Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам една сграда, където има един рутер (като главен), а другите са като access point. Та въпроса е, че искам да си сменя името (ssid) и паролата на някои ac (те са 4).

Знам си gateway на главния рутер (192.168.1.1) и мога да сменям от настройките на рутера каквото искам. Но как да влезна в другите? Търсих в нета, ама не намерих каквото търсех...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако тези 4 у-става са АР-та, нали си им дал IP-та още при първоначалната им настройка? Достъпваш си ги на тези адреси!

Добра практика е, тези АР-та, да имат статични адреси от същата подмрежа (192.168.1.х), но да са извън адресното пространство на DHCP сървъра.

Ако си ги оставил да си вземат адреси по DHCP, трябва да видиш в главния рутер, какви адреси са си взели

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ac - объркал съм, ap исках да напиша.

Мисля, че съм им дал настройка, на единия съм и написал 192.168.60.2 само че като го напиша в браузера и не става...

В главния пише Start IP и End IP - от 192.168.1.1 до 192.168.1.199, търсих в този диапазон чрез Advanced IP Scanner, само че само лаптопа излезна 😕

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търси ги в целия диапазон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Sheppard написа:

ac - объркал съм, ap исках да напиша.

Мисля, че съм им дал настройка, на единия съм и написал 192.168.60.2 само че като го напиша в браузера и не става...

В главния пише Start IP и End IP - от 192.168.1.1 до 192.168.1.199, търсих в този диапазон чрез Advanced IP Scanner, само че само лаптопа излезна 😕

Тук нещо не ми се вързва - как АР-то е в мрежа 60, а рутера раздава в 1?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, street racer написа:

Тук нещо не ми се вързва - как АР-то е в мрежа 60, а рутера раздава в 1?

Интернет има, значи правилно си раздава в 1, явно грешно е написано върху рутера. Ще променя рутера да раздава до 61 и ще видя.

преди 34 минути, plamen_petrov_80 написа:

Търси ги в целия диапазон.

Пуснах да търси

Може би просто да сменя IP-то на access point-а. Предполагам, че става от главния.. ще търся

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как са свързани тези АР-та с главния рутер - с кабел предполагам. И какви са тези  АР-та - в смисъл истински или се ползват някакви сапунерки за АР?

Ако е второто, как са свързани (ако си по кабел) LAN>WAN или LAN>LAN?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кабел, нормални рутери са, тоест не са истински AP-та. Мисля, че е LAN LAN

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рестени ги тия 4 "АР-та" и си ги направи като хората - статични адреси, извън DHCP рейнджа на основния рутер, спираш им DHCP услугата, навързваш ги LAN>LAN с основния рутер и си имаш достъп до всеки от тях за допълнителните опции.....

преди 51 минути, Sheppard написа:

Интернет има, значи правилно си раздава в 1, явно грешно е написано върху рутера.

Това не е сигурно! Я провери какви адреси получават клиентите зад всеки един от тези АР/рутери? Да не се окаже, че не са АР-та, и те правят NAT!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 4 часа, Sheppard написа:

Та въпроса е, че искам да си сменя името (ssid) и паролата на някои ac (те са 4).

Каква е иддеята? Да имаш няколко безжични мрежи?
И като се местиш от зона в зона да се налага да да се презакачаш от мрежа в мрежа?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Каква е иддеята? Да имаш няколко безжични мрежи?
И като се местиш от зона в зона да се налага да да се презакачаш от мрежа в мрежа?

Дразнещо е сега това с прикачането, да. Ще търся в нета как да ги направя в една мрежа, дано да намеря. Мерси

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Всички устройства трябва да са в мрежа с един обхват на IP адреси и с еднакво име на WiFi  мрежата.

преди 2 часа, street racer написа:

Рестени ги тия 4 "АР-та" и си ги направи като хората - статични адреси, извън DHCP рейнджа на основния рутер, спираш им DHCP услугата, навързваш ги LAN>LAN с основния рутер и си имаш достъп до всеки от тях за допълнителните опции.....

Това ще реши проблемите ти. LAN адресите ТРЯБВА да са в един обхват! Т.е примерно 192.168.1.100-192.168.1.254

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледах тука, смятам така да го направя, само че да са с еднакви имена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Sheppard написа:

Дразнещо е сега това с прикачането, да. Ще търся в нета как да ги направя в една мрежа, дано да намеря. Мерси

Щом искаш да имаш Roaming на WI - FI можеш да разгледаш UniFI устройствата. Настройват се лесно имат софтуерен контролер, който трябва да инсталираш на някаква машина можеш да вземеш и хардуерен в зависимост от бюджета.
Можеш да ползваш и MikroTik, там конфигурацията е малко по сложна. Тук се използва CAPsMAN ( Controlled Access Point system Manage ). Това е вграден пакет в MikroTik рутерите.

Това са два примера, работят безотказно стига всичко да е правилно конфигурирано .

Това е само мнение и насока от къде да започнеш да търсиш !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Sheppard написа:

Гледах тука, смятам така да го направя, само че да са с еднакви имена.

Еднаквите SSID, при този хардуер (обикновени рутери, вместо АР-та) едва ли ще реши проблемите с роуминга. Просто тук нещата зависят повече от възможностите на самите клиенти (WiFi картите/драйвери). Работещ роуминг може да се постигне само със специализирани устройства, като посочените по-горе и не на последно място хардуерен контролер в сегмента. Аз съм си фен на Ubiquiti и наистина там нещата, един път "нагласени" работят безотказно!

Щом в случая 4 обикновени рутера, покриват дадената сграда, предполагам, че с две АР-та от UniFi серията също ще се получи. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...