Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Десктоп машината ми е от подписа. Замислям се да й направя лек ъпгрейд до 100 лв, ей така за спорта. Колебая се между външна видеокарта, или да сложа още една плочка 8 GB RAM. Компютъра се използва единствено за браузване и офис работа и с тези параметри всичко лети и не се задъхва. "Вардената видеокарта" пише че е до 1024 MB, но реално дърпа по-малко. Тулчето "Наблюдение на системата" показва натоварване обикновено 1,8 GIB (24%) 7,6 GIB.
Може и да греша, но мисля, че след като не мога да натоваря цялата рам (swap нямам), дори и да сложа още рам, на този етап имам запас. Докато ако сложа външна видеокарта с нейна си примерно 2 GB памет, ще е по-удачна инвестицията.
И ако ще е видеокарта, на кой производител си работи "out of the box" с Linux MInt? Дистрото сам си хваща сегашния графичен ускорител Intel HD 530 в i3-6100. Единственото което допълнително ще търся е видеокартата да има HDMI, чрез който е вързан с такъв кабел и монитора ми.
Благодаря за съветите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички видеокарти ще работят "out of the box" . Вече ако ще искаш допълнителни функции или по-нови драйвери за nvidia примерно трябва да си инсталираш допълнителни официални драйвери, за amd не знам как е, не ползвам. Щом всичко ти работи в момента и нямаш забележки, не виждам смисъл да вземаш допълнителна видеокарта. До 100 лева ще трябва да вземеш нещо втора употреба, нова видеокарта има смисъл поне GT 1030 и нагоре. Вградената ти видеокарта ползва динамично от системната памет според нуждата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За този бюджет можеш да си вземеш прилична карта само ако е на старо или рециклирана. Имай в предвид, че възможностите дори и тогава няма да са големи!

Може и маломощна да си купиш. Но не виждам голям смисъл, освен ако сега нямаш HDMI порт.

Под външна имаш в предвид на слот вътре в компютъра нали?  Истинските външни карти са на кутия изнесена извън компютъра и може да видиш голям зор с тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. Резолюцията на монитора ми е просто FHD, така че и сегашната видеокарта експортва до нея.
Предходния ми компютър бе с външна за дъното ATI HD 5350 и чрез HDMI 1.4 си гледах филми директно на старо TV SONY FHD 32''. После подмених компютъра с настоящия и гледах по старата схема. Проблем се появи обаче, когато подмених TV. Взех си 4К UHD 43'' с HDMI 2.0 и кабел съответно 2.0 и вградената карта в сегашния компютър се задъха защото не може да експортне 4К резолюция. Мишката при клонирането на 4K TV горе насичаше и за филми бе абсурд. Тогава установих, че и видеокартата от компютъра трябва да е с по-новия стандарт HDMI 2.0, но в дъно (навремето) за 180 лв са вградили HDMI 1.4, а дъната с HDMI 2.0 почваха от 350 лв. Тогава вместо да купувам съвременна видеокарта за 300+ лв имаща HDMI 2.0, просто бучнах в USB 3.0 порта на TV един USB 3.0 кабел и чрез източени на флашка 32GB си гледам сериалите за седмица напред. Без насичане и с по-голямо удобство, защото боравя просто с дистанционното на TV.

Вече решил проблема с филмите, не HDMI 2.0 с 4К резолюция търся от новата видеокарта, нито да бъде мощна за игри и т.н., защото компютъра остана само за Интернет. И видях примерно в този сайт за около 95 лв че има карти. Тази инвестиция за карта или рам наистина е малко излишна, докато навремето когато си взех SSD вече усетих разликата. Просто се чудих едни 100 лв къде да ги вложа, защото накрая ще се изхарчат и нищо насреща няма да има. Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти направя прост разбор, но имай в предвид че всичко е на ниво "една жена каза" и ще трябва сам да си проучваш дали е точно така.

- Картите на AMD са по-добри, когато се търсят слабомощни. Много е възможно да ги подкараш out-of-the-box с отврени драйвъри и ще вървят прилично с тях, стига поколението да не е много старо. Също им се носи славата, че не вървят никак добре под OpenGL.

