Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

rado84

Защо reboot е по-бързо от systemctl reboot?

Препоръчан отговор

Зачетох се аз в едни неща из нета за линукс и забелязах, че от време на време споменават команда за рестартиране, която е "systemctl reboot". Пробвах я няколко пъти и забелязах нещо:

$ reboot

е с 0.3-ish сек. по-бърза като изпълнение, според systemd. Като напиша "reboot", рестартирането става мигновено - ефектът е все едно съм натиснал малкото бутонче на кутията, на което едно време му викахме "студен рестарт". Като напиша "systemctl reboot", следва едно замисляне от около половин секунда и чак след това пристъпва към спиране на всичко и рестартиране.
При стартиране от двете команди също има разлики!
• $ reboot - Startup finished in 3.879s и десктопът изгрява почти мигновено, след като си напиша паролата.
• $ systemctl reboot - Startup finished in 4.138s и десктопът отново се замисля, преди да тръгне.

Някой има ли идея защо при "reboot" нещата се случват по-бързо, отколкото при "systemctl reboot" ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rado84 написа:

Зачетох се аз в едни неща из нета за линукс и забелязах, че от време на време споменават команда за рестартиране, която е "systemctl reboot". Пробвах я няколко пъти и забелязах нещо:

$ reboot

е с 0.3-ish сек. по-бърза като изпълнение, според systemd. Като напиша "reboot", рестартирането става мигновено - ефектът е все едно съм натиснал малкото бутонче на кутията, на което едно време му викахме "студен рестарт". Като напиша "systemctl reboot", следва едно замисляне от около половин секунда и чак след това пристъпва към спиране на всичко и рестартиране.
При стартиране от двете команди също има разлики!
• $ reboot - Startup finished in 3.879s и десктопът изгрява почти мигновено, след като си напиша паролата.
• $ systemctl reboot - Startup finished in 4.138s и десктопът отново се замисля, преди да тръгне.

Някой има ли идея защо при "reboot" нещата се случват по-бързо, отколкото при "systemctl reboot" ?

https://www.google.com/search?rlz=1C1CHBF_enBG851BG851&ei=1c32XLreFoiykwXGlZ2YAQ&q=systemctl+reboot+vs+reboot&oq=systemctl+reboot+vs&gs_l=psy-ab.1.0.0i203l3j0i22i30.4505.6270..7616...0.0..0.98.278.3......0....1..gws-wiz.......0i19j0i22i30i19j0i22i10i30.SHhgb0jPx7g

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За малко ме изпревари. И все пак 0.3 секунди не са малко време, особено ако гониш автобуса примерно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Големи отговори няма що :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, rado84 написа:

Виж си накъде сочи reboot командата. От там ще разбереш какво прави и какви са разликите.

Не е логично да искаш мигновено рестартиране. Така не даваш никакъв шанс на приложенията и сървисите да се затворят нормално. Представи си например, че си забравил да затвориш Firefox и приключиш с повредена база на sqlite. Сигурно са измислили нещо, но схващаш идеята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Виж си накъде сочи reboot командата. От там ще разбереш какво прави и какви са разликите.

Не е логично да искаш мигновено рестартиране. Така не даваш никакъв шанс на приложенията и сървисите да се затворят нормално. Представи си например, че си забравил да затвориш Firefox и приключиш с повредена база на sqlite. Сигурно са измислили нещо, но схващаш идеята.

Дреме ми за sqlite. Имам бекъпи на всичко и бекъпи на бекъпите, така че мажа всичко с кеф. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, rado84 написа:

Дреме ми за sqlite. Имам бекъпи на всичко и бекъпи на бекъпите, така че мажа всичко с кеф. :D 

Хаха, нати логика, както се казва! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо му дърпай кабела и ще изгасва мигновено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...