Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, dagpo19 написа:

Не разбрах коментара ти.

Преднамерено лаконичен - не искам аз да съм човека, който намесва християнството в тема за будизъм, малко ли ни е объркано, че да се объркваме още. Ще дам един малък пример свързан с мен. Поради що и как от край време твърдя, че в християнството също иде реч за "прераждане", макар никъде да не е написано в прав текст - що подигравки съм отнесъл за това ми становище не е за разказване, но така се случи, че се запознах с един неконвенционален свещеник от нашето православие, вече на преклонна възраст, на който като споделих размислите си, ми откри, че в църковните среди този въпрос не е окончателно решен и към днешна дата се правят проучвания, тъй като има някои причини водещи до заключението, че в проповедите си Исус е говорил за прераждане. Сподели ми и някои издадени книги - на християнски свещеници - по темата.

И сега да те питам теб - сещаш ли се колко поласкан от самия себе си се почувствах? колко горд и признат се почувства егоиста? едвали не Бог ме погали поздравително по главичката, досущ като един "падишах" погален от папата. И как да се справя с това по дяволите - с тази самоувереност и самочувствие, които се надигат в мен.

Паралелите, които намирам м/у християнството и будизма са много, но предпочитам да не ги отстоявам - поне не тука. Това, което си написал за егото е едно и също, и в двете учения - знаеш, че Ч.Т. Ринпоче е отбелязал "след като препятствията за свързването с Бога са нашите отрицателни страни и объркване, теистичния подход също трябва да се справи с тях. Духовната гордост например е също толкова голям проблем за теистичните дисциплини, колкото и за будизма". Егото е все същото явление - как ще го определим, като какво се разглежда в една или друга школа, то справянето с его- проблемите би трябвало да води до едни и същи резултати, инак ако са различни, може и да сме се справили с нещо, но то няма да е егото. Отказвам да защитавам тезата, че именно тази превратност във възприятието ни, ни отдалечава от божествената ни природа - от буда природата. Ала не само със собствени усилия съм стигнал до нея, но и съм попадал на християнски богослови, които са я представяли, ако и да сте ги чели, но не сте го прозряли, то не вярвам, че посредством мен ще успеете - единствено ще залитнем в спорове, от които само ще губим, всички. @ badr може да отрича, колкото си иска - както и останалите - но в християнството има много повече будизъм, отколкото бихме предположили. Есенцията и на двете религии е една и съща, но ще трябва да узреем още доста, докато станем способни да я обсъждаме - намирам за по- добре, да не смесваме християнството и будизма, па макар и само на ниво неангажиращ разговор.

п.п. нека се разберем първо на коя аджеба будистка школа ще вярваме, че ми е даже комично, как често се отправят обвинения в темата към една спрямо друга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

Благодаря ти Чечи, че ни просветли.Откъде иначе щях да разбера, че

Да, това е удивително дълбоко твърдение:

преди 3 часа, by_chechi написа:

Будизмът се съсредоточава върху вътрешния свят на човека - как мисли . Външният е някъде "там" и не ни засяга пряко.

Поради тези причини , будизмът се явява като психология на древността......

Не е възможно да навляза в детайли, но накратко, то в рамките на тибетската традиция се разграничават четири философски школи - ваибхашика, саутантрика, йогачаря/читтаматра и мадхямака. Първите две школи приемат съществуването на атомарни материални частици, както и на атомарни моменти на съзнанието, т.е. минал, настоящ и бъдещ момент на съзнанието. Третата школа утвърждава съществуването на съзнанието като такова, казано най-опростено. Т.е. тя разглежда потока на ума като крайна реалност. Четвъртата, която е мадямика, отива отвъд четирите възможности, т.е. съществуване, несъществуване, съчетанието и отричането им. Това е прекалено сложно да го обсъждаме тук, а и смисъл няма.

Това го написах, за да посоча, че твърдението, че за будистите светът няма онтологична стойност е неточно. Но за целите на дистинкцията между теистичния христянски възглед и този на будизма, то такова твърдение е полезно донякъде.

преди 43 минути, sound написа:

. Поради що и как от край време твърдя, че в християнството също иде реч за "прераждане", макар никъде да не е написано в прав текст

Да. Схващаш ли проблема? Христянската църква на своите събори е отрекла прераждането и карма. Няма да обяснявам защо. Но тези неща са отхвърлени категорично. Тогава какво търсите в такиъв тип учения? Истина? Good luck!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, badr написа:

Благодаря ти Чечи, че ни просветли.Откъде иначе щях да разбера, че

Няма от къде другаде ! :lol6:

....защото не си чел 10-те Божи заповеди ! А и да си ги чел - нищо не си разбрал ! :nono:

Къде видя там "мисля" ? Има само "правя" - Бог така каза ! ....

