Премини към съдържанието
Maleficient

За мъжете, които оставят "следа" в живота ни

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

преди 5 часа, Радул написа:

E как феминистка бе, виж че е- Хитрейшио върни се, забрави си джапанките. :D

:) Ох, това е толкова сладко, че @GTIако прочете, ще ... се умили някак си :) той това

А тя, ще ни обясни, как той остави "следата" си като една комета, но никой не я оцени

щото няма фритюрник

Редактирано от Maleficient (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
на 15.06.2019 г. в 0:18, Lumberman написа:

Затова, хайде да почнем отнякъде. Ето тази книга я четох като младеж и това ми направи впечатление:

„Почувстваш ли желание да критикуваш някого — ми рече той, — просто си спомни, че не всички хора на този свят са имали преимуществата, които си имал ти.“

Малко хора са имали бащина фигура в живота, на която да се опрат, и да пазят съветите им. Моят баща никога не е бил директен да адресира подобни въпроси, сякаш просто е считал, че аз сам трябва да изграждам мнението си. От една страна човек има свобода, но от друга - много лутане. Но когато бащините следи са не мъдри сентенции и заръки, а неща за отучване и прихванати привички и черти на характера, за които да внимаваш да не ти създадат проблеми... такъв тип влияние носи тъга. Но пък никой не си избира родителите. И наистина за някои неща и аз може да съм критичен, но в сравнение с други хора, определено съм имал и имам преимущества. Представям си ако баща ми беше престъпник, крадец, или убиец, какъв ли щях да бъда?! И щеше ли да ме има въобще?

И не само. Толкова много хора са оставили индиректно следа в живота ми. Например едно циганче може би на 10-12 години върнало към живота тялото на едногодишната ми баба, която майка ѝ и баба ѝ оставили без надзор да пълзи,  докато перяли на реката. В един момент видели, че бебето влязло в плитката вода и налапало вода. Шашардисали се, почнали да викат и да кършат ръце, а детенцето не дишало. Наблизо някакво циганче правело кирпич край реката и нещо почнало да им вика и да им обяснява, но жените не можели да вдянат, при което то се притекло, хванало бебето за краката и го завъртяло във въздуха около себе си. Баба ми изплюла водата. Без следата на това момче, неизвестно за нас кое точно е било, мен и баща ми и леля ми е нямало да ни има. Няма как да не съм признателен.

Същевременно, прадядо ми по бащина линия в бил военнопленник в Гърция по време на Балканската война (или Първата Световна). Опитали са бягство и е трябвало да щурмуват някаква дълбока река. Дядо ми не е можел да плува, понеже в селото му просто не е имало къде да се научи, а е бил е и много млад. И въпреки всичко минава през реката, която го повлича, но успява да се хване за някаква върба и да се спаси. В женски род е върбата, но му е спасила живота. Не съм го познавал тоя дядо, който е починал много преди да се родя, но толкова много исторически събития са се нанизали, за да ни има тук и сега, и е добре да ги знаем, да си ги спомняме и да бъдем признателни.

Толкова интересни примери си дал! Благодаря ти!

В които реално прозира онзи момент от причинно-следствената връзка, по принцип, дори от непознати хора-мъже, които да продължат "потока".

Аз се сетих за един вече покоен професор Иван Стефанов. Той ми преподаваше в СУ по Немска класическа философия.

Не мога да опиша, колко невероятно страхотен беше в ... деликатността и маниерът с който преподаваше КАНТ!

Знаете ли колко е труден този философ за разбиране, особено за жени :D но този човек го правеше да звучи като песен и разказ.

Защо се сетих за него ли?

Защото през 2008 г. Прописах във философски форум за първи път.

Търсейки да разбера нещо за любимия ми професор. Разбрах, че е починал през 2006. 

Но ... беше оставил следа, дори и косвено, защото тогава от онзи форум аз срещнах невероятно умни хора, които смея да твърдя, че доста ми помогнаха, да започна да размишлявам и да се задълбочавам в интересни теми, да чета, да се изразявам и въобще по един начин да се развия съзнателно, ментално, и интелектуално.

Редактирано от Maleficient (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.