Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! От доста време насам имах проблем с видеокартата-ми ( VaporX 3gb HD7950).  Работеше само на един вентилатор и втория тръгваше единствено ако ги засиля ръчно от афтърбърнар-а и после ги намаля примерно на 51-3 процента. Шумни бяха, но картата държеше ниски температури. Скоро я свалих за профилактика, но без да искам счупих една от перките на втория (не работещия нормално) вентилатор. Работи, но надали ще издържи много. Чух, че е възможно да се сменят с вентилатори за кутия примерно. Някой правил ли е подобна модификация и евентуално как става тя?  Картата се клоква добре и смятам да я оставя по-натам за второ РС, което ще закарам на вилата да си джъткам отвреме навреме и не искам да я хвърлям или заменям. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм го правил. Трябва да се подберат вентилатори, които  са широки точно колкото е радиатора, за да минава въздуха само през ребрата му. В зависимост от модела на видеокартата - дали е дълга или къса могат да се съберат два или три 80mm вентилатори. Хубаво е да се подберат бързи, които са за голям дебит въздух.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Станислав Панайотов написа:

Аз съм го правил. Трябва да се подберат вентилатори, които  са широки точно колкото е радиатора, за да минава въздуха само през ребрата му. В зависимост от модела на видеокартата - дали е дълга или къса могат да се съберат два или три 80mm вентилатори. Хубаво е да се подберат бързи, които са за голям дебит въздух.

А самите вентилатори към видео картата ли се свързват с презапояване на жичките или може да се свържат направо към дъното и от биос-а да им се настрой скоростта?

ПП. Нямам намерение да поръчвам от чужбина резервни.. нямам нито ибей нито пейпъл акаунт 😕

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързват се към видеокартата. Хубаво е да се свържат точно както са били оригиналните. Така картата ще продължи да си ги управлява. При стартиране на компютъра обикновено картата ги развърта за малко време на максимум обороти за да отчете по датчиците с какви вентилатори е окомплектована (колко оборотни), след което им смъква оборотите спрямо температурните датчици и настройките в ром-а на картата. Ако вентилаторите са свързани към дъното или направо към захранването е възможно картата при стартиране да изключи компютъра точно защото не получава информация от вентилаторите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Smileyface написа:

А самите вентилатори към видео картата ли се свързват с презапояване на жичките или може да се свържат направо към дъното и от биос-а да им се настрой скоростта?

ПП. Нямам намерение да поръчвам от чужбина резервни.. нямам нито ибей нито пейпъл акаунт 😕

Не ти трябва акаунт, само дебитна карта, особено за китайските сайтове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Станислав Панайотов написа:

Свързват се към видеокартата. Хубаво е да се свържат точно както са били оригиналните. Така картата ще продължи да си ги управлява. При стартиране на компютъра обикновено картата ги развърта за малко време на максимум обороти за да отчете по датчиците с какви вентилатори е окомплектована (колко оборотни), след което им смъква оборотите спрямо температурните датчици и настройките в ром-а на картата. Ако вентилаторите са свързани към дъното или направо към захранването е възможно картата при стартиране да изключи компютъра точно защото не получава информация от вентилаторите.

Благодаря, ще се опитам да намеря подходящи вентилатори и да ги свържа.

преди 20 часа, Raze написа:

Не ти трябва акаунт, само дебитна карта, особено за китайските сайтове.

Благодаря, но някак си не ми се вижда рентабилно да дам 33 долара за вентилатори при условие, че картата вече струва толкова. Ще го оставя за втори вариант ако не ми се получи с преправянето. Реално видях, че даже картите стоят много по-хладни така, единствено май им се губи само външния вид, но не смятам да я продавам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добрия вариант за свързване е следния: Сваляш винтчетата само на горната (черната) ламарина - тя придържа пластмасова стойка, на която са завити вентилаторите. Леко повдигаш лепенките на вентилаторите и гледаш в каква последователност са свързани кабелите и дали съвпадат като цветове на новите вентилатори. При съвпадение разпояваш внимателно кабелите от към старите вентилаторите и ги запояваш на новите вентилатори. Ясно е, че ламаринката, която ги е придържала за радиатора отпада, така че трябва да освободиш кабелите от нея. Новите вентилатори се захващат един към друг със кабелни превръзки (свински опашки) и пак със такива само към радиатора.

Така рискът да оплескаш нещо по платката на картата с поялника ти отпада, а и можеш да си запазиш старите вентилатори с ламарината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря. Но като гледам, колко са малки кабелчетата и липсата на нужен опит с поялника май ще се наложи да ги свържа към дъното, но преди това ще пробвам само да махна вентилаторите и да видя дали ще тръгне компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ги свържеш към дъното картата няма да може да им управлява оборотите. Ако си в София мога да ти ги запоя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ще взема вентилатори, на които може да им се регулира скоростта от биос-а. Мисля, че имам един свободен изход на дъното. Другия вариант е да си взема един контролер за вентилатори.. така или иначе ще ми върши работа и за останалите на кутията. За жалост не съм от София, но благодаря все пак за предложението. Тези дни като се поосвободя ще пробвам да видя какво ще направя. Въпроса е какви вентилатори да си взема, pwm с хубав поток и по-тихи. Картата е доста голяма и евентуално сигурно ще мога да сложа поне два 90мм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става с 90мм - те са по широки и въздуха вместо през ребрата на радиатора ще минава през другите отвори. Трябват ти 80мм вентилатори. Ето ти клипче как се свалят специално за твоя модел:

• Та първо направи това, което е показано в клипчето!
  • Второ намери си някой, който може да борави кадърно с поялник.
  • Трето виж оригиналните вентилатори с по колко кабела са - може да са с три, но може и да са четири.
  • Четвърто купи си вентилатори с толкова кабели, колкото са оригиналните, 80 милиметрови.
  • Купи си и кабелни превръзки, като вземеш вентилаторите - да минават почти плътно през дупките.
  • Шесто - занеси всичко на човека с поялника и стискай палци да стане точно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В тази статия на английски е описано доста добре (за друг модел видеокарта):

http://www.thefancyobsession.com/blog/2017/10/8/modding-my-graphic-card-with-noctua-fans

Грешката им е, че са използвали тихи и скъпи вентилатори с максимално 2200 оборота. Трябва да се подбират възможно най-бързите 3000 rpm (или повече) вентилатори, които прекарват най-много кубически метра въздух за час.

Например тези:

https://www.newegg.com/global/bg-en/Product/Product.aspx?Item=N82E16835132020

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук разпродават карти от копачки, https://www.olx.bg/ad/videokarti-ot-mina-za-kriptovaluti-sapphire-radeon-hd7950-vapor-x-oc-3-CID632-ID7PwYJ.html#902ce0a368 няма начин, да няма някоя изгоряла да и вземеш перките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване