Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем със стартиране на Windows 10 и SSD

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам нужда от помощ - някакви насоки какво бих могъл да направя по следния случай.

Компютър с Windows 10 инсталиран на SSD работещ до сега нормално, след последно включване не може да зареди Windows, а показва син екран с грешка:

"Your PC ran into a problem and needs to restart. We'll restart for you".

Stop code: UNMOUNTABLE BOOT VOLUME.

Какво съм опитал:

1. SSD-то се вижда в биос;

2. Разкачане на ссд-то и закачане на друг работещ под Уиндоус компютър - не се разпознава нищо в DIsk Management-та и компютъра забива - явно опитвайки се да прочете ссд-то;

3. Опитване за Startup Repair през инсталационна флашка на Windows 10 - безуспешно;

4. Ако опитам с инсталационната флашка да стигна до екрана за нова инсталация - виждат ссд-то и дяловете, на които е разделено в момента /засега не съм опитвал да ги изтрия и да инсталирам на ново уиндоус, предпочитам да опитам да го оправя/;

Т. 3 и 4 се случват изключително бавно със закаченото ссд - чака се изключително много между отделните екрани - явно много се затруднява в прочитането на ссд-то. Ако ссд-то е разкачено инсталационната флашка буутва и зарежда много бързо.

5. Опитах и през конзолата от инсталационната флашка командите: bootrec /FixMbr, bootrec /FixBoot, bootrec /RebuildBcd - омазаха буутването на самата флашка, но не и на ссд-то :)

6. Последното което направих е да закача ссд-то на компютър работещ под Линукс - ссд-то се разпознава мигновено, дяловете и файловете са си там - никакъв проблем.

Някаква идея как мога да възстановя буутването на Уиндоус?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първия компютър, на който го тества, с каква ОС е и как го свърза там, където казваш, че не го вижда в device manager? Как го свърза на втория компютър? Марка/модел на SSD диска и параметри на хардуера на проблемния компютър? Пробва ли на компютъра с линукса да заредиш ОС от SSD-то?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мда, както винаги информацията на синия екран е толкова обширна и информативна, че се налага да питаш по форуми. :D  Мислех да ти напиша за fdisk /dev/SSD, ама айде, ще го раздавам сериозно сега.

Ако дистрото ти е дебиан-/убунту-базирано, като закачиш ссд-то към компа с линукс, инсталирай си Boot-Repair. Аз съм го качил в медиафайър, за да мога да го свалям отвсякъде, не само от вкъщи. http://www.mediafire.com/file/7wdnug5d5ii87pq/MBR_FIX_-_Boot-Repair.7z и като пуснеш програмата, избираш устройството (ссд-то) от менюто на програмата, селектираш Repair MBR и го цъкаш да поправя. А ако в гръб-а имаш OS Prober, програмата ще те пита каква ОС този MBR трябва да зарежда и ако има Боза 10, я избираш и чак тогава го пускаш да поправя.
Ако пък по някаква причина нямаш доверие на мен или на медиафайър, влизаш тук: https://launchpad.net/~yannubuntu/+archive/ubuntu/boot-repair/+packages и от падащото меню си избираш серията на твоето дистро. Xenial е убунту 16.04/Минт 18, Bionic е убунту 18.04/Минт 19, Cosmic & Disco са за убунту 19. Обаче кое точно е за 19.04 и за 19.10 - това ще трябва да го потърсиш сам в нета, защото не съм наясно с най-новите убунтута. Ако не си сигурен, просто свали това за Xenial - ще сработи дори и на убунту 18 и 19, пробвах вече.

Другият вариант е да си смъкнеш от замунда или от руския тракер Windows XP Live CD, което се зарежда в РАМ паметта (нищо не се инсталира, споко, то е само лайв - няма инсталатор) и се ползва точно като лайв линукс. И под него можеш да си свалиш EasyBCD, с която да опиташ да поправиш нещата за ССД-то.

Не гарантирам, че който и да е от двата варианта ще оправи нещата, но няма да загубиш нищо, ако пробваш, защото и двата метода пипат единствено по буут сектора, а не по дяла със самата Боза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Raze написа:

Първия компютър, на който го тества, с каква ОС е и как го свърза там, където казваш, че не го вижда в device manager? Как го свърза на втория компютър? Марка/модел на SSD диска и параметри на хардуера на проблемния компютър? Пробва ли на компютъра с линукса да заредиш ОС от SSD-то?

С аналогичен хардуер и софтуер като проблемния. Свързах го първо със SATA интерфейса, опитах да буутна през него - не става. След това при зареден Уиндоус свързах ссд-то пак със SATA /hot plug естествено е enable-нат/. Като се отвори Disk Management или Windows Explorer те забиват - очевидно се опитват да прочетат SSD-то, но неуспешно. Диска е ADATA SX950U, хардуера на компютрите не мисля, че има отношение към проблема...