Ха си посмял да не изпълниш (по-точно - да те хванат ! :)) - чака те цяла вечност в Ада ! :lol6:

В крайна сметка всичко се върти около това да не те хванат....то трябва и да могат , де ! Исторически примери няма да давам - множество са добре известни ! Като започнеш от Кръстоносните войни , че до ден днешен чак до Америките - още не са свършили ! И всички се кръстят , и кръстове целуват , и божието име споменават.....Правят ! :lol6:

В будизма пък , още само малко да помислиш (както трябва - задължително !) , пращат те да тихичко да умираш , мислейки си че не мислиш (нирвана) , и да чакаш прераждане - на пумпал от прераждания ставаш ! :lol6:

Е , от малък най-мразя на опашка да чакам - все мен на магазина пращаха да чакам . Я за зелен хайвер , я за кори от банани ....:lol6:

Да ! И за Комунизъм съм чакал , но това е друга тема .:nono:

.......Смятай , че имам комплекси от чакане ! :lol6:(това по поста ти)

...................................

Скепсиса - какво пък ? Той самият няма отговори на въпроси , които имат такива . Но да не ги разбира и приема . Всеки има право да се прави на интересен и велик с каквото и колкото може . Ами и аз също - естествено ! :nono:

Друг е въпросът кой , колко и пред кого успява ! (това без отношение към темата , нито пък специално към личността)

..................................

Хей ! Чакам за ЕСЕ-то ! Темата : " Щастие и Успех в живота " по виц зададено ! Централна тема е в будизма ! ...........Ъъъъх ! Пак безнадеждно чакане ! :lol6:

Искате ли го от мен - кратичко ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, by_chechi написа:

Искате ли го от мен - кратичко ? 

Въх... защо не чета никъде "хайде, хайде, хайде!!! Моля те - просветли нас нисшите невежи души"... :) Вий сърце, душа и мозък нямате бе - закъде сте без поученията на Стефан?

--------------

някъде в друга тема, една форумна провидка на висшата духовна истина се изцепи, че "ролята на клоуна" сред форума била сложна и рядко се намирало за нея някой. Бла-бла...

Както, обаче се вижда ролята на клоун е важна за доста хора и периодично като ги подпрат карастанчовите отвътре - и напират за нея, с все сили. Тежки са нощите самотни и понякога алкохола не е достатъчен да "осмисли" философски битието.

Понякога се получават и смешни случаи, но този е по-скоро тъжен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎22‎.‎6‎.‎2019‎ г. в 12:03, Текила сънрайз написа:

Не, няма такава възможност. Една от характеристиките на егото е, че се привързва към всичко и иска да се "среща" отново с него. А и защо да не иска да се преражда?

Имам предвид, че е възможно егото да не желае повече да се преражда на Земята, а не по принцип, че не желае да съществува и преражда.

Аз познавам много такива хора и според мен е въпрос на избор, дали ще се преродиш на Земята или на друга планета и сфера на живот.

Оглеждайки се какво се случва наоколо ми се струва, че изискването да се просветлиш за да не се преродиш в Самсара не е актуално, понеже просветлението е мисия невъзможна.

Необходимо е само желание и чисти помисли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, _ramus_ написа:

Въх... защо не чета никъде "хайде, хайде, хайде!!! Моля те - просветли нас нисшите невежи души"... :) Вий сърце, душа и мозък нямате бе - закъде сте без поученията на Стефан?

--------------

някъде в друга тема, една форумна провидка на висшата духовна истина се изцепи, че "ролята на клоуна" сред форума била сложна и рядко се намирало за нея някой. Бла-бла...

Както, обаче се вижда ролята на клоун е важна за доста хора и периодично като ги подпрат карастанчовите отвътре - и напират за нея, с все сили. Тежки са нощите самотни и понякога алкохола не е достатъчен да "осмисли" философски битието.

Понякога се получават и смешни случаи, но този е по-скоро тъжен...

Това , че го приемаш лично , поне на мен ми говори , че се съмняваш в собствените си възможности . :nono:

Имаш основателни съмнения ! :lol6:

Хей ! Напиши едно ЕСЕ , по посочената тема и зададения материал ! Будистко е ! :nono:

Вижда се , че настояваш колко много те бива...... !

......Или си само търкулнала се празна тенджера - като повечето тук ! Е , по-голяма , де ! Даже много по-голяма.... :lol6:

Въййй ! Току що получих просветление - мерите си диаметрите ! Кой ще го извади по-голям..... :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Сидхартха написа:

Имам предвид, че е възможно егото да не желае повече да се преражда на Земята, а не по принцип, че не желае да съществува и преражда.

Аз познавам много такива хора и според мен е въпрос на избор, дали ще се преродиш на Земята или на друга планета и сфера на живот.

Оглеждайки се какво се случва наоколо ми се струва, че изискването да се просветлиш за да не се преродиш в Самсара не е актуално, понеже просветлението е мисия невъзможна.

Необходимо е само желание и чисти помисли.

Всичко е въпрос на избор и възможности. Ако имам достатъчно пари, мога да искам да отида на екскурзия до Ню Йорк и съответно да отида. Мога и да не искам и да не отида. Ако нямам пари (както и останалите условия естествено) и да искам и да не искам е все едно. С прераждането трябва да е нещо подобно - ако човек е водил "праведен" живот и иска да се прероди на по-хубаво място, вероятно ще успее. Виж, ако например е извършил някое от отвратителните престъпления, няма особено значение какво иска или не иска.

Абсолютно съм съгласен с теб за желанието и чистите помисли.

Просветлението си е съвсем възможно, но никой не твърди, че е лесно. Това при условие, че човек като мен има пълно доверие на Буда. Ако няма, то, разбира се, сигурно не вярва и в просветлението - знам ли?

Не съм чувал просветлението да е достатъчно, за да не се преродиш в самсара. Кой го твърди и къде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, by_chechi написа:

поне на мен ми говори

Кой ти говори... Тва е основен въпрос - на някой си нещо му говори. Сериозен казус, за доста хора из Калдата. "Просветленията" - също са част от мизансцена на палячовците... До един, всички те са говорители на мъдрости...

Ролята на 'специалния' на особения, дето винаги "нещо особено му е дадено", дето има особена мисия, особен живот, особени мисли, дето е особено мъдър, задължително с елементи на "висша намеса"... винаги всичко трябва да му е особено. Извън сценария е посредствен та дрънка, но сценария е най-важното.

На доста хора... "нещо им говори" - на един бог, на друг ДНК-то, на трети - възгледите, на четвърти - прочита... - само и само да се оправдае някак си сценария че 'са особени', специални... и са с мисия. Понеже социалния театър не харесва ролята на "егоиста" и тя е обявена за негативна, повторяемия елемент в палячовския сценарий е как "Специалния" има мисия, която той се раздава по отношение на "другите". Или - заради доброто, свободата, правдата, истината, заради знанието и знаЕнето...

Как един не се заслуша в тишина, с идеята да остане в нея, а винаги в това дето "говори"?

Няма друго "говорене" освен в собствената глава - и говоренето напира да не спира. Щото спре ли - ще настане дизастера. Затова е напъна към бълбукане - може и глупости да са, но... да върви някак... че напъва отвътре.

==================

Някак си, прелиствайки бълбуканията по темата за някакъв си "будизъм", дето е "според всеки негов дистанционен интерпретатор", се намират сума проблеми и несходства. Чудна е битката за осъвместяването на толкова различните положения между будизъм и християнство, но "шоу маст гоу он".

Но има друг елемент, толкова еднакъв за всички вярващи - без значение какви са, откъде са, как са и в какво са вярващи - това че задължително се поемат няколко предварителни хапчета на основни постулати. И после - само се надграждат и доизкусуряват. Основните верски постулати задължително си приличат и това е най-общите елементи сред всеки тип религия. 

същото са и основните близости на всички религиозни дейци по света, с лозунга - вярващи от всички страни, посоки и вери - винаги сме си приличали, а сме различни само в онова дето вярваме. Но сме еднакви в това че "вярваме" в истината, правилното. Тече и лека надпревара - коя религия какво обещава и в коя има повече далаверка да си верваш.

Приликите са още и по напъните за имитация на философстване на тема - защо е правилно това дето го вярвам, защо ми върши работа и защо ми е толкова важно. Направо е карта на "това, дето всеки му е напукана черупчицата". Също така е и отговор на казуса - защо ми е толкова важно да бълбукам със себеподобни относно вЕрването...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Текила сънрайз написа:

Не съм чувал просветлението да е достатъчно, за да не се преродиш в самсара. Кой го твърди и къде?

Не мога да кажа къде точно го пише, но от четената от мен будистка литература в мен е останало това убеждение, че просветлението е условието да се освободиш от самсара.

Относно просветлението скоро четох, че в тези и следващите времена, единственият човек, който ще постигне просветление е Майтрея Буда - за другите това е невъзможно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, _ramus_ написа:

..........

Бездарник , неспособен едно есе да напише като за 8-ми клас ! :lol6:

...седнал акъли да раздава . О те , и останалите .... дърдорковци !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, by_chechi написа:

дърдорковци

да не не би да настояваш че ти си практик?  :) И каква точно ти е... "практиката" - докато си на нощна смяна за запълване на времето с поредните форумни изцепки... 

Стефанеееее - изчаткваш човеко! Но и типичната ти зодийна арогантност и гордост не помагат когато човек изтрещи. В случая е само израз на безпомощност. Щото подобни глупости никой не е сътворявал в темата досега, както ти. И това не е единствената тема, в която си пълен невежа, но много напираш да се поставиш сред прожекторите... И като няма друго с какво - и пак диамата, пак сценария със знаенето и незнаенето... Иначе кой да те забележи?... До втръсване едни и същи повторения, с баналния вече болд, подчертаване, дори и емотиконите се повтарят по напълно еднообразна схема. И настояването как никой не разбира великия мъдрец... който просто се раздава за да научи невежите.

Няма такъв форум, в който алтруизма да е поставен като "задължително" лично постижение. Един от друг всички артисти настояват колко се себераздават... за сметка на вече победеното им его...  :) Това се явява сериозен общ момент на който продължават изцепките на мнозина. Толкова проникновени познавачи и смели воини срещу егото... не мога да разбера защо публиката не гърми в овации...

Умението човек да забележи къде върви театъра му и къде не става, вероятно не е лесна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Текила сънрайз написа:

Буда го твърди в Третата благородна истина.

В махаяна традицията (сутра и ваджраяна) се казва, че бодхисатвите се прераждат, но не щото имат карма да се преродят, а понеже са отправили пожелание да помогнат на другите. Напр., ако прочетеш Бодичаряаватара на Шантидева, ще разбереш какво казвам.

преди 3 часа, Сидхартха написа:

Относно просветлението скоро четох, че в тези и следващите времена, единственият човек, който ще постигне просветление е Майтрея Буда - за другите това е невъзможно.

Това се твърди от Тхеравада и не е вярно, т.е. вярно е в определен контекст. Счита се, че Майтрея ще бъде следващия буда, който ще завърти колелото на дарма, т.е. ще преподава открито тези учения в нашето измерение. Това не означава, че никой друг не може да постигне просветление. Примери колкото щеш.

И т.н.

Моля, ако ще коментирате в темата, то си направете труда да прочетете поне основните неща, които ги има и в УИКИ, за да не пишете безмислици. УИКИ не е източник на точна информация, но поне ще ви ориентира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Сидхартха написа:

Не мога да кажа къде точно го пише, но от четената от мен будистка литература в мен е останало това убеждение, че просветлението е условието да се освободиш от самсара.

Нека все пак правим разлика между просветлението и буда. Просветлени са били някои от учениците на Буда Шакямуни (или пък всички?), просветлени са били патриарсите на Чан и т.н. Просветлението е седмият етап на практиката, а буда е петдесет и вторият етап. Както виждаш пътят е доста дълъг.

Иначе си абсолютно прав, че следващият буда ще бъде Майтрея Буда. С други думи, ако междувременно някой претендира, че е буда, то очевидно лъже. 

преди 26 минути, dagpo19 написа:

Буда го твърди в Третата благородна истина.

В махаяна традицията (сутра и ваджраяна) се казва, че бодхисатвите се прераждат, но не щото имат карма да се преродят, а понеже са отправили пожелание да помогнат на другите. Напр., ако прочетеш Бодичаряаватара на Шантидева, ще разбереш какво казвам.

Може би ти трябва да се информираш малко по-добре?

Третата благородна истина е за прекратяване на страданието и там не се говори за просветление. Любопитно защо говориш за сутри и после ме пращаш да чета Шантидева?

Всъщност зависи от нивото на бодхисатвата дали може да спре да се преражда или не, но това е много след просветлението, което, както посочих по-горе, е седмият етап на практиката - там все още не си дори на първото бхуми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Текила сънрайз написа:

Просветлението е седмият етап на практиката, а буда е петдесет и вторият етап.

Какво рече?

В махаяна има пет достижения и десет етапа или бхуми, през които минава всеки бодисатва. Във ваджраяна има малко по-различно обяснение, но напр. Гампопа посочва какво е съответствието между десетте етапа и четирите постижения в махамудра. Те са аналогични на описаните в семде.

Аз разбирам, че нищо от написаното горе не разбираш. Но дали ти разбираш, че нищо не разбираш, а пишеш глупости?

Защо? Това какво ти дава?

преди 35 минути, Текила сънрайз написа:

Третата благородна истина е за прекратяване на страданието и там не се говори за просветление.

Това е напълно безумно твърдение.

преди 38 минути, Текила сънрайз написа:

Всъщност зависи от нивото на бодхисатвата дали може да спре да се преражда или не, но това е много след просветлението, което, както посочих по-горе, е седмият етап на практиката - там все още не си дори на първото бхуми.

Поредната безмислица.

Човек, ползвай един профил, щото това не е психиатрична клиника. Тук не може да се лекуваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dagpo19 написа:

Тук не може да се лекуваш.

не може, но и кой го стреми?

От друга страна - сред форума не се търси лечение, а изживяване на всеки своята си мания. В това отношение се справят чудесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dagpo19 написа:

Аз разбирам, че нищо от написаното горе не разбираш. Но дали ти разбираш, че нищо не разбираш, а пишеш глупости?

Защо? Това какво ти дава?

Това е напълно безумно твърдение.

Поредната безмислица.

Човек, ползвай един профил, щото това не е психиатрична клиника. Тук не може да се лекуваш.

То не знам кой има нужда от психиатрична помощ при тези нервни изблици. Че обиди, че клевети. И защо? Само защото съм си позволил да не се съглася с Вашето мнение, колега.

А нали беше важно човек да не си въобразява, че разбира или това се отнася само за другите, но не и за теб?

преди 1 час, _ramus_ написа:

От друга страна - сред форума не се търси лечение, а изживяване на всеки своята си мания. В това отношение се справят чудесно.

Не е лъжа, но има една малка граматична грешка. Явно по невнимание си написал "се справят чудесно" вместо "се справяме чудесно".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, _ramus_ написа:

да не не би да настояваш че ти си практик?  :) И каква точно ти е... "практиката" - докато си на нощна смяна за запълване на времето с поредните форумни изцепки... 

Рамусееееее - изчаткваш човеко! Но и типичната ти зодийна арогантност и гордост не помагат когато човек изтрещи. В случая е само израз на безпомощност. Щото подобни глупости никой не е сътворявал в темата досега, както ти. И това не е единствената тема, в която си пълен невежа, но много напираш да се поставиш сред прожекторите... И като няма друго с какво - и пак диамата, пак сценария със знаенето и незнаенето... Иначе кой да те забележи?... До втръсване едни и същи повторения, с баналния вече болд, подчертаване, дори и емотиконите се повтарят по напълно еднообразна схема. И настояването как никой не разбира великия мъдрец... който просто се раздава за да научи невежите.

Няма такъв форум, в който алтруизма да е поставен като "задължително" лично постижение. Един от друг всички артисти настояват колко се себераздават... за сметка на вече победеното им его...  :) Това се явява сериозен общ момент на който продължават изцепките на мнозина. Толкова проникновени познавачи и смели воини срещу егото... не мога да разбера защо публиката не гърми в овации...

Умението човек да забележи къде върви театъра му и къде не става, вероятно не е лесна работа.

Е и е ? И сега каза нещо или пръдна ? :lol6:

Дали сващаш колко си нелеп ? Те и другите тук същите....

.........Едно ЕСЕ като за 8-ми клас не можеш на напишеш. Хабер нямаш що е то Есе ли ? Ами на ::lol6:

https://postvai.com/copywriting/kak-se-pishe-ese.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Сидхартха написа:

Но не забравяй, че основна характеристика на самсара е променливостта. Условията са тежки. Невежеството е огромно. Но това са все неща, които могат и ще се променят. И преди е имало подобни периоди. Ще ги има и за в бъдеще. Така че случващото се не е нещо необичайно. 

Усилията които всеки полага за собственото си освобождение, а след определен момент и за освобождението на всички хора от самсара, не бива да се влияят от условията. Здравата връзка с Буда, Дхарма и Сангха създават устойчивост, а противодействието от страна на обкръжаващата среда води до нарастване на силата. Пътят е дълъг и за извървяването му са нужни устойчивост и сила. С напредването по пътя, живота на всеки пътник се изпълва с нови изживявания, непознати преди това. Пътникът се научава да вижда все по-надалеч, погледът се разширява и задълбочава. 

Нека да не гледаме на освобождението от самсара като на неприятно задължение, защото то не е такова. Има леки и приятни моменти, има и тежки. Само преминавайки през всички тях можем да съберем опит и разбиране. Само със сухо познаване на теорията не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, dagpo19 написа:

И това го казва човек претендиращ, че е будист!

Наблюденията ми са, че белият човек /западняка/ ще сложи последният пирон в ковчега на будисткото учение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Сидхартха написа:

И това го казва човек претендиращ, че е будист!

Не мога да насърчавам писането на глупости за будизма. Не считам, че трябва да проявявам фалшива любезност към някой, който твърди такива неща, каквито твърди колегата в тази тема. Неща, които са в пълно противоречие с всичко, което е преподавал Буда. Преди всичко, това е вредно за него. Съчувственото действие е свързано с нетолерантност към възгледи и поведение, което носи страдание. Това е накратко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, dagpo19 написа:

Не мога да насърчавам писането на глупости за будизма. Не считам, че трябва да проявявам фалшива любезност към някой, който твърди такива неща, каквито твърди колегата в тази тема. Неща, които са в пълно противоречие с всичко, което е преподавал Буда. Преди всичко, това е вредно за него. Съчувственото действие е свързано с нетолерантност към възгледи и поведение, което носи страдание. Това е накратко.

Според мен, да насърчава, да води и прави забележки относно едно учение е приоритет на просветлен учител. Само той може да прецени, кое е полезно и кое не за даден човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Сидхартха написа:

Според мен, да насърчава, да води и прави забележки относно едно учение е приоритет на просветлен учител. Само той може да прецени, кое е полезно и кое не за даден човек.

Не става дума за това. Аз не съм му учител нс колегата. Но не четеш ли какво пише, т.е. че просветлението било седмия етап на практиката, а Буда-състоянието 52-я. Къде, в коя сутра, шастра или тантра се казва такова нещо?  Никъде. Ков будистка школа твърди такова нещо? Никоя. Не е беда, че твърди това, а че позиционира себе си като будист и представя мнението си като мнение, което подържат будистите и което е преподал Буда. Коректно би било да каже, че според учението, което следва и да го назове, то е така, както го е написал. Но това учение не е будистко, не е част от будистката приемственост. Ако беше постъпил така, то не бих реагирал. Но в случая иде реч за съзнателна манипулация. Нереагирането на подобно поведение противоречи на обещанията на бодхисатва и дори на пратимокша обетите. И т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Текила сънрайз написа:

Явно

за кого е "явно", колега? Вие наясно ли сте какво означава 'мания', в какъв смисъл ползвам думичката, аз, сред какъв контекст...?

И въобще - освен религиозните ви изцепки с "будистки етикет", са налице и други когнитивни дефицити... Така, че преди да пробвате да поправяте какво пиша, първо е нужно да се прочете нещо си. Вие "четете" твърде произволно с уклон към избираема каноничност. Но пък претенциите ви в думите - са сякаш безкрайни... колкото и да опитвате да ги маскирате като 'внимателни и предпазливи'. Всъщност относно будизма сте обикновен ползвател на готови канонични картинки, развявани в мейнстрийма по глобала.

преди 8 часа, Shiniasu написа:

Но не забравяй,

не бива да.

С напредването по пътя, живота на всеки пътник се изпълва с нови изживявания, непознати преди това. Пътникът се научава да вижда все по-надалеч, погледът се разширява и задълбочава. 

Нека да не гледаме на освобождението от самсара като на неприятно задължение, защото то не е такова.

Има леки и приятни моменти, има и тежки. Само преминавайки през всички тях можем да съберем опит и разбиране. Само със сухо познаване на теорията не става.

А какви глупости са изписани по изреченията... всъщност - за пореден път. Версията с "новите изживявания" е потресаваща с наивността и невежеството си. :) А обясненията и целия уклон към поучителност и наставничество е толкова показателен за Онзи, който ги поражда - какво е чел, как го чете и възприема и какво "остава" в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Сидхартха написа:

В такъв случай, без просветлен учител не може да иде реч за никакво учение, изучаване и ученик.  Или с други думи - за какво говорим тогава? За будизма ясно, че не е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...