Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 21 часа, Melmak ® написа:

Механичните дискове са уязвими на вибрации. Едно возене в багажника на кола от София до Варна и са свършили. И точно защото не са много здрави, може се стигне до внезапен отказ. Да, могат да ти измъкнат данните, ако имаш пари за лаборатория...

Когато главите са паркирани няма проблеми, тамън ще се пази и окачването на колата. А SSD умира внезапно, без никакви признаци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да добавя че въпросът е зададен и в HWBG и там също пишат.

За любителите на BR - слабо са разпространени и няма достоверни данни за надеждност и дълготрайност на записаното. Но както при всички оптични носители има допустими PI и PO грешки. За до определен брой при мултимедихно съдържание може и да няма значение, но за данни може и да е критично. И за да се спре коментирането в зародиш - съответния BR "чекрък" струва повече от 2 TB HDD. А и носителите като цена на GB излизат по-скъпо.

Като в момента нямаш пари вземи назаем 100 лв. Толкова ти трябват към цената на шпиндел  за да се купи HDD. И няма да се чудиш кога ще спрат да се четат. Ще изкараш повече за няколкото дни, докато "печеш" дискове. Поне няколко дни, че и седмица ще ти идат. Money for nothing.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Eclipse2G написа:

Когато главите са паркирани няма проблеми, тамън ще се пази и окачването на колата. А SSD умира внезапно, без никакви признаци.

Кефи ме този вид ентусиазъм. :)  Увиваш диска в малко дрехи, слагаш чантата на задната седалка и тогава наистина няма проблеми.

Ето още един парадокс - как ще разбереш напрактика, че главите са паркирани? 

Сега по втората точка - SSD-то все умира, та умира. Това внушава идеята, че обезателно HDD ще те предупреди, преди да сдаде багажа. Реално такива ограничения няма и може да си умре без предупреждение. Случвало се е! Дори е по-вероятно да го направи, ако вземем факта че SSD-тата все пак са ги подобрили доста от първите образци.Освен това, SSD също има система за диагностика. Но тук напрактика избираме между две злини - 2.5 инчова механика и SSD. Ако изборът е този, то мойтo предпочитание твърдо е в полза на SSD-то.

Но отново казвам, изборът е между по-малката злина...

преди 8 часа, Филипов написа:

И за да се спре коментирането в зародиш - съответния BR "чекрък" струва повече от 2 TB HDD.

Да, това ме изненада, очаквах цената да е 60-80лв, а то 150. Но така или иначе е съпоставима с HDD / приемлива. Можеха да се изложат и много повече за PC чарколяк.

преди 8 часа, Филипов написа:

А и носителите като цена на GB излизат по-скъпо.

В този случай, няма пълно щастие. То затова и понеже са по-неудобни за запис, почти изчезнаха. Но тук идеята не е за най-икономичният носител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Melmak ® написа:

Ето още един парадокс - как ще разбереш напрактика, че главите са паркирани? 

Когато диска е спрян - главите са паркирани.

Всичко може да умре от раз, всичко може да се счули и неволно.

Ако данните за грубо 1TB (или поне толкова трябва да е диска за да събере 800GB) - ценово как е HDD/SSD? Мен ми се струва, че мога да си взема два механични диска за парите на SSD-то и тогава от гледна точка на backup кое е по-удачното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Raze написа:

Значи на моите дискове от първите партиди, записани 2005 година им остава още малко :D За момента се четат без проблеми - над 60 диска. Имам и по-стари CD/DVD, които също работят.

Значи са ти хубави матриците и добре си ги съхранявал. Мойте половината заминаха отдавна за този период, но бяха от по-евтините. Качествените още се държат.

на 16.05.2019 г. в 15:02, Бонбон с катран! написа:

Магнитни данни (записи на касети) - 10 години
Floppy диск / Nintendo касетъчно - 10-20 години

Не го вярвам.

CD/DVD (домашно записани) - 15 години

Твърде оптимистично, но може да е вярно за хубав образец. Не бих им се доверил, обаче за повече от 5 години.

