Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 2 часа, by_chechi написа:

Но нямаш достъп за мислене , че да стигнеш самостоятелно до него

Голям достъп бе Стефчоооо. И ти вече - с достъп. "Кораба баща" ли ти дава достъпа? ... :) или си така - по рождение. А може би заради падането от кайсията - като малък. да знаеш - тва ще да е причината - много отвисоко си паднал. Обаче - не е изключено съдбата да ти дава знак - че много "горе си се изживявал че си". Много високо - горе на кайсията...  И уж си паднал, но вместо това - падането си го използвал да полетиш още по-високо.

И - откакто си паднал  голЕм го извади - то психолог, то философ, то будист, религиовед, народопознавач, житейски мъдрец и размислител. И все напираш към уики-то и школските научени канони на диамат-а. Нема по-вселенска мъдрост от диалектиката, баси. Който не я признава, просто не я разбира, колкото ти си я прозрял, вникнал. И с нея си се прострял до всички вселенски възвишености. 

Тва чалгата е голЕмо народно явление, с изявени гении в него. Народни гении, самородни мислители... специалисти по всичко - но особено с 'достъп до мисленето'... Специален достъп, разбира се - всичко е изключително за театралника, дето напира да го изживее. Напира, щото в живота си е точно обратното. Но пък - сценария е на скромен вселенски учител, дето проповядва вселенска мъдрост. Смирен, всичко-познавач, мъдрец и доблестна , честна и  стара душа (със специален достъп :) ). Въобще - всички добродетели, но с особен уклон към поясненията, обясненията... и повторенията :)

преди 2 часа, by_chechi написа:

За това съм го писал.

Писал си глупости... Просто глупости. Затова си ги писал :)

Депресията - с "целите и пътя към тях..." Това са само последствия и чалга списвачите дето го плявят сред народа, затова хващат дикиш.  :) И... само кажи къде да пляска публиката... Тук, както е ясно, публиката очаква в захлас и трепет мъдрите ти слова.

Цветната палитра на списвачите се изреди, но още не е в пълен комплект. Има още липсващи играчи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, by_chechi написа:

Целта при будизма е сбъркана - не са разбрали смисъла . Живеят за да умират - щастие в нищета да постигат . Умирането и без това все някога се случва...Един път ! :nono:

Осъзнаването и изоставянето на емоциите които ни унищожават не е самоубийство колега. От това не се умира. От това осъзнаване Буда не е умрял, продължил е да живее, дори много по-смислено от преди просветлението си. Целта е безстрастието, което не бива да се заблуждаваме, че се постига лесно или още по-лошо, да си мислим, че сме го постигнали. В православната традиция има две основни предпоставки за развитието на безстрастие. Едната е смирението или смиреномъдрието -  дълбокото осъзнаване на това, че каквито и да сме, каквото и да сме постигнали, няма за какво да се похвалим, защото страстите са навсякъде където има нравствено несъвършенство и тлен. Да, смъртни сме, но помним ли че ще умрем или живеем сякаш сме безсмъртни? Другата предпоставка, която активно подпомага безстрастието е милосърдието. Тези неща ги научих и усетих (като плод на практиката) още на 17г., когато започнах двугодишна практика при един православен отец, който е бил монах в Атон. От годините прекарани като монах (какъвто си и остава, става свещеник - свещеномонах), една година е прекарал в нещо като будистки ретрит, напълно уединен, сам в една постройка - практикуващ исихия. Виждайки, че имам искрено желание да се науча, ми даваше ми тези практики, които усърдно практикувах вкъщи. След това забравих всичко и се отдадох на страстите. После осъзнах, че нещата не отиват на добре. След време открих подобни практики и цели в будизма. 

Безмълвието на тялото, речта и ума, отсича на коренът на външните чувства, лишава го от страхове и желания, прави съвкупността от скандхи която представляваме, както и връзката ни с действителността, много по-жива, много по-здрава. Затова и майката на Скепс още е жива, след толкова тежка диагноза, защото се е научила да се самолекува и да спира вредоносните процеси в организма си. С тази практика се "възкресяват" вътрешните чувства на покой, умиротворение, хармония, освобождение, прекратяване, които подпомагат истинното (незамърсено) възприятие и познание на реалността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

Осъзнаването и изоставянето на емоциите които ни унищожават не е самоубийство колега. От това не се умира.

Че нали това казвам - живееш като умрял ! :lol6:.......................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Śūnyatā написа:

Осъзнаването и изоставянето на емоциите които ни унищожават не е самоубийство колега. От това не се умира. От това осъзнаване Буда не е умрял, продължил е да живее, дори много по-смислено от преди просветлението си. Целта е безстрастието, което не бива да се заблуждаваме, че се постига лесно или още по-лошо, да си мислим, че сме го постигнали. В православната традиция има две основни предпоставки за развитието на безстрастие. Едната е смирението или смиреномъдрието -  дълбокото осъзнаване на това, че каквито и да сме, каквото и да сме постигнали, няма за какво да се похвалим, защото страстите са навсякъде където има нравствено несъвършенство и тлен. Да, смъртни сме, но помним ли че ще умрем или живеем сякаш сме безсмъртни? Другата предпоставка, която активно подпомага безстрастието е милосърдието. Тези неща ги научих и усетих (като плод на практиката) още на 17г., когато започнах двугодишна практика при един православен отец, който е бил монах в Атон. От годините прекарани като монах (какъвто си и остава, става свещеник - свещеномонах), една година е прекарал в нещо като будистки ретрит, напълно уединен, сам в една постройка - практикуващ исихия. Виждайки, че имам искрено желание да се науча, ми даваше ми тези практики, които усърдно практикувах вкъщи. След това забравих всичко и се отдадох на страстите. После осъзнах, че нещата не отиват на добре. След време открих подобни практики и цели в будизма. 

Безмълвието на тялото, речта и ума, отсича на коренът на външните чувства, лишава го от страхове и желания, прави съвкупността от скандхи която представляваме, както и връзката ни с действителността, много по-жива, много по-здрава. Затова и майката на Скепс още е жива, след толкова тежка диагноза, защото се е научила да се самолекува и да спира вредоносните процеси в организма си. С тази практика се "възкресяват" вътрешните чувства на покой, умиротворение, хармония, освобождение, прекратяване, които подпомагат истинното (незамърсено) възприятие и познание на реалността.

Ох недей. Ти поне една от емоциите успя ли да изоставиш? А познаваш ли въобще някои който е успял да го направи? Сигурен съм че не. Всичко ти е само на теория, че уж така трябва да бъде. И щом поясняваш даже на Буда какво му било, преди и след значи много трябва да си запознат. Хаха И ти ми говориш за безпристрастност смирение и смиреномъдрие. Точно ти Хахах Че ти до миналата седмица говореше на "невежи диваци" без да коментирам цялата ти хейт история. И ти, точно тръгваш да говориш за това,  направо не мога да повярвам. Теб на сила те карах да покажеш някакво смирение, разкаяние, смиреновъдрие, и не само не показа такова. Ами борави със антидот нахалство, наглост, непукизъм. Това пич, няма нищо общо със това за което се опитваш да говориш. Оле, милия. Ми ясно що си толкова издухан, ти си промит от друго и си тръгнал да ми търсиш спасение. И нещо като" будистки ретрит не е точно, ами нищо общо. Ти въобще не знаеш какво се прави във еди будистки ретрит  След време открил подобни практики, моля? Пълни глупости и замаени представи, то и за това такъв напън. Баланс търси ма той дисбалансиран още от 17 г. И как се хвали със християнските си ретрити за да се изкара по будист, няма такъв абсурд просто. Както цялата конструкция от измислен Шуная будизъм 

Оле, със кои практика се възкресяват, какво? Дуата "възкресение" в контекст на Будизъм? Шшшш ало..? Какви фантазии само. Как може човек да приеме тези си измислици в главата за нещо като реализация, нещо като разбиране? Но за пореден път, показно ни се прави за тези които ги интересува. Какво и колко може да се смозашамати човек , от едно единствено нещо. Мотивиран от копнеж, а като преживява вътрешно Благородните истини, не е разбрал че корена на страданието е копнежът, независимо какъв, дали към материални или към духовни неща. 

Шуная, ти си енциклопедия по невежество, и уникален пример. И най забележителното е, че ти даже и не го усещаш. Униклно, всичко за което се опитваш да говориш е в действие. 

Пак те питам, защо ти трябва да го правиш? Толкова ли искаш, копнееш? Както копнееш за газовото за 1 800 лв, така копнееш и за празнотата. Единственото в което си намерил, някакво спокойствие от страха от Бог. Който така ще те накаже, защото това е голям грях да предадеш вярата към Бог. И да се измамваш със нещо с което искаш да го обезсмислиш. Жалка картина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, sound написа:

Ама някои положения как ги схващаш от раз .....

Саунде, прочетох ти поста. Много интересно. Ще ти споделя само моето мнение. Няма никакво значение какво е правил човек, но каквото и да е винаги има някой с повече и по добър. Така че състезанието там е обречено на провал. Аз също разбрах по болезнен начин какво е по правилното. Мислех си че най важното в живота е да направиш пари за да може да си спокоен. Да не те тормози животът допълнително със това да трябва да оцеляваш. Защото един познат преди време ми каза, нещо което много ме учуди. Млад избухнал със милиони, кара Ферари и е на върха на славата си. Че, той ми каза веднъж, кое е най хубавото нещо на парите. Попитах, какво е? А той отговори. Че, всичко преживява много по лесно. Независимо какво ще му се случи в живота, като знае че има достатъчно пари. И така някак си преживявал всичко много по лесно. Прозвуча ми доста обнадеждаващо, да си призная. И си казах, ех. И аз така искам, каквото би направил всеки. И до някъде е така, наистина дават спокойствие. НО. Винаги има едно голямо но. Каква е тъмната страна на това, да имаш такива условия? Ами след като усети човек това спокойствие, от живота. Дреболиите просто изчезнат, и не ти пука за цените на нищо вече. Остава човек сам със себе си, и задоволяване на собствената си наслада. И си признавам че тогава попаднах в най големия капан който някога съм си създавал. Да се оставя да се разглезя и разлигавя до такава степен, че да със неспособен накрая едно елементарно нещо да направя. Нещо което изисква някаква ментална сила. Спиране на цигари например. Струваше ми се невъзможно, да не плюскам лакомо също. И такива подобни неща. Накрая се уплаших как се разваля човек от това, и как това ако нямаш необходимите качества да знае човек как да контролира себе си и материята, си обречен. Както много други просто не успяха въпреки възможностите, пропаднаха, пропити и продрусани. Самоунищожени от живот, от ламтене и копнеж. И както писах в предишен пост, в момента във който се усетих, и видях тази тенденция към разруха, разбрах какво всъщност е това което ни пречи. Това сме си самите ние. И че няма значение кой колко е и какъв на външен вид, а какъв характер е изградил. И също казах, че когато се огледах наоколо за елементарна доброта, и състрадания. Започнах да го виждам на места където никога не съм предполагал. И започна да ми е по приятно да си общувам със работника на обекта, от колкото някой измислен, самоизмамил се баровец. Който се мисли за голяма работа, а няма грам доброта в него. 

Какво би значело това. Значи че ако искаме нещо, трябва да научим себе си първо да може да го има. Каквото и да е, материално или духовно. Няма лошо да си купи Ферари човек, стига да е направил всичко със разум и почтеност. И няма лошо човек да е постигнал просветление, стига да знае как да го постигне и притежава. Най важното е,да научи себе си човек да може да борави със всичко. И тук няма никакви, разрушаване, никакво разпадане, никакво изчезване на аз, его и темп подобни. Има най обикновено, научаване на каквото има нужда човек. Малко дисциплина, малко ментални упражнения, и постепено изграждане на един суверен и независим Ум. Независим от нищо външно и вътрешно. Не че се става някакъв безчувствен робот, напротив. Ще се изпитват много по силно емоциите даже от преди, но ще имаш умението да не се оставяш да те обладават. Това е единственото което има нужда да се постигне. Никакви, егота, азове, празноти и какви ли не глупости. А само и единствено самотрениране и саморазвитие, с помоща на себеопознаването. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искрените практици в християнството са отвъд концепциите за Бог и Царството Небесно. Те са го открили тук и сега, в себе си. Не изпитвам омраза към такива практици, нито съм изхвърлил книгите които съм купувал през годините. Как мога да се откажа от искреността на Преподобни Исак Сирин, Иоан Лествичник, Блажени Августин и тн. Те са достигнали до там, докъдето е достигнал и Буда. 

Что же до дви­жений ду­ши, то оче­вид­но, что ни­чего из это­го не со­еди­нено с ни­ми - ни ра­дость, ни скорбь, ни бес­по­кой­ство, ни мир, но они суть обыч­ные дви­жения, ко­торые про­ходят ми­мо, не не­ся ни­чего. Под дви­жени­ями ду­ши дол­жен ты по­нимать те, что по­яв­ля­ют­ся до то­го, как во­шел ты в ес­тес­твен­ную об­ласть ду­ши, ко­торая есть прос­ветлен­ность.

И вот ох­ва­тыва­ет сер­дце его и чле­ны его то ус­ла­дитель­ное без­молвие, так что да­же Не­бес­ное не счи­та­ет он срав­ни­мым по нас­лажде­нию с этим умол­ка­ни­ем.

Преподобни Исак Сирин

Отчего блуждает ум в пустомыслии и мечтах? — Оттого, что пуст. Пуст он, - а между тем быстродвижен по природе и без занятия быть не может. Как нечем дельным заняться, он и пускается в пустомыслие, — пустое брожение мыслей и мечты.

Святитель Феофан Затворник 

Владение пятью чувствами (зрением, слухом, обонянием, вкусом и осязанием) будто есть очень простое дело, но я тебе скажу, что кто властвует над пятью чувствами, тот властвует над всею вселенною и над всем, что в ней, ибо у нас все бывает от них и чрез них. 

Преподобный Симеон Новый Богослов

Всякому необходимо сознать, что он ничто. Того, кто не знает себя самого, что он ничто, не может спасти Сам всемогущий Бог.

Гордость – начало греха. С нее начинается всякий грех и в ней находит свою опору. Нет зла, равного гордости. Она превращает человека в демона.

Итак, необходимо учить и научить человека самопознанию, чтоб он знал себя и таким образом смиренномудрствовал. Смиренномудрие есть главным образом разумность. Как гордый неразумен и бессмыслен, так, напротив, смиренный разумен и смыслен.

Гордый человек расположен мстить за обиды. Гордый не может равнодушно переносить обиды ни от высших, ни от низших, а кто не переносит спокойно обиды, тот не в состоянии переносить несчастье. Человек надменный постоянно сокрушается скорбью, постоянно досадует, постоянно сетует. Ничто не может утолить его страсти. Корень и источник всех зол - чрезмерное самолюбие.  

Почему, человек, ты много думаешь о себе? Спустись с тщетной твоей высоты, рассмотри ничтожность своей природы, ты – земля и пепел, прах и пыль, дым и тень, трава и цвет травный.

Преподобный Симеон Новый Богослов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Śūnyatā написа:

Искрените практици в християнството са отвъд концепциите за Бог и Царството Небесно. Те са го открили тук и сега, в себе си. Не изпитвам омраза към такива практици, нито съм изхвърлил книгите които съм купувал през годините. Как мога да се откажа от искреността на Преподобни Исак Сирин, Иоан Лествищник, блажени Августин и тн. Те са достигнали до там, докъдето е достигнал и Буда. 

Хахаха, хубаво че е тази тема, тук такива буламачи може. Ти чуваш ли се въобще какви глупости говориш? Ти нямаш никакво правилно отношение, нито към християнството нито към Будизма. Ти и за това си наказан, да нямаш "правилно" разбиране, независимо със какво се захванеш. Дори и най елемнтарни неща от живота. 

Само да попитам, защо никой не е чувал за теб там, където уж са ти "приятелчета"? Хахах 🙂

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, NoMeJodas написа:

Хахаха, хубаво че е тази тема, тук такива буламачи може. 

🙂

Такава е, и такава ще си остане. Тук сериозни отговори няма да получиш. Бягай да медитираш, за да не си зависим от тях ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

Такава е, и такава ще си остане. Тук сериозни отговори няма да получиш. Бягай да медитираш, за да не си зависим от тях ;)

Не ми викай, "бягай" че да не ти.....!!!!! 

Видя си се поне през мен, какъв смешник си още? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, NoMeJodas написа:

Не ми викай, "бягай" че да не ти.....!!!!! 

:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

:D

Абсолютен дечко, поне малко срама някаква някога изпитвал ли си? Или те на 17 г още тия я изтриха като емоция? Е поне със нещо можеш да се похвалиш, една емоция си пренебрегнал. Срамът. Поздравления. :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, NoMeJodas написа:

Абсолютен дечко, поне малко срама някаква някога изпитвал ли си? 

Сега на татко ли ще ми се правиш? Извинявай, забравих че не знаеш значението на думата, а и не само на тази ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Śūnyatā написа:

Искрените практици в християнството са отвъд концепциите за Бог и Царството Небесно. Те са го открили тук и сега, в себе си

Абе Шуня, тук темата е друга, но ти наистина ли намираш подобна релация м/у Християнство и Будизъм?  А още по изненадващо е да намериш християнин отвъд концепцията за Бог и царството небесно.Шантаво звучи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Сега на татко ли ще ми се правиш? Извинявай, забравих че не знаеш значението на думата, а и не само на тази ;)

Моля? Какво искаш да кажеш със това, че не знам значението на думата, татко? Искаш да обидиш със това че някой е израстнал без родител?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, badr написа:

Абе Шуня, тук темата е друга, но ти наистина ли намираш подобна релация м/у Християнство и Будизъм?  А още по изненадващо е да намериш християнин отвъд концепцията за Бог и царството небесно.Шантаво звучи.

Шантаво е защото е за "идиоти". Те придават "смисъл" на темата :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, badr написа:

Погледни пак как злобее, обижда със това че някой израстнал без родител, без семейство? И такъв ми говори за духовност? 

току-що, Śūnyatā написа:

Шантаво е защото е за "идиоти". Те придават "смисъл" на темата :D

И идиоти са му другите. Ти въобще тотално си се самозабравил. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, NoMeJodas написа:

Моля? Какво искаш да кажеш със това, че не знам значението на думата, татко? Искаш да обидиш със това че някой е израстнал без родител?

Нямах това впредвид, знам че за теб е болна тема и не я засягам. Имах впредвид, че ти не си родител, за да даваш подобни наставления. Ако си станал без да знам се извинявам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

Нямах това впредвид, знам че за теб е болна тема и не я засягам. Имах впредвид, че ти не си родител, за да даваш подобни наставления. Ако си станал без да знам се извинявам. 

Че то това е същото, и с това ли трябва сега да парадираш за заслуги? И ти като си големия татко, защо си разведен? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, NoMeJodas написа:

Че то това е същото, и с това ли трябва сега да парадираш за заслуги? И ти като си големия татко, защо си разведен? 

Синът ми е на 17 и сам избра при кой да остане, не му липсва нищо. Сега се грижа за дете което е първи клас. Не ме карай да сравнявам зрелостта им с тази, която показваш. Изобщо не мога да разбера откъде извират тези претенции, че и "смисъл" придавали на темата :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

Синът ми е на 17 и сам избра при кой да остане, не му липсва нищо. Сега се грижа за дете което е първи клас. Не ме карай да сравнявам зрелостта им тази, която показваш. Изобщо не мога да разбера откъде извират тези претенции, че и "смисъл" придавали на темата :D

Въобще не ме интересува личната ти драма, колкото и да пропагандираш тука, колко си перфектен. По принцип говоря. Как можеш да си позволяваш нахалната наглост да се опитваш да ми държиш сметка за нещо такова е? Къв си ти въобще? Без да знаеш нищо!

За това ти казвам че си абсолютно безсмислен, ти просто висиш е пространството и не живееш а просто съществуваш, защото нямаш друг избор. Много трябва да си отегчен от живота. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, NoMeJodas написа:

Как можеш да си позволяваш нахалната наглост да се опитваш да ми държиш сметка за нещо такова е? Къв си ти въобще? Без да знаеш нищо!

Правя го, защото ти го правиш. Карма братче, няма къде да избягаш. Сам си си виновен :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, NoMeJodas написа:

За какво съм си виновен сам бе, за теб ли е? Хахаха 

Много важности си придаваш, а си просто един гладен въшльо.:lol6:

Като свършат аргументите, започват обидите към личността, но ти кога си имал аргументи?

Нищо лично нямам към теб, нито си придавам важност, коментирам само това което пишеш и установявам липса на опит, грамотност и т.н., да не изброявам.

Приятна вечер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Като свършат аргументите, започват обидите към личността, но ти кога си имал аргументи?

Нищо лично нямам към теб, нито си придавам важност, коментирам само това което пишеш.

Въобще не ми се прави на важен, не на мен. Да ти покажа ли аз какво си писал и как го коментирам аз. Като си завираш главата в пясъка, не значи че никои не те вижда Шуная. Елементарно.

Добре де, един въпрос само. Как може да си толкова нагъл? След всичко което си писал и си показал че си, да се държиш по този начин? Ей на този въпрос ми отговори, нищо лично. Просто пример. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

Абе Шуня, тук темата е друга, но ти наистина ли намираш подобна релация м/у Християнство и Будизъм?

Tи си поклонник на авторитета badr - и не само ти, но си изключително подходящ пример за снобско разбиране на духовността въобще. Щото Шунята го казва за това не ти се вярва, но ако някой ден имаш късмета да попаднеш на будистки монаси цитиращи християнски богослови, друга песен ще запееш - пак казвам не само ти, щото в това отношение например и Шунята не се различава много, много. Не става само със зубрене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...