Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Телевизор Ариели и Нео - ефирна телевизия

Препоръчан отговор

Здравейте! Първо се извинявам, ако темата не е за тук, нека тя да бъде преместена! Благодаря предварително!

Имам следния проблем - клиент съм на Булсатком и на двата телевизора гледам тяхната цифрова телевизия. Но искам да се откажа от тяхните услуги и да мина на ефирна телевизия. Единственото което знам е, че телевизорите трябва да имат тунер dvb-t. За единият телевизор Arielli LED 32DN6T2 проверих в нета и видях, че има такъв тунер, но за другия телевизор NEO TF-2288 не съм сигурна. Ето характеристиките му: https://www.technomarket.bg/televizor/neo-tf-2288-lcd-09108577 Никъде не пише за този тунер, на кашона му също не пише. Та въпроса ми е какво да направя. Как да свържа Ариелито, какво е нужно като настройки, антена трябва ли, някой моля, ако може да ми обясни. И трябва ли да купувам декодер за нео-то. И ако да, как се свързва и той. Но по-важен ми е Ариели, той ми е основен телевизор и на него се гледа всеки ден, другия телевизор Нео е на вилата и се гледа за 5-6 дни в годината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

връзваш антената, пускаш да сканира и гледаш :)

Обаче е много важно тунерът да е DVB-T MPEG4! Ако е MPEG2 - няма да може да гледаш нищо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Влезте в настройките на телевизорите и изберете за източник антената - пуснете сканирането, ако въпреки липсата на антена хване поне една от 6-те цифрови ефирни канали значи ще стане работата и според района в който сте трябва да прецените дали да вземете пасивна или активна антена. Ако не хване нито един канал не е гаранция, че не може да работи с поставена антена!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, дръндю написа:

849163905_.PNG.218862b023f3f3b36fd6d17dbd75ac9f.PNG

Аз като един неук да попитам - как заграденото гарантира, че този телевизор може да хваща ефирна цифрова телевизия в България?

Ех, какви времена бяха - кога добавяхме платка на стария Електрон за системата PAL :)

• Харесване 1
  • Ха-ха 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Основният ми телевизор е в село Горна Малина в центъра, а другия в град Батак в началото на града, ако това има значение. Та каква антена да си купя?

преди 12 часа, дръндю написа:

849163905_.PNG.218862b023f3f3b36fd6d17dbd75ac9f.PNG

Понеже не разбирам.. това заграденото значи, че има такъв тунер, така ли?

преди 13 часа, zitrön написа:

Обаче е много важно тунерът да е DVB-T MPEG4! Ако е MPEG2 - няма да може да гледаш нищо.

Как да разбера дали е MPEG4 или MPEG2? В характеристиките не пише..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих взел активна, по скъпа е, но при лош сигнал помага.

Бих взел една и с нея да пробвам и телевизора на вилата, ако става се взема и втора.

Предполагам знаете кои канали се хващат.

Пробвахте ли дали без антена хваща сигнал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Ralica92 написа:

Понеже не разбирам.. това заграденото значи, че ми ма такъв тунер, така ли?

това значи, че може да работи само с аналогова телевизия
а тъй като вече такава ефирна няма, ще трябва да си закупите допълнителна приставка за цифров сигнал

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

Пробвахте ли дали без антена хваща сигнал?

Да, нищо не хваща.

Бихте ли ме дали пример за активна антена, смисъл линк към някоя да я видя какво чудо е това. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

""Как да разбера дали е MPEG4 или MPEG2? В характеристиките не пише..""

Нали не се съмнявате от написаното от мен?

Ако тези от Техномаркет бяха написали, че вторият (NEO) телевизор няма MPEG4 (за приемане на цифрова ефирна телевизия, защото в България отдавна няма ефирна аналогова) то той щеше да стои по складовете на веригата  Техномаркет непродаваем за вечни времена.Просто са го изкупили от някой турски склад за без пари и се мъчат да си оправят грешката с покупателите на този вид електроника.

