Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мойра

Официално: бърнаутът е болест според Световната здравна организация

Препоръчан отговор

Световната здравна организация (СЗО) включи синдрома на професионалното изчерпване - или т.нар. бърнаут (burnout) в Международната класификация на болестите, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.

Този класификатор служи за основа за съставяне на тенденциите и на здравните статистики на СЗО. Списъкът е изготвен от здравни експерти от цял свят. Поредната класация беше приета от страните членки на СЗО на среща в Женева, която се провежда от  20 до 28 май в рамките на Световната генерална асамблея на организацията.

Синдромът на професионалното изчерпване получи свой код в класификацията - QD85. Той е описан като хроничен стрес в работна среда, който не е бил успешно овладян.

Бърнаутът се характеризира с три елемента - чувство на изтощение, с цинизъм и отрицателни чувства, свързани с работата и с понижена професионална работоспособност.

Новата класификация - CIP-11 - беше приета от 72-рата Генералната асамблея на СЗО и ще влезе в сила на 1 януари 2022 година.

Зависимостта от видеоигрите също беше добавена към раздела, свързан с психичните зависимости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ли не се прави за да се лъжат хората и да се вземат пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Емил Костов написа:

Какво ли не се прави за да се лъжат хората и да се вземат пари.

явно ще измислят и скъпа клинична пътека:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Без умствен капацитет написа:

явно ще измислят и скъпа клинична пътека:)

Със сигурност!!! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много хора по света страдат от синдрома на професионалното изчерпване и се нуждаят от почивка и лечение, за да могат пълноценно да се справят с работата си.

Според мен е добре, че този синдром е включен към болестите, защото това е най-добрия и най-изгоден за пациентите начин да се справят с проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Мойра написа:

Много хора по света страдат от синдрома на професионалното изчерпване и се нуждаят от почивка и лечение, за да могат пълноценно да се справят с работата си.

Според мен е добре, че този синдром е включен към болестите, защото това е най-добрия и най-изгоден за пациентите начин да се справят с проблема.

Как не страдаха преди 20 години. А тояга де. Мързелът и липсата на цел дотам водят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По всяка вероятност са страдали, но са обяснявали това състояние единствено с преумора.

Нещо по темата:

3 признака, че сте в състояние „Прегаряне"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха само аз ли, като прочетох заглавието за съвсем друг "burnout" се сетих? 

Викам си "тук има нещо нередно", пак то какво се оказа. :D Само ми е чудно как точно "burnout" са избрали, като терминология за професионалното изчерпване. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Емил Костов написа:

Как не страдаха преди 20 години. А тояга де. Мързелът и липсата на цел дотам водят.

Преди 20г не страдаха, защото никой не си даваше зор да работи, аз добре помня лозунга, аз се правя че работя, а те се правят че ми плащат. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Преди 20г не страдаха, защото никой не си даваше зор да работи, аз добре помня лозунга, аз се правя че работя, а те се правят че ми плащат. 

Така беше. 

Ама пак изпушваха некои. То който си го има заложено

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Реджеп Иведик написа:

Така беше. 

Ама пак изпушваха некои. То който си го има заложено

Така беше ама след две салати и всичко си идваше на място 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Така беше ама след две салати и всичко си идваше на място 

Какви салати имаше навремето

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, AAUUXX написа:

Страдаха, но не така масово, като сега.

Като студентка имах колега, който беше много амбициозен и постоянно учеше, а и работеше, защото стипендията не му стигаше, а родителите му бяха болни.

Беше един от най-силните в групата.

Случи се така, че го скъсаха на изпит, което го промени до неузнаваемост.

Добре че съквартирантът му го заведе на лекар, който го прати при психиатър.

Полекуваха го около месец и му препоръчаха да прекъсне следването за година.

Когато се появи отново, беше същият, какъвто беше преди срива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз познавам един човек, на моята възраст. Той изпуши като учеше за средно. Хем в айляшко училище. И не завърши. Сега е съвсем изпаднал. Доскоро ходеше го виждах из града изпаднал, вече и не го виждам. Да не дава господ. Колко години се мъчи човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Мойра написа:

Страдаха, но не така масово, както сега.

Като студентка имах колега, който беше много амбициозен и постоянно учеше, а и работеше, защото стипендията не му стигаше, а родителите му бяха болни.

Беше един от най-силните в групата.

Случи се така, че го скъсаха на изпит, което го промени до неузнаваемост.

Няма човек да не му се е случвало да даде на късо в даден момент, в много динамично време живеем, от нас се иска все повече и повече, освен това социалните мрежи и четенето на всякаква информация из нета допринася за това. 

преди 3 минути, Реджеп Иведик написа:

Аз познавам един човек, на моята възраст. Той изпуши като учеше за средно. Хем в айляшко училище. И не завърши. Сега е съвсем изпаднал. Доскоро ходеше го виждах из града изпаднал, вече и не го виждам. Да не дава господ. Колко години се мъчи човека.

Не е имал късмета да му се подаде ръка от близък илк приятел и е изпадал до сегашно положение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си нормален в днешно време, е болест. Трябва да си играч на социални роли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, sliderum написа:

Да си нормален в днешно време, е болест. Трябва да си играч на социални роли...

Глупости. Точно това грешката, която не трябва да се допуска. Бъди си нормален и остави, този който е решил да се убива. То си е негово решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е глупост. Ще го изтрия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, acnekt написа:

Аз страдам всеки ден от тази болест. Горят ме всеки ден. 

Я не говори глупости!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Бърнаутът се характеризира с три елемента

- чувство на изтощение,

с цинизъм и

отрицателни чувства, свързани с работата и с понижена професионална работоспособност.

преди 6 минути, Емил Костов написа:

Я не говори глупости!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Професионалното изхабяване (прегаряне , изчерпване) с почивка не се лекува . Единственият цяр в личен план е смяна на дейността....

От успешен дилър на Уолстрийт , ставаш монах в манастир в България - имаше наскоро такъв нашумял случай .:)....Това разбира се е краен случай .... 

преди 2 часа, Мойра написа:

.....го скъсаха на изпит, което го промени до неузнаваемост.

Това не е професионално изхабяване (то е за постоянно и не е никаква болест !) , а е стресова депресия (временно състояние)........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудят се какво да измислят вече парица е царица

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, petie1 написа:

Чудят се какво да измислят вече парица е царица

Може да вземат да пискат за някое поредно измислено бедствие, което ще връхлети и изтрие човечеството от Земята. Да станат алармисти, като не забравят естествено да открият банкови сметки за набиране на пари за борба с бедствието, или последиците. Може да основат нова религия, ако не ги приемат в някоя от старите, или там вече има настанени други люде на основните парични потци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...