Премини към съдържанието
Veselin_7

най-подходяща операционна система

Препоръчан отговор

10GB PATA - колко оборота и колко кеш има, не  че е от значение защото трансфера му ще е пъти по-бавен от всеки сегашен механичен диск на 5400 оборота.

Като цяло - ако наистина ще се ползва машината и то за интернет и в частност FB - виж колко ти е бюджета и да ти намерим най-доброто за парите ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Veselin_7 написа:

система с 10ГБ дисково пространство

По-добре си купи една флашка 16GB. И Линукса на нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, vpvelev написа:

По-добре си купи една флашка 16GB. И Линукса на нея.

И като си направи Live OS с тази флашка на този стар хардуер какво ще стане??? Нищо. Да не говорим, че хардуерът няма да разпознае флашка 16 гигабайта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разпознаването и стартирането от USB са две различни неща.

Само за статистиката:

Intel i810/Cel 400/128MB/4GB - перфектно си работи с USB 3.0 128GB, под WXP в режим 1.1 (1.0 - там някъде).

Без конкретни параметри на системата не виждам как търсим най-подходящата OS! Груба грешка на много "разбирачи" първо да сложат OS-а, а после да си бият главата в стената за драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

Разпознаването и стартирането от USB са две различни неща.

Само за статистиката:

Intel i810/Cel 400/128MB/4GB - перфектно си работи с USB 3.0 128GB, под WXP в режим 1.1 (1.0 - там някъде).

Без конкретни параметри на системата не виждам как търсим най-подходящата OS! Груба грешка на много "разбирачи" първо да сложат OS-а, а после да си бият главата в стената за драйвери.

Каквото и да се прави в случаят този хардуер вече не може да поддържа изискванията за ОС и за браузване. За FB и Youtube няма какво да говорим.  Тези сайтове ( а и не само те) искат стабилно РАМ процесор и бърз хард диск. Без да обиждам никой и нищо лично, но повече от половината коментари са свободни съчинения. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Veselin_7 написа:

Здравейте, търся подходяща операционна система с 10ГБ дисково пространство ,моля дайте ми предложения!

линукс, аз ползвам лубунту 12.04 (заема около 3гб дисково пространство, харчи около 100-120мб рам с графичната, но браузъра харчи още около 400 и може да стигне до 2гб ако се отворят много табове) прлича на xp (но на xp освен че трябва антивирусна заради липсата на актуален браузър много сайтове или въобще не работят или не се рендват правилно). 12.04 вече не се поддържа, но хранилищата все още работят,  на майка ми и леля ми съм инсталирал същото, спрял съм ъпдейтите и само съм инсталирал кръпки за сигурността на bash + сам съм си компилирал последната версия на openssl и wget за да работи apt-get и други неща свързани с интернет. поддържа и най новите версии на firefox и palemoon, но трябва да се дръпнат директно от сайтовете на разработчика...  линукс може да работи от флашка - инсталирал съм лубунтуто и на флашка, но каквато и да е флашката е пъти по бавно, за това най добре е диска да се замени със compact flash карта + преходник към ide(ако няма сата) - по скъпо е но е по бързо от който и да е диск с плочи (но само ако cf картата е достъчно бърза)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, the professor написа:

линукс, аз ползвам лубунту 12.04 (заема около 3гб дисково пространство, харчи около 100-120мб рам с графичната, но браузъра харчи още около 400 и може да стигне до 2гб ако се отворят много табове) прлича на xp (но на xp освен че трябва антивирусна заради липсата на актуален браузър много сайтове или въобще не работят или не се рендват правилно). 12.04 вече не се поддържа, но хранилищата все още работят,  на майка ми и леля ми съм инсталирал същото, спрял съм ъпдейтите и само съм инсталирал кръпки за сигурността на bash + сам съм си компилирал последната версия на openssl и wget за да работи apt-get и други неща свързани с интернет. поддържа и най новите версии на firefox и palemoon, но трябва да се дръпнат директно от сайтовете на разработчика...

И какво правим при този умрял хард диск? Играем си на поддържане. И харчи рам, но с каква скорост и тактова честота?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

И какво правим при този умрял хард диск? Играем си на поддържане. И харчи рам, но с каква скорост и тактова честота?

за интернет и филми става... но за комфортна работа трябва ddr2... иначе на компютъра ми перфектно може да върви и 7-ца, но не искам да си хабя ресурсите за операционна система, като може да ги ползвам за програми и игри, само ще вметна че на максимални графики играя quake 3 , half-life 2 под лунукс на opengl... с нвидиа 8600... и понеже тези игри съм и грал под windows, твърдя че вървят по добре под линукс - с пуснат браузър 1920x1080 и всичко на макс ioquake (линукската версия вади 356fps/sec)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за интернет и филми става... но за комфортна работа трябва ddr2...

