Премини към съдържанието
peppone1

Съгласуващ трансформатор за автомобилните тонколони

Препоръчан отговор

Здравейте, често фабричните авто говорители са с по-нисък, нестандартен импеданс 2 ома, 3,2 ома и т.н., а намирането на нови високоговорители със същият импеданс е трудно и при подмяната на фабричният със стандартен 4 ома високоговорител, мощността пада до 4 пъти. Това налага и свързването на допълнителен инверторен усилвател, което излишно оскъпява системата и заемат твърде много място в малкият автомобил. Обикновено за постигане на по-голяма звукова мощност се свързват два високоговорителя паралелно, на които трябва да им се търси и допълнително място, което също не е целесъобразно.

Съгласуването на 4 ома високоговорител към ресийвър за 2 ома товар, може да стане много лесно, чрез свързване на един обикновен трансформатор между ресийвъра и високоговорителя. В предишната тема се бях заблудил че КПД при аудио трансформаторите е много ниско, но е точно обратното, поради високата  честота, тяхната ефективност надвишава няколко пъти тази на обикновените мрежови трансформатори и размерите им могат да се намалят значително, сравними с тези в импулсните захранвания.

Така аз случайно попаднах на един трансформатор от автомобилна сирена, който го пробвах на обикновен 4 ома високоговорител с мощност 10W, свързан към автомобилен КИТ-усилвател TDA1552Q - мостов, захранен не с акумулатор а с малък адаптор. Трансформаторът усилва звука около два пъти, а свързан като автотрансформатор, усилването достига над 3 пъти. Трансформаторът е доста малък, с размери на магнитопровода от ламели EI 41x13mm и с дебелина на ламелите 0,5мм. Навивките в първичната намотка са 26, а във вторичната са 58 от жица Ф0,85. Фабрично намотките на трансформатора са 4бр. (2x13, 2x 29 навивки), които съм ги свързал последователно. При свързването като автотрансформатор, мощността става много голяма и усилвателят започва доста да нагрява, за което трябва да се съобрази подходящ охлаждащ радиатор. Такова свързване може да претовари усилвателя и той да изгори, затова най-добре е да го свържем като обикновен трасформатор.

Поради малките си размери трансформаторчето може да се завърже със свинска опашка за едно от рамената на  шасито на високоговорителя или за магнита му. Това е най-малкият размер трансформатор, с който работи, по-малките не успяват да захранят високоговорителя. този трансформатор предава много чист звук, без забележими загуби във високите и ниски честоти. Трансформаторът също угася дразнещото пукане при първоначално включването на усилвателя към захранването и не на последно място предпазва високоговорителят от постоянен ток от повреден усилвател.

Ако искаме да използваме трансформатора за захранване на субуфер, то той може същевременно да изпълнява и ролята на нискочестотен филтър. За целта трансформаторът трябва да е по-голям от нужното и намотките му съдържат по-голям брой навивки, но това е излишно прахосване на материал и оскъпяване на изделието.

Такъв трансформатор можем да намерим в старите адаптори и зарядни за винтоверт и др., като трябва да им развием само първичната намотка и оставим вторичната, ако те са на две макари. После на мястото на първичната трябва да навием намотка с двойно по-малко навивки от вторичната и сечението на жицата да е два пъти по-голямо. Ако не можем да преброим навивките на вторичната, трябва поне да премерим сечението на жицата и тогава навием толкова навивки, колкото се съберат в макарата. Добре е ламелите да са по-тънки от 0,5мм. Готовите аудио трансформатори са много скъпи и по-евтино ще ни излезе да си го направим сами.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде бе, чак пък 4 пъти да пада звуковата мощност при разлика 2-4 ома. Импеданса в конкретния случай не е важен, а чувствителността на говорителите, импеданса влияе пряко на акумулатора, колкото е по- малък импеданса на високоговорителите толкова по- бързо ще ти свали акумулатора докато чакаш гаджето пред фризьорския салон и си слушаш Наско ментата на касетофона. Например ако имаш говорител с импеданс 2 ома с 86db чувствителност и друг 4 ома с 90db чувствителноат няма да има никаква загуба на звукова мощност. 

преди 20 минути, peppone1 написа:

Съгласуването на 4 ома високоговорител към ресийвър за 2 ома товар, може да стане много лесно, чрез свързване на един обикновен трансформатор между ресийвъра и високоговорителя. В предишната тема се бях заблудил че КПД при аудио трансформаторите е много ниско

Това към домашен ресивър или авто такъв? 

КПД няма отношение към качеството на звука, не ми е ясно защо ги бъркаш! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, AAUUXX написа:

Айде бе, чак пък 4 пъти да пада звуковата мощност при разлика 2-4 ома.

