Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Достъп до Nas4Free

Препоръчан отговор

Здравейте,Имам няколко компютъра инсталиране със Nas4free.Свълзани са към рутер по DHCP ,мога да качвам и тегля от тях само когато съм свързан към рутера.Каква настройка трябва за да мога да го правя независимо къде съм и към каква мрежа съм свързан например през мобилни данни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имаш няколко компютъра с вдигнат Nas4free и задаваш този въпрос?

Кой е правил тези системи, те готови ли са да минат в публичното пространство?

Кой администрира мрежата Ви?

Каква е глобалната цел?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, Hristo_kolev написа:

Ползвам ги като облак

По какъв начин използвате "облак"? В смисъл как теглите и качвате на тези машини? Ето едно много добро примерно видео. Доста е актуално за домашни потребители с променлив публичен адрес. Примерът е с адна машина, но нищо не пречи да са повече. Ест. с различни локални ИП-та и портове, което би трябвало вече да е направено.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тегля и качвам със FTP клиент.

Но според мен трябва да имат статично ип защото след рестарт рудера дава други но тук вече незнам как се конфигурират нещата,рутера е Tenda 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Hristo_kolev написа:

Тегля и качвам със FTP клиент.

Но според мен трябва да имат статично ип защото след рестарт рудера дава други но тук вече незнам как се конфигурират нещата,рутера е Tenda 

Не е задължително да са със статични адреси - просто им резервирай IP адреси по MAC в DHCP-то.

И на база това си направи пренасочването на портовете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

О.. Това е голяма играчка... В смисъл, моят НАС е под Линукс и NFS. В опримерното видео е със Самба и се вижда колко по-удобно е. Папките си ги имаш на лаптопа/десктопа и си копи и пейст в тях все едни са ти папки на локалния диск. ОунКлоуд е софтуер съдържащ сървър и клиенти за различни ОС. Не си гледал видеото, но ще ти го преразкажа.

Описва един от многото начини за инсталация. След това настройките по файловата система, дисковете и т.н. После показва как работи в домашната мрежа - папки маунтнати на твоя комп. Това с ОунКлауд го прави, за да може да качва файлове лесно и бързо и извън вкъщи, а не да се зори с SFTP , но си го остави като възможност. И, точно, щото е като теб, със меншем адрес, си използва безплатната регистрация в NO-IP. Та, ефектът в края на видеото е следния: човекът има домашен НАС, сменшщо се ИП. Направи го така, че да има локален бърз достъп докато си е вкъщи, но също си подсигурен, криптиран (относително казано) достъп от всяка тояка на планетата. С НО-ИП си направи хост https://imeto.ddns.org:port , който никога няма да се сменя. В смисъл, на рутера му има клиент, който се логва в сървъра на НО-ИП и слага новото ИП, ако е сменено. Вероятно отнема някакви минути, не е 100% ъптайм.

преди 40 минути, Hristo_kolev написа:

рутера е Tenda 

Никога не съм ползвал такъв рутер, но пръв резултат в Мрежата - това. И, за ddns да знаеш, че единственото условие да работи безпроблемно, е да се логваш в сайта им един път на месец. Това за безплатната услуга, но като си направиш регистрация, ще си пише в акаунта.

Ако все пак няма дднс в рутера ти, помисли за флашване, и/или друг,и/или стар комп с pfsense.

Принципно имаш всички технически изисквания да си направиш сам Облак, който да е лесно достъпен от вкъщи - локално и от целия свят посредством ownCloud и за зор заман SFTP. Мисля, видеото е доста изчерпателно. Само не слагай едни и същи портове на отделните машини, че ще имаш проблем при пренасочването (ако изобщо сработи). Просто и лесно е.

Имаш 5 НАС машини примерно.

нас 1 - адрес 192.168.1.51 порт 5001

нас 2 - адрес 192.168.1.52 порт 5002

и т.н.

После, като си направиш НО-ИП и редиректването, https://tvoetoime.ddns.org:5001 ще е първата машина. Абсолютно същият адрес, но с порт 5002 ще е втората и т.н. Съответно и на SFTP разлика само в портовете.

Не съм сигурен обаче дали можеш да свържеш ownCloud клиента с повече от един сървър. Ест, и различни пароли за отделните НАС машини.

Ем, това ownCloud е нещо като Dropbox, но имаш възможност да си качиш сървърна програма на твоя машина. После си има клиенти за Андроид, Айфон, Уиндоус и т.н. Също и Web версия точно като Дропбокс. Пишеш адреса, логваш се и уплоудваш и/или теглиш. Ако си мазохист - ползвай си SFTP (забележи, не FTP!!!) отвсякъде, но е адски брутално да пускаш ФТП програма, да се логваш, да разлистваш папки, да местиш, да чакаш.. Интелигентно, лесно - ОунКлауд без значение от скоростта и вида на връзката. За вкъщи, по-лесно директно маунтване на машините по мрежата посредством NFS или Samba

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето едно видео с което се надявам да те мотивирам да ползваш pfsense/opnsense. Сам си пускаш VPN от вкъщи към колкото си искаш устройства, което си е силно препоръчително ако ползваш безплатен WiFi където и да било по света. Също, не съм тествал за мобилен нет. На теория би трябвало да "криптира", ама дефакто няма начин да го проверя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, plamen_petrov_80 написа:

Не е задължително да са със статични адреси - просто им резервирай IP адреси по MAC в DHCP-то.

И на база това си направи пренасочването на портовете.

Резервирах IP адресите,а пренасочването на портове не съм правил до сега в менюто на рутера наперих това,предполагам от тук се прави.

Екранна снимка (3).png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай, ако зададеш от 21 до 21 ще пренасочи само един порт.

Само, че за да имаш достъп до няколко системи, ако това е идеята ще трябва да им смениш слушащите портове и така да ги пренасочиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване