Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 48 минути, dagpo19 написа:

Не. Медитацията е упражнение. Тя създава преживяване, но сама по-себе си не води до осъзнаване. Това е метод, който е много важен и необходим, но ако се вкопчваш в преживяванията попадаш в капан...

Да. Каква полза от всички медитативни преживявания и годините будистка практика, ако те не водят до мъдрост (осъзнаване на празнотата) и състрадание (осъзнаване на зависимия произход)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

.... ако се вкопчваш в преживяванията попадаш в капан...

И да не се вкопчваме, не сме ли пак в капан? Също и опита да не се вкопчваме? А още по- трудния въпрос, даже няма да го напиша, че .... не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, sound написа:

И да не се вкопчваме, не сме ли пак в капан? Също и опита да не се вкопчваме? А още по- трудния въпрос, даже няма да го напиша, че .... не знам.

Sound,  постът ми е адресиран към точно определен участник в двете теми за будизъм, но понеже, както отбеляза Рамус, съм прекалено деликатен, то не му отговарям пряко като го цитирам.

Това не е деликатност, а подход, който има за цел да обърне внимание какво казвам без да се обиди и да тръгне да се защитава. Повечето от участниците тук много лесно се афектират, засягат се и се чувстват наранени. После, започват да отговарят агресивно. Затова ползвам мек и щадящ подход, понеже с хора, които познаваш виртуално, то това е най-разумното решение.

Инак, то какво питаш точно? Инструкцията е, че преживяванията по време на формална медитация, които са точно описани, са знаци, че правим практиката правилно. Те възникват автоматично. Но те не са нещо, към което трябва да се стремим или да очакваме. Ако имаме такива очаквания и стремежи, то практиката ни няма да работи, понеже ще сме напрегнати и превъзбудени. Това се учи в самото начало. Това са съвсем груби пречки. Фините пречки възникват на по-късен етап, но за това няма смисъл да говорим сега, предполагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

две основни причини (в общ условен смисъл) са в основата на вкопчването - първата е страхуването. Страхуване от страхуването... Втората е ползата, обещанията, наградата... В проекцията на вкопчването влизат заедно и двете причини - в различен микс. Но това е чак в проявлението. Вкопчването е явление което протича "под повърхността". То е смесица от защити, които действат преди всичко в несъзнаваното. чрез поведението се проявяват и чак в проявите съзнанието маскира чрез подбрани чрез опита и възможностите си, схеми, концепции - с цел да се представи вкопчването като една оправдана и обяснена естественост. Особено е привлекателно когато се замисли и конструира "благородност" и с уклон към алтруистични фантазии...

От друга страна - за вкопчването се иска подходящ психичен контекст - някои  характерови особености, прикрита или подтисната маниакалност, непреживени и неотработени етапни срещи с конфликти, травми и дисонанси...

преди 6 минути, dagpo19 написа:

Това не е деликатност, а подход, който има за цел да обърне внимание какво казвам без да се обиди и да тръгне да се защитава. Повечето от участниците тук много лесно се афектират, засягат се и се чувстват наранени. После, започват да отговарят агресивно. Затова ползвам мек и щадящ подход, понеже с хора, които познаваш виртуално, то това е най-разумното решение.

И... какво като се афектират. Какво говорене е когато те са скрити зад умело изиграно заучено "спокойствие" и отработени лични приказни фантазии? Какво се обменя в такъв... контакт, точно? :) 

Може би е "разумно решение"... а може и да е рационализиран, интелигентно-обяснителен опит да се представи заучена маниерност и възпитание - като "разумен подход". Демек - може и да "не е решение". Това е само възможност, но не е чак толкова невероятна, за да не се вземе предвид. От мен - разбира се. ... Всичко това е само през моят "поглед".

Да приемем варианта за "разумно решение". Така - участниците лесно се афектират, реагират агресивно и с тази цел е мек и щадящ подхода ти (разумния). Според "разумното решение" предположително стоят някои съвсем будистки възгледи повторени безброй пъти вече - че с всяко "говорене" се трупа дхарма... и създава възможности ... Може да е така... но може и да не е така. Ти избираш единия вариант - но избор ли е? 

Но от друга страна излиза че и двете страни "печелят по нещо" - в мекия и щадящ подход. Но има значение в какъв смисъл - е "печалбата". Хора, които са вкопчени в представата че сред ДХАРМА ще намерят спасение за пропадането отвътре... Вероятно ти изглежда все пак "разумно". Ок - така да е. Ролята която си представяш за "такъв разговор" винаги се свежда до една.

Между другото - има и корелация, ти знаеш. Зависимост между предположенията за "другите" основани на съпричастност и придаването на важност в приоритета спрямо емоционалния им свят - заради личната емоционалност. Това е въпрос на съответствие ... По този начин идва и социалното възпитание, основано на това "да не афектираме околните", защото в несъзнаваното е запечатано че "те страдат" когато го изразяват. И ако е налице поведение към "излизане от релси" значи че това е "лошо отношение".

Всичко това - може и да е така, може и да не е. Аз имам друг подход. Да приемем че не е "разумен" и че е "на лош човек". Поне в очите на другите образът на "лошия, злия, агресора или досадника" е дразнител. Аз използвам точно това. Но и кармата за мен няма значение - особено в този вариант, който спрягат "добрите религиозни будисти".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, _ramus_ написа:

две основни причини (в общ условен смисъл) са в основата на вкопчването - първата е страхуването. Страхуване от страхуването... Втората е ползата, обещанията, наградата... В проекцията на вкопчването влизат заедно и двете причини - в различен микс. Но това е чак в проявлението.

Да, но аз малко ще опростя нещата, ако позволиш, макар те да не прости. Но за да ги изведем разбираемо, то бих казал, че се вкопчваме в неща, които харесваме и които ни привличат. Изпитваме отблъскване или отвращение към неща, които не харесваме. Дотук добре. Това е просто и би следвало да с разбира от всеки. Но има една трета категория неща, към които имаме неутрално отношение. Т.е. те изобщо не ни интересуват. Това са тези неща, на които не обръщаме никакво внимание, понеже не попадат в полето на нашето възприятие. Но те са важни. Да не им обръщаме внимание е нещо, което в дхарма се нарича невежество. Т.е. една от многото разновидности на невежество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, dagpo19 написа:

ако позволиш

нека избягваме маниерността и 'добрите обноски' Не е ли възможно да се прескочи това, че нещо навява на 'добро възпитание', което е по-скоро автоматична заученост. В случая това въобще не е нужно, и ако може - нека го прескачаме. Една директност и прямост - особено когато става въпрос за към мен - е начина по който можеш да представиш наистина поведението си като "управляемо", а не че заученото възпитание се оправдава като "разумния избор".

преди 15 минути, dagpo19 написа:

Но за да ги изведем разбираемо,

проблемът с "разбираемостта" е, че винаги се реализира чрез компромис спрямо дълбочината на синтеза. Тук четящите всички са се заявили като велики, във всяко отношение. Нещо повече - това че ги наричам деца, ги "ранявало" и те влизали в защитен режим. Къде е величието, обаче, в толкова ниския праг на "импулсивна защита"? И за какво "ниво" говори, точно това?

Налице е претенция, която е маска. Като опростяваме "нещата" мислиш ли че това е "разумния подход"? От друга страна - това влиза в противоречие с претенцията им на "умници", начетени, подготвени, разбиращи, опитни...... Налице е отново дисонанс и това е подходящ контекст за "негативна реактивност"... и се създава условие да се усетят "наранени"... :)

Другият проблем на "опростяването с цел довеждане до нивото на останалите е" че по този начин отново им се предоставя възможност да се заблудят че "разбират". Все пак форумът или темата - не са училище. Нито ти си учителя в него, нито аз, нито който и да е. Но най-вече - ученици липсват. Тук всички са вече учители - поне на вътрешни образи - като се вземе предвид писаното, в което се "отпечатват".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Притча за тхера Уджджханасани

По време пребиваването си в манастира Джетавана Буда произнесъл този стих във връзка с история за тхера Уджджханасани.

Тхера Уджджханасани винаги се заяждал с другите хора и злословил. Други монаси разказали за него на Буда. Буда им отговорил: “Монаси, когато човек критикува друг добронамерено, за да го научи на нещо, то в това няма нищо лошо и не трябва да се обвинява този човек. Но ако някой постоянно се заяжда с другите и злослови за тях просто от гняв, той няма да достигне концентрация и медитативна стабилност (джана). Той не може да разбере Дхамма и моралната нечистота (ахава) в него се увеличава.“

В този който винаги забелязва чуждите грешки и унижава другите хора, моралната нечистота (асава) се увеличава; той е далеч от изкореняване на моралната нечистота (т.е. далече е от достигане на просветление).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, _ramus_ написа:

нека избягваме маниерността и 'добрите обноски' Не е ли възможно да се прескочи това, че нещо навява на 'добро възпитание', което е по-скоро автоматична заученост. В случая това въобще не е нужно, и ако може - нека го прескачаме. Една директност и прямост - особено когато става въпрос за към мен - е начина по който можеш да представиш наистина поведението си като "управляемо", а не че заученото възпитание се оправдава като "разумния избор".

С теб това не е проблем, както знаеш.

преди 34 минути, _ramus_ написа:

Всичко това - може и да е така, може и да не е. Аз имам друг подход. Да приемем че не е "разумен" и че е "на лош човек". Поне в очите на другите образът на "лошия, злия, агресора или досадника" е дразнител. Аз използвам точно това.

Това е ОК. Все някой трябва да го прави. На теб ти се отдава естествено. Аз не бих могъл като теб.

--------------------------

Инак, ако трябва да съм честен, ти си едно много тъпо копеле, което дразни всички. И това е едно от най-ценните ти качества... Баси, виж как искам да обидя, ма не ми се получава. Не само с теб, а с другите. Не мога да видя само негативните неща и да се фокусирам върху тях. Винаги откривам нещо положително, дори да е въобразено. Лека и спокойна нощ ти желая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ти си едно много тъпо копеле, което дразни всички.

:) а такааааа, най-после!

Искам да обърна и внимание на един детайл - директността и прямостта, може и да довежда до негативна защитна реакция. Но това е в сила за "две деца" и се приема като "дефоулт". Всъщност обиждането е личен акт, а не на дразнителя. защото никой няма как да ме обиди, нарани... ако аз не заиграя в същата игра като него. Ето това е "поемане на отговорност".

Не мога да видя само негативните неща и да се фокусирам върху тях.

Това вече е друга работа. Въпрос на осмисляне в подхода, защото това е подход - най директното което можеш да направиш за някого е да разкриеш онова, от което той бяга и крие от себе си. По реакцията се познава - без значение дали е 'тиха или невидима' или е грубо избухване.

Не е вярно че "виждам" само негативните положения, още повече че кое е позитив или негатив - е твърде условен казус. Но в думите лесно се разбира кой какво крие от себе си, и от другите. А мен точно това ме интересува - явното не е от особено значение, освен като материал, който издава донякъде вътрешните характеристики и процеси. Но най-много говори 'скриването' и прикритото. Действията по прикриването и отрицанието... Въобще това е основна територия за опознаване - вкл аз съм така и към самия себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, _ramus_ написа:

Като опростяваме "нещата" мислиш ли че това е "разумния подход"?

Опростяването в обяснението беше, както изглежда, заради теб. Ама много важно, какво те интересува)

преди 3 минути, dagpo19 написа:

Инак, ако трябва да съм честен, ти си едно много тъпо копеле, което дразни всички.

Понякога съм си мислила, че ако бях мъж и ми беше насреща, щях да му разбия муцуната. И пак няма да разбере, защото е тъп като пън. Затова... Била съм се с пияници и съм обръщала маси, яла съм чаши, вкарвала съм хора в психиатрия, ама това е като призрак) 

Не като - то е такова. Не човекът зад ника, онова, което пише дългите, банални, невежествени, псевдонаучни простотии из форумите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, witness написа:

както изглежда, заради теб.

:) важното е че си убедена в това... Ама ти "изглежда"... Ама пък - теб какво те интересува, щом така ти "изглежда".

че ако бях мъж и ми беше насреща, щях да му разбия муцуната. И пак няма да разбере, защото е тъп като пън.

Само да ти кажа че "нищо не разбираш от "мъжки работи". Затова така фантазираш. Никой не "разбива муцуна" за да може "разбитият да "РАЗБЕРЕ" нещо си. " Освен това ти самата не си честна с тия си думи, като се опитваш да ги държиш в някакво "интелигентно" русло, че целта, всъщност е "разбирането на другия", не че "разбивача на муцуни" нещо... глупости - просто е израз на благородство и висш алтруизъм. :) 

Пък може и да си служителка на висшото благо на всички хора... и да си "воинът" когото бог призовавал да "говори от негово име". :) По-горе се изтрещяваше и на тая тема - кво пречи да се развие до нужните висоти и от други... "воини".

Била съм се с пияници и съм обръщала маси, яла съм чаши, вкарвала съм хора в психиатрия,

:) Въх... !!! Бих направил и тук някои вметки... но нейсе... че призраците никога не умират, а само изчезват... Никой не знае 'докога'.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, dagpo19 написа:

...

Нищо особено - просто ти завиждам за увереността, че при мен скептицизма се явява в излишък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, witness написа:

както изглежда, заради теб.

:) важното е че си убедена в това... Ама ти "изглежда"... Ама пък - теб какво те интересува, щом така ти "изглежда".

че ако бях мъж и ми беше насреща, щях да му разбия муцуната. И пак няма да разбере, защото е тъп като пън.

Само да ти кажа че "нищо не разбираш от "мъжки работи". Затова така фантазираш. Никой не "разбива муцуна" за да може "разбитият да "РАЗБЕРЕ" нещо си. " Освен това ти самата не си честна с тия си думи, като се опитваш да ги държиш в някакво "интелигентно" русло, че целта, всъщност е "разбирането на другия", не че "разбивача на муцуни" нещо... глупости - просто е израз на благородство и висш алтруизъм. :) 

Пък може и да си служителка на висшото благо на всички хора... и да си "воинът" когото бог призовавал да "говори от негово име". :) По-горе се изтрещяваше и на тая тема - кво пречи да се развие до нужните висоти и от други... "воини".

Била съм се с пияници и съм обръщала маси, яла съм чаши, вкарвала съм хора в психиатрия,

:) Въх... !!! Бих направил и тук някои вметки... но нейсе... че призраците никога не умират, а само изчезват... Никой не знае 'докога'.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, _ramus_ написа:

Само да ти кажа че "нищо не разбираш от "мъжки работи". Затова така фантазираш. Никой не "разбива муцуна" за да може "разбитият да "РАЗБЕРЕ" нещо си.

Прав си. Но жените и мъжете не се различават в мотивите си, така че пак си прав - муцуна се разбива, защото искаш да я разбиеш. И става за разбиване, а други неща не могат така лесно. И всъщност казах тези дивотии за мен не защото са верни, а защото са смешни. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, witness написа:

И всъщност казах тези дивотии за мен не защото са верни, а защото са смешни. 

Скицааааа ! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, _ramus_ написа:

Въх... !!! Бих направил и тук някои вметки... но нейсе... че призраците никога не умират, а само изчезват... Никой не знае 'докога'.......

Призраци няма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, witness написа:

И става за разбиване, а други неща не могат така лесно.

Хич не е лесно - "разбиването на муцуна". И... "другите неща", дето са трудни за разбиване, са такива, защото много е вложено в защитаването...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, witness написа:

Не си добър в разпознаването на стилове, тя не пише така, или поне ДНК-то не пише.

Разбира се , това е Притча ! Не е Приказка за Лека Нощ.  Притчи не пиша.

Поместих го , за да Извозя една добра , технична , философска посока.

Един диакритичен текст , уместно приложим предвид изтеклите събития във психичните рефлекси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, _ramus_ написа:

Всичко това - може и да е така, може и да не е. Аз имам друг подход. Да приемем че не е "разумен" и че е "на лош човек". Поне в очите на другите образът на "лошия, злия, агресора или досадника" е дразнител. Аз използвам точно това. Но и кармата за мен няма значение - особено в този вариант, който спрягат "добрите религиозни будисти".

Няма как да се каже че си "лош човек", но това е само на нивото на което и кармата няма значение, не само за теб, а за всички. На това ниво и Буда не съществува, там за него не може да се каже че е "добър човек". Това място се намира "отвъд" и понякога се припокрива с "тук". 

преди 10 часа, _ramus_ написа:

Тук четящите всички са се заявили като велики, във всяко отношение. Нещо повече - това че ги наричам деца, ги "ранявало" и те влизали в защитен режим. Къде е величието, обаче, в толкова ниския праг на "импулсивна защита"? И за какво "ниво" говори, точно това?

Нараняваме се защото не сме просветлени. На това ниво ние се възприемаме за реално съществуващи. Също правим "твърди" изводи като "всички са се заявили като велики", може да се избълва дълъг пост от един "лайк" дори, без да са ясни мотивите за него и т.н. Ти си мислиш, че раняваш и ние си мислим че ни раняваш. Това доставя ли ти удоволствие колега? На това ниво вкопчването в егото може да причини маса страдания на другите. Какъв идиот (в оня другия смисъл) трябва да си, за да нямаш и капка състрадание и за теб да "няма значение"? Получава се някакъв дисонанс, от една страна утвърждаваме егото и личната полза, а от друга песимистично-нихилистични нагласи. Разбира се, със строго научна цел, ние сме опитните мишки, а той Великия експериментатор, който никога не е в криза ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Śūnyatā написа:

Да. Каква полза от всички медитативни преживявания и годините будистка практика, ако те не водят до мъдрост (осъзнаване на празнотата) и състрадание (осъзнаване на зависимия произход)?

Въх, каква безсмислица пак. Стига е пич, ти сериозно ли е? 

Първо, "медитативни преживявания" какво трябва да значи? Ти медитираш за да изживяваш "медитативни преживявания"? Първо тук имаш огромни липси и неразбиране в собствената ти представа, но не и опит. Годините "будистка практика" какво са? Даже не знаеш какво е будистка практика, пък камоли да си преживял нещо медитативно.

Второ, какво значи мъдрост за теб? Ти още не си разбрал, какво е будистка мъдрост. Ти мъдрост не си разбрал, а пък да не говорим, будистка.

И това всичко трябва да те доведе до мъдрост (осъзнаване на празнотата)...??? Хахаха.....:lol6:Това е толкова не логично и нищо общо със на практика случващото се. Нито се осъзнава, нито е празнота, каквато ти имаш като представа. Това трябва да ти е основното разбиране, да си знаеш. 

И състрадание (осъзнаване на зависимия произход)....??? Хахах... :lol6:Това ли е състрадание за теб? Това няма нищо общо със каквото и да е Будизма. Това са си само лично твои фантазии. 

Още не мога да си обясня, защо ти е да се правиш на голямата работа? 

преди 16 часа, sound написа:

Нищо особено - просто ти завиждам за увереността, че при мен скептицизма се явява в излишък.

Саунде ти до кога ще се оставяш да ти казват, какъв си? Я едно факю..! И да бягат, особено Рамус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.06.2019 г. в 2:35, _sirena_ написа:

Притча за будистът и Депресията !

Депресията е изгубена Цел и Пътят към тази цел !

Разберете , или поне опитайте да намерите Смисъла за собственото си съществуване и си набележете Цел за достигане в съответствие . Обмислете Пътя за нейното постигане ! Действайте !.........и няма Депресия....  :)

https://bg.wikipedia.org/wiki/Депресия

Будизмът е един от начините за преодоляване на Депресията , както е и всяко друго такова учение и/или религия.......

Целта при будизма е сбъркана - не са разбрали смисъла . Живеят за да умират - щастие в нищета да постигат . Умирането и без това все някога се случва...Един път ! :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Депресията е изгубена Цел и Пътят към тази цел !

Пълни глупости. Че и линк към твоят любим онлайн народен справочник, в който, дори и в него, такъв рефрен въобще няма написан. И с право - щото поне оня автор си е събирал оттук-оттам, но поне не е бил чалгаджия. Относно будизма даже и уики не си погледнал. Но  пък и теб това какво да те интересува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, _ramus_ написа:

Пълни глупости. Че и линк към твоят любим онлайн народен справочник, в който, дори и в него, такъв рефрен въобще няма написан. И с право - щото поне оня автор си е събирал оттук-оттам, но поне не е бил чалгаджия. Относно будизма даже и уики не си погледнал. Но  пък и теб това какво да те интересува.

Точно това пише ! Но нямаш достъп за мислене , че да стигнеш самостоятелно до него ! За това съм го писал. :nono:

Твоето мнение е само твое мнение ....точно това твое мнение , за мен 5 пари не струва ! :nono:

Най-вероятно и останалите не вълнува .......ако изключим досадата разбира се !:lol6:

...............

С писанки разни тук , няма да си оправиш депресията ! :nono:

Като за теб , можеш да започнаш с нещо малко . Да кажем мъъъъничко да се подобриш физически .....Помага за по-бързо възстановяване....на психиката......:)

Лятото , сега отиди на плаж с приятели (ако имаш) , поплувай (ако можеш) . Зимата на ски .... Внимателно преценявай  възможностите си защото може да се удавиш или да се потрошиш - не е като тук....!:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, NoMeJodas написа:

Саунде ти до кога ще се оставяш да ти казват, какъв си? Я едно факю..! И да бягат, особено Рамус.

Ама някои положения как ги схващаш от раз .....

Да - вярно е, че се оставям и не само във форума. Често се е случвало например, когато някой ми е създал някакви проблеми, да си отнесе калая от мои близки, без да ми кажат т.е. аз да разбера в последствие. Последно бе с едни манговци тука, къде упорито се опитват да ми лазят по нервите, пък и хич не са безобидни (все пандизчии, от ония, къде те дупчи с ножа и после като го питаш защо, и той не може да ти каже) - как, що узнал един много мой човек от детските години още, отишъл намлял петима от тях, ма така ги ритал, че до полицейското с бой ги закарал. Там пък зам. началника на криминалното, като разбрал, айде още бой, щото и с него се имам много - с брат му сме били в един клас. Отделно, че цъфнаха и две коли с бухалките от "другите" среди, в които съм бил и сме запазили добри отношения с някои от тях - едвам ги озаптих. И всичките тези са ме питали "защо не казваш", "защо ги търпиш" и прочие.

Та що постъпвам така. Няма еднозначен отговор, ако трябва да сведа до един такъв, то ще кажа, че защото просто не обичам да наранявам другите - гадно ми е, грозно ми е, почвам да се чувствам аз като пребития. Онзи който (най- общо казано) ми посяга е един много заблуден човек, много дълбоко заспал, ако ми се довери за не много време, ако ме послуша каквото му говоря, ще осъзнае каква глупост прави. Но не е само до това. За да не останеш с погрешното впечатление, че е от някакъв стремеж да се правя на смирен, състрадателен и прочие, те ти и друга причина. Принципно аз имам известни проблеми с фрустрацията т.е. наистина съм ужасно търпелив, но като ми падне пердето и ставам камикадзе - буквално!!! Въобще няма значение кой си - аз мога да ида в ада, но заедно с теб. Ставам голяма гад наистина - отвратителна долна мърша, която е способна да ти стори всичко най- лошо, което можеш да се сетиш. Съответно имам една- две ситуации, в които щях да убия човек - в едната толкова изгубих съзнание, че когато аз се свестих тялото ми изпадна в шок. До ден днешен имам пълна амнезия за едни около пет минути в онази ситуация - идея си нямам как съм изхвърлил човека през прозореца от третия етаж; предвид, че има и гаражи под първия, сещай се какъв луд късмет, че онзи оцеля, без дори пукнато по себе си. Е струва ли си - да погубя и двама ни, щото дрисльото тръгнал да ми се прави нещо си. Отсрещния, като не може да се осъзнае, то предпочитам аз да изтърпя каквото е станало, че да спася и двама ни. Макар, че пък от друга страна, някъде из този свят предполагам все още живее един грешник, за който съм се заклел - разбера ли го кой е само късмета или, ако има Бог може да го спаси. Какво и що няма да разказвам, но има един човек, на който съм му разписал смъртната присъда, но не мога да го открия, не го знам кой е - впрочем тъкмо заради него се наврях из мутренските среди, за да го намеря, ама не би.

Има и още - аз съм стигнал поне до осъзнаването, че не знам кой съм и какъв съм, че никой не знае за себе си какъв е и, че това е невъзможно да се узнае: към това последното пазя известни съмнения, може и да се бъркам, но съмнението е едва един процент, не повече. Така, че този толкова обичаен стремеж - да бъда определян какъв съм, на мен ми е ...... не знам как точно да се изразя, може би безразлично, просто знам, че не е истина, че не е факт. Представи си го примерно така - сега почвам да те набеждавам, че ти си един властолюбец, който го интересуват само парите и нищо друго. Какво чувстваш? - в най- лошия или краен случай да ти е смешно, да ми се присмееш на НЕАДЕКВАТНОСТТА, нали, то просто повече от добре знаеш, че мнението ми няма, ама абсолютно нищо общо с действителността, то ще е толкова абсурдно и неуместно, че чак жал да ти стане колко съм загубен.

Така, че нема дерт - не ме трогва, било ти или рамуса, или скепса, или някой от другите, кога ме определя какъв съм, що съм, колко елементарен съм бил, колко ясен и прочие. Ако ми скимне, можем да се полаем малко, но като цяло нищо от този род нападки не стига до мен и съответно реагирам по- скоро според настроението ми в конкретния момент - ако въобще. Ще ме определяте, ще ме определяте, колко да ме определяте - все ще ви омръзне по някое време, ако не съм ви обърнал гръб дотогава. А и без това, какво бих могъл да направя? - ето например ми се иска да не си чак толкова краен с Шунята, ала не виждам как да стане: не виждам как да постъпя, не ми иде на акъла какво да ти река, че да се откажеш от тези непрестанни нападки към него. Не намирам някой сред нас да е толкова немарлив, че да бъде темата толкова безобразна, но .....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...