CD/DVD (фабрично записани) - 25-30 години

Това си е точно така, дори повече.

Хард Диск - относително (според употребата). 3-5 години постоянна работа преди да даде дефект някой от компонентите му!

Това е така, макар че става дума повече за домашна употреба на 3.5 инчов. И добрите модели издържат повече, към 5-10 години. Куците към 2. Но средно взето е много вярно.

2.5" обаче са много по-кекави.

Flash/SSD - относително (според броя на записите). 5-10 години и повече.

За бекъп 10 години, бих казал вярно.

M-Disk - 1000 години теоретически (изисква специален четец)

Това е лъжа. Чете си се от обикновен Blue Ray. И се записва от обикновена писачка за BD. Ако беше вярно обаче, нямаше и да ги предлагам.

Blu-ray (записани) - 100-150 години

Тук е интересното. Ако е вярно и издържат поне към 35 години, то потенциално може да им се вярва за срок от 15-20 години. Фантастично, би било реална конкуренция на M-Disc-овете. Стига да не се окаже вярно, колкото прогноза на Емо Чолаков за след 1 месец. :D 

преди 16 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ако данните за грубо 1TB (или поне толкова трябва да е диска за да събере 800GB) - ценово как е HDD/SSD? Мен ми се струва, че мога да си взема два механични диска за парите на SSD-то и тогава от гледна точка на backup кое е по-удачното?

Вече го казах. Един или два терабайта вътрешен магнитен диск 3.5".

Но те предлагат портативен външен диск. Там често се слага 2.5 инчова механика от която бягам. Тогава бих платил и повече само и само да е SSD. Или дори бих взел 2x500 GB SSD.

Разбирасе, ако може да се рискуват данните, тогава да си вземат кето повече им харесва. Или което е на по-ниска цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, plamen_petrov_80 написа:

Когато диска е спрян - главите са паркирани.

Принципно "мозъците" са открили че не се прибират всеки път, та от тогава ги тресе яката параноя. :D 

преди 10 минути, plamen_petrov_80 написа:

И всички лаптопи работещи с 2,5" механични дискове са умрели?

Не всички, но много да. Питай по сервизите. Това е скритата причина да почнат да ги махат. А явната - за да пестят място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Melmak ® написа:

Не всички, но много да. Питай по сервизите. Това е скритата причина да почнат да ги махат. А явната - за да пестят място.

Това, че повечето 2,5" дискове се ползват в лаптопи или външни дискове и се ползват от хора на ТИ с техниката не ги прави лоши дискове.

На мен защо не ми умират дисковете? А колко уж умрели съм ползвал и ползвам още след официалния им смъртен акт.

Истината е, че винаги всичко е на късмет - писано ли ти е да загубиш данните и 1000 копия да имаш все тая.

Логичния избор между единичен носител - SSD, HDD -2,5"-3,5", оптичен носител и т.н. срещу два независими носителя - избора е ясен.

Всеки ползващ дадена техника трябва да си има малко понятие поне кое как работи или кое как може да се убие. Щом съм успявал да науча 13-16 годишни момичета и 50-60-70 годишни мъже и жени как да се грижат за компютрите си, значи може да стане стига да има малко желание и правилен подход - трябва да намериш точния език и начин за да го обясниш на всеки персонално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няколко думи за последно и от моя страна.

За  M-Disc -  Наистина много добри дискове. Говоря за обем 4,7 гигабайта. Да, но в България ги няма а и няма да ги има по простата причина, че никой почти не се занимава със запис на дискове. Бавна, продължителна и скъпа работа, неотговаряща на съвременните условия. 2016 година поръчах 2 стека от Англия(там имам близък, който ми уйдисва на глупостите) 20 броя за 30 английски лири + колетната пратка, която беше почти толкова, колкото струват дисковете. Всеки във собствена кутийка. По надолу съм приложил снимки на този тип дискове - производство Hitachi - Чешка република. Записват се с обикновена двуслойна (не е задължителна) записвачка, каквато има и питащата от темата. Твърде скъпо е това удоволствие, но за маняци - бива. 

