Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, Декември месец си взех процесора AMD Ryzen2700x и го ползвам от тогава с фабричното му охлаждане без да съм го клоквал и да го натоварвам много, много. Играя само фифа на него няколко пъти в месеца и всеки петък рендвам по едно видео. Наскоро реших да му проверя температурите и нещо ме притесни. При включване на компютъра програмата Ryzen Master Показва 50 градуса. CPUID HWMonitor 40 градуса, а в Биос също се въртят в този диапазон. Когато пусна фифата или рендвам видео температурите се качват до 70-75 и след това не падат под 60 градуса, като приключа. А в Биос си показва 70 градуса. Също ми прави впечетление, че дори само да сърфирам в нета някой път температурата се качи до 60 и не пада по-ниско. Искам да ви попитам това нормална температура ли е и трябва ли да ме притеснява. В момента съм пуснал охладителя да върти на стандартен режим. Компютърът се почиства ежеседмично от прах, така че нме може да е от това. Обнових и версията на биос вчера, защото съм чувал, че някой път може да се дължи на това, но нямаше ефект.

Благодаря предварително за отговора :)

Поздрави

Untitled-1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fсигурен ли е добър въздушен поток в кутията. Ако да и не е достатъчно, тогава е по-добре да се смени смени режима на работа на охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно нормални температури. Ти какво искаш да са отрицателни ли? Ако отиват над 80 градуса и се задържат при продължително натоварване може да помислиш за подобряване на охлаждането, иначе процесора спокойно може да работи до температури от 85 градуса, след това ще тротълне - ще си понижи честотата на работа, докато се охлади. Така го дават в сайта на AMD:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700x

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако процесора не е клокван , тези температури не са нормални . Избягвай да държиш райзен над 70-75градуса под  товар .  Това не е интел . Щом на Фифа имаш подобни стойности , както и в биос, значи нещо не е наред . Защо не свалиш охладителя и не смениш термо пастата ? Сложи МХ4 (аз също я ползвам) . Може би в момента не е монтиран добре и не контактува както трябва с капачката на процесора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, pepy86 написа:

Ако процесора не е клокван , тези температури не са нормални . Избягвай да държиш райзен над 70-75градуса под  товар .  Това не е интел . Щом на Фифа имаш подобни стойности , както и в биос, значи нещо не е наред . Защо не свалиш охладителя и не смениш термо пастата ? Сложи МХ4 (аз също я ползвам) . Може би в момента не е монтиран добре и не контактува както трябва с капачката на процесора.  

И откъде го измисли това? Някакви доказателства имаш ли? В сайта на AMD са дадени максималните темепратури, ако си чел цялата тема:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700x
Max Temps 85°C

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хвърлях боб и така показа.  😂   Как може да го съветваш да е спокоен при 80-85 градуса , след като го дават 85 макс? Все едно на интела да кажеш ,че до 100 - 105 няма ядове , то и без това ще тротне . Като иска да му деградира процесора да го държи  на 85. Не е нормална тази температура на сток честоти и бокс кулер. За мен няма добър контакт между кулера и процесора .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, pepy86 написа:

Хвърлях боб и така показа.  😂   Как може да го съветваш да е спокоен при 80-85 градуса , след като го дават 85 макс? Все едно на интела да кажеш ,че до 100 - 105 няма ядове , то и без това ще тротне . Като иска да му деградира процесора да го държи  на 85. Не е нормална тази температура на сток честоти и бокс кулер. За мен няма добър контакт между кулера и процесора .

А ти къде видя процесора да вдига такива температури? Горе съм дал какви са максималните, при които може да се притеснява. Като гледам е далеч от 80 градуса, да не говорим за 85, май си хвърлял боб наистина:

преди 7 часа, Marko4123 написа:

CPUID HWMonitor 40 градуса, а в Биос също се въртят в този диапазон. Когато пусна фифата или рендвам видео температурите се качват до 70-75 и след това не падат под 60 градуса, като приключа. А в Биос си показва 70 градуса.

Untitled-1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Raze написа:

иначе процесора спокойно може да работи до температури от 85 градуса, след това ще тротълне - ще си понижи честотата на работа, докато се охлади.

Цитирам написаното от теб .  Ти четеш ли какво пише момчето ? 75 градуса на ФИФА , 70 градуса в Биос ?   Това , ако е нормално здраве му кажи .  Колко райзен процесори  си тествал ,че си наясно какви градуси държат на сток с бокс кулер ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че ти си правиш свободни съчинения срещу спецификациите, си е твое мнение. Човека казва, че и при рендиране температурите му не минават 75 градуса, аз не виждам проблем в случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина температурите не минават 75 градуса, но и на мен ми се струва, че нещо не е наред, затова пуснах темата. Основната ми идея е , че няма добър въздухопоток в кутията и другата е за термопастата. Ето сутринта пак ренднах едно видео преди това температурата си беше 50 градуса в Tdie режим, по време на рендване се качи до 73 градуса и от тогава си седи между 55 до 63 градуса без да съм използвал компютъра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи един вентилатор отзад на кутията поне да изкарва топлия въздух, трябва да се променят поне малко нещата. Реално температурите ти са нормални, за момента няма причина за притеснение. Може да зададеш и по-високи стойности на оборотите на вентилатора на охлаждането на процесора, но може да стане по-шумен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Raze написа:

Сложи един вентилатор отзад на кутията поне да изкарва топлия въздух, трябва да се променят поне малко нещата. Реално температурите ти са нормални, за момента няма причина за притеснение. Може да зададеш и по-високи стойности на оборотите на вентилатора на охлаждането на процесора, но може да стане по-шумен.

