Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 18 минути, Śūnyatā написа:

Перед Владыкой Буддой,

Цитираш , цитираш и тук-там нещо твое си - къде е резултатът ? Въздух под налягане..... 

По-горе съм ти дал житейска ситуация - решавай ! Или няма да те има (при грешно решение - ще ти видят сметката:)).......За какво са ти тогава тези "знания" ? :lol6:.....отделно , че и нормалния ти живот съсипват....! Само да можеше от страни , с чужди очи да се видиш..... ! :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, witness написа:

Привързаността към непривързаността също може да е емоционална привързаност.

Права си, може. Но може и да не е. Правиш го просто така, без емоционална окраска. Това много трудно се реализира, ако се зачетеш в мои коментари преди 2-3 години, ще видиш че реагирам много емоционално на критика, обиждам директно и индиректно, а и още не съм го реализирал. В крайна сметка всички реакции идват или не идват от ума. Съня, илюзията, реалността и тн., цялата мнима многослойност.

Ученик: Я не понимаю связь между недвойственностью и состраданием. Каким образом недвойственность происходит из сострадания?

Ринпоче: Сначала вы видите сон о страшной болезни. И хотя вы ещё не поняли, что это сон, у вас есть сострадание и понимание ситуации окружающих вас людей. Затем вы внезапно понимаете, что это сон. В этот момент вы постигаете недвойственность. Теперь, видя, что другие не знают, что это всего лишь сон, вы хотите помочь им
это понять – это и есть ум пробуждения. Вот так просто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ДиоиД написа:

Глупостта ходи по хората. Тя ги отличава от животните, а така също и алкохола ...

за съжаление народните клишета изобилстват с неточности. Това не пречи на нужните от тях да си ги повтарят, въпреки че са напълно неверни. Но митовете е много важно да се повтарят и затвърждават...

Всички висши животни са точно като хората - дори сред една и съща порода кучета (или котки) са налични и по-глупави и ограничени животни, и такива с по-бързо усвояващи, реагиращи и адекватни. Вкл.  - и спрямо човека. Голямата ми дъщеря е ветеринарен лекар - често обича да разказва... "случки"... Например понякога споделя, че има домашни любимци, които са по-умни от стопаните си... :) както и че сред животните също са налични "тъпи и упорити" същества... Също така тя твърди и че основните проблеми при животните са огледало на тия при хората...

Колкото до "алкохола" - това също е невярно. Например в Африка, в местност с много дървета на един плоден вид, доста животни опитват от ферментиралите плодове - маймуни, слонове масово, но също и доста птици дори и леопард. Правят го заради захарта и сладостта на плода и заради това че той пада на земята именно когато е най-узрял и постепенно ферментирал. Има много фотоматериали как и птици, коне, магарета, кучета и котки - опитват и им харесва бира, вино, ликьор, кафе... Разбира се - не и ракия и водка - въобще тая концентрирана мизерия се консумира главно от човешките "умници"... Вероятно за да подчертаят ролята си на "венец" на творенията на бог...

преди 6 часа, ДиоиД написа:

че сте се възгордели и се отказвате от човешкото

ъъъ - кое точно "човешко" - глупостта ли, или примитивизма когато при мълния са се кланяли на божеството на огъня и са му принасяли  човешки жертви?

Този повик към миналото е за хора, които така и никога не го израстват. А всички знаем и за определен възрастов късен етап, при който склонността да се завръщаш към миналото има специална роля, функция... и стойност. В тази връзка твърде много хора намират утеха именно в "миналото", при неуспешен опит да се справят с "настоящето"...

Ако на човешките същества им беше толкова добре в пещерите, никога нямаше да еволюират до сегашен момент. Макар че в тази връзка, бих обобщил, че независимо от промените,  доста хора  продължават отвътре да си "живеят" както е било сред пещерните им "предци"... Това личи силно в теми като тази...

