Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Still Hustlin

Заслужава ли си да се премине към macOS

Препоръчан отговор

Здравейте, днес за пръв път работих на iMac PRO и ми хареса доста повече отколкото работата на Windows.

Та реших да ви питам ако някой който има iMac или macbook да сподели мнения как е и има ли някакви лишения относно при свободата на windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Still Hustlin написа:

Здравейте, днес за пръв път работих на iMac PRO и ми хареса доста повече отколкото работата на Windows.

Та реших да ви питам ако някой който има iMac или macbook да сподели мнения как е и има ли някакви лишения относно при свободата на windows.

Без сам да тестваш за един по-дълъг период...инак няма да имаш проблеми. Все пак иде реч за UNIX. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако играеш игри, за Mac ти забрави :)

Ако пък искаш Mac, то най-вероятно, освен за игрите, ще трябва обаче да забравиш и за доста програми които си свикнал да ползваш...

Windows 10 vs. MacOS vs. ...

mac os vs windows - Google

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Still Hustlin написа:

Какво значи заслужава ли си?? Зависи какъв софтуер използваш. Иначе всичко друго са само празни приказки в темите за различните ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Какво значи заслужава ли си?? Зависи какъв софтуер използваш. Иначе всичко друго са само празни приказки в темите за различните ОС.

Кой ти е дал права на теб бе?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Jorge написа:

Без сам да тестваш за един по-дълъг период

И как предлагаш да стане това?

Ако сериозно питаш, а не да си клопаш клавиетурата - тотално не си заслужава. По-горе те попитаха какво ще ползваш. Недостатъците на Уин 10 няма да ги изброявам, защото са очевадни и публични. Ще споделя премълчаните на Мак ОС и как Епъл действат.

1. Много редки обновления.

2. Гаден постоянен трафик.

3. Почти никаква настройка.

4. Яде системни ресурси като за световно (3–4GB RAM нормално без пусната нито една програма).

5. По спомен, програмите за двете ОС (Уин/Мак) под Мак плющят много повече системни ресурси основно RAM. (например Фотошоп).

6. Сигурността на таз ОС е Божа тайна. Само Епъл си зная какво се случва. Покрай хардуерните узязвимости, поне доколкото ми е известно, съветът е да сме били изключили "трейдинга" с което производителността на CPU спадала с 40-50% (да взема да се гръмна). Пачове, ала-бала - по-добре питай кцарталната врачка. Със сигурност от нея ще получиш повече информация.

7. Гадният браузер Сафари - като настройки - греда. Дори не съм сигурен дали може да му се качи адблокър (наченах, но не издържах и си качих Мозила)

8. Огромен блоутуеър, който превъзхожда и най-гадния Андроид телефон, който съм имал. Има сумати програми, вградени в Мак, които работя, не можея да ги спреш или премахнеш.

9. Управлението на цветовите профили е трагично. След калибриран монитор, след всеки рестарт или "прелистване" на изображения, първо ми ги показва с цвета преди калибрацията, и после мониторът премигва и ги показва с "новите цветове"

10. Елементарни игри не стават за играене, нищо че леки. Аз пробвах Стийм с CS:GO и резултатът - трагичен. Насичане, проблеми с резолюцията, лагване на мишката от по над 10 секунди (всичките проблеми заедно). След рестарт (или няколко поредни, се оправя).

10. Хардуерната част - без коментар. Не са една и две статиите за лаптопите (бакбук) и как не могат да се охлаждат на максимално натоварване и процесорът тролва, а за иМак - стандартно. Не е настолен комп, не можеш да го отваряш, ако го сториш - губиш гаранция и дефакто всякакви такива извращения от Епъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Masakra написа:

Ако сериозно питаш, а не да си клопаш клавиетурата - тотално не си заслужава. По-горе те попитаха какво ще ползваш. Недостатъците на Уин 10 няма да ги изброявам, защото са очевадни и публични. Ще споделя премълчаните на Мак ОС и как Епъл действат.

4. Яде системни ресурси като за световно (3–4GB RAM нормално без пусната нито една програма).

5. По спомен, програмите за двете ОС (Уин/Мак) под Мак плющят много повече системни ресурси основно RAM. (например Фотошоп).

6. Сигурността на таз ОС е Божа тайна. Само Епъл си зная какво се случва. Покрай хардуерните узязвимости, поне доколкото ми е известно, съветът е да сме били изключили "трейдинга" с което производителността на CPU спадала с 40-50% (да взема да се гръмна). Пачове, ала-бала - по-добре питай кцарталната врачка. Със сигурност от нея ще получиш повече информация.