Аз имам вентилатор отзад на кутията. За оборотите го пробвах, няма съществена разлика, но ще ги увелича. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи каква ти е кутията и колко и как са разположени вентилаторите? @Raze Кое му е нормалното, 60 градуса в покой ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина е в покой без да се прави нищо е малко висока температурата, не е фатално, но не ми се вярва да е точно така.

@Marko4123 колко време го изчакваш да се нормализира температурата и сигурен ли си, че процесора не се товари нищо в това време? Task manager колко % натоварване дава на процесора примерно 5-10 минути след като го оставиш, без да правиш нищо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията ми е Thermaltake versa n26 Window mid-tower. Изпращам снимки дано се вижда и задният вентилатор. Ами доста време и си седи. Днеска няколко часа не е вършено нищо на компютъра.  Това са температурите в момента. Дано снимките ви ориентират. 

IMG_20190512_160148-min.jpg

IMG_20190512_160226-min.jpg

Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Включена ли му е опцията за намаляване на честотата, когато не се ползва - енергоспестявания и други подобни? Като гледам за "нищо" не правене на 3.8 GHz процесор с 8 ядра и 16 нишки се товари на 9%, което въобще не е малко, а и честотата му е постоянно максималната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Raze написа:

Включена ли му е опцията за намаляване на честотата, когато не се ползва - енергоспестявания и други подобни? Като гледам за "нищо" не правене на 3.8 GHz процесор с 8 ядра и 16 нишки се товари на 9%, което въобще не е малко, а и честотата му е постоянно максималната.

За тези опции не знам, вече не съм достатъчно наясно. Къде мога да ги погледна? Иначе Ако това оказва някакво влияние в background работи utorrent. Добре, че ме накара да погледна в task manager. Там в background режим работеше някакъв WebHepler, Който натоварва процесора 10%. Ще го проверя, windows-a ми е на 1 седмица и явно това е нещо от приложенията, които позлвам. Сега температурите, като го спрях паднаха до Tctl 50 градуса и Tdie 41 градуса. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честотата намали ли се? Т.е. трябва да спада, когато процесора не е натоварен, примерно на около 1 GHz, може и по-малко, зависи от процесора и настройката в BIOS. Пак там можеш да погледнеш за опциите за енергоспестяване, прочети си упътването към дънната платка. Примерно на моя Xeon най-ниската честота е 1,6 GHz, като автоматично се променя според натоварването и варира постоянно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още си седи висока, но натоварването и температурите паднаха, а този webhelper идва от utorrent и го махнах и него. 

Untitled-1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също ползвам utorrent от много години, постоянно се обновява автоматично и нямам такива проблеми. Не е кракван, просто от настройките съм му спрял рекламите и си работи перфектно. Гледам, че честотата ти още си седи на максимум, влез в BIOS и виж за настройки за енергоспестяване из настройките за процесор, ако не са активирани ги активирай. Също така погледни на windows на какъв план на захранване си и какъв % е зададен за минимален на процесора?

Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\Edit Plan Settings

избираш

change plan....

в новия прозорец намираш

processor power management

minimum processor state

го направи на най-малкото, което позволява и потвърди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го най-малкото си беше 0, като стойност и го сложих на 0. Много съм ти благодарен. Ако ме насочиш горе долу къде да потърся в BIOS ще съм ти още повече благодарен. Ползвам ASROCK x470 MAster Sli, като дъно. 

Untitled-1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максимума не го пипай, той трябва да е на 100%. Гледам тук честотата е паднала, значи би трябвало вече да е както трябва. За BIOS си виж в упътването ти казах или потърси в youtube, но според мен няма смисъл да пипаш там, още повече ако не знаеш какво правиш. Тествай сега какви ще са температурите първо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При райзен някои биоси не позволяват падане на честотата на процесора на iddle .  Това ми се е случвало както на AB350Pro4 така и на X370 Taichi . Необяснимо е и за мен на какво се дължи (сигурно е от самия биос). Minimum processor state - стойността е 5 , cpu usage е 2-5% , а в Hwinfo стойностите на Core clok не падат ,а стоят постоянно на максимална честота. След флаш на по-нов биос , проблема изчезна (но при други версии в последстви пак се появяваше) .   

За съжаление си дал снимка от Hwinfo само след 2 сек. работа на машината и не мога да преценя дали и при теб е същото. Виж стойността на CPU Core Voltage дали също пада на минимум за да видим дали имаш същия проблем . 

Пак казвам провери дали процесора и кулера контактуват добре . Смени ,ако трябва и пастата. Колкото и да е зле въздухопотока в биос температурата на процесора не трябва да ти е по-голяма от 50-55градуса (да не кажа ,че и това е много) . 70 е много далеч от нормалното.

едит: Сега видях ,че си пуснал и тема хардуер форума . Явно нямаш много доверие на пишещите тук . Успех от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, pepy86 написа:

При райзен някои биоси не позволяват падане на честотата на процесора на iddle . 

Случайно да си видял в последната снимка на автора, че честотата в task manager е 2.55 GHz? И защо реши, че в железарския форум са по-умни, като там най-вероятно пишат 90% същите хора (с изключение на мен, понеже съм ban на 2 акаунта вече и не ми се занимава с идиоти). Също така, като гледам, проблема е решен в този форум, а в другия не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване