Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Гост

Здравейте, преди няколко дни правих есе на тема "Надменността". Не мисля, че есетата са една от най-силните ми страни, но се опитах да направя каквото мога. Същината според мен е, че хората сме малки прашинки в този голям свят и живеем за един миг, че да имаме някакви претенции, че сме нещо повече от другите. В крайна сметка, всички се раждаме, живеем и умираме. Имаме страхове, любими предмети и хора. Преследваме целите си и се стараем да ги реализираме. Страхуваме се от грешките, които можем да допуснем, въпреки че това не е правилно. Пътят, който трябва да извървим, за да достигнем до самите себе си, е именно през тях. Неслучайно Аристотел е казал: "Човекът е обществено животно.". С какво сме повече от другите? Има ли нещо, което ни пречи, да приемем всички такива, каквито са - с всичките им недостатъци. Недостатъците са "цветовете" на обществото - това, по което се различаваме или си приличаме. Това, в кратък вид, беше, което успях да измисля. Не знам дали тази тема предразполага към по-дълги есета, но ще се радвам, ако споделите какво не ви харесва в идеята ми, и добавите различни идейки, които могат да бъдат включени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Есето е произведение, което описва личните размишления и преживявания, с цел да се предадат искрено чувствата и да се критикува по даден културно-обществен проблем. Мисля, че няма значение дължината на есето, по скоро идеята е да се усети искреността и индивидуалността на вашите собствени мисли и чувства. Конкретно, може би трябва да опишете реални случки на проява на надменност спрямо вас или от вас, и да ги анализирате, според вашия светолед.

преди 1 час, Никол Димитрова написа:

преди няколко дни правих есе на тема "Надменността"

Така, аз разбирам, че есето вече е факт. Искате да го редактирате ли?
Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Никол Димитрова написа:

С какво сме повече от другите? Има ли нещо, което ни пречи, да приемем всички такива, каквито са - с всичките им недостатъци.

Първо: Със самата мисъл, че сме повече от другите или по-точно казана  над божественото е не само грях, а и наглост. Нарочно употребих божествено, а не природата, за да наблегна на за наглостта ни като индивиди които не живеят само със себеподобни, а и с всички твари които съжителстват с нас на тази земя.

Второ: Да, има - това е нашата суета. В нашето естество ние сме красиви, но все ще се намери нагъл човек, който да каже, че той е самата красота, и тук трябва да уточня, че не говорим за физиологична или духовна, а за някаква измислена от него морална.

За някой е недостатък и чак пък твърде интимно било естествените нужди на човек.

В основата на всяка наглост е страхът да не се изложиш, да не ти се присмеят и т.н. Висшата наглост е да отречеш естеството си и да афишираш някакви чужди или по точно тайни ценности, които другите поради изява на своята си естественост са по-долни от техните висши "страсти" ... :) 

Едва ли ще разберете, защо се породи усмивка след като "начатках" последното преди усмивката ... :) не тази де ... а по горната ... :)

:beer:

п.п. Ще завърша с нещо от моето творчество:

Добро утро:)

Какво му трябва на човек - един спокоен сън?

Не!

Един резултатен ден , с подходяща вечер за десерт.

p.s.

Несъвършенството гради идеалното, ако написаното е плод на вяра.

Капка след капка, всичко е вода.

Тъй както тухла след тухла се строи сграда, така и със чувство след чувство се става човек.

Възход след падение, падение след възход - това е ритъма на всеки живот.

Какво повече му трябва на човек - да върви напред с гордо вдигната глава?

Добро утро:)

Не!

Да знае що е суета, без нито грам вина.

p.s.

Всичко е шега:)

"XXL" не е номера на моя слип, а на моето въображение:))

п.п.п. Това е последния стих с образно казано епилога на моето стихотворение ;)

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 19 минути, Meri Meri написа:

Есето е произведение, което описва личните размишления и преживявания, с цел да се предадат искрено чувствата и да се критикува по даден културно-обществен проблем. Мисля, че няма значение дължината на есето, по скоро идеята е да се усети искреността и индивидуалността на вашите собствени мисли и чувства. Конкретно, може би трябва да опишете реални случки на проява на надменност спрямо вас или от вас, и да ги анализирате, според вашия светолед.

Така, аз разбирам, че есето вече е факт. Искате да го редактирате ли?
Успех!

Да, вече е факт. Няма как да го подобря, защото вече го предадох и се разочаровах от това колко кратко излезе, а пък и не е нещо красиво. В поста съм описала основните моменти, на които се спрях. Знам, че първото нещо, което трябва да направиш, когато си получиш темата, е да напишеш всички думи, които ти хрумват, когато си я кажеш на глас. Нещата, за които се сещам в момента, са доста малко:

• его
  • себелюбие

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Никол Димитрова написа:

вече го предадох и се разочаровах от това колко кратко излезе, а пък и не е нещо красиво. В поста съм описала основните моменти, на които се спрях.

Изчакайте резултата, може би сте прекалено самокритична и взискателна! :)  Което не е лошо.
На мен лично ми допадат изброените моменти, но няма как да знам до колко сте успяла да ги разгърнете, разкривайки индидуалността си. По задълбочено дискутиране би се получило, ако беше представено цялото есе. 

Но иначе темата за надменността стой във всяко ежедневие и може безкрайно да се дискутира. Както и сама казвате:

преди 2 часа, Никол Димитрова написа:

Недостатъците са "цветовете" на обществото - това, по което се различаваме или си приличаме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 34 минути, Meri Meri написа:

до колко сте успяла да ги разгърнете, разкривайки индидуалността си

Мисля, че точно тази част ми избягва. Имаше момент, в който мислех да разкажа за случка от живота ми, но наистина не успях да се сетя за подходяща, която да ми позволи да обхвана достатъчно идеи. Вероятно повечето от нас са били наричани 'надменни' или са използвали думата, за да определят някого друг. В момента размишлявам и все още не мога да се сетя за подходяща случка от моя живот. С какво трябва тя да бъде по-специална?

преди 1 час, Meri Meri написа:

личните размишления и преживявания

Може би нещо такова:

Цитат

Имах съученик в класа си, който се държеше доста високомерно и смяташе, че пред него ние сме абсолютно нищо. Изкарваше добри оценки и беше доста умен, но винаги отказваше да помага, когато имахме затруднения. Имаше 2-3 момчета, с които дружеше, но доста често ругаеше дори и тях, а те го приемаха по някакъв начин. С течение на времето ние свикнахме да не забелязваме просташките му подмятания, които той смяташе за израз на неговото надмощие над нас, а той беше изгубил малкото си приятели. Изглеждаше нещастен, въпреки че не искаше да го покаже. Има просто неща, които не можеш да скриеш. Един ден аз реших да отида да поговоря с него. Бях любопитна от какво се поражда това високомерно държание. Отидох до него и първото нещо, което го попитах беше как се чувства. На първите няколко въпроса получавах доста кратки отговори, но постепенно усещах как започва да ми говори повече и повече, без да питам. Разказа ми за последните моменти от живота на дядо му, за скандалите в семейството му и всички трудности, през които е трябвало да премине. Възможно ли е да е толкова просто?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никол, есето Ви е едностранно. Хората са различен вид надарени Божии прашинки и не могат да са в уравнивиловка. Въпрос на възпитание и душевност е как ще се държат, дори Бог да им е дал в повече. Успех нататък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.06.2019 г. в 16:49, Гост написа:

Здравейте, преди няколко дни правих есе на тема "Надменността".

Браво! Можеш ли обаче да дадеш точна дефиниция за надменност? Какво ще рече надменност, защото това е доста разтегливо понятие? Според теб, политиците държат ли се надменно над народа, който ги е "избрал"? Каква е разликата между надменност и наглост? Чувството за превъзходство над група хора, раса, пол или нещо друго надменност ли е, или е само усещане?

на 7.06.2019 г. в 16:49, Гост написа:

Аристотел е казал: "Човекът е обществено животно.". С какво сме повече от другите? Има ли нещо, което ни пречи, да приемем всички такива, каквито са - с всичките им недостатъци.

Той Аристотел е казал и много други неща, но ако ги цитирам, ще излезе много надменно от моя страна, за това нека останалите да дискутират темата и дано се развие в правилната посока, за да ти помогне с отговорите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определянето на други хора като "елементарни", вече си е чиста надменност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Радул написа:

Определянето на други хора като "елементарни", вече си е чиста надменност.

Да викнат вълшебното огледало да им каже как изглеждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Росица Копукова написа:

Да викнат вълшебното огледало да им каже как изглеждат.

A, те всъщност изглеждат елементарни и това ги слага на ниско ниво...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е и това им личи, но такива хора не могат да видят повече от ниското си ниво, собственото. А това си е драмичка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хех, от надменност вървим към високомерие. Колко неочаквано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...