Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

zdravkopi

Проблем с неразпределено пространство на диск

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте !

Преди известно време интереса ми към линукс нарастна главоломно заради възможностите, които предлага и от факта, че е open-source проект. В тази връзка, изтеглих Fedora 30 и създадох LiveUSB, което си щраквам в USB порта и зареждам Linux Fedora 30 от него.
След няколко дни разцъкване обаче, реших, че паралелно с моя windows 10 бих искал да имам и Fedora 30 инсталирана като втора операционна система. Заделих свободно място за Fedora-та(имам доста тъй като не използвам компютъра за игри и прочие) и се опитах да я инсталирам.

Тук срещнах проблем, че когато се опитам да я инсталирам виждам следното съобщение : "Disk sda already reached maximum allowed number of primary partitions for msdos disklabel."

Прикачил съм като изображени въпросните partition-и, заделено пространство за Fedora и грешката.

Приемам всякаква помощ, защото аз не мога да разреша проблема сам.

Благодаря !

disk sda.png

partitions.png

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, zdravkopi написа:

Здравейте !

Преди известно време интереса ми към линукс нарастна главоломно заради възможностите, които предлага и от факта, че е open-source проект. В тази връзка, изтеглих Fedora 30 и създадох LiveUSB, което си щраквам в USB порта и зареждам Linux Fedora 30 от него.
След няколко дни разцъкване обаче, реших, че паралелно с моя windows 10 бих искал да имам и Fedora 30 инсталирана като втора операционна система. Заделих свободно място за Fedora-та(имам доста тъй като не използвам компютъра за игри и прочие) и се опитах да я инсталирам.

Тук срещнах проблем, че когато се опитам да я инсталирам виждам следното съобщение : "Disk sda already reached maximum allowed number of primary partitions for msdos disklabel."

Прикачил съм като изображени въпросните partition-и, заделено пространство за Fedora и грешката.

Благодаря !

disk sda.png

partitions.png

Свършили са ти главните дялове или дяла ти е малък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, zdravkopi написа:

...

Благодаря !

Ами то си го пише. MBR  поддържа до 4  primary partitions, а изглежда ти ги имаш вече. Най-лесно в твоя случай ще е да направиш новия дял extended и вече на него да насадиш Федората. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, exwol написа:

Ами то си го пише. MBR  поддържа до 4  primary partitions, а изглежда ти ги имаш вече. Най-лесно в твоя случай ще е да направиш новия дял extended и вече на него да насадиш Федората. 

Точно това написах и аз

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, petie1 написа:

Точно това написах и аз

Хубу де, не трябваше да отварям ли? Написал си виждам, а аз добавих и как да процедира. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, exwol написа:

Хубу де, не трябваше да отварям ли? Написал си виждам, а аз добавих и как да процедира. 

Ами рекох да не се дублираме... Извинявай ако те засегнах

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, exwol написа:

Здравей и благодаря за отговора.

Може ли малко повече инфо относно това как точно трябва да стане? Имаш предвид от този Unallocated Space да създам New Simple Volume?

Мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, zdravkopi написа:

Може ли малко повече инфо относно това как точно трябва да стане? Имаш предвид от този Unallocated Space да създам New Simple Volume?

Мерси! 

Не трябва да го залепиш за някой от главните четири дяла забравих как беше под Уиндоус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Не трябва да го залепиш за някой от главните четири дяла забравих как беше под Уиндоус

Здравей,

този Unallocated Space вече беше залепен, вече беше част от Е:, но нарочно го отделих. И като част от E: и като отделен "дял" имах проблеми с грешката по-горе. Възможно е да съм омазал нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, zdravkopi написа:

Здравей,

този Unallocated Space вече беше залепен, вече беше част от Е:, но нарочно го отделих. И като част от E: и като отделен "дял" имах проблеми с грешката по-горе. Възможно е да съм омазал нещо.

Било ти е готово като е част от Е е трябвало да цъкнеш Logical Или както беше там беше опцията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, petie1 написа:

Било ти е готово като е част от Е е трябвало да цъкнеш Logical Или както беше там беше опцията

Здравей

Къде се намира тази опция? Не я намирам за съжаление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, zdravkopi написа:

Здравей

Къде се намира тази опция? Не я намирам за съжаление.

С кой Уиндоус си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На Unallocated Space десен бутон и избираш опцията Extend Volume  задаваш пълния размер на новия дял колкото е свободното място потвърждаваш и си готов за следващите гимнастики.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

С кой Уиндоус си?

Windows 10 Pro.

преди 2 минути, bulljo написа:

На Unallocated Space десен бутон и избираш опцията Extend Volume  задаваш пълния размер на новия дял колкото е свободното място потвърждаваш и си готов за следващите гимнастики.

Здравей,

не виждам такава възможност. Extend Volume присъства единствено за другите partition-и - C и E:

no extend.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, zdravkopi написа:

Windows 10 Pro.

Заповядайте https://www.disk-partition.com/windows-10/how-to-create-logical-partition-in-windows-10-3889.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Здравей,

благодаря !

Тъй като става вече късно, утре ще го пробвам и ако има нещо ще пиша отново. Лека!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, zdravkopi написа:

Windows 10 Pro.

Здравей,

не виждам такава възможност. Extend Volume присъства единствено за другите partition-и - C и E:

Грешката е в мен, заблеял съм се следвай инструкциите на petie1, успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, petie1 написа:

Не виждам в линка обаче дяловете да имат на тях същите обозначения като на снимката на zdrvkopi. Както и не знам Уйн 10 дали може да се инсталира в MBR режим, въпреки че ако е с такова разпределение е логично затова да не се получава. Но пък да има дял за възстановяване... нещо май ... Как се проверява под Уйн с каква схема е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Не виждам в линка обаче дяловете да имат на тях същите обозначения като на снимката на zdrvkopi. Както и не знам Уйн 10 дали може да се инсталира в MBR режим, въпреки че ако е с такова разпределение е логично затова да не се получава. Но пък да има дял за възстановяване... нещо май ... Как се проверява под Уйн с каква схема е?

Ох обърках се с тази 10 баси десятката баси чудото https://www.howtogeek.com/245610/how-to-check-if-a-disk-uses-gpt-or-mbr-and-how-to-convert-between-the-two/

Ето за проверката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, zdravkopi написа:

Мерси!

Да, точно това имам предвид! Не трябва да правиш нищо повече от това да цъкнеш на New Simple Volume и следващите стъпки ще са ти само next > next без да променяш нищо в съветника, демек оставяш всичко по подразбиране. При това положение както са ти дяловете, като завършиш процеса, новият дял ще стане автоматично Logical и по спомени ще се оцвети в зелено. Ще е форматиран в NTFS, но при инсталацията на Линукса, ще го преформатираш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, exwol написа:

Да, точно това имам предвид! Не трябва да правиш нищо повече от това да цъкнеш на New Simple Volume и следващите стъпки ще са ти само next > next без да променяш нищо в съветника, демек оставяш всичко по подразбиране. При това положение както са ти дяловете, като завършиш процеса, новият дял ще стане автоматично Logical и по спомени ще се оцвети в зелено. Ще е форматиран в NTFS, но при инсталацията на Линукса, ще го преформатираш. 

Здравей!

Още снощи щях да го направя, но видях това съобщение. Предполагам означава, че ако натисна "Yes", операционната система ще може да стартира само от C, което е boot дяла?

Да, продължа ли с промените или?

yes or no.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, zdravkopi написа:

Здравей!

Още снощи щях да го направя, но видях това съобщение. Предполагам означава, че ако натисна "Yes", операционната система ще може да стартира само от C, което е boot дяла?

Да, продължа ли с промените или?

yes or no.png

Сигурен ли си, че си кликнал точно на незаделеното пространство, и че си избрал коректно опцията new simple volume? Отдавна не съм ползвал Уин тула за подобни неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, exwol написа:

Сигурен ли си, че си кликнал точно на незаделеното пространство, и че си избрал коректно опцията new simple volume? Отдавна не съм ползвал Уин тула за подобни неща.

Да. Избирам Unallocated Space и щракам New Simple Volume. Когато избереш пространството, то бива маркирано със сиви ленти както на скрийншота.

unallocated spacee.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не мжеш да създадеш повече от 3главни дяла плюс един Extended на диск с NTFS. Трябва да преобразуваш поне един от дяловете (който не е boot) в логически.
Примерно дял Е трябва да стане логически.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Не мжеш да създадеш повече от 3главни дяла плюс един Extended на диск с NTFS.

могат да се направят 4 главни или 3главни плюс логически дялове, които се явяват подразделения на един главен(четвърти)
това съм постигнал при експерименти
десятката позволява само това което си посочил
не знам ако конвертира от MBR в GPT, дали ще се получат нещата
ако вие знаете, го насочете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...