- Ако искаш евентуално някакво 3D ускорение, гледай включително и над GTX 1060 за NVidia и съответно RX470/RX570 за AMD. Внимавай с орязаните версии. За тези пари може да стане само ако е втора ръка или рециклирана. Не пропоръчвам покупка на случаен принцип. По-скоро, ако познаваш човека или пише manufacturer refurbished или е свалена от готови компютри /и евентуално можеш да я върнеш на търговеца, ако нещо не е в ред/. В момента има едни подобни RX470 по които са луднали в интернет магазините.

- Слабомощните карти, които никак не ги бива в 3D са подходящи само ако: 1/ Искаш евентуално да смениш дъното и ще ти върши работа за такива които нямат вградена карта. 2/ HDMI и мултимедиен център. 3/ Компютър който никога няма да се ползва за сериозна работа и графиката е само за всеки случай. 4/ Ако търсиш съпорт на ретро портове като VGA. 5/ За много компактен компютър, където размера и греенето имат значение. 6/ В абсурдния случай когато ти трябва втора видеокарта. Или ако държиш на чисто нова карта.

На NVidia  GeForce GT 710 става, но казват че не работи на BSD-тата. От 730 няма смисъл, защото грее повече и общо взето е същата.

Radeon R5 230, общо взето същото като 710, стара архитектура, ограничени възможности. Хубавото е че май работи с отворените видео драйвъри в дистрибуциите. Май работи и под FreeBSD. За съжаление е HDMI 1.4 и резолюцията при Sapphire изглежда е ограничена до 1920x1200.

При малките модели е важно да няма вентилатор и да грее малко. Повече VRAM /над 1GB / не е от полза при тези модели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 100 лв. и при 4K телевизор - употребявана, с гаранция GT 1030, ако е модел без перка - да се сложи в близост една голяма ниско оборотна перка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рам не ти трябва ,реално тази ти е предостатъчно .Читава видео карта за тези пари няма как да вземеш...ако е втора ръка сигурно е и взета душата от некой геймър :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. От 2 дена чета за видеокартите и общо взето вече осъзнах, че само проблеми мога да си натреса. И то излишни при това. Прочетох че имало проблем с AMD картите, другаде че пък с NVIDIA трябвало специфичен драйвър. И за какво ще е акробатиката, като и вградената ми видеокарта ми позволява браузване и чат-пат youtube клипчета и то без никакви грижи? С новата видеокарта навиците ми няма да се променят.
Ако толкова ми е дошла сляпата неделя и ми се дават пари, ще са за рам. Гледам че точно моята не може да се намери и са останали малко DDR4-2133 8GB, а масовите са на 2400 и по-горни. Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взел си най-бюджетната RAM памет, какво очакваш? Реално дори и да вземеш по-бърза RAM памет, пак ще работи, но на по-ниска честота. Все пак това зависи от процесора и от възможностите на дънната платка. А като не използваш дори и 8 GB RAM памет, не виждам смисъл изобщо да вземаш допълнителна. По-добре си дай парите за SSD, ако нямаш. Още повече, видеокартите в сайта, който си дал, с цена до 100 лева, са по-слаби от твоята вградена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купих си предвидливо SSD преди година и повече. И замисъла ми бе в какво да вложа едни пари, независимо от това има ли нужда. Нещо подобно при автомобила. Обикновено караш с бензин 95, но веднъж пробваш и 98. С тази разлика че парите ще ги изхарча, а рам-та ще си остане ;). Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай пълни параметри на конфигурацията, включително кутия, охладител и захранване (най-вероятно си със стоковия охладител, реално за този процесор не ти трябва по-добър). Сумата е прекалено малка, за да се вложи в нещо смислено като ъпгрейд, при условие, че сегашната ти конфигурация ти върши работа. Може да смениш кутия или захранване, ако са много бюджетни. Най-добре вложи парите в нещо друго, дори и почерпка или събери по-сериозна сума за смислен ъпгрейд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако розовите филми и сега си вървят на хиперултра заеви видеокартата. Рамта не е толкова лоша идея. Другото вече го казаха - ако ти стигнат 100 лева за по-мегаяка кутия - може и с нея да си начешеш крастата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...