Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,Имам няколко компютъра инсталиране със Nas4free.Свълзани са към рутер по DHCP ,мога да качвам и тегля от тях само когато съм свързан към рутера.Каква настройка трябва за да мога да го правя независимо къде съм и към каква мрежа съм свързан например през мобилни данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш няколко компютъра с вдигнат Nas4free и задаваш този въпрос?

Кой е правил тези системи, те готови ли са да минат в публичното пространство?

Кой администрира мрежата Ви?

Каква е глобалната цел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Hristo_kolev написа:

Ползвам ги като облак

По какъв начин използвате "облак"? В смисъл как теглите и качвате на тези машини? Ето едно много добро примерно видео. Доста е актуално за домашни потребители с променлив публичен адрес. Примерът е с адна машина, но нищо не пречи да са повече. Ест. с различни локални ИП-та и портове, което би трябвало вече да е направено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тегля и качвам със FTP клиент.

Но според мен трябва да имат статично ип защото след рестарт рудера дава други но тук вече незнам как се конфигурират нещата,рутера е Tenda 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Hristo_kolev написа:

Тегля и качвам със FTP клиент.

Но според мен трябва да имат статично ип защото след рестарт рудера дава други но тук вече незнам как се конфигурират нещата,рутера е Tenda 

Не е задължително да са със статични адреси - просто им резервирай IP адреси по MAC в DHCP-то.

И на база това си направи пренасочването на портовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О.. Това е голяма играчка... В смисъл, моят НАС е под Линукс и NFS. В опримерното видео е със Самба и се вижда колко по-удобно е. Папките си ги имаш на лаптопа/десктопа и си копи и пейст в тях все едни са ти папки на локалния диск. ОунКлоуд е софтуер съдържащ сървър и клиенти за различни ОС. Не си гледал видеото, но ще ти го преразкажа.

Описва един от многото начини за инсталация. След това настройките по файловата система, дисковете и т.н. После показва как работи в домашната мрежа - папки маунтнати на твоя комп. Това с ОунКлауд го прави, за да може да качва файлове лесно и бързо и извън вкъщи, а не да се зори с SFTP , но си го остави като възможност. И, точно, щото е като теб, със меншем адрес, си използва безплатната регистрация в NO-IP. Та, ефектът в края на видеото е следния: човекът има домашен НАС, сменшщо се ИП. Направи го така, че да има локален бърз достъп докато си е вкъщи, но също си подсигурен, криптиран (относително казано) достъп от всяка тояка на планетата. С НО-ИП си направи хост https://imeto.ddns.org:port , който никога няма да се сменя. В смисъл, на рутера му има клиент, който се логва в сървъра на НО-ИП и слага новото ИП, ако е сменено. Вероятно отнема някакви минути, не е 100% ъптайм.

преди 40 минути, Hristo_kolev написа:

рутера е Tenda 

Никога не съм ползвал такъв рутер, но пръв резултат в Мрежата - това. И, за ddns да знаеш, че единственото условие да работи безпроблемно, е да се логваш в сайта им един път на месец. Това за безплатната услуга, но като си направиш регистрация, ще си пише в акаунта.

Ако все пак няма дднс в рутера ти, помисли за флашване, и/или друг,и/или стар комп с pfsense.

Принципно имаш всички технически изисквания да си направиш сам Облак, който да е лесно достъпен от вкъщи - локално и от целия свят посредством ownCloud и за зор заман SFTP. Мисля, видеото е доста изчерпателно. Само не слагай едни и същи портове на отделните машини, че ще имаш проблем при пренасочването (ако изобщо сработи). Просто и лесно е.

Имаш 5 НАС машини примерно.

нас 1 - адрес 192.168.1.51 порт 5001

нас 2 - адрес 192.168.1.52 порт 5002

и т.н.

После, като си направиш НО-ИП и редиректването, https://tvoetoime.ddns.org:5001 ще е първата машина. Абсолютно същият адрес, но с порт 5002 ще е втората и т.н. Съответно и на SFTP разлика само в портовете.

Не съм сигурен обаче дали можеш да свържеш ownCloud клиента с повече от един сървър. Ест, и различни пароли за отделните НАС машини.

Ем, това ownCloud е нещо като Dropbox, но имаш възможност да си качиш сървърна програма на твоя машина. После си има клиенти за Андроид, Айфон, Уиндоус и т.н. Също и Web версия точно като Дропбокс. Пишеш адреса, логваш се и уплоудваш и/или теглиш. Ако си мазохист - ползвай си SFTP (забележи, не FTP!!!) отвсякъде, но е адски брутално да пускаш ФТП програма, да се логваш, да разлистваш папки, да местиш, да чакаш.. Интелигентно, лесно - ОунКлауд без значение от скоростта и вида на връзката. За вкъщи, по-лесно директно маунтване на машините по мрежата посредством NFS или Samba

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето едно видео с което се надявам да те мотивирам да ползваш pfsense/opnsense. Сам си пускаш VPN от вкъщи към колкото си искаш устройства, което си е силно препоръчително ако ползваш безплатен WiFi където и да било по света. Също, не съм тествал за мобилен нет. На теория би трябвало да "криптира", ама дефакто няма начин да го проверя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, plamen_petrov_80 написа:

Не е задължително да са със статични адреси - просто им резервирай IP адреси по MAC в DHCP-то.

И на база това си направи пренасочването на портовете.

Резервирах IP адресите,а пренасочването на портове не съм правил до сега в менюто на рутера наперих това,предполагам от тук се прави.

Екранна снимка (3).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай, ако зададеш от 21 до 21 ще пренасочи само един порт.

Само, че за да имаш достъп до няколко системи, ако това е идеята ще трябва да им смениш слушащите портове и така да ги пренасочиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...