Повечето от Вас знаят, че всяка седмица записвам по около 5 до 8 диска с инфо, от което аз се интересувам. (Музика или концерти) При мен това е хоби да си направя диска с обложките, както е бил фабрично издаден. Затова се занимавам и си правя колекция. Иначе, не бих си и помислил да го правя при наличие на  HDD и SSD.

Ако се ползват  BD дискове с обем 25 гигабайта, то евтините и калпави са по около 2-2,50 лева.  100 диска правят  250 лева +записвачката която е с цена 140-160 лева прави общо 400 лева. Разликата е няколко пъти в полза на HDD та дори и SSD от 1 терабайт. 

За стандартните 4,7 гигабайта - 200 диска са  около 900 гигабайта място, което ще устрои питащата, независимо, че е споменала и за по късен етап на записи.  все едно имаме около 300 диска Х 0,70 лева без кутийки = 210 лева. + записвачка около 30 лева + плюс кутийка за всеки диск за около 35-40 стотинки от тънките което е 120 лева =360 лева.

Нито едно от тези условия не са удобни за нея. Дори и тогава, когато питащата купува поетапно определено количество дискове.

Да не се забравя и мястото, което ще заемат 200 или 300 диска. Да не говорим за 1200 - 1300 диска, както са при мен.

Варианта както се спомена е HDD с обем 2 или 3 терабайта - най добре за нея външен и си решава въпроса.

Това, че аз го правя, то е единичен случай свързан с моето хоби - колекция на музика.

Да не се забравя и това, че след запис на 200 диска, във всеки момент записвачката може да откаже да записва повече. Стигна ли обем от 200 диска, задължително я сменям с нова, защото това условие при мен е важно. Имам около 6-7 записвачки, които все още могат да записват, но не ги ползвам за тази процедура. И от тънките и от дебелите.

Ето снимки от  M Disc:

IMG_20190517_153434.jpg

IMG_20190517_153619.jpg

IMG_20190517_153708.jpg

IMG_20190517_154320.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това, че повечето 2,5" дискове се ползват в лаптопи или външни дискове и се ползват от хора на ТИ с техниката не ги прави лоши дискове.

Аз самият позлвам 2.5" инчови дискове. Въпросът е дали им се доверяваш за надежден запис на данни.

преди 13 минути, plamen_petrov_80 написа:

Истината е, че винаги всичко е на късмет - писано ли ти е да загубиш данните и 1000 копия да имаш все тая.

Не е само до късмет. Просто някои модели устройства не могат да се сравняват с други и това е положението. Което не значи че са лоши, напротив. Ако питаш мен 2.5" е "по-секси" откъдето и да го погленеш. И стои по-добре на лавицата с книги. :)  И при лаптопите няма шанс да сложиш 3.5". Но ще се отнася до надеждност 2.5" срещу 3.5" никога не бих препоръчал в полза на 2.5". Разликата дори не е с малко в полза на 3.5" , а с много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"надежден запис на данни" - конкретизирай какво разбираш ти под надежден запис!

Обясни тази разлика така, че всички да те разберем!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Melmak ® Първите ми записани дискове са Princo, Proformance, universal. Имам и разни hp, verbatim и други подобни, вземал съм каквито са ми били най-изгодни в повечето случаи. За момента не съм попадал на диск, който да не се чете, но не си играя постоянно да ги тествам всички (имам над 400 диска :D )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да пиша повече по темата. Изчерпа се отдана, а и оригинаният въпрос беше за оптични дискове.

преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

"надежден запис на данни" - конкретизирай какво разбираш ти под надежден запис!

Обясни тази разлика така, че всички да те разберем!

Вярвам, че и сам можеш да се досетиш какво съм имал предвид....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Melmak ® написа:

Няма да пиша повече по темата. Изчерпа се отдана, а и оригинаният въпрос беше за оптични дискове.

Вярвам, че и сам можеш да се досетиш какво съм имал предвид....

Именно, че темата е за Оптични дискове!

Много често се забелязва отклонението на темата от който и да било в друга посока. Тук сме се постарали да бъдем максимално полезни на питащата, а тя да си прецени правилно към кое да се насочи! И обърнете внимание на написаното от Филипов:

Цитат

"За любителите на BR - слабо са разпространени и няма достоверни данни за надеждност и дълготрайност на записаното. Но както при всички оптични носители има допустими PI и PO грешки. За до определен брой при мултимедихно съдържание може и да няма значение, но за данни може и да е критично. И за да се спре коментирането в зародиш - съответния BR "чекрък" струва повече от 2 TB HDD. А и носителите като цена на GB излизат по-скъпо."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Raze написа:

@Melmak ® Първите ми записани дискове са Princo..

Принкото имаше навика да му пада покритието. От там директно в кофата. Това беше за CD-тата. DVD-та не съм ги ползвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам такива проблеми, даже имам и много старо CD принко, което още работи, ако се разровя може и други да излязат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Колев60 написа:

Да, но в България ги няма а и няма да ги има по простата причина, че никой почти не се занимава със запис на дискове. Бавна, продължителна и скъпа работа, неотговаряща на съвременните условия. 2016 година поръчах 2 стека от Англия(там имам близък, който ми уйдисва на глупостите) 20 броя за 30 английски лири + колетната пратка, която беше почти толкова, колкото струват дисковете. Всеки във собствена кутийка.

Как стои въпроса с митото? Сега са на мода брекзит и надушвам рязане на глави на клиентите. Другият въпрос - ти само DVD музика ли колекционираш/складираш? За 4.7 GB ще влязат трима.... и повече. Аз много пъти ми се е искало да записвам оригиналните дискове като ISO образ 1:1 без да си играя с допълнителни манипулации по преобразуване в lossless, удобно е да слушаш с монтиране на образа, та ми е чудно какви са тези тъпи закони, които налагат в тракерите. Ако няма мито на дисковете няма ли да е удобно да комбинираш с още един съмишленик?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Колев60 написа:

За  M-Disc -  Наистина много добри дискове. Говоря за обем 4,7 гигабайта. Да, но в България ги няма а и няма да ги има по простата причина, че никой почти не се занимава със запис на дискове. Бавна, продължителна и скъпа работа, неотговаряща на съвременните условия. 2016 година поръчах 2 стека от Англия(там имам близък, който ми уйдисва на глупостите) 20 броя за 30 английски лири + колетната пратка, която беше почти толкова, колкото струват дисковете. Всеки във собствена кутийка. По надолу съм приложил снимки на този тип дискове - производство Hitachi - Чешка република. Записват се с обикновена двуслойна (не е задължителна) записвачка, каквато има и питащата от темата. Твърде скъпо е това удоволствие, но за маняци - бива.

Аз понеже съм руса по натура ;) , та да попитам - с моята записвачка  LG GH24NSD1 ще мога да зaписвам  и 4,7 ГБ M-Disc (примерно тези:  https://www.amazon.co.uk/Verbatim-43824-M-Disc-4x-DVD-R/dp/B00UVHS4DM/ref=sr_1_1?keywords=verbatim+m-disc&qid=1558114743&s=computers&sr=1-1-catcorr) ? Да знам занапред снимките на децата да ги запиша на такива дискове, та поне за тях да знам, че са на сигурно място :) 

А сега, докато ровех из Амазона, попаднах и на тази оферта: 
https://www.amazon.co.uk/Verbatim-43551-4-7GB-Matt-Silver/dp/B000BF13UA/ref=sr_1_4?crid=LE3BU0WKJ4AT&keywords=m-disc+dvd&qid=1558113584&rnid=1642204031&s=computers&sprefix=M-Disc%2Caps%2C175&sr=1-4  Като цена излизат изгодно, но дали са качествени? В смисъл, писахте, че колкото по-малък е шпиндела с бройките дискове, толкова са по-качествени и без дефекти...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам шпиндели от по 50 диска, записани преди над 10 години и нищо им няма, още се четат, а са бюджетни. Не виждам връзка на размера на шпиндела с качеството на подложката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Raze написа:

Аз имам шпиндели от по 50 диска, записани преди над 10 години и нищо им няма, още се четат, а са бюджетни. Не виждам връзка на размера на шпиндела с качеството на подложката.