7. Гадният браузер Сафари - като настройки - греда. Дори не съм сигурен дали може да му се качи адблокър (наченах, но не издържах и си качих Мозила)

8. Огромен блоутуеър, който превъзхожда и най-гадния Андроид телефон, който съм имал. Има сумати програми, вградени в Мак, които работя, не можея да ги спреш или премахнеш.

9. Управлението на цветовите профили е трагично. След калибриран монитор, след всеки рестарт или "прелистване" на изображения, първо ми ги показва с цвета преди калибрацията, и после мониторът премигва и ги показва с "новите цветове"

10. Елементарни игри не стават за играене, нищо че леки. Аз пробвах Стийм с CS:GO и резултатът - трагичен. Насичане, проблеми с резолюцията, лагване на мишката от по над 10 секунди (всичките проблеми заедно). След рестарт (или няколко поредни, се оправя).

10. Хардуерната част - без коментар. Не са една и две статиите за лаптопите (бакбук) и как не могат да се охлаждат на максимално натоварване и процесорът тролва, а за иМак - стандартно. Не е настолен комп, не можеш да го отваряш, ако го сториш - губиш гаранция и дефакто всякакви такива извращения от Епъл.

Бало си е мамата викаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Still Hustlin написа:

Бало си е мамата викаш

Ми, от теб зависи. Аз съм свикнал с Линукс. За мен "нормални за хората неща" са ненормални (повечето). Според мен, в сравнение с добре конфигурирана и оптимизирана линукс дистро, ни Мак, ни Уин имат шанс за евентуално сравнение. Да не говорим за виртуализацията. Ето един пример на хардуер подходящ за всякакви ОС (*BSD, Linux, Windows,Mac). Да, имат предимство откъм програми. Адоби имат версии за Мак, но това с CS:GO направо ме одзвери... Да я играя на комп за 150лв втора ръка, а да не мога на комп за 4500 Мак... Най-много ме издразни, като го купувах, как ме изнудиха да купя още РАМ. В смисъл, бях твърд Уин 8.1 потребител и знаех какво мога да свърша на машината с 8ГБ РАМ. На Мак-а нямах шанс. Доплатих за още 8 (общо 16 сега) и дефакто върша същите неща като на стария комп. Процесор, видеокарта и монитор - ясни са преимуществата. При все че не съм изключвал трейтинга. Като цяло ползвам само Linux и тоз Мак ме дразни само като седна на него и си погледна монитора на firewall-a. На "ти" е с Гугъл и не само.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Masakra написа:

Аз пък не знам ваша милост как ги написа тези неща, като явно черпите инфо от нета.
Или ползвате Мак?!?!

1. Обновленията са по-чести от Уин.
 2. Не виждам за какъв трафик говорите и какво имате предвид - няма такъв трафик извън този, който ползвате в момента.
 3. Не знам какво визирате с термина "почти никаква" и ако се обосновете може и да отговоря изчерпателно защо и това не е така.
 4. Според думите ви Мак-а си стои и си папка ресурси ей така, без никаква пусната програма, така ли?!?! Изказването ви е меко казано несериозно.
 5. Същото като точка 4.
 6. Сигурността не е тайна за тези, които ползват тази ОС, но за вас е нормално да е тайна, лазбира се.
 7. Адблокъри бол и може да му качите каквото искате и да го настроите както искате. Да ви направя видео за това искате ли?
 8. Всяка една програма, която идва с Мак може да бъде премахната/спряна и т.н. - абсолютно всяка!!!
 9. Абсолютни глупости!
10. Същото като точка 9 - какво отваряне, каква невъзможност за охлаждане, какви пет лева, човек?!?!

Всъщност не знам защо тръгнах да ви отгоарям точка по точка, а не ви питах първо каква машина и модел точно сте ползвал и колко време?
Аз лично 11 години ползвам 2 машини и отделно 2 Макбука имаме още в семейството и не ми се  е налагало нито преинсталиране да правя дори, а вие говорите как насичала елементарна игра...

Автора дали ще избере да си купи такава машина или не си е негов избор, ама ви езащо ги пишете такива небивалици нямам идея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам една историческа справка, копирана от учебник , от която се вижда, че Епъл имат водеща роля по онова време в създаването както на хардуер, така и на ОС. Да се допусне, че тя може да създаде такова недоносче, за което пишат по-горе, е направо смешно.

IMG1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, algor написа:

1. Обновленията са по-чести от Уин.

Не думай... Аз за около година, имам 4-5. Не че Уин е някакъв критерии за ъпдейти. А, да не забравяме таз шитня с черния екран и ябълката с рестарта. Определене не ми е любимото да не мога да си ползвам компа 20-30 мин., защото се ъпдейтва и да трябва да го рестартирам. Предпочитам да си ъпдейтвам "на заден план" и да си ползвам компа в същото време.

2. Не виждам за какъв трафик говорите и какво имате предвид - няма такъв трафик извън този, който ползвате в момента.

Проверката е визша форма на доверие. Пускам компа, спецялно махнах Фотошоп за проверката. От както е купен само Фотошоп и Мозила има инсталирани. Та: хооп .. Само кликам на иконата на Сафари и хоооп.

3. Не знам какво визирате с термина "почти никаква" и ако се обосновете може и да отговоря изчерпателно защо и това не е така.

Теми, менюта във Файндер, икони по десктопа и т.н.

4. Според думите ви Мак-а си стои и си папка ресурси ей така, без никаква пусната програма, така ли?!?! Изказването ви е меко казано несериозно.

Пауър бутон и хоп... Още не съм седнал и троица РАМ бадива..

По тока 5, по-късно пак мога да дам скрийншоти какво се случва с ресурсите при Фотошоп примерно.

6. Сигурността не е тайна за тези, които ползват тази ОС, но за вас е нормално да е тайна, лазбира се.

Напълно възможно е. Може ли линк или каквато и да е информация относно откритите уязвимости в МакОС и как и дали са запушени? Ест. най-много държа на хардуерните в чиповете на Интел.

7. Адблокъри бол и може да му качите каквото искате и да го настроите както искате. Да ви направя видео за това искате ли?

Моя грешка, намерих. Но ще си остана на Мозила.

8. Всяка една програма, която идва с Мак може да бъде премахната/спряна и т.н. - абсолютно всяка!!!

Тук обаче действително имам нужда от помощ. Предпочитам в прав текст, но и видео би ми свършило работа. Та, искам да премахна следните:

1. FaceTime

2. Messeges

3.Books

4. GarageBand

5.iTunes

6.Maps

7.iMovie

8.Contacts

9.Mail

10. Siri

9. Абсолютни глупости!

Май ще трябва да правя видео.

10. Същото като точка 9 - какво отваряне, каква невъзможност за охлаждане, какви пет лева, човек?!?!

Ето линкче. Дори и Калдата имаха статия по въпроса.

Още една питанка - как да разкарам този гаден прозорец, който ми излиза след всеки рестарт? Не искам да имам никакви акаунти в Епъл или да им ползвам каквито и да било облачни и прочее услуги.

Също, не тача Яху. Откакто премълчаха (близо 2 години), че са им източени пощите... Та, не ползвам и таз лента в дясно с нотификациите. Ще да е от нея трафик до apple-finance.query.yahoo.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Still Hustlin написа:

Няма как в момента да намериш подходяща машина за macOS. iMac не мога да ти препоръчам чистосърдечно - има много сложно охлаждане, което с времето става още по- зле и няма как да го отвориш, освен в оторизиран сервиз. Идеята на машината е много хубава, но с тези недостатъци някак не върви.

Macbook Pro бяха култови лаптопи, но сега скапаха клавиатурата, има проблеми с охлаждането и има по-малко портове отколкото би трябвало. На никой Mac няма възможност да му регулираш натоварването на процесора, така че да компенсираш проблема.

Сега за хубавите неща - компютрите им имат по-хубави екрани, по-добри тъчпад, по-добри камери.

За самата ОС - работи много по-добре отколкото Windows. Обновленията са по-добри и почти никога няма тези ужасни проблеми, познати от Windows. Изглежда по-добре, макар че е въпрос на вкус. Няма да имаш проблеми с вируси и нужда от антивируси. Няма да имаш проблеми с драйвъри и съпорт на епълския хардуер. На самата ОС може да се слагат всякакви програми, принципно няма ограничения от Епъл. Освен това има готини продуктив програми, които ти идват наготово. ОС е безплатна с епълския хардуер. Има само една версия, няма привилегировани и окастрени версии. Принципно има идиотски изпълнения тук и там, но са по-малко отколкото при MS.

Сега за лошите страни на macOS. Откъм свободни програми има по-малко, поради простата причина че е трудно да се направят програми за Apple, без да притежаваш Mac. Затова и обръщат много по-малко внимание. На бинарно ниво е несъвместима с Windows. Има много комерсиални програми, но когато издателят не предлага, почти няма как да намериш заобиколен начин. Не е никак подходяща за игри. Mac OS се поддържа около 6 години за съответния хардуер, рядко повече. Когато хардуера ти остарее и си със старата ОС, почваш много по-трудно да намираш програми за нея. Така че не можеш лесно да достигнеш същата работоспособност за 10 години и повече, както е случаят с Windows и Linux. разбира се това са по-скоро недостатъци на обкръжението, а не на самата ОС. Но все пак те касаят и е хубаво да ги знаеш.

Това е което се сещам.

преди 4 часа, Masakra написа:

Още една питанка - как да разкарам този гаден прозорец, който ми излиза след всеки рестарт? Не искам да имам никакви акаунти в Епъл или да им ползвам каквито и да било облачни и прочее услуги.

99% съм сигурен че можеш без акаунт в Apple. Но това не означава, че не предлагат 100 начина да те набутат от недоглеждане. :D  Този прозорец го виждам за първи път - определено можеш да го разкараш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не забравшме и нововъведението на Епъл в Макбук - Т2 чиповете. Та, ако някога ти писне да си пържиш хардуера, да нямаш шанс да го излекуваш с BSD/Linux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз не виждам смисъл освен ако не е да си чешеш крастата и да се хвалиш ,че имаш макбук :) .ПО-горе Маскарата и Мелмак са доста добре обяснили .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такива моменти плювам наред. Корпорации с капитал за над трилион.. Бе безплатни ОС се справят по-добре.. По спомен, на Убунту дори може да си смениш кърнела без рестарт. И си ползваш машината. Чист т**ак.. Комп за маса пари - неизползваем! Ми ако е служебен? Ми ако не е само един?

https://imgur.com/JfqwtMY

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш но докато не рестартираш ще използва стария :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айдее, толкова със "смутли" Макинтош.. Ъпдейт до 10.14.5 и капут. Сега отваряне/затваряне на прозорци са без никаква анимация или поне не различима. Може да е под 0.0000001мс. Няма такъв дразнещ т*ашаккккккк..... Направо ще се гръмна.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Masakra написа:

Mac-a е правен за бизнес ориентираните потребители. Това са хора, които искат като пуснат машината, тя просто да работи. Никой нормален човек не иска да се занимава с настройки и прочие, докато го докара в работен вид. С Iphone е същото. Игри? Ми нормално да не тръгват, защото не е геймърска система. Имам Iphone oт 2016та година. Нито един път не ми е забивал, зависвал и т.н. (с изключение на тъпия фейсбук, но това е проблем на фейса).  Аз самия на 19-ти май си взех Macbook Air. Изръсих (близо) два бона. Изцяло алуминиев, няма вентилатори, батерия 10+ часа, доста силни колонки за това нещо. Слагам нова мишка и бум- на секундата тръгва! Няма тъпи съобщения за нов хардуер и да чакаш докато джама си нагласи дръвата. Не се инсталират никакви други драйвери. Скролването с мишка е следното: въртиш бавно колелцето, мести бавно съдържанието. Ускоряваш - ускорява и съдържанието на страницата. Уникално! Кило и триста тегло, като в единия край е тънък колкото лист хартия. Още през 2015-та, Стив Джобс изби рибата, като го извади от един плик за документи. Операционната система върви толкова мазно, че като се върнеш на джама се чудиш "абе тоя джам верно ли е толкова дървен?" Всички останали глезотийки, които са налични в джама, са .... само глезотии. Вируси? Ми почти ги няма. Само глупак би решил, да играе игри под Mac.  По точка 10 - що мислиш, че и под Windows процесора не тротва, кога види зор, а?

Цитат

The speed of processor 0 in group 0 is being limited by system firmware. The processor has been in this reduced performance state for 71 seconds since the last report.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 18 часа, Still Hustlin написа:

Кой ти е дал права на теб бе?

Хайде малко по-културно с БЕ-то. Ако имаш въпрос просто го задай. И отново питам с какво ще работиш на този МАС. Там си има доста ограничения, да не говорим, че почти  всичко е платено и хардуерът е доста скъп и специфичен.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Eclipse2G написа:

Mac-a е правен за бизнес ориентираните потребители.

Как го реши това - не знам. И не това са хората, които искат като пуснат машината и тя да работи без никакви настройки, проверки и т.н. Според мен кликаджийските домашни потребители искат това, нямайки си идея какво е HDD,SSD,CPU и още повече нямащи си идея какво искат и с какъв хардуер и софтуер да го постигнат. Просто купуват и да върви. Модерно, маркетингова маниполация. Дали ще е комп за 5000лв. ама може да е достатъчен и за 1500 - няма значение.

преди 6 часа, Eclipse2G написа:

Само глупак би решил, да играе игри под Mac.

Само глупак може да се изръси толко пари, щото гледал Стив Джобс, скрулването било смутли, ама не може да играе пълноценно игри.. Не знам и що за индивид трябва да си, че и да се гордееш и парадираш с това.

По точка 10, защото всеки производител си прави корпуса според желанието. Да, по-големи машини, не влизат в на Стив Джобс в чантата за документи, ама и не тролват, защото се охлаждат добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.05.2019 г. в 2:02, Masakra написа:

Как го реши това - не знам. И не това са хората, които искат като пуснат машината и тя да работи без никакви настройки, проверки и т.н. Според мен кликаджийските домашни потребители искат това, нямайки си идея какво е HDD,SSD,CPU и още повече нямащи си идея какво искат и с какъв хардуер и софтуер да го постигнат. Просто купуват и да върви. Модерно, маркетингова маниполация. Дали ще е комп за 5000лв. ама може да е достатъчен и за 1500 - няма значение.

Само глупак може да се изръси толко пари, щото гледал Стив Джобс, скрулването било смутли, ама не може да играе пълноценно игри.. Не знам и що за индивид трябва да си, че и да се гордееш и парадираш с това.

По точка 10, защото всеки производител си прави корпуса според желанието. Да, по-големи машини, не влизат в на Стив Джобс в чантата за документи, ама и не тролват, защото се охлаждат добре.

Гледам нещо ти киселее гроздето...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.05.2019 г. в 19:06, Eclipse2G написа:

Още през 2015-та, Стив Джобс изби рибата, като го извади от един плик за документи

Да не приемаш сигнали от отвъдното? Или пишеш оттам? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Заслужава ли си да се премине към macOS

Ще се опитам да дам един друг аспект към използването да дадена OS.

1. Така наречената macOS е изцяло ориентирана към деловите хора. Тях не ги интересува какво може, а да могат с лекота да извършат дейността си, чрез която да си осигурят своите блага. Най-вече те са прагматици в сферата на управлението, а не в сферата на производството.

2. Така наречения Windows е ориентиран в една по-широка "целева група" - От администрацията през производството та чак до забавлението и т.н.  Поради естеството на преследваната цел - т.е. да могат все повече и повече потребители да я използват, външно тя е "разделена" на три основни под системи - За услуги, за работа и за дома.  

3. Така наречените Линукс дистрибуции са предимно разработени за хора които са индивидуалисти. Те желаят сами да управляват своите Електронни Изчислителни Устройства, без да има някакъв хегемон, който да им нарежда как да ползват и/или настройва техните електронни устройства. Болшинството които ползват тази ОС са "фенове" на програмирането. Чрез нея те правят приложения и търсят клиенти които да им се доверят. За това и въпросните са относително безплатни. Започваш да ги ползваш, харесваш си дадена дистрибуция и се доверяваш на така нареченото общество което е разработило съответната дистрибуция.

Към каква ОС си заслужава да преминеш или не, зависи изцяло от желанието на крайния потребител. Ако си бизнесмен, то най-подходяща е "macOS". Ако си професионалист, обикновен потребител или геймър, то Windows е твоята система, но тук правя една огромна скоба - КУПУВАШ въпросната, а не да издирваш кракната версия на същата ... - трябва да си честен и заплатиш труда на другия!!!

Ако си "тарикат" и не искаш да имаш вземания даване с "монополистите", то след обстоен обход сред различните дистрибуции на Линукс се доверяваш на определен екип разработчици и след лични дейности нагласяваш съответно въпросната дистрибуция към своите предпочитания и прочие. Въпросните Линукс дистрибуции ти дават възможност на индивидуалност и само и единствено от теб зависи дали ще споделяш в общността на разработчиците своя опит.

п.п. Цялата тема е вид "Хамлет" който се колебае - Да ползвам или не .... Е, Ето Ви и един "отвеен" поглед върху коя да е Вашата Операционна Система ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...