Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Zhivko Zhelev

Портативна и инсталационна версия на програма - разлики?

Препоръчан отговор

Здравейте! Има ли разлика в работата на portable и инсталационната версия на дадена програма? В случая става въпрос за браузър. Първо инсталирах пълната версия, но се оказа, че нещо не се разбира с Уиндоуса ми ( Windows 7-Ultimate). Видях, че има и портативна версия на същия браузър. Свалих я, и я стартирах я, и засега работи нормално, но се чудя дали като функционалност е равностойна на пълната версия? Като интерфейс и настройки разлика между двата варианта не забелязвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Zhivko Zhelev написа:

Здравейте! Има ли разлика в работата на portable и инсталационната версия на дадена програма? В случая става въпрос за браузър. Първо инсталирах пълната версия, но се оказа, че нещо не се разбира с Уиндоуса ми ( Windows 7-Ultimate). Видях, че има и портативна версия на същия браузър. Свалих я, и я стартирах я, и засега работи нормално, но се чудя дали като функционалност е равностойна на пълната версия? Като интерфейс и настройки разлика между двата варианта не забелязвам.

Нали работи. Какво значение има. Лично аз разлика не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм пробвал няколко програми в инсталационен и портативен вариант,нямат никаква разлика.Предполагам,че същото е и с браузърите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моят компютър портативната версия работи перфектно, за разлика от инсталационната, която често крашва или самоволно си променя настройките. Единствено ми се струва, че малко повече портативната натоварва процесора, но друга разлика не забелязвам.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Zhivko Zhelev написа:

Единствено ми се струва

Най-вероятно само ти се струва.
А работата на портативната версия зависи от метода на виртуализация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне около 40 процента от програмите които ползвам на компютъра ми са портативни. Включително и трите ми браузъра. Това е по една идея взаимствана от уважаемия от мен потребител DarkEdge. Всичко , което може инсталационната програма го може и портативната. Особено полезни според моето наблюдение са за по стари компютри. Няма особена разлика в натоварването на процесора от едната и другата.Напротив. Точно обратното се получава.Не се инсталира, смяната с нова версия е поне до сега без проблем. Препоръчвам да опитате, но за по дълъг период, като мен.  И най вече, с периодични наблюдения на различните портативки. Мога да напиша още доста, но на първо време, това е достатъчно.

Пускам 2 снимки, за да разсея всякакви съмнения на лъжа.

ScreenShot002.jpg

ScreenShot001.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз мисля че имаше

portable  като че ли можеше да се стартира и без администраторски права на машината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Без умствен капацитет написа:

аз мисля че имаше

portable  като че ли можеше да се стартира и без администраторски права на машината

Стартира се без инсталация!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Стартира се без инсталация!!!

ако съм с акаунта , а админа иска парола която не е знам, да инстална нещо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
току-що, Без умствен капацитет написа:

ако съм с акаунта , а админа иска парола която не е знам, да инстална нещо

Минава покрай тебе и тръгва!

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разликата е, че портативната версия е готова за ползване без да се инсталира, не записва информация в системни файлове и регистри и може да се стартира и от преносимо устройство. Също така всички файлове са в една папка, вече според зависи може да си създаде нужни файлове и в други папки или да запише и някаква информация в регистрите, но това е вече при самото ползванена програмата. Дали ще се стартира като администратор или не, зависи какви права и файлове от системата ще са и нужни за работата.

https://www.addictivetips.com/windows-tips/what-is-the-difference-between-portable-installable-apps/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че отново пиша , но забравих да спомена нещо важно, което ми се е случвало 2-3 пъти. Много важните и важните за мен програми са ми инсталационни.  Имах инсталиран Time Wiewer-портативна версия миналата година и след намесата от страна за помощ от Darc Edge, последният сам позна че Wievera  ми е портативен, защото имаше някакъв проблем. Минах на инсталационна версия и всичко си дойде на място. Вие сам преценете кое за Вас е Важно и маловажно и тогава избирайте вариант на инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, ако е била стара версията и не си я обновил. А и някои програми не работят както трябва или може да са им орязани някои функции, когато се ползва портативна версия, зависи кой и как я е правил, особено ако е самоделка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Може, ако е била стара версията и не си я обновил. А и някои програми не работят както трябва или може да са им орязани някои функции, когато се ползва портативна версия, зависи кой и как я е правил, особено ако е самоделка.

Да, не беше самоделка. От сайта им но с две или три генерации беше по стара портативната ми версия.  Около 10 версия, а в същото време вървеше  версия 13

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В моят случай е обратното. Инсталационната версия не работи както трябва, от време на време ми излиза съобщение, че има проблем с файлове, крашва когато и скимне или си сменя настройките. Проблемът вероятно е в моя Уиндоус, защото инсталиран на друг компютър със същия Уиндоус, браузъра си работи безупречно и точно. Единственото различно нещо е, че портативната не може да се ъпдейтва. Може би след излизане на нова версия трябва просто да се замени с нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Zhivko Zhelev написа:

портативната не може да се ъпдейтва

Това не е така - в зависимост от портатривката може да може. Провери там, от където си изтеглил портативката за по-нова версия и я "насипи върху сегашната версия."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...