всъщност това негово твърдение е вярно, като ел. мощност, но като че ли е само това
а другото...ами не съм спец, той е "спеца" в раздела

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, дръндю написа:

всъщност това е вярно, като ел. мощност, но като че ли е само това
а другото...ами не съм спец, той е спеца в раздела

В аудиото се говори за звукова мощност, тоест при 2 ома ще звучи с до два пъти по - силно от 4 омовия, но и с два пъти по- големи изкривявания. Напрежението което е на изхода на НЧУ не е с постоянна стойност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, AAUUXX написа:

Айде бе, чак пък 4 пъти да пада звуковата мощност при разлика 2-4 ома. Импеданса в конкретния случай не е важен, а чувствителността на говорителите, импеданса влияе пряко на акумулатора, колкото е по- малък импеданса на високоговорителите толкова по- бързо ще ти свали акумулатора докато чакаш гаджето пред фризьорския салон и си слушаш Наско ментата на касетофона. Например ако имаш говорител с импеданс 2 ома с 86db чувствителност и друг 4 ома с 90db чувствителноат няма да има никаква загуба на звукова мощност. 

Това към домашен ресивър или авто такъв? 

КПД няма отношение към качеството на звука, не ми е ясно защо ги бъркаш! 

За да ти изтощи акумулатора този високоговорител, този ток нали трябва да отиде някъде? Мощността пада 4 пъти при увеличаване на импеданса 2 пъти. P=U.U/R. Ако не е в магнитно поле, ще е в топлина. КПД при високочестотните трансформатори е по-висок от мрежовите. КПД при аудио трансформатора не е 1 поради променящата се честота.

преди 9 минути, AAUUXX написа:

В аудиото се говори за звукова мощност и разликата 2-4 ома при една и съща чувствителност на говорителите ще е до 100%. 

В аудиото се говорят още много неща. Всяко увеличение на ел. мощност, увеличава и звуковата такава. Аз говоря и за двете мощности. Сравнението трбява да се прави на два еднакви високоговрителя с еднаква чувствителност. По-чувствителният има по-ниска допустима мощност и обратно, имаш маса на трептящата система, големина на магнита и т.н. Как мислиш че се правят високоговорители, има куп други изисквания , не се мери само с омметър. Сравнението трябва да се прави с два еднакви високоговорителя, а не с различни. Ще чакам да го направиш и ти и после споделиш резултатът. Моят тест бе на високоговорители 10W и 20W.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, peppone1 написа:

В аудиото се говорят още много неща. Всяко увеличение на ел. мощност, увеличава и звуковата такава. Аз говоря и за двете мощности. Сравнението трбява да се прави на два еднакви високоговрителя с еднаква чувствителност. По-чувствителният има по-ниска допустима мощност и обратно, имаш маса на трептящата система, големина на магнита и т.н. Как мислиш че се правят високоговорители, има куп други изисквания , не се мери само с омметър. Сравнението трябва да се прави с два еднакви високоговорителя, а не с различни. Ще чакам да го направиш и ти и после споделиш резултатът. Моят тест бе на високоговорители 10W и 20W.

Така е, при говорители с еднаква чувствителност 2-4 ома, този който е 2 ома ще звучи два пъти по - силно. Как правиш тест, като мериш RMS ли? Тоест закачаш мултицета на изхода на НЧУ с товар, след което смяташ по формула? 

IMG_20190524_145040.png

преди 31 минути, peppone1 написа:

P=U.U/R. 

Това е формулата с която сметката е като на китайците в смисъл идея по - добре от на око/ухо, но ако се прави по тази формула P = U * U / R задължително е да се подаде 1kHz от тонгенератор и след това да мериш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ли с твоите глупости бе?

Дай пример с поне едно фабрично решение! Май няма, а? Ти ли ще си първия в света? Ами патентовай го да печелиш!

Това да ти не е радиоточката на село?

преди 4 часа, peppone1 написа:

В предишната тема се бях заблудил че КПД при аудио трансформаторите е много ниско, но е точно обратното, поради високата  честота, тяхната ефективност надвишава няколко пъти тази на обикновените мрежови трансформатори и размерите им могат да се намалят значително, сравними с тези в импулсните захранвания.

Въобще не са ти ясни нещата и не пиши глупости. КПД на трансформатор се определя от загубите в магнитопровода и в намотката. Размерът зависи от индуктивността и най - ниската честота, която за добър звук доста по-ниска от мрежовата. Примерно 20Hz.  И трябва да преминат с малки загуби и доста по-високи честоти - десетки KHz. Такъв трансформатор е доста труден за изпълнение - справка тези с ламповите усилватели.

Не разбрах и поредните налудничави идеи за какво са - за автомобилно озвучаване или за домашно. И си го набий в тъпата кратуна - трансформатор НЕ УСИЛВА мощност. В общия случай има загуби няколко процента. При големите по-малко, при по-малките като в твоя пример дори и над 10%. Видял някакво транасфрматорче  на автопищялка - субвуфери щял да захранва през него. А какви честоти, каква мощност? Вземи прочети елементарната физика и Т.О.Е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ли се опитваш да учиш или себе си? При два пъти по-голям импеданс мощността пада 4 пъти! И също 4 пъти ще падне и звуковата мощност, независимо от чувствителността и мощността на високоговорителят. Причината е единствено импеданса и нищо друго освен импеданса. И какво общо има изборът ти на високоговорител с трансформатора? Какво трябва да им мериш на формулите, аз разчитам че откривателите ОМ, Ленц и т.н. са ги доказали и не се съмнявам в тяхната достоверност и няма аз да ги преоткривам. Както казах трансформатора предава съвсем точно целият честотен спектър, което показва че той усилва сигнала два пъти в целия този спектър, а не само за 1KHz. Загуби в честотите не се усещат дори при този евтин трансформатор, а какво остава за специалните аудио трансформатори.

Този трансформатор съм го пробвал на усилвател 22W, но не съм го усилвал много, тъй като предполагам че трансформатора все още не е изчислен правилно и не знам какво точно е било предназначението му във въпросната сирена. Но чрез този тест, както и с  теста ми с предишните трансформатори, които не бяха изчислени правилно,то  мога да изведа приблизителна формула от стандартната за мрежови трансформатори, която е 45:S ядро=навивки за 1V, то при аудио трансформатори отношението излиза приблизително 12:S ядро=навивки за 1V.

Забележка: Този трансформатор е пробван само на автомобилен КИТ-усилвател и не трябва да се свързва при по-мощни инверторни, домашни усилватели и аудио системи, независимо дали са за 4 ома високоговорител, те могат да се повредят! За тях ще е нужен по-мощен трансформатор и с по-голям брой навивки. Този може да се свърже към всеки един автомобилен ресийвър и радио касетофон, независимо от неговата мощност, тъй като тя e максимум 22W.

преди 20 минути, Филипов написа:

Пак ли с твоите глупости бе?

Дай пример с поне едно фабрично решение! Май няма, а? Ти ли ще си първия в света? Ами патентовай го да печелиш!

Това да ти не е радиоточката на село?

Въобще не са ти ясни нещата и не пиши глупости. КПД на трансформатор се определя от загубите в магнитопровода и в намотката. Размерът зависи от индуктивността и най - ниската честота, която за добър звук доста по-ниска от мрежовата. Примерно 20Hz.  И трябва да преминат с малки загуби и доста по-високи честоти - десетки KHz. Такъв трансформатор е доста труден за изпълнение - справка тези с ламповите усилватели.

Не разбрах и поредните налудничави идеи за какво са - за автомобилно озвучаване или за домашно. И си го набий в тъпата кратуна - трансформатор НЕ УСИЛВА мощност. В общия случай има загуби няколко процента. При големите по-малко, при по-малките като в твоя пример дори и над 10%. Видял някакво транасфрматорче  на автопищялка - субвуфери щял да захранва през него. А какви честоти, каква мощност? Вземи прочети елементарната физика и Т.О.Е.

Ти като какъв се изказваш бре, като директора на форума ли? В момента ти изглеждаш  тъп, чудейки се за какво да се хванеш, да ама и невежите все пак не са глупаци и ще видят циркаджийските ти пируети. Твоето задължение е да съблюдаваш правилата, а не да раздаваш уроци. За пореден път най-учтиво те моля престани да си налагаш твоите субективни заблуди като истина, защото другите ти вярват. Но не се опитвай и мен да излъжеш, аз знанията и опита ми не съм си ги намерил на пътя, та ще чакам вчерашен съдник-анонимник, криейки си лицето да ми се изявява като съдия. Много малко техници могат да си позволят и финансите и времето да работят бобиньорство и силно се съмнявам че ти някога си пипал трансформатор. Така че не се изказвай като практик. Аз не задължавам никой да ми вярва, дал съм своите примери, така че и ти, най-малкото от възпитание се научи да не натрапваш своето си верую. Другите ти вярват само защото говориш смешно и нахално. Не си ти капацитетът който ще казва кое правда и кое истина, най-малкото от това което си показал и простащината ти която всички я виждат. От един обикновен сервизен техник няма какво да взема, така е и във всяка друга професия, навсякъде има посредствени майстори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, peppone1 написа:

Както казах трансформатора предава съвсем точно целият честотен спектър, което показва че той усилва сигнала два пъти в целия този спектър, а не само за 1KHz. Загуби в честотите не се усещат дори при този евтин трансформатор, а какво остава за специалните аудио трансформатори.

Това ще бъде интересно да се види, ако покажеш АЧХ графика на пълна честотна лента 20Hz-20kHz с този трансформатор дето ползваш ще те призная 

преди 17 минути, peppone1 написа:

Този може да се свърже към всеки един автомобилен ресийвър и радио касетофон, независимо от неговата мощност, тъй като тя e максимум 22W.

Мислиш ли, че някой ще тръгне да прави тези глупости при положение, че може да си купи НЧУ кит с голяма мощност за символична сума. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, peppone1 написа:

Мен ли се опитваш да учиш или себе си? При два пъти по-голям импеданс мощността пада 4 пъти! И също 4 пъти ще падне и звуковата мощност, независимо от чувствителността и мощността на високоговорителят. Причината е единствено импеданса и нищо друго освен импеданса.

Тъжна участ очаква държава, в която неуки катили дават акъл на инженери за формули.

Формулата за мощност която си посочил e  P=V.V/R.Произлиза от P=V.A  където А е заменено със V/R  по закона на ом. Както се вижда импеданса е в знаменател и при два пъти по-голям импеданс мощността също ще падне 2 пъти.

Мощността ще падне 4 пъти ако напрежението падне 2 пъти.

Ето защо за последен път сериозно ти препоръчвам  да смениш тона.    

преди 1 час, peppone1 написа:

Ти като какъв се изказваш бре, като директора на форума ли? В момента ти изглеждаш  тъп, чудейки се за какво да се хванеш, да ама и невежите все пак не са глупаци и ще видят циркаджийските ти пируети. Твоето задължение е да съблюдаваш правилата, а не да раздаваш уроци. За пореден път най-учтиво те моля престани да си налагаш твоите субективни заблуди като истина, защото другите ти вярват. Но не се опитвай и мен да излъжеш, аз знанията и опита ми не съм си ги намерил на пътя, та ще чакам вчерашен съдник-анонимник, криейки си лицето да ми се изявява като съдия

Повече такива писания да не съм видял, защото ще разбереш кой какъв е във форума

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, peppone1 написа:

При два пъти по-голям импеданс мощността пада 4 пъти!

По кой закон или явление се случва това?
За протокола:
P=U^2/X
където Х е импедансът на товара.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

Тъжна участ очаква държава, в която неуки катили дават акъл на инженери за формули.

Формулата за мощност която си посочил e  P=V.V/R.Произлиза от P=V.A  където А е заменено със V/R  по закона на ом. Както се вижда импеданса е в знаменател и при два пъти по-голям импеданс мощността също ще падне 2 пъти.

Мощността ще падне 4 пъти ако напрежението падне 2 пъти.

Ето защо за последен път сериозно ти препоръчвам  да смениш тона.    

Повече такива писания да не съм видял, защото ще разбереш кой какъв е във форума

Вижте какво г-н модератор, в случая аз подадох доклада срещу този човек и моето очакване от вас беше, той да си промени езика към мен. До кога ще продължавате да оправдавате простаците? Каквато и забележка или грешка се открие в темата ми, трябва да се изкаже по нормален възпитан начин. И все пак този потребител пропусна една главна грешка, която дори и невежите забелязаха.

Мощността при тонколоните с два пъти по-голям импеданс може да пада също два пъти, но трансформаторът успява да я вдигне 4 пъти, вдигайки напрежението двойно. Разбира се това е опасно за усилвателя, тъй като той би превърнал товара 1 ом. Но важното е че и това е възможно, докато този потребител Филипов ме оклевети, твърдейки че трансформатора нищо не можел да усили и на базата на тази негова клевета той заключи предната ми тема. Вие в случая отправяйки други забележки, пропускате най-важният момент, а именно дали това което споделям действително работи, показвайки индиректно че неговото са си чисти клевети. И се научете да правите разлика между невежество и грешка. Безгрешни хора няма, бих отишъл на лекар, ако някой ден се събудя наистина безгрешен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, peppone1 написа:

Вие в случая отправяйки други забележки, пропускате най-важният момент, а именно дали това което споделям действително работи, показвайки индиректно че неговото са си чисти клевети. 

Не разбираш ли, че точно това което споделяш, освен че няма никакъв смисъл да се прави не е подплатено с нищо, но ей така за спорта по кой начин определи, че се повишава мощността на изхода на НЧУ? Каква честотна лента имаш на изхода след трансформатора? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, AAUUXX написа:

Не разбираш ли, че точно това което споделяш, освен че няма никакъв смисъл да се прави не е подплатено с нищо, но ей така за спорта по кой начин определи, че се повишава мощността на изхода на НЧУ? Каква честотна лента имаш на изхода след трансформатора? 

Как да не е подплатено, имаш цели 5лв. за материали. Трансформаторът ти спестява цял инверторен усилвател, който струва стотици пари и е с прекалено голяма мощност за такова малко помещение, спестяваш огромни дебели захранващи кабели. Темата се казва "Съгласуване на авто говорител", никъде не се казва че трансформатора увеличава мощността на усилвателя, той просто изсмуква максималната мощност от него и я предава на високоговорителя. Честотната лента на изхода е с незабележими спадове в някои честоти, но кои точно не мога да чуя, ако пък някой аудиофил мисли да слуша Hi Fi качество в автомобил, първо е сбъркал трансформатора и второ помещението. Аудиофилските трансформатори са много скъпи, не толкова заради производството, а заради малкият пазар. Кой изобщо ти каза че трансформаторът внася някакви фрапиращи загуби? Този въпрос изобщо не заслужава внимание, а външният усилвател пък внася шумове, ако ресийвъра не е снабден с чинч-директен изход от предусилвателя. А фабричните авторесийвъри нямат изход за външен усилвател и използването изхода за тонколони подаден към входа на външният усилвател, качеството става ужасно. Най-добре става с един малък трансформатор или нискоимпедансен високоговорител, който говорител никъде няма да намерим, поне у нас. Има двунамоткови, но те са само за субуфери.

Това да получиш двойно по-силен звук не не заслужава внимание ли? И ако честотната лента от горна честота 22KHz падне 21KHz, това според теб обезсмисля цялото начинание? Това е примерно, нека някой пак да не се хване за тези цифри. Аз нямам автомобил, но не бих си сложил някакво 500W чудовище под седалката и кабели по които тече опасно голям ток и могат да се подпалят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На пазара има class d НЧУ, с голяма мощност, ниска консумация на ток и евтини, работят с говорители с импеданс 2,4,6,8 ома, защо е нужна цялата тази глупост с трансформатора на който държиш така. Казавш ако имаш 5лв... ,ти ако имаш 5лв в джоба не ти е проблема аудиото в колата.

С този трансформатор на изхода имаш по - лоша честотна лента от най- лошо звучащия class d, обзалагам се че ще е от 100-150 Hz в най - добрия случай и приключва на около 10-12kHz. Всеки приличен аудио плейър има изход за усилвател и той не е от крайното стъпало, като тук не говорим за безименни такива по 30лв парчето на битака !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можеш да получиш по-голяма мощност от 11W при товар 4 ома със захранване 12V. Както казах аз не усетих загуба в честотната лента, такава загуба може да се появи само когато трансформаторът е с недостатъчна мощност за да захрани високоговорителят или навивките са му повече от необходимото, както беше с моите първи трансформатори, разбира се изчислени неправилно. Тази долна граница която даваш е чудовищно висока, ми че трансформаторът има най-голяма мощност за най-ниските честоти, така че в този диапазон той ще свири най-добре, а щом и във високите не се забелязва разлика, значи е съвсем добре. Загубата понякога се усеща в средните честоти, което дори е желано и звукът става по-мек. Тази честотна лента която производителя дава, означава че тези честоти трансформаторът възпроизвежда най-добре, т.е. има подем в тази област, и слабо затихване, дори незабележимо в честотите извън този обхват. Нека тези електрически величини не се бъркат със звуковите при говорителите с хартиена мембрана, където има чисто механични и резонансни загуби. Нещата са много различни и не бива да се смесват.

И едно допълнение, което може да заблуди някои: Изчисляването на трансформатора не се взима предвид най-ниската честота, която трябва да трансформира, същото е и при високоговорителите. Това че трансформатора и високоговорителят възпроизвеждат ниски честоти до 25Hz не означава че те могат да работят продължително време на тази честота. Ако на един високоговорител пуснеш непрекъснато повтарящ се тон с 25Hz, той ще изгори още след 30-тата секунда, а с него и усилвателя. Така и аудио трансформаторите не се изчисляват да работят продължително време на ниски честоти, защото ще прегреят. Затова за да възпроизвежда максимално широкачестотната лента, мощността на трансформатора трябва да надвишава тази на усилвателя, т.е. да има запаса от енергия. Ламелите трябва да са по-тънки- 0,35мм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, peppone1 написа:

Не можеш да получиш по-голяма мощност от 11W при товар 4 ома със захранване 12V. 

В грешка си има много такива които работят на 12V с прилична мощност за слушане в автомобил, ето един такъв пример 

https://m.aliexpress.com/item/32828957219.html?pid=808_0000_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.32828957219&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=8165amp-1ZKbcSUxcPWUWNQynbBOTQ1558730120962

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, AAUUXX написа:

В грешка си има много такива които работят на 12V с прилична мощност за слушане в автомобил, ето един такъв пример 

https://m.aliexpress.com/item/32828957219.html?pid=808_0000_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.32828957219&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=8165amp-1ZKbcSUxcPWUWNQynbBOTQ1558730120962

Мойта грешка мина, стигат ми толкова грешки за днес. И този отдава 25W на 4 ома, защото е мостов, но с трасформатора ще изведем 44W, но не на този боклук, защото той няма да издържи. Трябва едно мощно старо TDA, а клас D горят и при 4 ома.  Така че такова нещо не си взимай. И за да не скочи мощността 4 пъти и да стане 100W и този усилвател да изгърми, трансформатора трябва да усилва не повече от 1-1,5 пъти, което доста облекчава работата му и размерите му могат да се намалят. Така този който аз дадох пример може да изгори високоговорителите при усилване на усилвателя на макс, както и самият усилвател. Но с по-добро охлаждане и това може да се постигне, но нямаме нужда от такива големи мощности все пак.

А откъде да намерим 2 ома високоговорител иначе? Ниско импедансните имат по-лоши качества, тъй като намотката им е с по-дебела жица и става по-тежка трептящата система, най-вероятно затова и не се предлагат. А и вече навсякъде предлагата тези инверторни чудовища, така че високоговорителите трябва да са съвместими и с двата вида усилватели, т.е. 4 ома иначе става опасно ако объркаш импедансите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, peppone1 написа:

Мен ли се опитваш да учиш или себе си? При два пъти по-голям импеданс мощността пада 4 пъти! И също 4 пъти ще падне и звуковата мощност, независимо от чувствителността и мощността на високоговорителят. Причината е единствено импеданса и нищо друго освен импеданса. И какво общо има изборът ти на високоговорител с трансформатора? Какво трябва да им мериш на формулите, аз разчитам че откривателите ОМ, Ленц и т.н. са ги доказали и не се съмнявам в тяхната достоверност и няма аз да ги преоткривам. Както казах трансформатора предава съвсем точно целият честотен спектър, което показва че той усилва сигнала два пъти в целия този спектър, а не само за 1KHz. Загуби в честотите не се усещат дори при този евтин трансформатор, а какво остава за специалните аудио трансформатори.

Този трансформатор съм го пробвал на усилвател 22W, но не съм го усилвал много, тъй като предполагам че трансформатора все още не е изчислен правилно и не знам какво точно е било предназначението му във въпросната сирена. Но чрез този тест, както и с  теста ми с предишните трансформатори, които не бяха изчислени правилно,то  мога да изведа приблизителна формула от стандартната за мрежови трансформатори, която е 45:S ядро=навивки за 1V, то при аудио трансформатори отношението излиза приблизително 12:S ядро=навивки за 1V.

Забележка: Този трансформатор е пробван само на автомобилен КИТ-усилвател и не трябва да се свързва при по-мощни инверторни, домашни усилватели и аудио системи, независимо дали са за 4 ома високоговорител, те могат да се повредят! За тях ще е нужен по-мощен трансформатор и с по-голям брой навивки. Този може да се свърже към всеки един автомобилен ресийвър и радио касетофон, независимо от неговата мощност, тъй като тя e максимум 22W.

Ти като какъв се изказваш бре, като директора на форума ли? В момента ти изглеждаш  тъп, чудейки се за какво да се хванеш, да ама и невежите все пак не са глупаци и ще видят циркаджийските ти пируети. Твоето задължение е да съблюдаваш правилата, а не да раздаваш уроци. За пореден път най-учтиво те моля престани да си налагаш твоите субективни заблуди като истина, защото другите ти вярват. Но не се опитвай и мен да излъжеш, аз знанията и опита ми не съм си ги намерил на пътя, та ще чакам вчерашен съдник-анонимник, криейки си лицето да ми се изявява като съдия. Много малко техници могат да си позволят и финансите и времето да работят бобиньорство и силно се съмнявам че ти някога си пипал трансформатор. Така че не се изказвай като практик. Аз не задължавам никой да ми вярва, дал съм своите примери, така че и ти, най-малкото от възпитание се научи да не натрапваш своето си верую. Другите ти вярват само защото говориш смешно и нахално. Не си ти капацитетът който ще казва кое правда и кое истина, най-малкото от това което си показал и простащината ти която всички я виждат. От един обикновен сервизен техник няма какво да взема, така е и във всяка друга професия, навсякъде има посредствени майстори.

Едно разяснение, което е важно. Горната половина от коментара ми бе към потребителят AAUUXX, което съвпадна с времето на публикация на следващият потребител. Редът в червено уточнихме е грешен. Мощността се вдига 4 пъти, но само с трансформатора, който има преводно отношение 1:2, т.е. мощността би скочила до 88W и при максимално усилване говорителят и усилвателя биха изгоряли. Затова навивките в първичната и вторичната намотка трябва да са в съотношение 1:1,5, а не два пъти. Така за първичната от 26 навивки, вторичната трябва да съдържа 39 навивки с по-тънка жица от първичната. Съответно и кабелите преди трансформатора трябва да са по-дебели и къси, а след него до високоговорителя може да са по-тънки и по-дълги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, peppone1 написа:

Мощността се вдига 4 пъти, но само с трансформатора,

на мен ми е интересно
можеш ли да ми покажеш схема?
благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, DarkEdge написа:

За протокола:
P=U^2/X

за протокола
квадрата има 4 страни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, дръндю написа:

на мен ми е интересно
можеш ли да ми покажеш схема?
благодаря предварително

Схемата я дадох в началото на темата. Не знам защо си я пропуснал, но ще я повторя:

Магнитопровод на трансформатора: EI 041, с дебелина на набора 20мм. и сечение на ядрото 13х20мм=2,6 кв. см.

Навивки в първичната намотка: 26, с диаметър Ф0,85

Навивки във вторичната намотка : 58, фабрично диаметърът е също Ф0,85, а трябва да бъде Ф0,56

По-тънката жица значително може да намали размера на трансформатора. Схемата общо взето представлява инверторен усилвател, но по обратен ред. Както се вижда преводното отношение на трансформатора е 1:2,3, при което мощността ще скочи над 4 пъти, което ще повреди усилвателя. Ако искаме да използваме тази мощност, трябва да си сглобим един усилвател примерно 100W, но го захраним на 12V, а инверторният, в случая това е аудио трансформатора го свържем между изхода и говорителя, каквато бее целта на темата. Захранващите кабели на усилвателя също трябва да са по-дебели, така както при стандартните инверторни усилватели, което също безсмисля цялото начинание и е доста опасно. Затова е по-добре да използваме само тази мощност която ресийвърът фабрично е предписан да отдаде за конкретният импеданс. При обикновените ресийвъри допустимият импеданс е 2 ома, докате при тези с мостов усилвател минималният импеданс е стандартният 4 ома и на тях е по-добре да не правим експерименти, въпреки че аз съм го тествал на мостов усилвател, но не смея да го усиля на макс. Трансформаторът трябва се свърже близо до ресийвъра с по-дебели кабели или ако го свържем непосредствено до високоговорителя, кабелите също трябва да ги подменим с по-голямо сечение, поне 0,5 ккв. мм.

По-подробно за изчислението на мрежови трансформатори съм дал в една по-стара тема. И имайте малко повече уважение към труда на опонента си, аз тези трудове ви ги дарявам безплатно и нямам финансова изгода за да ви лъжа, нито администрацията или шефът на Гугъл ми плаща за да ви пълня главите с конспирации. Толкова ли не можете да го проумеете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, peppone1 написа:

По-подробно за изчислението на мрежови трансформатори съм дал в една по-стара тема

да, видях темата
разбираш ги нещата, ама са много завистливи в този форум и за това ти пресичат мисълта
аз ако бях на твое място, с тези необятни познания дето ги имаш, бих избягал във форум, където да ме оценят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прощавай Пипоне, но много грешиш. Няма такъв трансформатор, който да увеличи електрическата мощност, на който и да е НЧУ, а е точно обратното! Мощността зависи най-много от захранването, както и от спрягането в оптимален режим за работа. И зависи за коя мощност говорим. Определено става въпрос за синосуидална изходна мощност, защото динамичната звукова мощност е друга бира! Съгласуване с трансформатори се прави при пренасяне на енергия по дълга проводна линия (радиовъзел), с цел по-малко загуби в проводниците.  Всеки трансформатор (какъвто и да е той) внася загуби и допълнителни изкривявания, а освен това орязва честотната характеристика на усилвателя. Дори и при малки мощности от порядъка на 10-20 вата, бас съставната от порядъка на 20-200 Hz носи енергия, която 10-20% ще се превърне в топлина през охлаждащия радиатор, ако усилвателят е широколентов. Сам разбираш, че днес никой не слуша грамофонни плочи. 😃 При ниски нива (малки мощности) загубите ще са не значителни, но за повече звукова мощност трансформаторчето повече ще е пречка, от колкото да помогне! Колкото до създаване на задоволително звуково налягане в купето на автомобила чрез НЧУ с малка мощност, по добре ще е да се ползват  чувствителни говорители с точен импеданс към усилвателя при условие, че задължително са сфазирани и са в тонколони, изчислени за честотната им характеристика. Не напразно модерните качествени усилватели днес са дори и без разделителен кондензатор на изхода, за да се пренесе колкото се може енергия с по-малко загуби на мощност и да са с широка честотна лента! Колкото до опасността от излизане от строя на говорителите при повреда в усилвателя, има защита от постояннотоковата съставна, която е бързодействаща!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, herkules2 написа:

Прощавай Пипоне, но много грешиш. Няма такъв трансформатор, който да увеличи електрическата мощност, на който и да е НЧУ, а е точно обратното! Съгласуване с трансформатори се прави при пренасяне на звукова енергия по дълга проводна линия (радиовъзел), с цел по-малко загуби в проводниците.  Всеки трансформатор (какъвто и да е той) внася загуби и допълнителни изкривявания, а освен това орязва честотната характеристика на усилвателя. Дори и при малки мощности от порядъка на 10-20 вата, бас съставната от порядъка на 20-200 Hz носи енергия, която 10-20% ще се превърне в топлина през охлаждащия радиатор, ако усилвателят е широколентов. Сам разбираш, че днес никой не слуша грамофонни плочи. 😃 При ниски нива (малки мощности) загубите ще са не значителни, но за повече звукова мощност трансформаторчето повече ще е пречка, от колкото да помогне! Колкото до създаване на задоволително звуково налягане в купето на автомобила чрез НЧУ с малка мощност, по добре ще е да се ползват  чувствителни говорители с точен импеданс към усилвателя при условие, че задължително са сфазирани и са в тонколони, изчислени за честотната им характеристика. Не напразно модерните качествени усилватели днес са дори и без разделителен кондензатор на изхода, за да се пренесе колкото се може енергия с по-малко загуби на мощност и да са с широка честотна лента! Колкото до опасността от излизане от строя на говорителите при повреда в усилвателя, има защита от постояннотоковата съставна, която е бързодействаща!

Къде съм казал че трансформатора увеличава мощността на усилвателя? Защо разглеждаш усилвателя като източник на енергия? Усилвателят както и трансформатора пренасят енергията по провода до консуматора, а източникът е автомобилният акумулатор. Единствено мощността на токозахранващият източник определя мощността на изхода на усилвателя. За по-голяма звукова мощност ще трябва и по-мощен трансформатор. Загубите не зависят нито от мощността, те са константа на КПД, което малко се влияе от честотата, която изменя магнитната проницаемост на стоманата и увеличаването на вихровите токове при високи честоти. Затова ламелите трябва да са тънки и с по-голям брой. Главният проблем на аудио трансформатора е че той отдава различна мощност за различните честоти, ето защо неговата мощност трябва да надвишава тази на консуматора за да може да покрие целият честотен спектър. Единствено това намаля неговата ефективност и увеличава размерите му. Иначе само по себе си загубите не могат да бъдат по-големи от един обикновен захранващ трансформатор. Ако при теб са се появили някакви загуби значи не си изчислил трансформатора правилно и мощността му е недостатъчна, както аз се заблудих пресмятайки го за най-ниската мрежова честота 50Hz, както споменах и в предната тема и затова отворих нова, защото не бива да смесваме действието му във входната верига, където консумацията е нищожна с тази в изходната верига, където се иска голяма мощност.

Така че един аудио трансформатор независимо че предава звуците с ниски честоти под 50Hz точно, не означава че можем да включим при стабилна мрежова честота 50Hz, защото ще прегрее от непрекъстият голям ток който тече през него, но това не значи че загубите му са се увеличили, дори точно обратното, той ще изкара много голяма мощност за малките си размери, стига да можем да го охладим. Същото е и при високоговорителя, неговата мощност не е изчислена за непрекъснат стабилен басов звук, така че не трябва на касетофона да пускаме записи на бучащи ел. мотори, микрофонията също е много опасна за високочестотните високоговорители. Че аз така си изгорих пищялките на тонколоните чрез подаване на високочестотен тон генериран от програмата Audacity. Така че не си правете такива тестове на домашната ви аудио система, ако чуете някакво продължително бучене от радиото или досадна реклама с продължителен бас, веднага сменете станцията. Мощността се изчислява за средна честота 1KHz и никой производител не може да предположи каква щуротия могат да ви пуснат по радиото и да ви изпушат тонколоните.

Ако искаш да захраниш 100W говорител си направи поне 120W трансформатор, какъв е проблема? Размерите му ще бъдат доста по-малки от обикновеният грамаден мрежов трансформатор за същата мощност, както казах сравним с размерите на трансформаторите в импулсните захранвания. Което излиза много по-евтино и с много малък разход на материали. Реално аудио трансформаторите струват не повече от 5-10лв., но тарикатите ви ги продават за стотици, защото те вече не намират приложение, дори има споразумение във всички захранващи устройства да се слагат само импулсни захранвания, а там където трябва трансформатор (UPS, заваръчните машини и електрожени) го навиват с алуминиева жица, дори и в скъпите уреди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.