Raze, коментираше се, че в по-големите шпиндели производителите слагали повече  брак/второкачествени  бройки носители... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой голям капацитет пак се е правил на умник. При условие, че всичко се прави на машина, според теб как ще стане това? Всички подложки в кутията са еднакви, няма как да слагат дефектни, нали след това цялата партида ще е брак, като върнат няколко десетки шпиндела клиентите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Някой голям капацитет пак се е правил на умник. При условие, че всичко се прави на машина, според теб как ще стане това? Всички подложки в кутията са еднакви, няма как да слагат дефектни, нали след това цялата партида ще е брак, като върнат няколко десетки шпиндела клиентите.

Не съм срещал написано такова нещо в темата. Тук е мястото да каже девойката какво е разбрала и към какво се е насочила. Да не стане така, че ние си пишем, за да я забавляваме само.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Колев60 написа:

Не съм срещал написано такова нещо в темата. Тук е мястото да каже девойката какво е разбрала и към какво се е насочила. Да не стане така, че ние си пишем, за да я забавляваме само.

Тези дни четох доста теми, та не мога сега да открия къде точно се дискутираше това с повечето дефектни бройки на шпиндел... Иначе се спрях на ДВД дисковете на VERBATIM, а след месец-два ще мога да заделя средства и за външен хард от 2 ТВ, но конкретен модел още не мога да реша кой... основното ми колебание е дали да е 2,5" или 3,5"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, dulsinea написа:

Аз понеже съм руса по натура ;) , та да попитам - с моята записвачка  LG GH24NSD1 ще мога да зaписвам  и 4,7 ГБ M-Disc (примерно тези:  https://www.amazon.co.uk/Verbatim-43824-M-Disc-4x-DVD-R/dp/B00UVHS4DM/ref=sr_1_1?keywords=verbatim+m-disc&qid=1558114743&s=computers&sr=1-1-catcorr) ? Да знам занапред снимките на децата да ги запиша на такива дискове, та поне за тях да знам, че са на сигурно място :) 

Да, ще можеш. Но цената е криминална. :D

Може, обаче, нещо друго да се опита. Първото е да се провери за кутийка с 4-5 диска, тъкмо може да идват в нормални кутийки и цената ще е по-малка. За снимки и важни файлове, предполагам няма да трябват цели десет диска. Второто е да проверите за други марки или да поръчате дисковете направо при Verbatim в България, предполагам няма да ви откажат за сигурна поръчка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Melmak ® написа:

Да, ще можеш. Но цената е криминална. :D

Може, обаче, нещо друго да се опита. Първото е да се провери за кутийка с 4-5 диска, тъкмо може да идват в нормални кутийки и цената ще е по-малка. За снимки и важни файлове, предполагам няма да трябват цели десет диска. Второто е да проверите за други марки или да поръчате дисковете направо при Verbatim в България, предполагам няма да ви откажат за сигурна поръчка.

Или аз не мога да търся, или няма друг търговец, предлагаш МДиск - от същият има и 3 (клик) и 5 диска (клик) в кутийки, на сходна цена -18-19 лири... A, ето и някакви МИЛЕНИАТА:   https://www.amazon.co.uk/Millenniata-Disc-MDHA003-Slim-Cover/dp/B01A83KWMO/ref=sr_1_fkmr0_1?keywords=mdisk+dvd+millenniata&qid=1558199738&s=gateway&sr=8-1-fkmr0 , още по-евтини от Вербатима :idea:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...