Ето ви стандартите да се запознаете за обща култура:

http://tuj.asenevtsi.com/Media/M32.htm

За антената: Задължително е поне при първоначална автоматична настройка на който и да било телевизор , за приемане на телевизия да се постави в буксата му поне някакво малко парче кабел за да може последният да ви изкара това, което се приема сносно във вашият район. От там насетне с помощта на техник, ще решите какъв тип антена ще е най резултатен за региона ВИ!

"А тази антена ще стане ли, ще хваща ли нещо?"

Ще стане за първо време а може и да се окаже достатъчна за приемането. Това е важно за региона и предавателя, който се намира в същия регион. Антената да е по близо до прозореца или на открито и високо място!

преди 33 минути, Ralica92 написа:

А тази антена ще стане ли, ще хваща ли нещо?

https://s.click.aliexpress.com/e/cnC7r1Ve

В Техномаркет са по 12лв, а в Алиекспрес 2 лв. :D

Ами то така се прави "бизнес". Купуват се за по 20 цента от китайците и се продават на българина за 12 лева! И си в джаза. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Ralica92 написа:

А тази антена ще стане ли, ще хваща ли нещо?

https://s.click.aliexpress.com/e/cnC7r1Ve

В Техномаркет са по 12лв, а в Алиекспрес 2 лв. :D

За кое населено място става въпрос, поне град ли е или село?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, M.Николов написа:

За кое населено място става въпрос, поне град ли е или село?

Основният ми телевизор е в село Горна Малина в центъра, а другия в град Батак в началото на града, ако това има значение. Та каква антена да си купя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 6 месеца по-късно...

Аз вчера, минах през Техномаркет и си купих едно  телевизорче  NEO-LED2419     24"FHD LED TV . На кашончето има няколко правоъгълничета  в които пише, както следва,

"CI",  "24"- LED", "16:9",  "MPEG4",  DVB - T+C",  "SECAM - PAL",  "USB",  което се надявам да приема ефирна телевизия в стая, в която нямам предавател за кабелна телевизия. Прибрах се вкъщи, монтирах стойката, включих и антена, стайна дигитална, а после смених и с една друга, доста по-проста, но не можах да хвана образ. Излиза ми поле, което си остава празно, тъмно и в него пише, че няма канали и че има нужда да се сканират. Само дето, каквито и команди да давам през дистанционното, нищо не постигам. Живея в София, в кв. Лозенец, близо до пл. "Журналист". Изчетох цялото упътване, което придружава телевизорчето, ама от него така и не ми стана ясно какво точно означават всичките символи по списъка  на "Sources"  -    DTV , ATV, AV, Scart, YPbPr, HDMI, PC, Media.  Очевидно съм твърде проста, след като не мога да се справя, ама пък и очаквах някак си да ми е по-ясно, какво ми говорят символите DTV, ATV, AV и YPbPr ? Имам намерение, днес да се разходя до Техномаркет, в близкия Мол, от който купих това телевизорче, да си нося и упътването и дистанционното и антената, да помоля продавач-консултантът да ми обясни как да действам и да си водя записки, за да не объркам нещата, като се прибера вкъщи. А иначе, в хола и в другата стая имам кабелна телевизия и най-лесно би ми било да пренеса втория предавател, да захраня телевизора през HDMI, ама искам да се справя с антената. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Влизате в менюто и избирате "инасталация" след това "автоматично търсене на канали" след което се избира в зависимост антена или кабел е свързан и пускате да се търсят каналите. Щом ще гледате ефирна телевизия изборът е "цифрова антена" 

IMG_20191217_100835.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще си гледаш ефирните програми. Предавателят ти е на Копитото, има и на старата кула в гората.. Антенката от линка е подходяща, в нормалните магазини е 4-5 лв. За настройката е обяснено, имаш и инструкция.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Ema Popova написа:

Прибрах се вкъщи, монтирах стойката, включих и антена, стайна дигитална, а после смених и с една друга, доста по-проста, но не можах да хвана образ. Излиза ми поле, което си остава празно, тъмно и в него пише, че няма канали и че има нужда да се сканират. 

Това дигиталните антени не съществуват, ама търговците си ги продават, че се харчат повече ако има надпис дигитална.
Значи госпожа, тия антенки имат навика да искат да им бъде подаден 5 волта ток за вграденото им усилвателче.
А така, ако телевизорчето е скръндза и не дава ток и в менюто няма никъде да можеш да го накараш да праща ток до усилвателчето скрито във пластмасовата антенка, еми няма да има канали.
Значи госпожа, трябва първо да имаш антена на която не ѝ трябва да бъде захранена с 5 волта ток, ако телевизора не иска да го подаде. После ще ги хванеш всичките канали и ще си супер доволна. Можеш даже и да си спреш кабелната телевизия.
Друг вариант е антена която си идва с трансформаторче което ѝ подава 12 волта ток ( например) и тя ще работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Белгиеца написа:

Значи госпожа, тия антенки имат навика да искат да им бъде подаден 5 волта ток за вграденото им усилвателче.
А така, ако телевизорчето е скръндза и не дава ток и в менюто няма никъде да можеш да го накараш да праща ток до усилвателчето скрито във пластмасовата антенка, еми няма да има канали.

Значи дали ще е нужно захранване на антената зависи от това тя активна или не е, ако е активна си върви с нея адаптер, не пиши свободни съчинения в сериозна тема! 

преди 14 минути, Белгиеца написа:

Значи госпожа, трябва първо да имаш антена на която не ѝ трябва да бъде захранена с 5 волта ток, ако телевизора не иска да го подаде. После ще ги хванеш всичките канали и ще си супер доволна. Можеш даже и да си спреш кабелната телевизия.
Друг вариант е антена която си идва с трансформаторче което ѝ подава 12 волта ток ( например) и тя ще работи.

Няма телевизор който да подава ток 5-12V или колкото и да е през цифровия тунер, това не е сат. тунер! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, AAUUXX написа:

Значи дали ще е нужно захранване на антената зависи от това тя активна или не е, ако е активна си върви с нея адаптер, не пиши свободни съчинения в сериозна тема! 

Няма телевизор който да подава ток 5-12V или колкото и да е през цифровия тунер, това не е сат. тунер! 

За телевизорите не знам дали подават 5 волта, тунерите ми DVB-T  и T2 подават, гледам германците с T2 и много внимавам да не е пусната тази възможност, щото имам 2 други усилватели с тяхно си захранване, 1 с 18 волта и 2-ри с 24 волта.
Аз съм повече от сигурен, че може да има активна под ръка без да има трансформаторчето за нея. Забучил я е някой преди 5 години към някой тунер директно с ток от него и няма и помен от трансформаторче. А сега де ? Освен това продават и антени с вграден усилвател, ама го няма захранването, трябва да си го купиш отделно.
Осен това, аз съм белгиец, пък ти не си и нямаш толкова дълга антена като мене, ядец !

https://c.radikal.ru/c25/1912/37/f021adb12ae6.jpg

па даже и не си пипал такава, трябва сам да си режеш алуминиеви пръчки да си я правиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Белгиеца написа:

https://c.radikal.ru/c25/1912/37/f021adb12ae6.jpg

па даже и не си пипал такава, трябва сам да си режеш алуминиеви пръчки да си я правиш.

Имал съм и съм пипал такава, но хайде стига с офтопика в сериозни теми, не давай съвети за това да слагат захранване на антена която не знаеш каква е която включва автора за да не изтрещи тунера ако е пасивна и подаде напрежение на същата. Пак ще ти напиша не бъркай тв тунер със сат. тунер. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване