Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте колеги. 

Искам да сменя HDD с SDD за малко по-бързо работене. Доста съм чел и всички казват, че има промяна в работата на машините. Моя лаптоп е стар и малко подобрения няма да му дойдат никак зле.

Лаптопа ми е: Acer es1-512-c94l

Ако може да ми предложите SSD което да купя, че хич не разбирам от хардуеър. Напрово, ако дадете директен линк ще е страхотно. В  момента ЕМАГ имат промоция. Аз съм доста доволен от тях, ако има от там някое такова ще е супер.

И по-важното: Сегашното ми 1 TB HDD искам да го направя на външен хард диск. Ако може и кутия която го превръща в такъв. Гледах и сам, толкова много има с различни работи написани - от които честно казано нищо не разбирам.

Затова SSD-то не ми трябва да е много голямо, ако ще стане да си ползвам HDD като външен хард диск и да свалям директно в него.

Изискване: Да не пропилявам много пари. Все пак за стар лаптоп, да дам пари колкото струва самия той не си струва.

Благодаря предварително. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко 2.5" SATA SSD ще стане за твоя лаптоп. Въпроса е, че с този двуядрен умрял процесор не очаквай особено видима разлика, дори и зареждането на ОС ще е проблем заради него. Работил съм на лаптоп с подобен процесор, но с 4 ядра и смяната на HDD със SSD ускори до някъде нещата. Но при теб работата не виждам как ще се подобри. Най-добре ако можеш си вземи нещо поне с 2 ядра +HT, дори и втора употреба, а този калкулатор го продай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

Всяко 2.5" SATA SSD ще стане за твоя лаптоп. Въпроса е, че с този двуядрен умрял процесор не очаквай особено видима разлика, дори и зареждането на ОС ще е проблем заради него. Работил съм на лаптоп с подобен процесор, но с 4 ядра и смяната на HDD със SSD ускори до някъде нещата. Но при теб работата не виждам как ще се подобри. Най-добре ако можеш си вземи нещо поне с 2 ядра +HT, дори и втора употреба, а този калкулатор го продай.

На мен честно казано ми върши работа - браузване, да го свържа към ТВ да гледам филм, елементарни неща. Но, ако една идея по-бързо се отварят нещата, никак няма да навреди. Честно казано сега Windows 10 доста добре си го зарежда, поне за моите разбирания 30-тина секунди не са ми много до начален екран.

Да го продам едва ли ще му взема повече от 200лв (ако дори и толкова), което значи, че поне още 200 ще дам отгоре за нов. А да сменя ССД-то и един кейс за харда, ще е доста по-малко. 

Както казах, не очаквам двойно по-бърз да е, а просто една идея по-добре. Например Plex сървара малко по-бързо, ако се обновява и отваря, ще е супер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 11 минути, MisterDimchev написа:

На мен честно казано ми върши работа - браузване, да го свържа към ТВ да гледам филм, елементарни неща. Но, ако една идея по-бързо се отварят нещата, никак няма да навреди. Честно казано сега Windows 10 доста добре си го зарежда, поне за моите разбирания 30-тина секунди не са ми много до начален екран.

Да го продам едва ли ще му взема повече от 200лв (ако дори и толкова), което значи, че поне още 200 ще дам отгоре за нов. А да сменя ССД-то и един кейс за харда, ще е доста по-малко. 

Както казах, не очаквам двойно по-бърз да е, а просто една идея по-добре. Например Plex сървара малко по-бързо, ако се обновява и отваря, ще е супер.

Няма да се отварят по-бързо нещата. Този процесор ще спъва и спъва всичко. Иначе SSD може да му сложиш. Слагаш го на мястото на DVD устройството.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествай първо този сървър при отваряне и зареждане кое товари повече - процесор или HDD, може да се окаже, че и RAM памет не ти достига. Task manager-а на windows 10 ще ти даде достатъчно информация - като цъкнеш на performance раздела се вижда кое колко се товари. А иначе нов не, но за около 200-300 лева можеш да си намериш много по-добра машина втора употреба с някой I3/I5 процесор 2-3 поколение.

@Емил Костов по-добре да се сложи SSD на мястото на HDD, понеже в повечето случаи там слагат по-бърз контролер, а механичния диск в CADDY на мястото на DVD или с кабел/кутия да се ползва като външен диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Raze написа:

Тествай първо този сървър при отваряне и зареждане кое товари повече - процесор или HDD, може да се окаже, че и RAM памет не ти достига. Task manager-а на windows 10 ще ти даде достатъчно информация - като цъкнеш на performance раздела се вижда кое колко се товари. А иначе нов не, но за около 200-300 лева можеш да си намериш много по-добра машина втора употреба с някой I3/I5 процесор 2-3 поколение.

@Емил Костов по-добре да се сложи SSD на мястото на HDD, понеже в повечето случаи там слагат по-бърз контролер, а механичния диск в CADDY на мястото на DVD или с кабел/кутия да се ползва като външен диск.

Аз вътре в системите разбирам - хардуера не ми е ясен (не съм се интересувал).

Рамта ми е достатъчна, всякаш. Особенно, ако сложа някой лек Линукс остава и в излишак половината дори като браузвам и т.н. Но може и нея да сменя с 8ГБ, не съм гледал цените. Може ли поне за нея линк, че до колкото знам, там зависи от доста неща.

Диск като тегля торенти отива на червено, понякога на твърде червено и всякаш допълнително забавя. 

ЦПУ-то, като за това ЦПУ държи стабилно, всякаш няма проблеми, за това за което го ползвам. 

преди 4 минути, Joss Bomon написа:

Евала колега!

Това с кадито е яко, но другия колега каза, че не е препоръчително. А и сам абсурд да го направя... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, MisterDimchev написа:

но другия колега каза, че не е препоръчително

Кое не е препоръчително ?

Не е добре SSD-то да се слага там, но няма никакъв проблем да сложиш там HDD, ако не искаш да ползваш външен диск и ако оптичното ти устройство също не се ползва.

Във всеки сервиз ще ти извършат монтажа, въпроса е да си избереш и купиш нещата от по-изгодно място, а не в сервиза да ти надуват цените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, MisterDimchev написа:

Аз вътре в системите разбирам - хардуера не ми е ясен (не съм се интересувал).

Рамта ми е достатъчна, всякаш. Особенно, ако сложа някой лек Линукс остава и в излишак половината дори като браузвам и т.н. Но може и нея да сменя с 8ГБ, не съм гледал цените. Може ли поне за нея линк, че до колкото знам, там зависи от доста неща.

Диск като тегля торенти отива на червено, понякога на твърде червено и всякаш допълнително забавя. 

ЦПУ-то, като за това ЦПУ държи стабилно, всякаш няма проблеми, за това за което го ползвам.

Диска е нормално като теглиш торенти да отива на 100%, особено при по-големи файлове. Като приключи със създаването на файла в зависимост от големината му ще спре да ползва диска на максимум. А и аз друго те питам, казах ти какво да направиш и къде да гледаш, ти отговаряш съвсем различни неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наскоро и аз добавих SSD, на дву-ядрен процесор i3 4010u, плочка RAM и caddy.

Малко с по-добър процесор от Intel Celeron Processor N2840.

Но на този модел е по трудно. Направили ли са го, че трябва да се извади цялото дъно на лаптопа, ако трябва да се сменя и RAM паметта.

How to upgrade memory in Acer Aspire ES1-512, ES1-531

Като гледам има само един слот. Дали има запоена памет трябва и това да се провери. Ако няма, ще трябва DDR3L 8 GB да се търси.

Caddy-то трябва да е дебело 9 мм, или 9.5  за този лаптоп. Ще трябва да провериш, за размера.

За този стар лаптоп, лично бих потърсил RAM  втора ръка. Защото не си заслужава да се дават много средства за него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, oic написа:

Малко,малко, колко да е малко?

Единственото общо между двата процесора е производителя - Intel.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, oic написа:

Но на този модел е по трудно. Направили ли са го, че трябва да се извади цялото дъно на лаптопа, ако трябва да се сменя и RAM паметта.

How to upgrade memory in Acer Aspire ES1-512, ES1-531

Като гледам има само един слот. Дали има запоена памет трябва и това да се провери. Ако няма, ще трябва DDR3L 8 GB да се търси.

Caddy-то трябва да е дебело 9 мм, или 9.5  за този лаптоп. Ще трябва да провериш, за размера.

За този стар лаптоп, лично бих потърсил RAM  втора ръка. Защото не си заслужава да се дават много средства за него.

Че гадно са го направили ама... На стария ми лаптоп (Самсунг) отдолу се отвъртваха 4 болчета, маха се капака и имаше достъп до всичко. 

Ако ще го правя сам, явно ще сменя само харда, че като гледам, няма да е толкова сложно, но за рамта, ако го разгобя целия, абсурд да го събера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си махнах записвачката и на неино място сложих този адаптер в него стария хард и всичко е ОК вече няколко години.

А записвачката я направих преносима с кутийка https://animabg.com/store/computer_accessories/0061/index.php?cls=0061

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...