Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвет и сравнение за нов хард за домашен PC

Препоръчан отговор

Ами, зимата на 2005-та като сглобих компа в JAR, абсолютно същия с по-малък хард (Maxtor, моя 200 GB, неговия само 80 GB) си направи и племенника. Първите 6-7 години захранването (350 W) си действаше безотказно, после почна да се бъгва (успоредно с преинсталации) и ме принуди да взимам ново. Взех от едни момчета с 1 година гаранция един Fortron за 36 лв. (и то 350 W, нямаше нужда тогава от по-мощно, пък и евтино), кара добре 11-12 месеца и почнаха дребните "спец-дефекти". Точно месец и малко след гаранцията (като по поръчка) просто изпуши и дотам, класика в жанра. По спешност сложих старото (използвано само 2-3 години доста по-нарядко от моето) захранване от компа на родата и така съм досега, поне едно 5-та година си джитка без проблеми (тогавашните серии изглежда с лекота надхвърлят гаранции 3-4 пъти и къде по държеливи от сегашните евтинджоси и не само). Кутията си седи първоначалната ATX 350, JNC 4JA черна, тънка и жилава от JAR. Смех, не смех, това е в момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо не си вземеш диска от никем, който е с 3 години гаранция? Тествал ли си какви са максималните скорости на най-бързия диск в момента, който ползваш в твоята система, че избираш толкова?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Става доста вероятен избор, първо да изчакам за Blue 2 TB от E-MAG има ли шанс (според обороти и модел) и снимките на WD Black 2 TB за ~100 лв.(може и да е останала гаранция, иначе не), ако не - пръв фаворит заради цената и бързина/шум (въпреки мненията за скрити дефекти покрай гаранционния срок). В резерв: 1 TB WD Blue/Seagate + 1 TB WD Black или WD Caviar Red 2 TB 7200 rpm 64 MB 3 г. гаранция за 152,38 лв., пак от Nikem. Дайте опция с Хитачи (старо-ново) на 7200 оборота!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Емануил Савов написа:

WD Caviar Red 2 TB 7200 rpm 64 MB 3 г. гаранция за 152,38 лв., пак от Nikem.

Точен модел? Май е минал покрай 7200 оборота.

Казах ти да четеш спецификациите от сайта на производителя, а не от сайта на търговците!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поредните "похвалени" представители, щом и Nikem лъжат за едните обороти, червения е за шут! Хем тука дуят на половината неща цените с 20-50% над чуждестранните аналози с транспорта, хем ни въртат номера да сравнява и спори човек за глупости. Чакам (вече днеска) инфо за Blue 2 TB и използвания Black 2 TB и ако и там ми хитреят на дребно ще рискувам със Seagate 2 TB от препоръчания линк.

Между другото, модела на червения е WD20EFRX и къде ги измислиха тия обороти, няма такава серия!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с глупости!

Цитат
Fujitsu Esprimo C700 цена 170 лв
  • Процесор: Intel Core i3-2120 (3.3 GHz, 3MB Cache, 5GT/s, 2 Cores, 4 Threads)
  • Памет: 4GB DDR3 Ram(max 32GB, 4 слота)
  • Хардиск: 2TB
  • Видео карта: Intel HD2000
  • Оптично устройство: DVDRW
  • Друго: 12xUSB, PS/2, 2*Com, LAN, VGA, DisplayPort, HD Audio
  • Захранване: 227Watt 87% efficient
  • Вид кутия: ssf(малка, легнала, може да стои права)
  • Formfactor: ATX
  • Компютри втора употреба
  • Гаранция: 12 месеца

http://www.subincho.com/computer_monitor_shop/pricelist.php?cat=used_computers

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добра идея, обаче с тая малка кутия няма къде да добавя втори хард (записвачката задължително остава). Има ли възможност (без твърде нестандартни и скъпи приставки) да се нагласи хардуера от това Esprimo в моята класик-кутия и пак да действа всичко изрядно? А и много зависи модел и обороти на харда в системата им и точното дъно (ако то замине скоро, какво да ползвам без един куп нови финанси).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си вземай workstation машина, ако мислиш да я преправяш/ъпгрейдваш. Казвам ти от личен опит. Търси стандартно дъно със стандартни куплунзи и компоненти. В продавалник често излизат изгодни оферти, стига да знаеш какво да търсиш. Задължително тест преди покупката, може да го направиш и във вас пред куриера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не за ъпгрейди става въпрос а самото дъно (към него е видео и процесор и рам) нали са посмалени спрямо стандартните или пък не, за да се хване странично по принцип, а захранването и хардовете ще се нагласят нормално - има ли шанс конкретно компонентите спрямо дъното към моята щайга по лесен начин?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С дъното няма да имаш проблеми, но захранването най-вероятно ще е с по-малък размер, а ако искаш да го смениш с друго ще трябва да си търсиш преходници.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моето държи фронта открай време, поне SATA и IDE кабелите е логично да съвпадат за хард и т.н. Сетих се, че ако предислоцирам техните джаджи спрямо моите в ретро-кутията и изникне нещо през 1-ата година, няма кой да ми признае гаранция от тях за каквото и да е, логично нали! Само е задължително дъното им да има поне 3-4 SATA (за 2-3-4 харда + записвачка), то моето от кога е и е с 2 мижави, всеки модел требва да е над него!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи. Ако има гаранционна лепенка на кутията и я скъсаш, може и да се заядат, въпреки че по закон го забраниха това. Стига да не си с 2 леви ръце, ако си прехвърлиш частите нормално няма да те разберат, а ако се наложи да ползваш гаранцията винаги можеш да си ги прехвърлиш обратно. Относно портовете, търси в интернет спецификациите на съответната конфигурация и виж дъното какви и колко порта има.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Окей, ще сравнявам да видим как ще се нагласят. А ако добавям диск 2,5 " с планка за хващане където ми е джоба (съвпадат ли така?)  за 3,5 " в кутията със стандартни кабели ще зацепи ли нормално като по-големия му събрат или трябват спец-настройки, защото има доста изгодни оферти обем/скорост/цена спрямо класиците?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще Ви напиша няколко думи върху предложението на колегата Joss Bomon.  Само дискът, който искате да купите  (2 терабайта) е толкова пари, колкото струва целият компютър с 2 терабайта диск.  Размера на кутията SFF, което единствено в случая ще ви е спънка ако сменяте вградената с външна видеокарта. Последната трябва да е задължително нископрофилна. За дъното. Отлична изработка и при условие че не ровите по него хардуерно, няма да ви направи никаква беля. Още повече! На дъното има монтирани 4 сата порта(вашите са 2) на които спокойно може с течение на времето да прибавите дискове, но с максимален обем до 2 терабайта всеки. Записвачката си остава включително още 3 диска, които спокойно се събират в корпуса на кутията. Ако са 2,5 инчови, още по лесно е за тях. За да сте наясно с даден компютър от тези серии, най малкото трябва да сте го отваряли и разгледали обстойно и чак тогава да коментирате какво може и какво не. Захранването - стандартно със стандартните молекси. Ако го сменяте с друго, стават почти всички до 80 лева. Единственото което би било леко проблематично е общите кабели на захранващите молекси за HDD и записвачката, може би ще се наложи да се сменят, за да ви се получи( кабела с 4 молекса струва 3 лева по сервизите. А може и с преходен такъв. Аз съм със 3 такива и 3 още по малки и нямам проблеми в никакво отношение.Разликата между това, което са Ви предложили и това, което вие ползвате е много голяма.- в полза на предложението.Това, с което се занимавате Вие, е почти същото, за което ползвам и аз моите машини, като имате предвид, че не ги спирам ни за минута.А ако разполагате с някой лев, направо Ви препоръчвам ето това: http://alphacom-bg.com/product/1520/fujitsu-e920-sff-i5-4590-8gb-500gb.html  и си карате пашалъка. В този модел Sata портовете вече са 5 а захранването е отново стандартно 280 вата.Самото захранване е наложително да се смени единствено, ако вградите външна нископрофилна видеокарта . При мен спокойно си работи без смяна с 4 диска и една записвачка. Не се чува, че има компютър в стаята ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В първият си пост му предложих за същите пари работна станция с външно видео, но изобщо не се заинтересува. Затова му дадох предложение за много по-добра машина от неговата, на цената на един хард диск, но... човека отново умува и умува... и умува... и може вече да не е налична.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето Ви още едно предложение на евтина и добра машина с много предимства пред вашата.  Кутията е стандартен тип а не SFF в която можете да съберете всичко без изключение. Захранването е оригинално, FORTRON FSP350-60HHN 350W, дъното е  ASUS B85M-E LGA 1150 със всички изходи към монитора. Забележително е  че има 6 SATA porta, от които 2 са  SАТА 3 а другите 4 - SАТА 6, USB 2 и USB3. 

Съществено при дъното е това, че биоса не е орязан и си е както е стандартното дъно със всички настройки и команди. Тук вече може да включите и 6 терабайтови дискове, ако са ви в наличност. Цената е повече от приемлива - 230 лева. Всичко това ви го пиша, защото моделът е минавал през ръцете ми за инсталация. Без никакъв проблем се инсталира всяка 10-ка. Може да се прибави и стандартна видеокарта по ваш избор.

http://alphacom-bg.com/product/1332/bluechip-businessline-m-tower-i3-4130-4gb-500gb.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за подробния разбор и насоки, досега не съм ползвал или отварял от малките кутии кое как е. За офертите от по 330 лв. си струват разбира се, но сега ми е невъзможно. За компа от Субинчо излиза на първи план, следобед получавам инфо от E-MAG и за гаранцията на черния и решавам. А за последното предложение - екстра е, само харда е малко малък, но е изкушаващ и има шанс. Относно най-изгодния 2TB Seagate с 3-те г. гаранция, поразучих и както на много места тук, така и от чужбина ме заринаха с толкова негативни мнения относно ненавременни дефекти (% е огромен и за този модел на 1 и 2 TB, подобно и за два модела Toshiba ме отказаха навреме), че направо не знам кой модел заслужава и 50 на 100 доверие. По-добре комп с 1 г. гаранция или изпитания Wd, кой и да е. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Мистик написа:

Мерси за подробния разбор и насоки, досега не съм ползвал или отварял от малките кутии кое как е. За офертите от по 330 лв. си струват разбира се, но сега ми е невъзможно. За компа от Субинчо излиза на първи план, следобед получавам инфо от E-MAG и за гаранцията на черния и решавам. А за последното предложение - екстра е, само харда е малко малък, но е изкушаващ и има шанс. Относно най-изгодния 2TB Seagate с 3-те г. гаранция, поразучих и както на много места тук, така и от чужбина ме заринаха с толкова негативни мнения относно ненавременни дефекти (% е огромен и за този модел на 1 и 2 TB, подобно и за два модела Toshiba ме отказаха навреме), че направо не знам кой модел заслужава и 50 на 100 доверие. По-добре комп с 1 г. гаранция или изпитания Wd, кой и да е. 

Ако ще купувате HDD, то поне да е от магазин за компютърна техника а не от някоя верига като еМаг. Там точно са най големите оплаквания от клиенти за тази техника.А най добре ще е ако вземете поне това, което предлага Събин. Имате една година гаранция на всичко в кутията, включително и нея. Аз лично не мога да си представя какво точно правите с тази 15 годишна охтика. Че вървяла, може и да върви, та дори и още , но това си е истинско мъчение. В темата Ви съм писал най вече от личен опит и досег до моделите, посочени чрез линкове. Вярно е, че не е подробно, но съм имал предвид, че сте грамотен в тази област поне от обща култура. А избирането на HDD или SSD диск, аз бих направил най вече по неговия капацитет и гаранцията, която му се дава от магазина. Не на последно място са и оборотите на HDD - 7200. Wyw sluàq kato wa[iqt, sys towa sywsem staro dyno, za men ]e e bez znaènie dali toj bil na 5400 ili na 7200 по простата причина, че ще го ползвам като архив.За закупуване на SSD за настолният ви компютър, не бих и помислил. Особено, ако той е 60, 120 та дори и 256 гигабайта. Почти всичко в тези размери е   пълна скръб с изключение на Самсунг и Интел.  Но и цените им са други. Крайното решение си остава ваше, стига да няма виновни сред тези, които са ви отговаряли.Приятен и ползотворен ден ви пожелавам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите, прав сте и за SSD и за гаранцията. Ако ще е само хард все пак предпочитам на 7200 оборота, как ще се усети при ОС и архив едновременно ще видим. Приятен ден и на Вас. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Мистик написа:

Благодаря за коментарите, прав сте и за SSD и за гаранцията. Ако ще е само хард все пак предпочитам на 7200 оборота, как ще се усети при ОС и архив едновременно ще видим. Приятен ден и на Вас. 

За ползвания от вас Windows XP няма никакво голямо значение дали диска е 7200 или 5400. Също така не знам защо продължавате да повтаряте това с "OS + Архива"! Да сега е модерно да имаш SSD за OS и HDD за файловете, но не е проблем да ползваш HDD или SSD и за двете (дори за W10 където твърдия диск е много по-натоварен от древното XP работещо и на дискове с IDE, 4500 оборота, 512KB кеш ...

Аз не бих избирал твърд диск единствено спрямо гаранцията!

Бих гледал:

- made in ... да не е China

- главите да са 2 пъти повече от дисковете

- данни за модела от потребители, ревюта и т.н. - ако един модел е куц и 10 години гаранция да ми даваш е все тая.

За един твърд диск са важни и :

- качеството на подавания ток

- вентилация

- вибрация

Също така чисто физически - по-бавен диск (разбирай 5400 оборота) възможност да живее повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Емануил Савов написа:

Окей, ще сравнявам да видим как ще се нагласят. А ако добавям диск 2,5 " с планка за хващане където ми е джоба (съвпадат ли така?)  за 3,5 " в кутията със стандартни кабели ще зацепи ли нормално като по-големия му събрат или трябват спец-настройки, защото има доста изгодни оферти обем/скорост/цена спрямо класиците?

Ако питаш за 2,5 инча SSD - според мен дори няма нужда от специално захващане. На моя (стационарен)компютър просто съм го оставил да си лежи в най-горния слот за 3,5 инчови дискове. И да попитам - правилно ли разбрах, че записвачката е включена на SATA порт? Защо? Мисля че ако има IDE порт - може да си работи така. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, sten90 написа:

Ако питаш за 2,5 инча SSD - според мен дори няма нужда от специално захващане. На моя (стационарен)компютър просто съм го оставил да си лежи в най-горния слот за 3,5 инчови дискове. И да попитам - правилно ли разбрах, че записвачката е включена на SATA порт? Защо? Мисля че ако има IDE порт - може да си работи така. 

Сериозно? Ако е на SATA интерфейс как ще я свържиш в IDE?!?

https://www.diffen.com/difference/IDE_vs_SATA

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз през последните 10 години съм използвал само Western Digital Caviar Black хард дискове които са средно 2 пъти по скъпи от обикновените. Хвалят се с висок пърформънс, кеш, издръжливост и тем подобни глупости. Смея да твърдя, че това са едни от най-бозавите хард дискове на пазара. Изключително ненадеждни, бавни и неприятни са. Toshiba много много не ги хвалят от това което аз съм чел, a baraccudata изглеждат добре. Аз препоръчвам да си вземеш евтина баракуда колкото голяма ти трябва, марката и модела не са от значение от личен опит (без хард дискове от алиекспрес примерно). Хард дисковете като цяло не са се променили през последните 10 години, само капацитета им е по-голям и цената по-ниска, така че вземай най-евтиния доказан хард диск (Seagate barracuda) и дерзай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от a_dimitrovich
      Здравейте,

пиша тази тема с надеждата, че ще намеря компетентни хора, които биха ме насочили към правилната конфигурация за настолен компютър и че ще видя компетентно мнение на хора, които разбират нещата в детайли.
      Търся машина, която се надявам да клони към "пълен изрод" с бюджет без монитор до 2 000 лева, като се надявам този компютър да върши добра раобта и да могат от време на време да се пускам по някоя игра за разтоварване.
      Това, за което ще се ползва главно е работа с 4К видеа и обработка на доста тежки изображения.
      Програмите, които главно ще се използват са: Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Cinema 4D, Adobe Photoshop, Davinci Resolve евентуално за обработка и color grading на 4К видеа.
      Аз лично харесах нещо подобно като следните: https://www.emag.bg/compare/D3JL4SBBM,D0FP3DMBM,D8F01YMBM/
      Но първо не съм сигурен дали тези конфигурации, които споделям с вас ще са достатъчни или пък ще са прекалени за работата, която търся и няма да мога да използвам потенциала им на макс, какво мислите?
      Видях, че eVarna имат доста готини комютри на добри цени, но не знам дали са читави и дали цените реално са им толкова добри, вие кои бихте ми препоръчали за сглобяване, от кой да закупя на добра цена, сещате ли се за някого като eVarna?

• от izvladov
      Здравейте,
      Имам един настолен компютър с малко странен проблем.
      Параметрите са му:
      Intel Core i5-4570
      RAM 4 GB
      500 GB HDD
      Както компютърът работи и изведнъж екрана се счупва и се появяват цветни пиксели, след което трябва да се направи рестартиране.
      Ще прикача видео, в което се вижда как изглежда. (самите пиксели примигват)
      Няма конкретен начин да възпроизведа проблемът. Просто докато работя на компютърът и изведнъж се получава проблема.
      Пробвах следното:
      - Пробвах да сменя процесора, тъй като използвам видео от него и мислех, че е там проблема, но проблема се появи с чисто нов процесор също.
      - Пробвах да сменя хард диска. Пробвал съм с три хард диска и с трите има същия проблем
      - Тествал съм РАМ паметта, чрез BIOS-a на компютъра и не откри никакви грешки.
      Това което съм забелязал, е че хард диска почти винаги е на 100% натоварване в Task manager-a.
      Въпреки, че не е SSD ми изглежда необичайно, случва се дори когато не правя нищо на компютъра.
      Моите предположения са следните:
      - Възможно е захранването да е проблемно.
      - Възможно е някой кабел, който се свързва с хард диска да е проблемен.
      - Възможно е проблема да е по дънната платка.
      - Проблемът не е в монитора, понеже съм го използвал с друг компютър и няма проблем.
      - Проблемът не е в захранващият кабел на монитора или компютъра, пробвал съм ги сменя.
      Разчитам на някакво мнение.
      Надявам се някой от Вас да се е сблъсквал с такъв проблем и да знае как да го реша или поне да каже как мога да разбера къде е проблема.
      Ако проблема е в дънната платка, ще трябва да продам всичко на части, понеже сокета на дънната платка е 1150 и рядко се намират евтини дънни платки.
      Благодаря предварително!
      PC problem.avi
    • от Valentwow
      Toва ще е първият път, в който сам си събирам и избирам компонентите за настолен компютър. Moже би пропускам някоя част или компонент, и ще се радвам да ми кажете кой е тои. Мненията ви ще бъдат оценени също. Всичките компоненти съм ги избрал от десктоп.бг.  Стремя се общата стойност да е до 1600лв (със ОС включително). Оставям линк към имгур със конфигурацията. Благодаря.

https://imgur.com/a/lOH1LeY
    • от penman
      Здравейте и за много години на всички.  Хрумна ми една идея, но не знам как да я осъществя?
      Дали е възможно да се свърже един таблет към настолния компютър и да се ползва камерата му? 
      Таблетът има тъкмо две камери и по принцип може да се свърже към компютъра с USB кабел, но възможните опции
      са за прехвърляне на файлове. Компютъра няма камера и съответния софтуер за такава.
      Дали някой е правил подобен трик?  
    • от Gergicataa
      Добър ден! 
      Искам да попитам тъй, като ще си взема настолният компютър в Германия, където имам рутер и до момента работих с лаптопа си там, как да проверя дали съществува в компютъра ми lan card?
      До момента съм бил само и единствено с кабел, на операционна система Windows 8.1 съм, когато плъзна дясното прозорче за "Мрежи" излиза само моята, и не ми показва на комшиите заключените интернет връзки. 
      Това оформя и въпросът, който искам да задам - след изключването на кабела от компютъра, пак не ми показва дали има заключени/свободни интернет връзки. Какво да правя? В Германия не мога да кажа на доставчика да ми прекара кабел, поради причината, че родителите ми, ще ползват рутера също. 
      Моля помогнете
      Няколко снимки, които направих за темата: 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване