Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 38 минути, Светозар написа:

Аз през последните 10 години съм използвал само Western Digital Caviar Black хард дискове които са средно 2 пъти по скъпи от обикновените. Хвалят се с висок пърформънс, кеш, издръжливост и тем подобни глупости. Смея да твърдя, че това са едни от най-бозавите хард дискове на пазара. Изключително ненадеждни, бавни и неприятни са. Toshiba много много не ги хвалят от това което аз съм чел, a baraccudata изглеждат добре. Аз препоръчвам да си вземеш евтина баракуда колкото голяма ти трябва, марката и модела не са от значение от личен опит (без хард дискове от алиекспрес примерно). Хард дисковете като цяло не са се променили през последните 10 години, само капацитета им е по-голям и цената по-ниска, така че вземай най-евтиния доказан хард диск (Seagate barracuda) и дерзай.

Толкова много глупости в толкова малък пост .... нямам думи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, цял живот съм бил с WD Caviar Black и цял живот съм брал ядове с тях спрямо приятели. Дори и да има разлика (а то няма значителна такава), човека публикувал тази тема най-вероятно няма да я усети през целия живот на харда, докато определено ще усети по-ниската цена на баракудата. А колкото до изказването ми, че не са се променили - хиперболизирано е. Променили са се, разбира се, но не кой знае колко. Баракудите са едни от най-евтините хардове, а са сравнително надеждни, по мои наблюдения поне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Светозар написа:

Както казах, цял живот съм бил с WD Caviar Black и цял живот съм брал ядове с тях спрямо приятели. Дори и да има разлика (а то няма значителна такава), човека публикувал тази тема най-вероятно няма да я усети през целия живот на харда, докато определено ще усети по-ниската цена на баракудата. А колкото до изказването ми, че не са се променили - хиперболизирано е. Променили са се, разбира се, но не кой знае колко. Баракудите са едни от най-евтините хардове, а са сравнително надеждни, по мои наблюдения поне.

И на колко години си?

Колко бройки Western Digital Black си имал до сега? Точни модели, година на производство, държава? Какви проблеми си имал с тях?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

И на колко години си?

Колко бройки Western Digital Black си имал до сега? Точни модели, година на производство, държава? Какви проблеми си имал с тях?

Имал съм 3 различни, което  не е много, но и трите са били калпави. Все пак 3 от 3 са ми били ненадеждни, а рекламата на тези хардове е че са железни. Не ми се занимава като цяло с такова разследване, имат лоши сектори. Просто не е от значение в днешно време какъв хард ще си вземе, и евтините са хубави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Светозар написа:

Имал съм 3 различни, което  не е много, но и трите са били калпави. Не ми се занимава като цяло с такова разследване, имат лоши сектори. 

Пристигнали са с лоши сектори? Тези сектори не се влияят от стопанисването на дисковете? Били са бавни още като чисто нови? Не са ти ги заменили гаранционно при появяването на лошите сектори?

Мога да пиша до сутринта, но на теб така или иначе не ти се занимава ...

Колкото калпави са били дисковете ти, толкова калпаво е и обяснението защо да не взема такива дискове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

Пристигнали са с лоши сектори? Тези сектори не се влияят от стопанисването на дисковете? Били са бавни още като чисто нови? Не са ти ги заменили гаранционно при появяването на лошите сектори?

Мога да пиша до сутринта, но на теб така или иначе не ти се занимава ...

Колкото калпави са били дисковете ти, толкова калпаво е и обяснението защо да не взема такива дискове.

Няма нужда да оспамваме допълнително темата. Изказах *своето* мнение от *моя* личен опит. Гаранция има и баракудата, не е само caviar black-а с гаранция. Относно стопанисване - монтирани в компютърна кутия, не е като да е в лаптоп който да го блъскам. Първия беше като чисто нов сравнително проблемен, след година две го подмених гаранционно, той също имаше проблеми, и сега на новата ми конфигурация която е на 6 години вече също има проблеми още от самото начало с пърформънса (според мен от запъване на хард-а) , връщах го един или два пъти и в крайна сметка няма оправия. В днешно време, да, харда държи вече 6та година, но през всичките 6 години е бил бавен. Сега ще ти дам пресен пример - отварям Unreal Engine 4 и си слагам в папката на проекта моделите. Придърпвам моделите от Asset-тите ми в сцената и това когато го направя, програмата забива за 10 секунди, защото хард диска се пъне да зареди модела и текстурата. Друг пример - играя игра и има cutscene който е pre-rendered и е във видео формат който се пуска в самата игра. Играта ми крашва, защото не може да възпроизведе видеото достатъчно бързо, тъй като самата информация е записана в част на диска където на места има супер бавни сектори. Играта се обърква защо не продължава cutscene-а и крашва. Тези проблеми се оправят когато преместя нещата на ССД-то.

За цената на един 1TB WD Black, може да се вземе един 3TB Barracuda. Не е много оправдано да се взема първия, тъй като разликата е неосезаема, поне за средностатистическия човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента действам със старата записвачка през IDE и освен че ме ограничава при запис до 4-та скорост, другото е наред. А съвсем новата със SATA, по-късно, ако не ми стигат портове на дъното, мога да я свържа към IDE-то с такъв адаптер (има и ги в OLX по 8-10 лв.) - надявам се да стане от раз:     https://www.jarcomputers.com/Adapter-IDE-to-SATA-17457_prod_HDDACDF17457.html

За Seagate с прекомерните "благопожелания" отвсякъде едва ли ще рискувам, най-много с 1 TB + резервния хард. Много по-вероятно е WD Blue на 7200 rpm 1 TB, а този  на 2 TB модел WD20EZEX в E-MAG за 3 дена никакво инфо и по телефона от доставчика - блокаж. Явно избягват подробности и не е серията която търсех и е от бавните EZRZ или друга с много раздута цена (ако мине номера с грешна снимка), затова и ги отписвам окончателно. WD Black на 2 и 3 TB от OLX също отпадат, не ми потвърдиха за остатъчна гаранция и въпреки, че не са ползвани много и на тази цена по-добре да не рискувам (а и kd темп и бучене ще надвишат моя Green, ще си го спестя). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Светозар написа:

Няма нужда да оспамваме допълнително темата. Изказах *своето* мнение от *моя* личен опит. Гаранция има и баракудата, не е само caviar black-а с гаранция. Относно стопанисване - монтирани в компютърна кутия, не е като да е в лаптоп който да го блъскам. Първия беше като чисто нов сравнително проблемен, след година две го подмених гаранционно, той също имаше проблеми, и сега на новата ми конфигурация която е на 6 години вече също има проблеми още от самото начало с пърформънса (според мен от запъване на хард-а) , връщах го един или два пъти и в крайна сметка няма оправия. В днешно време, да, харда държи вече 6та година, но през всичките 6 години е бил бавен. Сега ще ти дам пресен пример - отварям Unreal Engine 4 и си слагам в папката на проекта моделите. Придърпвам моделите от Asset-тите ми в сцената и това когато го направя, програмата забива за 10 секунди, защото хард диска се пъне да зареди модела и текстурата. Друг пример - играя игра и има cutscene който е pre-rendered и е във видео формат който се пуска в самата игра. Играта ми крашва, защото не може да възпроизведе видеото достатъчно бързо, тъй като самата информация е записана в част на диска където на места има супер бавни сектори. Играта се обърква защо не продължава cutscene-а и крашва. Тези проблеми се оправят когато преместя нещата на ССД-то.

За цената на един 1TB WD Black, може да се вземе един 3TB Barracuda. Не е много оправдано да се взема първия, тъй като разликата е неосезаема, поне за средностатистическия човек.

Доста дълго обяснение, а щеше да е достатъчно изчерпателно и обосновано  да напишеш нещо такова

на 2.06.2019 г. в 17:49, plamen_petrov_80 написа:

И всичко което запишеш на него може да остане за вечни времена скрито от хорски очи.

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿;)

преди 35 минути, Емануил Савов написа:

А съвсем новата със SATA, по-късно, ако не ми стигат портове на дъното, мога да я свържа към IDE-то с такъв адаптер (има и ги в OLX по 8-10 лв.) - надявам се да стане от раз:     https://www.jarcomputers.com/Adapter-IDE-to-SATA-17457_prod_HDDACDF17457.html

С такъв адаптер съм успявал да подкарам само хард дискове. Пробвай преди да купуваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, megatone написа:

Доста дълго обяснение, а щеше да е достатъчно изчерпателно и обосновано  да напишеш нещо такова

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿;)

С такъв адаптер съм успявал да подкарам само хард дискове. Пробвай преди да купуваш.

Той първо да уточни, щото както го е написал в поста си, излиза че иска да минава от  SATA на IDE. Става въпрос за записвачката му, която е SATA.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом с модела от JAR може да не стане връзката от Sata към Ide на новата записвачка, с кой би било сигурно? Но да е нещо до 12-15 лв., иначе е излишно за адаптор повече. Бих я използвал така, само ако към старото дъно са свързани два харда (на двете Sata) + по-новото DVD-RW. Иначе докато чете и записва старата на IDE, нямам тази грижа с портовете. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверих компа в Събинчо, имат последна бройка, дъното било с 3 Sata, харда им е модел ST2000DM001 2 TB 7200 rpm (намерих, че е с 2 плочи и 4 глави?), проверен със Sentinel и е ползван около 200 дни. За допълнителна 1 г. гаранция искат още 60лв.(малко множко и едва ли!). Дотук добре, само за дъното е въпроса. Споменахте, че няма проблем да я скача в моята кутия (оттам хардове, RW и захранване от моя + техния 2 TB Seagate). Ако някъде не съвпада за стабилно закрепване на моята пластина има ли предвиден модел планки или друго за такова мини-дъно в нормална кутия или направо при техник? За видео-картата: сигурно моята древна Radeon 9550 128 MB няма да стане на новото дъно, препоръка за подходящ непретенциозен модел до 512 MB (споменахте да е нископрофилна), съвместима и до 35-45 лв. евентуално? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карай си с вградената, в пъти е по-добра от сегашната ти и ще ти е достатъчна за филми и интернет. До 45 лева не се надявай да вземеш хубава видеокарта, още повече, че втората употреба и без гаранция си е много рискована покупка, може да не изтрае и седмица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам с тази споделена памет не е пречка и за игрите до към 2006-2008 г. С 4 GB трябва да държи фронта и пак да остава RAM в резерв, а загряването няма ли да скочи много? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво да му загрява на този процесор чак толкова, все пак са само 2 ядра. Игрите, които си играл на сегашната конфигурация, на новата ще вървят в пъти по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво, да не го мисля. По-подходящ адаптор от този в JAR дали ще се намери за RW-то евентуално и дали има модел да се свържат едновременно 2 Sata кабели или са все за по един засега? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-накрая от ShareTrix (доставчик за E-MAG) ми снесоха инфо за 2 TB. Разбира се, оказа се модел WD20EZRZ на 5400 оборота и с цената над 154 лв. хвръква автоматик. Само в E-bay има "леко" използвани Wd20ezex на 7200, тука в БГ няма такова чудо. Всички насмитащи резервни опции приключиха (дано е за добро) и утре ще е крайния избор - "Събинчо" или 1 TB (Blue, Seagate 7200 rpm) + в помощ  успоредно един запазен и изгоден Black 1 TB (+ адаптора за RW). Приемам съвети (и критики) за каквото ви хрумне, най-добре за дъното ако прехвърлям. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В добавка - от друго място от колега-спец, като тук включващите се господа и дами, подразбрах, че на Seagate трябва изрично да избягвам злощастните им серии, съответно произведени през 2013 и 2016 г. Тогава са били най-проблемните хардове с нетипично голям брак и всевъзможни проблеми. Сега ще попроверя кои модели са от периода, да съм подготвен в съпоставката с WD. Спомена и че открай време ползва 1 TB черни хардове - не прегряват и реално са по-тихи на моменти дори и от зелените, какъвто е имал доскоро! Силно ги препоръча, а за SSD ако имам впредвид - A-Data (дълга експлоатация и сигурност) и Intel и Samsung разбира се. За Интел е изкарвал по-добра скорост и производителност при множество операции с малък обем данни, #1 като избор. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мистик написа:

Спомена и че открай време ползва 1 TB черни хардове - не прегряват и реално са по-тихи на моменти дори и от зелените

Абсолютно невярно. Черните са най-шумните и съответно най-топлите. За да "прегрееш" един хард диск, трябва да си абсолютен лаик.

преди 1 час, Мистик написа:

а за SSD ако имам впредвид - A-Data (дълга експлоатация и сигурност) и Intel и Samsung разбира се. За Интел е изкарвал по-добра скорост и производителност при множество операции с малък обем данни, #1 като избор

Точно ADATA наскоро имаха проблемни дискове от определена серия. И за №1 пак не е в час твоят спец. Да вземе да си купи Samsung от Pro серията и да го сравнява с Intel.

Голямо плямпане на празни приказки и разтакаване за някакви си няма и 200лв. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам, че сагата продължава и се е преместила в друг форум.

Директно ще пусна три системи, пък ти им прави анализ!

http://alphacom-bg.com/product/1168/fujitsu-p710-tower-pentium-g2020-4gb-500gb.html

http://alphacom-bg.com/product/1492/lenovo-lenovo-m83-tower-g3220-4gb-500gb.html

http://alphacom-bg.com/product/1557/fujitsu-p710-tower-pentium-g2020-8gb-500gb.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хванахте ме в крачка. Шегата настрана, имам 2 дни за краен избор и затова пробвах и там. Ще помисля за Леново, както и за Събинчо - още е налице. Оценявам предложенията, насоките и критиките, които ми предоставихте с колегите по темата.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Емануил Савов написа:

Хванахте ме в крачка. Шегата настрана, имам 2 дни за краен избор и затова пробвах и там. Ще помисля за Леново, както и за Събинчо - още е налице. Оценявам предложенията, насоките и критиките, които ми предоставихте с колегите по темата.  

Приятел!

Едва ли има във форума човек, на който толкова подробно и с линкове да са обяснили всички "предимства" и недостатъци на тази умряла буквално ваша конфигурация.А за  HDD и SSD - още по вече. И в 5 форума да попитате, резултата ще е един и същ. По вашите думи излиза, че държите на това, с което за момента разполагате. Да оставим всичко останало и се спрем на закупуването на  прословутия HDD, който ви е необходим. Отново ще ви посоча поста на колегата за който писах по рано. Купувате един цял компютър почти на същата цена, която ще ви струва новият HDD и си карате рахатлъка.В по горният пост на Пламен, отново е посочено 2-3 модела готова конфигурация, по евтина от диска.Трябваше да кажете на всички колеги както направихте на мен за това, че преди всичко държите на това, което имате в момента., а не да ги карате да пишат по 3-4 страници информация за този, дето клати гората. Все пак, тези хора в този форум са уважавани в техническите раздели и не ви е необходимо да ги "проверявате". Пожелавам Ви успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от penman
      Здравейте и за много години на всички.  Хрумна ми една идея, но не знам как да я осъществя?
      Дали е възможно да се свърже един таблет към настолния компютър и да се ползва камерата му? 
      Таблетът има тъкмо две камери и по принцип може да се свърже към компютъра с USB кабел, но възможните опции
      са за прехвърляне на файлове. Компютъра няма камера и съответния софтуер за такава.
      Дали някой е правил подобен трик?  
    • от Gergicataa
      Добър ден! 
      Искам да попитам тъй, като ще си взема настолният компютър в Германия, където имам рутер и до момента работих с лаптопа си там, как да проверя дали съществува в компютъра ми lan card?
      До момента съм бил само и единствено с кабел, на операционна система Windows 8.1 съм, когато плъзна дясното прозорче за "Мрежи" излиза само моята, и не ми показва на комшиите заключените интернет връзки. 
      Това оформя и въпросът, който искам да задам - след изключването на кабела от компютъра, пак не ми показва дали има заключени/свободни интернет връзки. Какво да правя? В Германия не мога да кажа на доставчика да ми прекара кабел, поради причината, че родителите ми, ще ползват рутера също. 
      Моля помогнете
      Няколко снимки, които направих за темата: 
    • от pepy86
      Здравейте , преди година си купих сегашния ми настолен компютър. Бих казал е с доста добри характеристики дори и за момента , но има едно нещо което много ме дразни и това е че нямам USB 3.0 порт. Започнах да рова из нета за варианти и на пръв поглед ми се наби тази идея в главата ...да ползвам това чудо : http://www.ebay.co.uk/itm/PCI-Express-PCI-E-to-USB-3-0-2Port-PC-Expansion-Adapter-Card-For-Vista-Win-7-HC-/261680544046?pt=UK_Computing_ComputerComponents_InterfaceCards&hash=item3ced60392e
      Но това което ме притеснява е че не съм наясно как да го монтирам и по точно дали имам такъв слот на дъното? Защото виждам само един PCI слот свободен (горния PCI-E e поставена видео картата) !
      Ето и моето дъно: http://www.asrock.com/mb/AMD/960GM-VGS3%20FX/?cat=Specifications

Ако някой има други идеи за решаване на този мой проблем нека сподели , благодаря предварително!
    • от trades
      Здравейте,

Преди време бях писал във вашия форум, но се оттеглих поради причината че искам да събера още някой лев за компютъра.

Налага се да се сдобия с нов компютър тези дни без повече отлагане, защото моя е на близо 9 години вече и сдава багажа, Intel Celeron 2.0, тъпа видеокарта , и абсолютно нищо не може да се ползва от компютъра освен записвачката. Монитора ми е 23' IPS LED 23EA63, имам и тонколонки, клавиатура, мишка. Ще се ползва за обичайните неща, интернет, гледане HD игри на NBA (това е основната причина за закупуването на компютъра , защото гледам непрестанно игрите на NBA, като до сега можех да гледам само на 360 и 540p, а сезона започва скоро и ще е супер да гледам вече на 720p с най-качествения звук и резолюция), игри като NBA 2k15 разбира се, но имам и малък брат, който ще иска да играе на всякакви игри като GTA 4 и т.н.

Бюджета е 900 лв.

Като цяло, предполагам, че компютъра ще стой включен през повечето време на деня ако не и целия ден и вечер, затова за шума ако може захранване някакво да не е много шумно, ако е възможно.
      И ако може да ми препоръчате някаква ОС за компютъра също ще ми е от полза, защото за сега съм на мнението да го занеса след като го получа в някои сервиз да ми инсталнат една уиндоус 7-ца.
      Разгледах и други теми, подобни на моята, но все пак си е друго да си направя собствена, точно с моите предпочитания и изисквания, а и плюс това, на този компютър ще разчитам оттук нататък.
      Реших да се доверя на Вас, защото имам единствено доверие на хората тук, които препоръчват конфигурации. Надявам се да изкажете препоръките си.

Благодаря

• от Greak
      Здравейте, обръщам се към вас за съвет относно нова конфигурация за тези  пари, подробности съм дал по-надолу.

1. Бюджетът - 430 лв, с много мъки 500.

2. За какво ще се ползва компютърът - Натоварване - Chrome, Skype 6, и понякога (MTA - San Andreas Multi Player).

Видеокарта: Да могат да се гледат Full HD филми на нея на Full HD телевизор (47 инчов LG ). Приемам само Nvidia с VGA  и HDMI изход, DVI не ми трябва.

2.1. Ще овърклоквате ли и имате ли претенции към охлаждането. - Не.

2.2. До колко държите на тишината - Нямам претенции, важното е да не издава силни вибрации - което означава, че кутията трябва да има добри гумички на дъното на кутията. И кутията да не е парник, а да има от къде да се проветрява компютъра, имам си радиатори вкъщи.

3. Какво включва конфигурацията - само компютър, нищо друго.

3.1. Ако търсите определен(и) компонент(и) за ъпгрейд опишете подробно компютъра на който ще се прави ъпгрейд, а именно дайте данни за дънна платка, процесор, RAM, видеокарта, хард и захранване. -  Не.

4. Ваши лични предпочитания - ако сте се фен на дадена марка или имате предпочитания я към размер на хард диска (на някои хора не им трябва голям обем, за други пък е от решаващо значение), обемът на RAM-а, магазинът от който ще купувате, или каквото и да било друго - кажете ги.   Важното е да е AMD, да е с 1 гб рам (като по събера пари ще сложа 6, а може и 8, но на първо време минимума), процесора да е над 2 GHz, двуядрен ако може, а може и нагоре.

5. Компютър от бакалия - Не, от Nikem

За друго не се сещам.
  • Дарение

• Добави ново...