============

Колкото до Шунята... не мога да разбера защо му се дразните на човека. Той има да гаси пожар отвътре - и намира в будизма "пожаротушител". Той не е будист и никога няма да стане... просто ползва будизма  според нуждите си. Не е единствен в това... Никак не е единствен... :) Странно е колко силно се вкопчват в него именно тия пишещи, които някак си пропускат да се самопогледнат с тази критичност, с която настоятелно се насочват към писанията на някой си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- Защо куцаш ?
- Сънувах , че настъпих пирон !
- Така е , като спиш бос...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки е изпитал на своя глава, че ефектите по време на сън се възприемат за реални. Много рядко по време на сън осъзнаваме че сънуваме. Всички нива на "реалност" се случват само и единствено в ума. От своя страна умът, както и всяко друго явление не е абсолютно реален, защото според Нагарджуна, ако нещо зависи от нещо друго, то не може да бъде абсолютно реално или истинно, но може да бъде относително реално и относително истинно по отношение на други явления. Природата му се възприема като илюзорна. Това не е теза, но по време на обсъждане, може да се каже че е утвърждение. Обратно, щом нещо съществува, то не е вечно, неизменно и абсолютно, понеже може да се прояви само в зависимост от други не-вечни феномени. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Śūnyatā написа:

"Просветлен" не мога да кажа какво е. Знам че и позитивните и негативните проекции идват от ума, затова логично би било, ако успокоиш ума си, да успокоиш проекциите, а оттам и чувствата.

Нищо не струва и е възможно, точно поради естествената изменчивост на съзнанието. Но иска внимание всеки момент. Преживяваш нещо, фокусираш вниманието върху в ума си и вече медитираш.

Добре, съгласен съм, че не можеш да кажеш какво е просветление, и затова ме учуди, че твърдиш, че осъзнаването на непостоянството в дзен будизма се нарича "внезапно просветление". Оттам и репликата ми към теб.

Какво разбираш под "фокусираш вниманието върху ума си"?

преди 18 часа, Гретел написа:

Съвсем ме отчая с това “пропадане надолу” и прераждане в животно. Дали може да се прераждаме и в растение? Кой е измислил тази въртележка и я е задейатвал щом няма еволюиране и развитие като следствие на положени усилия от човек, какъв е смисъла? И кои са “облагодетелстваните” които могат да “влезнат в това състояние нирвана” след като няма развитие и дори да има някакво развитие през човешки цикъл, след това като прероден в животно съществото губи/изтрива резултата от това развитие? Ако Будизмът е истина, съвсем отчайващ е...

Не, растенията не са чувстващи същества и не се прераждат според будизма. Никой нищо не е измислял - всяко същество е отговорно за собственото си прераждане. Естествено, че има еволюиране и развитие, но ако само еволюираме чрез добри дела и медитация, е неизбежно в един момент да се завъртим в кръг. Затова е и необходима практиката на будизма, чрез която да се освободим от цикъла на преражданията.

преди 5 часа, Śūnyatā написа:

Това много трудно се реализира, ако се зачетеш в мои коментари преди 2-3 години, ще видиш че реагирам много емоционално на критика, обиждам директно и индиректно, а и още не съм го реализирал. В крайна сметка всички реакции идват или не идват от ума. Съня, илюзията, реалността и тн., цялата мнима многослойност.

Да си даваш сметка за такива неща е похвално, тъй като това не е толкова лесно. Не разбрах обаче второто изречение. Ако под ум разбираш мисловното съзнание, което е способно да мисли и да се самоосъзнава, не мисля, че реакциите идват от него. Случва се прекалено често да реагираме, без изобщо да си дадем сметка, че го правим, което означава, че мисловното съзнание не е успяло да се включи в процеса. Отделно, че можем да "решим" да направим нещо и после изведнъж да направим точно обратното.

преди 4 часа, _ramus_ написа:

Той не е будист и никога няма да стане...

Ти освен висш интелект вече разви и ясновидски способности и знаеш кой какво ще стане или какво "никога" няма да стане.

Спокойно може да стане будист, за тази цел е достатъчно да приеме убежище в Буда, Дхарма и Сангха. После ако иска да се развива, вече ще трябва да приеме петте основни предписания, а след това и предписанията на бодхисатвите. Само от него зависи.

преди 25 минути, Śūnyatā написа:

Всички нива на "реалност" се случват само и единствено в ума. От своя страна умът, както и всяко друго явление не е абсолютно реален, защото според Нагарджуна, ако нещо зависи от нещо друго, то не може да бъде абсолютно реално или истинно, но може да бъде относително реално и относително истинно по отношение на други явления.

Не, реалността не се случва в ума, ако под ум отново разбираш мисловното съзнание, което може да анализира и да се самоосъзнава - предполагам, че за него говориш. Естествено, че има значение какво си мислиш, но е също толкова очевидно, че на реалността не й пука особено ти какво си мислиш и както вече бях писал, могат да ти се случат най-различни неща, докато си в безсъзнание. То и наяве могат да се случат впрочем. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Текила сънрайз написа:

Не, реалността не се случва в ума, ако под ум отново разбираш мисловното съзнание, което може да анализира и да се самоосъзнава - предполагам, че за него говориш. Естествено, че има значение какво си мислиш, но е също толкова очевидно, че на реалността не й пука особено ти какво си мислиш и както вече бях писал, могат да ти се случат най-различни неща, докато си в безсъзнание. То и наяве могат да се случат впрочем. 

Докато си в безсъзнание действително съществуващ ум отсъства, защото действително съществуващ ум без действително съществуващ обект е невъзможен. Умът който идва в съзнание не е същият ум, който е бил преди да изпадне в безсъзнание, както реката в която влизаш след време не е същата река. Има илюзия за "същият" ум и "същата" река, но тази илюзия не е истина. Умът и реката са си отишли, изчезнали, на тяхно място са дошли други мисли, други елементи, затова Нагарджуна казва че всички съставни явления са илюзия. Включително умът, съзнанието, "азът" (егото, личността). Останала е празната обвивка, представата за един и същ обект. Представата, че действително съществуваща личност (ум), нагазва чрез действително съществуващо тяло в действително съществуваща река много лесно може да бъде опровергана. Но никой не се опитва да опровергае простия факт, че в този илюзорен свят, една илюзорна личност (ум), нагазва чрез илюзорно тяло в илюзорна река. 

Рамус е прав че не съм будист, нито мисля че е жизнено важно формално да приема убежище, ако съм приел четирите печата:

1. Всичко съставно е непостоянно.

2. Всички непостоянни емоции са страдание.

3. Явленията (вкл.ума) не притежават действително съществуващи характеристики, нямат действително съществуваща "собствена същност".

4. Нирвана е отвъд крайностите (какво е крайност и какво не, можем да съдим по това кога сме умиротворени и кога не).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Текила сънрайз написа:

Спокойно може да стане будист, за тази цел е достатъчно да приеме убежище в Буда, Дхарма и Сангха

извинете, драги... Но вие имате предвид будизъм религиозния му аспект. Аз нямам това предвид. Вие също не сте будист и няма как да станете. За това не ми е нужно да съм провидец... Пет пари не давам за будистките ви вярвания, които са толкова нужни някому си. Но на мен - не са. И все пак - има специална тема за будизъм, ако толкова е важно да се фиксират западните народни прочити на будиска литература.

Тия "посвещения" за които говорите за ритуални и с тях никой не става будист, освен на етикет, означение, опит за намиране на "принадлежност и заявка за намерение някакво. Тия посвещения са направени преди всичко за монашестки път, обучение и практика. И изглежда, че историческото развитие на будизма за вас е просто "без всякакво значение". Но за мен - е. Всичко има значение...

За мен също е от значение че имате сериозни пропуски в "отвъд будистките" познания, а нещо напирате да разбирате и от будизъм... Лошо няма - всеки сред форума се изживява на това, което би искал да е и намира чудесна територия да го изразява.

Тук играете някаква игра да съветвате и напътствате някого, с нещо си. Тая игра вече е играна от доста хора дето минаха и заминаха сред форума и специалната тема за будизма. Нито вашия "опонент" се е повлиял с нещо - дори напротив. За  пример от думите ми можехте да разгледате цялата тема БУДИЗЪМ и да проследите в нея "динамиката й". Дори и на общ преглед ще видите ясно че позицията на ШУНЯТА не се мръдва и на микрон. И няма как - целта му не е да израства, нито да е практик. То, от участието му личи и целите му.

Изглежда че пояснителната или дори менторска роля е нужна на доста хора - изживяват се с нея на това, от което имат нужда. Но нищо повече. Сериозните неща не стават по форумите, нито с редене на игрите на абстракции и цитати от свещени книги.

преди 6 часа, Текила сънрайз написа:

че на реалността не й пука особено ти какво си мислиш

с тия си думи вие продължавате да играете на личната си игра да свеждате какво разбирате от това, дето сте докоснал през будистките писания. Но имате значителни пропуски още в "предбудистките си" етапи.

По-горе имаше от любимите линкове на Стефан, относно това ЩО Е МИСЛЕНЕ. Той много обича да "доказва" нещо си с УИКИПЕДИЯ. Но проблемът е че на вас дори и това ви липсва и имате напълно погрешни изходни постановки. Вие си лепите думичките съвсем безотговорно сякаш сте на маса в кръчма на разпивка и народен моабет. И с цялото това основно положение стават доста нелепи някои думички от висш абстрактен характер, до които вие нямате никакъв личен извървян път в осмислянето им. И твърде много си личи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване