър след това! Може би само QNX може да докара същото усещане в днешно време.

Отделно беше голям купон да избереш какво искаш - GNOME/ KDE, Kernel 2.2 или 2.3 ? Около една пета от приложенията гърмяха брутално! :D

А моята книга беше тази http://www.lecsiko.com/817_red-hat-linux-73-praktichesko-rakovodstvo.html

От нея съм учил Линукс. Голям купон беше с вътрешните модеми и БТК и настриш българския абе славни времена дето няма се върнат хехе със системна дискета съм го палил щот се прецакваше 98 нещо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Deepin, но с 15.10 сега е някакъв тотален crash & burn... Ако до 2-3 месеца не пуснат ъпдейт, който да оправи поне половината от настоящите бъгове, ще се принудя да мина към друго дистро. Колкото и да не ми се иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Валентина Йорданова написа:

Deepin, но с 15.10 сега е някакъв тотален crash & burn... Ако до 2-3 месеца не пуснат ъпдейт, който да оправи поне половината от настоящите бъгове, ще се принудя да мина към друго дистро. Колкото и да не ми се иска.

Това го пробвах вече и затова реших да си остана на Минт. :D  Десктоп средата не е лоша, но имат още много да работят по нея, вкл. и неработещите клав. комбинации за смяна на езика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да разбера хората(особено начинаещи), които слагат някакви зачукани дистрибуции с малко комюнити и потребители. Ако нещо се обърка, по-трудно човек може да се оправи. Вярно е че повечето дистрибуции стъпват на петте големи - Debian/Slackware/Gentoo/Arch/RedHat - но има случаи когато решение за родителската дистрибуция няма да сработи за дъщерната. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На лаптопа съм с 15.10,никакви проблеми. Иначе избора ми е gnome/cinnamon/xfce

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледнах резултатите от анкетата. Излиза, че в този форум, потребителите на Gentoo и Slackware са четири повече от потребителите на Ubuntu. Респект, както се пееше в една песен на Ъпсурт. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, ако беше записано вместо Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu, Neon, просто "*buntu-базирани", щеше да е друго или "Дебиан деривати". Дебиан си рулира в анкетата, всъщност.

Над 40% са *buntu-тата, ако изключим Ментата, а с нея и чист Дебиан, стават над 60% с базирани на Дебиан инсталации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, ТерминалТора написа:

Не мога да разбера хората(особено начинаещи), които слагат някакви зачукани дистрибуции с малко комюнити и потребители. Ако нещо се обърка, по-трудно човек може да се оправи. Вярно е че повечето дистрибуции стъпват на петте големи - Debian/Slackware/Gentoo/Arch/RedHat - но има случаи когато решение за родителската дистрибуция няма да сработи за дъщерната. 

Може и да те изненада, но изборът на дистро си е изцяло въпрос на "женски прищевки". Тоест зависи от комбинацията на някакви много дребни неща, а не на главните, защото основните си работят добре и проблеми има малко. Поне така съм се убедил, даже и като гледам по себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ползвам чиста Ubuntu с базова Xfce. И, знам, че ползвам Ubuntu.

https://i.postimg.cc/hGXLRyJH/ubuntu-1804.png

Но, не знам, тези, които пишат Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu и т.н, дали знаят, че това не са истинските  им имена. Ползват се за по- кратко, но в случая с Ubuntu и Ubuntu Desktop се забелязва очевадната разлика. Едното е дистрибуция, а другото - само едно от няколко-то официални десктоп издания на тази дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.05.2019 г. в 2:46, rado84 написа:

Това го пробвах вече и затова реших да си остана на Минт. :D  Десктоп средата не е лоша, но имат още много да работят по нея, вкл. и неработещите клав. комбинации за смяна на езика.

Нещото което най силно разочарова в Дийпин лично за мен е това че не може да се ползва различна клавиатурна подредба във различни приложения... Нещо което е по подразбиране вкарано във всяка друга графична среда. Иначе има немалък набор от опции от шарении това не мога да го отрека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Колчо написа:

Нещото което най силно разочарова в Дийпин лично за мен е това че не може да се ползва различна клавиатурна подредба във различни приложения... Нещо което е по подразбиране вкарано във всяка друга графична среда. Иначе има немалък набор от опции от шарении това не мога да го отрека.

То не е само това. Зададох клавиши за смяна на подредбата и... не работят. Натискам комбинацията както във всяко друго дистро и хой - то си стои на US. Трябва да ги сменяш ръчно, кликайки на етикета, което бързо става досадно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайска им работа ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.05.2019 г. в 15:21, rado84 написа:

То не е само това. Зададох клавиши за смяна на подредбата и... не работят. Натискам комбинацията както във всяко друго дистро и хой - то си стои на US. Трябва да ги сменяш ръчно, кликайки на етикета, което бързо става досадно.

за linux mint - mate edition:

menu - control center - keyboard preferences - options - switch to another layout ( кликваш в/у стрелката ) - и маркираш бутона, с който искаш да сменяш езика - не е задължително да е комбинация от бутони - може да е само един.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.05.2019 г. в 15:40, Ивайло Димов написа:

Китайска им работа ;)

Като всичко останало

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.05.2019 г. в 18:48, Melmak ® написа:

Какво бих сложил в момента: Manjaro > Mint > Fedora > Debian > Slackware > FreeBSD > Gentoo.

Някои не са ми познати достатъчно, други ги няма в статистиката, трети работят добре, но са ми скучни в момента. Изборът не е базиран на това, какво харесвам по принцип или какво ще ми е интересно да разуча.

Ако някои си инсталира Solaris на домашен компютър, ще ме учуди сериозно. 🤪 Иначе достойна разработка, особено в близкото минало.

2 бр даже.  Едно Спаркче  и една x86-чка. Намирам Солариса за доста странен и особен Юникс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.