На компютъра с линукса не съм пробвал да зареждам ОС от ССД-то, но тъй като е dual boot с Windows 10, опитах отново дали ще се вижда в Windows 10 - очаквано не се виждаше.

Опитах да го свържа и с преходник USB -> SATA - по Линукс се вижда и няма проблем, под Уиндоус не се вижда.

преди 6 часа, rado84 написа:

Мда, както винаги информацията на синия екран е толкова обширна и информативна, че се налага да питаш по форуми. :D  Мислех да ти напиша за fdisk /dev/SSD, ама айде, ще го раздавам сериозно сега.

Ако дистрото ти е дебиан-/убунту-базирано, като закачиш ссд-то към компа с линукс, инсталирай си Boot-Repair. Аз съм го качил в медиафайър, за да мога да го свалям отвсякъде, не само от вкъщи. http://www.mediafire.com/file/7wdnug5d5ii87pq/MBR_FIX_-_Boot-Repair.7z и като пуснеш програмата, избираш устройството (ссд-то) от менюто на програмата, селектираш Repair MBR и го цъкаш да поправя. А ако в гръб-а имаш OS Prober, програмата ще те пита каква ОС този MBR трябва да зарежда и ако има Боза 10, я избираш и чак тогава го пускаш да поправя.
Ако пък по някаква причина нямаш доверие на мен или на медиафайър, влизаш тук: https://launchpad.net/~yannubuntu/+archive/ubuntu/boot-repair/+packages и от падащото меню си избираш серията на твоето дистро. Xenial е убунту 16.04/Минт 18, Bionic е убунту 18.04/Минт 19, Cosmic & Disco са за убунту 19. Обаче кое точно е за 19.04 и за 19.10 - това ще трябва да го потърсиш сам в нета, защото не съм наясно с най-новите убунтута. Ако не си сигурен, просто свали това за Xenial - ще сработи дори и на убунту 18 и 19, пробвах вече.

Другият вариант е да си смъкнеш от замунда или от руския тракер Windows XP Live CD, което се зарежда в РАМ паметта (нищо не се инсталира, споко, то е само лайв - няма инсталатор) и се ползва точно като лайв линукс. И под него можеш да си свалиш EasyBCD, с която да опиташ да поправиш нещата за ССД-то.

Не гарантирам, че който и да е от двата варианта ще оправи нещата, но няма да загубиш нищо, ако пробваш, защото и двата метода пипат единствено по буут сектора, а не по дяла със самата Боза.

За съжаление на този компютър съм с Manjaro, а май не виждам да има Boot-Repair пакета за него...

Имам един лаптоп с Линукс Минт, но на него ще трябва да опитам като го свържа с преходник USB -> SATA, не знам дали ще се получи така...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, toc написа:

4. Ако опитам с инсталационната флашка да стигна до екрана за нова инсталация - виждат ссд-то и дяловете, на които е разделено в момента /засега не съм опитвал да ги изтрия и да инсталирам на ново уиндоус, предпочитам да опитам да го оправя/;

Не трий/форматирай, а инсталирай върху стария Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В този момент натисни Shift+F10. В черния прозорец напиши:
diskpart
list disk
select disk 1
list partition

и направи снимка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, DarkEdge написа:

В този момент натисни Shift+F10. В черния прозорец напиши:
diskpart
list disk
select disk 1
list partition

и направи снимка.

От GParted снимка става ли?

преди 10 минути, Raze написа:

Пробва ли без hot plug - изключваш компютъра, закачаш диска и включваш - дали ще се види под windows?

Да пробвах - не само, че не се вижда, а и буутването на уиндоуса става изключително бавно - чакам по няколко минути да се зареди.

Screenshot from 2019-05-11 12-12-58.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако нямаш важна информация на диска, изтрий под линукс всички дялове и пробвай нова инсталация в първата машина. Може и диска да има хардуерен проблем и да се появява и изчезва на моменти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Флашката с какво е правена? Да не би да иска UEFI/GPT

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направи я с Rufus 2.18 като зададеш настройките така както се виждат
rufus-201878722324.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, toc написа:

За съжаление на този компютър съм с Manjaro, а май не виждам да има Boot-Repair пакета за него...

Манджата е базирана на Арч, така че прочети тази инструкция:
https://www.ostechnix.com/convert-deb-packages-arch-linux-packages/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:
А да построи космическа ракета,  за да уцели съседския балкон?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично на мен ми замирисва на заминало си SSD,имах подобен проблем преди време,и излезе  точно че ssd е предало багажа,въпреки че под лайф линукс и hirenboot се виждаше,както и като външен хард.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване