Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

peppone1

Съгласуващ трансформатор за автомобилните тонколони

Препоръчан отговор

преди 13 минути, Филипов написа:

Аз автоговорител на 2 ома стандартен не съм виждал никъде. Може би само специфични басови с 2 шпули по 4 ома в паралел. Жална му майка на усилвателя ако не са сфазирани. И другото - стандартен говорител с импеданс 4 ома при измерване с омметър дава около 3,2. Някой май се заблуждава.

Не се хаби, няма да разбере, той не си дава сметка че при генериране на ниски честоти докато си слуша музика с 2 ома говорител на усилватвля му е почти късо на изхода в даден момент. 

преди 5 минути, acnekt написа:

Акумулатор 12 волта, което казваш трябва да не прав ток, защото заради НЧУ, бобина и тонколоните? 

Обърквация, яка.

Захранването е с право напрежение, на входа и изхода на НЧУ се генерира променливо напрежение, да не спамим тук. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ивинявай Пепо, но единственото полезно нещо на твоята идея е галваничното разделяне на изхода на усилвателя от говорителите (един вид защита), но за сметка на качеството и загубите, което прави всичко това нерентабилно. При малките мощности, каквито са към озвучаването на автомобила, транформаторчето се обезсмисля а и малко ентусиасти ще се намерят да пренавиват трансформатори, защото ще е много по-лесно да се комбинират еднакви по мощност-параметри говорители, свързани в паралел или последователно, за да се съгласуват с изхода на усилвателя. При мощности от порядъка на 500 вата до киловат, това е абсолютно немислимо. Днешните луди аудио-маниаци  какви ли не идиотски идеи им хрумват. При мен беше дошъл такъв един луд с две туби-субуфер в комбинация със стъпала от по 1000 вата единият. Понеже не му стигало захранването от акумулатора, беше си сложил в багажника (кола комби) бензинов ел-генератор и искаше да му преработя един електрожен на 12 волта вторично напрежение и мощен изправител, за да захранел стъпалата. Така че, различни луди има. Казах му да си купи фабрични усилватели 2х1 киловат стерео вариант от аудио-мания за мрежово напрежение и да си реши проблема, като на ел. генератора му беше направил комин през багажника. Пепо, няма лошо да предлагаш идеи, аз дори те подкрепям, но не се сърди на другите, когато ти правят забележки, защото са прави за много неща. Явно имаш доста познания, но не можеш да ги кажеш правилно, или пък имаш някои пропуски. Това е все едно да напишеш роман, но някои букви от азбуката ги пропускаш.

преди 2 часа, AAUUXX написа:

Не се хаби, няма да разбере, той не си дава сметка че при генериране на ниски честоти докато си слуша музика с 2 ома говорител на усилватвля му е почти късо на изхода в даден момент. 

Не, не е точно така! Ако говорим за активно (омично) съпротивление от 2 ома си прав, тогава усилвателя ще работи в режим почти на късо, но при говорителя може да се разсъждава за постояннотокова енергия както при ел. магнит, а и да речем че това е бас-съставна от каса на барабани, при която се получават постояннотокови импулси с много ниска честота, но честота. Говорителят ще се мести синхронно с честотата в някоя посока изразходвайки енергията, и усилвателя няма да разсейва толкова много топлина през радиатора, както би се получило при омично съпротивление от 2 ома!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма за какво да се извиняваш, но просто не си прав. Защо всички ви гонят някакви загуби, качество и големи мощности. КПД на един трансформатор е константа с изключение на честотата която малко го подобрява. Няма логична причина поради която трансформатора да влошава звука, ако има такава обосновете се, колко са тия загуби, ясно е че загубите се покриват с увеличаване на размера. Както казах загуби във високите честоти могат да се появят единствено при недостатъчна мощност. Поради тази причина трансформатора трябва да надвишава мощността на консуматора и навивките му да са с малък брой. Разберете накрая, че индуктивност, реактивен товар не са константа, един беше казал че в усилвателите не се слагали електролитни кондензатори, защото те имали собствена индуктивност. Как така един пасивен елемент ще има индуктивност и то собствена? Нарича се реактивен, защото проявява реакция на тока. Така че каквато и индуктивност да има един кондензатор или бобина, те ще бъдат минимални почти нулеви, при минимална консумация. Ето защо кондензаторите в усилвателите не могат да бъдат реактивен елемент, защото няма такъв голям ток, който да ги захрани. Същото е и с бобините, еквалайзерите не могат да се направят с бобини, защото те ще проявят много малка реакция. Тези неща докато не ви се изяснят никога няма да разберете електро техниката.

Високоговорители могат да се свързват паралелно, но никога или поне в някои случаи последователно, тъй като те са реактивни елементи и се превръщат във филтри един спрямо друг, поради причината която споменах. Това е добре дошло за субуферите, може да се приложи и към малки високочестотни говорители, които трябва да са много малка индуктивност. Единствено българите правят такава щуротия и после защо тонколоните по гарите звучат ужасно.

Така че нещата не са толкова прости и никъде във физиката няма ограничение за мощността. Твоя клиент ако иска 5KW трансформатори може да си направи, но кой казва колко може да бъде граничната мощност на един трансформатор? Единствено размерите и цената. Ако започна всичко да обяснявам както трябва, никой нищо няма да разбере. Нещата съвсем не са толкова прости колкото изглеждат. И по-долу в подписа ми, няма как да ви кажа всичко което знам, платете ми да ви напиша книга и ще отговоря, но не и във форум. Не всичко се дава на тепсия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, peppone1 написа:

кондензаторите в усилвателите не могат да бъдат реактивен елемент,

Подобни изявления могат да вкарат в лудницата цялата катедра "Електротехника" ! Абе, човече, един кондензатор е класически пример за реактивно съпротивление, то не зависи нито от токове, нито от напрежения, то е Хс= 1/ омега с ! Такъв майтап не съм си представял че може да има. А и понеже кондензаторът дефазира тока не точно на 90градуса, това значи, че той има и индуктивност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, peppone1 написа:

Нещата съвсем не са толкова прости колкото изглеждат. И по-долу в подписа ми, няма как да ви кажа всичко което знам, платете ми да ви напиша книга и ще отговоря, но не и във форум. Не всичко се дава на тепсия.

Не мисля че цитираш правилната част от подписа ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 часа, peppone1 написа:

Тези неща докато не ви се изяснят никога няма да разберете електро техниката.

а така
кажи им го на тес завистливи неграмотници
от де на къде, кондензатор и бобина ще са реактивни елементи
ама нищо не разбират тея ора и шъ требе да си платят за да ги научиш
безплатен обяд няма , нали така

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, дръндю написа:

а така
кажи им го на тес завистливи неграмотници
от де на къде, кондензатор и бобина ще са реактивни елементи
ама нищо не разбират тея ора и шъ требе да си платят за да ги научиш
безплатен обяд няма , нали така

https://bg.wikipedia.org/wiki/Реактивно_съпротивление

http://tie.uni-ruse.bg/library/LU09.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, acnekt написа:

те тия в уикито са неграмотници 
учи съ от Peppone1 ве
знания има човека, за които му завиждат тук във форума и плетат интриги срещу него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, peppone1 написа:

. Разберете накрая, че индуктивност, реактивен товар не са константа, един беше казал че в усилвателите не се слагали електролитни кондензатори, защото те имали собствена индуктивност. Как така един пасивен елемент ще има индуктивност и то собствена? Нарича се реактивен, защото проявява реакция на тока. Така че каквато и индуктивност да има един кондензатор или бобина, те ще бъдат минимални почти нулеви, при минимална консумация. Ето защо кондензаторите в усилвателите не могат да бъдат реактивен елемент, защото няма такъв голям ток, който да ги захрани. Същото е и с бобините, еквалайзерите не могат да се направят с бобини, защото те ще проявят много малка реакция. Тези неща докато не ви се изяснят никога няма да разберете електро техниката.

Недей така бе човек! Недей, че ще припадна. Харесвам упоритостта ти, ама как да те подкрепя, когато пишеш тези глупости? И на мен ще ми се смеят после. Бобината сама по себе си представлява индуктивност, зависеща от броя на намотките или сърцевина, добавена, ако има такава. ДА! индуктивността може да бъде променлива при определени случаи (условия), кондензаторът също. Знаеш ли какво е варикап? Кондензаторите натрупват енергия според капацитета си, неправилно е да се каже ", защото няма такъв голям ток, който да ги захрани." И знай, че всеки дискретен елемент има собствен капацитет и индуктивност без да е бобина или кондензатор. Дори печатните платки заедно с  монтираните върху тях елементи. Грешиш също и с еквалайзерите. Има схеми с LC елементи, където се постига голяма дълбочина при повдигане или потискане на определени честоти от звуковия спектър. Караш ме да се връщам в детските си години, когато нямаше такъв избор на готови продукти, и ние радиолюбителите сами си ги правехме...УА-УА педали, дисторшъни и всякакъв вид звукови ефекти. Въпреки това се радвам на ентусиазма ти, само че, преди да съчиниш нещо проверявай и прави самоанализ на казаното, защото ако си искал да кажеш едно, може да излезе друго. Метафорично казано много зависи от подбора на думите като термини и тяхното значение. Обърни внимание на това като пример!:

-  Да се освободи не, да се обеси!

- Да се освободи, не да се обеси!

Само една запетая промена изцяло значението на текста, и ако това е заповед за съдбата на осъден?

По тази логика са и забележките, не че някой тук иска да се заяжда с теб! На мен си ми симпатичен, ама много си наивен и спориш за неща, които или не са ти много ясни, или неправилно ги представяш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.05.2019 г. в 21:14, peppone1 написа:

Вижте какво г-н модератор, в случая аз подадох доклада срещу този човек и моето очакване от вас беше, той да си промени езика към мен. До кога ще продължавате да оправдавате простаците? Каквато и забележка или грешка се открие в темата ми, трябва да се изкаже по нормален възпитан начин. И все пак този потребител пропусна една главна грешка, която дори и невежите забелязаха.

Мощността при тонколоните с два пъти по-голям импеданс може да пада също два пъти, но трансформаторът успява да я вдигне 4 пъти, вдигайки напрежението двойно. Разбира се това е опасно за усилвателя, тъй като той би превърнал товара 1 ом. Но важното е че и това е възможно, докато този потребител Филипов ме оклевети, твърдейки че трансформатора нищо не можел да усили и на базата на тази негова клевета той заключи предната ми тема. Вие в случая отправяйки други забележки, пропускате най-важният момент, а именно дали това което споделям действително работи, показвайки индиректно че неговото са си чисти клевети. И се научете да правите разлика между невежество и грешка. Безгрешни хора няма, бих отишъл на лекар, ако някой ден се събудя наистина безгрешен.

импеданса е съпротивление на намотката (изчислява се като се прекара прав ток с определена стойност през намотката/товара и се мери пада на напрежение) - ако пускаш прав ток мощността ще зависи от него, но в случая тока всъщност е променлив, а индуктивното съпротивление е съвсем друго нещо - то зависи и от честотата... така че не може да правиш такива генерални заключения заключения... отделно че като мине през трансформатор просто разваляш сигнала... високочестотния трансформатор е с феритна сърцевина и ниските честоти направо ще ги реже, а ако е с ламели ще реже високите... трансформатора не променя мощността, тя си остава същата, но намалена със загубите в намотките и по магнитопровода (Филипов е прав) ... колкото по малък е един трансформатор, толкова по малко му е кпд-то, най голямо кпд имат тези в трафопостовете - там спокойно може да се каже че има загуби само във магнитопровода, но не и в намотките - просто те са от достатъчно дебели проводници и почти няма пад на напрежение в тях...

колкото до импеданса на автоговорителите - почти винаги са 6 омови, така стават и на усилвател за 4 ома и на усилвател 8 ома. тия 2 омовите не знам от къде си ги изкопал (такива може да си виждал, но след свързване в паралел) 3,2 ома (руски) се ползваха в дърти грамофони и радиа с лампови  усилватели и телевизори, производство до около 1980 година...

преди 3 часа, herkules2 написа:

Недей така бе човек! Недей, че ще припадна. Харесвам упоритостта ти, ама как да те подкрепя, когато пишеш тези глупости? И на мен ще ми се смеят после. Бобината сама по себе си представлява индуктивност, зависеща от броя на намотките или сърцевина, добавена, ако има такава. ДА! индуктивността може да бъде променлива при определени случаи (условия), кондензаторът също. Знаеш ли какво е варикап? Кондензаторите натрупват енергия според капацитета си, неправилно е да се каже ", защото няма такъв голям ток, който да ги захрани." И знай, че всеки дискретен елемент има собствен капацитет и индуктивност без да е бобина или кондензатор. Дори печатните платки заедно с  монтираните върху тях елементи. Грешиш също и с еквалайзерите. Има схеми с LC елементи, където се постига голяма дълбочина при повдигане или потискане на определени честоти от звуковия спектър. Караш ме да се връщам в детските си години, когато нямаше такъв избор на готови продукти, и ние радиолюбителите сами си ги правехме...УА-УА педали, дисторшъни и всякакъв вид звукови ефекти. Въпреки това се радвам на ентусиазма ти, само че, преди да съчиниш нещо проверявай и прави самоанализ на казаното, защото ако си искал да кажеш едно, може да излезе друго. Метафорично казано много зависи от подбора на думите като термини и тяхното значение. Обърни внимание на това като пример!:

-  Да се освободи не, да се обеси!

- Да се освободи, не да се обеси!

Само една запетая промена изцяло значението на текста, и ако това е заповед за съдбата на осъден?

По тази логика са и забележките, не че някой тук иска да се заяжда с теб! На мен си ми симпатичен, ама много си наивен и спориш за неща, които или не са ти много ясни, или неправилно ги представяш.

така е до някъде електролитните имат собствена индуктивност, но това може да се намали или напълно да се избегне - висок и тънък кондензатор има много по малка индуктивност от нисък и дебел кондензатор със същия капацитет, а ако кондензатора е навит бифилярно никаква индуктивност няма да има:

bifilar_coil.png

това на картинката е бобина, но ако в средата синьото  и червеното не се свързват става кондензатор, а за да се махне индуктивността просто както е в момента (навито обратно на часовниковата стрелка), още толкова намотки се навиват отвън, но в обратна посока (по часовниковата)...

според мен трансформатор се ползва по други причини - за икономия на меден материал - примерно в хотелите където от едно място където е усилвателя тръгват кабели и високоговорителите са на много метри от усилвателя. тогава вместо да се пускат дебели проводници се слагат повишаващи трансформатори, които вдигат напрежението до 100-120 волта, тока пада и е необходим много по тънък кабел, там където е говорителя отново има трансформатор, но понижаващ и към него се вързва говорителя... същото се прави и в електропреносната мрежа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, peppone1 написа:

Нещата съвсем не са толкова прости колкото изглеждат. И по-долу в подписа ми, няма как да ви кажа всичко което знам, платете ми да ви напиша книга и ще отговоря, но не и във форум. Не всичко се дава на тепсия.

Вече се замислям дали да не спонсорирам Пипона, пък като вземе Нобелова награда по физика да си делнем парите!

В една друга тема на Пипона казах, че е големите умове обикновено не се разбират от простолюдието, пък как бихме могли като тука се говори за нови фундаменти във физиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакви нови фундаменти няма тук. Има малко математика.

По-горе допуснах техническа грешка, която никой не забеляза. Трансформаторът трябва да е с преводно отношение 1/2 за да стане входният импеданс 2 ома, а не 1/1,5 както се заблудих, но в началото на темата нещата са точни с изключение на мощността при 2 ома и 4 ома високоговорители, където разликата в мощността е 2 пъти, а не 4 . Понеже бях попитан за схемата и я показвам. За да се спази поляритета на високоговорителя, положителния полюс трябва да бъде свързан към едноименните изводи на намотките- началните или крайните. Намотките трябва да бъдат навити в една посока. Полярността не може да се определи с батерийка, тъй като при допира на изхода ще излезе променлив ток и пукането ще се чуе разкъсано, като плющене.

9580493D.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо трябва да е с 2 ома импеданс НЧУ, такива усилватели трудно се намират вече, не говорим за bridge режимите ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето по-евтини или по-стари ресийвъри за 2 ома товар. Мостовите са за 4 ома и не се препоръчва там да слагаме по-нисък импеданс, както и паралелно свързване на високоговорители. За да разберем от кой тип е ресийвъра трябва с мултимер при изключено захранване да измерим изходните минусови кабели дали имат връзка към маса. Или при работещ ресийвър измерим дали се установява постоянно напрежение 6V между клемите на високоговорителя и корпуса на автомобила. Ако нито един от кабелите нямат връзка с масата и на говорителя излиза постоянно напрежение спрямо маса, значи ресийвърйът е мостов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, peppone1 написа:

За да разберем от кой тип е ресийвъра трябва с мултимер при изключено захранване да измерим изходните кабели дали имат връзка към маса. 

Вече не се срещат такива ИС като TDA 2003, TDA 2005, TA 8210 които се ползваха масово някога преди 20г. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, peppone1 написа:

И къде е математиката?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, acnekt написа:

И къде е математиката?

В учебника по математика 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, AAUUXX написа:

В учебника по математика 

И какво е това горе. 2 ома, 4 ома.  Навивки? Уж пише за разлика на мощността, но виждам 22 вата и от двете страни?

преди 52 минути, peppone1 написа:

където разликата в мощността е 2 пъти, а не 4 . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, грешката е била вярна, забравете за горната схема, за номиналната мощност на ресийвъра преводното отношение действително трябваше да е 1/1,5. Мощностите съм ги закръглил, тъй като разликата е около 1,5W, а и в трансформатора има загуби, така че е добре преводното отношение да е малко по-високо. Модерните мостови ресийвъри поддържат 2 ома товар само за субуфера. Pioneer произвеждат басови високоговорители с импеданс 2 ома. Но да хвърляме субуфер затова че е 4 ома или пък свързваме паралелно два огромни субуфера е безумие. Това излиза много скъпо, както и закупуването на външен усилвател.

9580597r.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за какво е цялата работа? Очевадно е че мостово стъпало не може да работи на 2 ома товар. Поне според datasheet. Нататък следва обикновено стъпало с изходящ кондензатор. Дори и ако трансформатора няма нискочестотни завали (а има) то работата с половин товар води до липсата на ниски честоти. Друг е въпросът дали е предвидено за 2 ома товар - мисля че не.ю

Въпрос за мислене: Защо транзисторен усилвател изгаря в режим на късо? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)
преди 40 минути, Филипов написа:

Очевадно е че мостово стъпало не може да работи на 2 ома товар

е да, ама научния сътрудник на БАН е виждал такива усилватели и затуй е пуснал тази тема
пп
опс, грешка, исках да кажа ЦЕРН

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мостовите ресийвъри могат да работят на 2 ома товар, но само за един канал, обикновено субуфера. При скъпите ресийвъри не се допуска свързване на 2 ома високоговорители на всички канали, тъй като сумарната мощност ще стане много голяма и ресийвъръът ще прегрее. В схемата има малка неточност, относно мощността, при мостови ресийвъри тя е 44W за 2 ома товар, а при обикновените е 11W също за 2 ома.

За да не се претоварва мостовото стъпало в областта на ниските честоти, желателно е трансформатора да бъде по-голям като се запази броят на навивките. В списание "Радио, телевизия и електроника", бр. 12 от 1970г. как да си сглобим лампов усилвател 25W, там препоръчваха доста обемист изходен трансформатор с размер на магнитопровода EI 96мм. и тегло само на сърцевината 2,5 кг., което считам за нереално и не съм срещал такива огромни трансформатори с мощност 200W за да захранят говорител 25W. А и много често в онова време, също както и днес трансформаторите се навиваха от алуминиев проводник и затова да са били толкова обемисти. Достатъчно е магнитопровода да бъде поне EI 48 или по-голям, с дебелина 16мм., като навиките се закръглят на 30. За този  малък размер, трансформатора е разчетен да работи продължително при непрекъсната и неизменна честота 100Hz, подобно е и при високоговорителят. На усилвателя не бива да звучи непрекъснат нискочестотен тон под 100Hz, независимо дали е с трансформатор или без него, независимо от мощността на високоговорителят, защото те могат да прегреят. Pioneer например отчитат при честота над 50Hz, въпреки че субуфера възпроизвежда кратковременни честоти под 30Hz.

9580721f.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, peppone1 написа:

Мостовите ресийвъри могат да работят на 2 ома товар, но само за един канал, обикновено субуфера. При скъпите ресийвъри не се допуска свързване на 2 ома високоговорители на всички канали, тъй като сумарната мощност ще стане много голяма и ресийвъръът ще прегрее. В схемата има малка неточност, относно мощността, при мостови ресийвъри тя е 44W за 2 ома товар, а при обикновените е 11W също за 2 ома.

9580721f.gif

Можеш ли да покажеш как изчисли или сметна, че е 44 вата, защото вече правиш 3 пъти корекции. И защо 30, 45? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мостовите ресийвъри, мощността е 22W за 4 ома високоговорител, като при 2 ома тя се удвоява. Навивките са взети от фабричен миниатюрен трансформатор EI041 от сирена за линейка, който не знам дали е бил точно аудио трансформатор. Усилването на трансформатора трябва да е 1,5 пъти за да не се надвиши предписаната от производителя мощност. Навивките и размера на сърцевината малко съм ги увеличил. За субуфера добре е сърцевината да е по-голяма, например EI 66 каквито трансформатори има в зарядните за винтоверт. Броят на навивките трябва да се запази същият. Диаметърът на жицата за първичната е Ф0,75, аолямо за вторичната, сечението трябва да бъде 1,5 пъти по-малко, т.е. Ф0,60. При по-голяма сърцевина диаметъра на жицата трябва да се увеличи, а може да се остави същият, тъй като тя е достатъчно дебела за тази мощност.

За да не остане по-голямата част от макарата празна, магнитопровода може да е с по-малък размер, но с по-голяма дебелина на набора, над 20мм., т.е. макарата трябва да е правоъгълна. Такива трансформатори и с много издължени макари за по-голяма мощност, и малък разход на медна жица се правеха в старите аудио системи и в някои адаптори и зарядни за винтовертите. Недостатък на тези трансформатори е че имат по-големи загуби от вихрови токове. В старите кинескопни телевизори Samsung от 90-те, за разделяне на веригите използваха изходен трансформатор EI 24 за 3W високоговорител 8ома, с много голямо преводно отношение от 90V първична, до досетина волта на вторичната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, peppone1 написа:

Усилването на трансформатора

Няма ли някой модератор, който да се смили над нас и да премести цялата тази дивотия я в "Празни приказки..." (не казвам и забава, защото във всичко това има само трагичност) или някъде другаде, дето да не руши реномето на форума като на източник на знания и умения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...