За абсолютно нищо не става. Време е вече да спрем с глупостите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

плюса на линукс е че може да се ореже така че да остане само необходимото...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Използвах Windows Starter на Самсунг лаптопче с 1 гиг рам и по-слаб процесор. Бе  мъка си беше, ма се справяше. Сега на него имам чист Дебиан. Доста по-добре. То, операционната система не е грижа. Грижа е Мрежата и супер тежките сайтове, а Фейсбук си е от тях. Аз бих заложил на чист Дебиан.

Иначе не ходете в Замунда да сваляте някакви самоделки. Не е сигурно дали не са си оставили ръцете. Виждал съм да предлагат там Уин със спряна защитна стена. Няма такава глупост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 минута, Мальчик Бананан написа:

Използвах Windows Starter на Самсунг лаптопче с 1 гиг рам и по-слаб процесор. Бе  мъка си беше, ма се справяше. Сега на него имам чист Дебиан. Доста по-добре. То, операционната система не е грижа. Грижа е Мрежата и супер тежките сайтове, а Фейсбук си е от тях. Аз бих заложил на чист Дебиан.

Иначе не ходете в Замунда да сваляте някакви самоделки. Не е сигурно дали не са си оставили ръцете. Виждал съм да предлагат там Уин със спряна защитна стена. Няма такава глупост.

Грижа е Мрежата и супер тежките сайтове, а Фейсбук си е от тях -  с това споровете и темата приключват. Да не говорим, че постващият нито знае какво е линукс, нито е работил с него, нито пък ще може да iнсталира по-стари версии и да им ограничава updates. Както казах и по-горе. Целта не е дали може да се инсталира ОС, а дали може да се работи с нея.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако има кой да му го настрои, после няма проблем - нито майка ми нито леля ми разбират от линукс, но понеже са работили xp не им е проблем... даже до преди няколко месеца конфигурациите им бяха 1гб ддр1 + печкиум д/келешрон д  на около 2,4ghz със малък диск, сега ги ъпгрейднах до c2d + ddr2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В неделя кът отида на работа ши покажа 7 ултимейт на Пата диск :) Върви прилично!Ако тва амд с на сокет АМ2 никви грижи със 7 хоум премиум!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако има кой да му го настрои, после няма проблем - нито майка ми нито леля ми разбират от линукс, но понеже са работили xp не им е проблем...

Няма какво да настройваш на този хардуер. Поне хард дискът да беше една идея по-добър. Това е просто за боклука. Далече съм от идеята, че ти си некомпетентен и няма умения и знания. Само ти си знаеш какво ти е коствало да стигнеш до тук. Но едно е да хванеш един хардуер и да му тестваш възможностите или да се "лигавиш" с него, а съвсем друго е обикновен потребител да ползва тази машина и да иска всичко да му работи. Няма как да стане.И ти го знаеш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото до линукс.....xenialPup,Devuan 32 битови ще пеят !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 минута, Ивайло Димов написа:

В неделя кът отида на работа ши покажа 7 ултимейт на Пата диск :) Върви прилично!Ако тва амд с на сокет АМ2 никви грижи със 7 хоум премиум!

Остава да покажеш и как усърдно работиш с него и изхвърляш сегашния си компютър понеже е излишно даване на пари за съвременна конфигурация. Що говорите глупости само това не мога да разбера. За сведение си виж конфигурацията в подписа.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ам той с два диска ,на сата имам Арч ,пата е със 7 заради специални програми за СОТ .Но е с двуядрен Е4600 и 2 гб рам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Ивайло Димов написа:

xenialPup

puppy linux е най големия боклук, който бях пробвал, по добре corelinux (който също е дърво и липсва каквато и да е поддържка на кирилица)...

a devuan с тоя кернел не ми се вярва да върви на дърт компютър... https://www.tecmint.com/installation-of-devuan-linux/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убу де,може и чист дебиан със xfce:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, the professor написа:

puppy linux е най големия боклук, който бях пробвал, по добре corelinux (който също е дърво и липсва каквато и да е поддържка на кирилица)...

a devuan с тоя кернел не ми се вярва да върви на дърт компютър... https://www.tecmint.com/installation-of-devuan-linux/

Като сложиш шрифтовете си работи на кирилица!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще върви та пушек ще се вдига!Кернела не му пука за хардуера :)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Veselin_7, пробвай всички предложения и кажи кое е най-добро :) С други думи да видим на кой му е по-голяма пешката ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Ивайло Димов написа:

Ще върви та пушек ще се вдига!Кернела не му пука за хардуера :)!

Ще върви друг път. Направо се чудя някой от вас колеги поема ли отговорност за постовете си. Що не си вземете едноядрени дараци и да работите с тях! За пети път помолих да не се говорят глупости. Всеки от вас ме слага на кура си. Ако ще си тествате стари машини и ще се забавлявате това е едно на ръка, но поне се засрамете малко като подвеждате обикновения потребител.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.